اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بافر جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بافر جریان

دوستان عزیز سلام.
    من برای یه پروژه نیاز به تشخیص ولتاژ از فاصله دور شدم. به این معنی که مثلا یه ولتاژ از یه سر سیم میفرستم و از اون طرف که حدود 10 متر فاصله داره باید ولتاژ رو تشخیص بدم . خروجی آی سی های معمولی که فکر نکنم بشه همچین کاری کرد به نظر رسید که از طریق جریان این کار رو انجام بدم تصمیم گرفتم از این آی سی های open collector استفاده کن. به این صورت که اگه 5 ولت به ورودی این آی سی داده بشه ترانزیستورش روشن میشه و از کلکتورش جریان میکشه اون طرف هم یه مقاومت و یه تغذیه میذارم بعد محل اتصال مقاومت به خط میشه ورودی ای که من میخوام اگه 5 ولت باشه یعنی ورودی آی سی بافر صفر بوده و اگه 0 ولت باشه ورودی ترانزیستور بافر 5 بوده .
    حالا مشکل اینجاست که من خیلی وقت پیش از این آی سی استفاده کردم الان شماره اش یادم نیست اگه شما آی سی ای با این مشخصات میشناسید راهنمایی کنید ممنون میشم .
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

بافر جریان

سلام آقا محمد
    خوبی؟
    مطمئنا پردازش هم میخواهی روی اطلعات انجام بدی .مگه نه
    همون جوری که خودت میدونی پورت پی صفر هم کلکتور بازه .خوب دیگه مشکل کجاست؟
    خدا حافظ

دیدگاه

بافر جریان

سلام خوبی دوست عزیز؟
      آخه پورت میکرو جریان نمیتونه بده .
      من می خوام جریان رو بافر کنم .
      موفق باشید .

دیدگاه

بافر جریان

سلام آقا محمد
        خوبید؟
        خوب درسته 8051 جریان زیادی نمیده. اما یه راه اینه که با خروجی اپن کلکتورش یه ترانزیستور دیگه به شکل دارلینگتون قرار بدهید.
        یا همین ترانزیستور رو به شکل منبع جریان استفاده کنید.
        آن طرف خط هم همون طور که خودت میدونی میشه از یه اشمیت تریگر که وجودش ضروری هست استفاده کنی.
        و اگه سیگنال خیلی ضعیف بود از یه دارلینگتون + اشمیت تریگر.
        نظرت چیه ؟
        خدا حافظ

دیدگاه

بافر جریان

سلام . خوبی دوست عزیز؟
          بله حق با شما هست . شما مدار داخلی اون آی سی رو گفتید . اگه اسمش رو هم بگید ممنون میشم .
          موفق باشید.

دیدگاه

بافر جریان

سلام آقا محمد
            صبحت بخیر
            شرمنه این همه صغرا کبری چیدم اما چیزایی گفتم که تو خودت میدونستی .
            آخر هم جواب سوال اصلی تو ندادم
            شماره اش را نمیدونم
            اگه شماره اش را پیدا کردی به منم بگو.
            ممنون ازت
            موفق باشی
            خدا حافظ

دیدگاه

بافر جریان

محمد خان

مشکل اصلی در استفاده از خطوط بلند برای ارسال ولتاژ، کاپاسیتانس خط هستش، البته مقاومت اهمی هم هست (برای کابل شما حداکثر 10 اهم) که مشکل خیلی بزرگی نیست. حالا چند تا حالت وجود داره! در وهله اول برای اینکه نگید صورت مساله رو عوض کرد، می تونید از یک ترانزیستور معمولی استفاده بکنید که امیترش زمین شده، و کلکتورش در اونطرف خط با یک مقاومت بزرگ مثلا 4.7 کیلو Pull Up شده که افت ولتاژ روی مقاومت اهمی سیم رو میشه صرفنظر کرد.
              ولی اگر سیگنال شما دارای فرکانس با لا هستش، اونوقت کاپاسیتانس خط شکل سیگنال رو عوض میکنه، که باید از یک مبدل جریان به ولتاژ استفاده بکنین.
              اگر هم سیگنال شما خیلی دیر به دیر عوض میشه، نیازی به هیچ کدوم از این کار ها نیست. مثلا اگر 20 هرتز هستش مطمئن باشین که همینوطوری فرستنده و گیرنده رو بهم وصل بکنین هیچ مشکلی پیش نمیاد. من خودم این موضوع رو روی کابل هایی به طول 25 متر هم امتحان کردم (در یک لابراتوار زبان) و هنوز که هنوزه داره بدون هیچ مشکلی کار میکنه. (منطقی هم هست) البته من تمام این حرف ها رو برای یک پالس منطقی گفتم

HTH - Shahriar
              Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

بافر جریان

سلام خوبی شهریار جان؟
                ممنون از راهنمایی شما . بله من تمام این موارد رو که شما فرمودید میدونم من قراره یه ولتاژ DC روی خط بفرستم و فقط می خوام مطمئن باشم که اون طرف میتونم اون رو احساس کنم . چون تعداد خطوطم 32 تا هست معقول نیست از ترانزیستور استفاده کنم خیلی PCB رو بزرگ میکنه برای همین دنبال اون شماره IC هستم .
                موفق باشید.

دیدگاه

بافر جریان

اگر ولتاژ DC هست خیالت راحت باشه. ولی من تو datasheetArchive.com در قسمت description برای octal open collector سرچ زدم خیلی چیزا اومد مثلا

74757
                  74621
                  ...

شهریار
                  Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

بافر جریان

دوست من از ULN2003 بعنوان ترکیب دارلینگتون میآ‌تونید استفاده کنید که برای جریانهای بالا میآ‌توان چند تا از آنرا نیز با هم ترکیب کرد.

نمیآ‌دونم جواب سوال شما رو تونستم بدم یا نه؟ ولی اون چیزی که از دستم بر میآ‌آید همین بود

موفق باشی

دیدگاه

بافر جریان

دوستان سلام .
                      ممنون از لطفتون چک میکنم خبرش رو بهتون میدم .
                      موفق باشید .

دیدگاه

پاسخ : بافر جریان

ULN2803
                        ULN2004
                        ها؟؟؟؟؟؟؟؟
                        گلمراد :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X