ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2009/09/09
    178
    2

استفاده از ديود زنر براي حافظت

سلام
    من يک ولتاژ حدودا 4 ولت دارم و ميخوام يه ديود زنر 4.7 ولت با بار موازي کنم تا وقتي از اين ولتاژ بالاتر رفت اتصال کوتاه بشه.
    اما قبلش يه آزمايشي انجام دادم که نتيجش جالب نبود. يه ديود زنر 3.3 ولت با يه مقاومت 1k موازي کردم و ولتاژ 4 ولت بهش وصل کردم اما باز هم مدار باز بود يعني ولتاژ بارم همون 4 ولت رو نشون ميده. بدون مقاومت هم همينطوره. چرا؟

اضافه شده در تاریخ :
    حتي داخل پروتئوس هم همين مشکل وجود داره اتصال کوتاه نميشه!
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    378

پاسخ : استفاده از ديود زنر براي حافظت

سلام ديود هاي زنر اين طوري نيستند که مثلا 3.3 ولت رو نذاره بيشتر بشه. خودش جدول داره و در واقع در يه جريان خاص 3.3 ولت دو سرش ميفته. در واقع ايده آل نيستند. مثلا بنده به زنر 12 ولت 2 وات 1.5 وات ميدم ولتاژش 13 و خورده اي ميشه و اين طور نيست که رو 12 فيکس بشه
    حفاظت براي چي ميخواين بذاريد؟ با چي قراراه 4 ولت توليد کنيد؟ جريان مصرفي؟ شايد ايده بهتري به ذهنمون برسه
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2009/09/09
    178
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهي
    سلام ديود هاي زنر اين طوري نيستند که مثلا 3.3 ولت رو نذاره بيشتر بشه. خودش جدول داره و در واقع در يه جريان خاص 3.3 ولت دو سرش ميفته. در واقع ايده آل نيستند. مثلا بنده به زنر 12 ولت 2 وات 1.5 وات ميدم ولتاژش 13 و خورده اي ميشه و اين طور نيست که رو 12 فيکس بشه
    حفاظت براي چي ميخواين بذاريد؟ با چي قراراه 4 ولت توليد کنيد؟ جريان مصرفي؟ شايد ايده بهتري به ذهنمون برسه
    از رگولاتور lm2576-adj استفاده ميکنم ولي گاهي پيش اومده ولتاژش رفته بالاتر به خاطر همين ازش وحشت دارم. جريانش هم متغيره ولي ممکنه گاهي به 2 آمپر برسه. ميخواستم از زنر تقريبا مثل فيوز استفاده کنم که اگه ولتاژ رگولاتور رفت بالا اتصال کوتاه بشه بعدش حالا ميشد با گذاشتن يه فيوز کلا مدارو قطع کنم. فکر ميکردم اگه زنر رو مستقيما با خروجي رگولاتور به صورت معکوس موازي کنم ولتاژي که دو سرش مي افته ميشه ولتاژ رگولاتور و اگه اين ولتاژ از ولتاژ زنر بيشتر بشه اتصال کوتاه ميشه يعني اينطور نيست؟ حتي تو يه سايتي هم ديدم اين کارو کرده بود:

طبق این نمودار تو حالت معکوس باید جواب بده دیگه:
    2012/10/25
    تهران
    797
    9

دیود های فست شاید دقیقتر و سریعتر عمل کنن.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
    3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    473

پاسخ : پاسخ : استفاده از ديود زنر براي حافظت

نقل قول نوشته اصلی توسط redown
    از رگولاتور lm2576-adj استفاده ميکنم ولي گاهي پيش اومده ولتاژش رفته بالاتر به خاطر همين ازش وحشت دارم. جريانش هم متغيره ولي ممکنه گاهي به 2 آمپر برسه. ميخواستم از زنر تقريبا مثل فيوز استفاده کنم که اگه ولتاژ رگولاتور رفت بالا اتصال کوتاه بشه بعدش حالا ميشد با گذاشتن يه فيوز کلا مدارو قطع کنم. فکر ميکردم اگه زنر رو مستقيما با خروجي رگولاتور به صورت معکوس موازي کنم ولتاژي که دو سرش مي افته ميشه ولتاژ رگولاتور و اگه اين ولتاژ از ولتاژ زنر بيشتر بشه اتصال کوتاه ميشه يعني اينطور نيست؟
    با سلام

عملكرد ديود زنر اينطوري كه شما ميگين نيست. ديود زنر فقط در صورتيكه ولتاژ دو سرش از ولتاژ ناميش بيشتر بشه هدايت ميكنه و در صورت كاهش ولتاژ قطع ميشه. بنا بر اين عملا مقدار ولتاژ رو در حدود ولتاژ نامي خودش ثابت نگه ميداره و فقط وقتي شورت ميشه كه سوخته باشه.

اينكه گفتم در حدود ولتاژ نامي بخاطر اينه كه طبق منحني ( خط چين تو ولتاژ معكوس ) مقدار ولتاژ شكستش ثابت نيست و به جريان عبوريش وابسته ست. اينكه گفته ميشه مثلا زنر 5 ولت، در اصل يعني حدود 5 ولت. يعني با مقاومتهاي مختلف، ولتاژ هاي مختلفي ميده كه همه شون دور و بر 5 ولت هستن.

ضمنا استفاده از زنر براي محدود كردن ولتاژ تغذيه روش خوبي نيست. چون شما از مقاومت سري استفاده نمي كنين، و جريان زنر كنترل شده نيست. اضافه جريان ميتونه ديود رو بسوزونه و چون زنر بعد از سوختن اتصال كوتاه ميشه، ممكنه 2576 هم بسوزه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2010/12/05
    کاشان
    312
    2

درود دوست گرامی شما به یک دیود TVS احتیاج داری .
    البته اگه جریانی که میکشی کم هست میتونی زنر هم استفاده کنی .
    به این صورت که بسته به جریانی که میخوای یک فیوز انتخاب میکنی مثلا اگه حداکثر جریانی که خواهید کشید 1.5 آمپر هست یک فیوز 2 آمپر انتخاب میکنید و بین دیود و رگولاتور قرار میدهید .
    در صورتی که ولتاژ از حد دیود بیشتر بشه دیود هادی خواهد شد و فیوز رو خواهد سوزاند .
    2009/09/09
    178
    2

پاسخ : پاسخ : استفاده از ديود زنر براي حافظت

نقل قول نوشته اصلی توسط نو رسيده
    با سلام

عملكرد ديود زنر اينطوري كه شما ميگين نيست. ديود زنر فقط در صورتيكه ولتاژ دو سرش از ولتاژ ناميش بيشتر بشه هدايت ميكنه و در صورت كاهش ولتاژ قطع ميشه. بنا بر اين عملا مقدار ولتاژ رو در حدود ولتاژ نامي خودش ثابت نگه ميداره و فقط وقتي شورت ميشه كه سوخته باشه.

اينكه گفتم در حدود ولتاژ نامي بخاطر اينه كه طبق منحني ( خط چين تو ولتاژ معكوس ) مقدار ولتاژ شكستش ثابت نيست و به جريان عبوريش وابسته ست. اينكه گفته ميشه مثلا زنر 5 ولت، در اصل يعني حدود 5 ولت. يعني با مقاومتهاي مختلف، ولتاژ هاي مختلفي ميده كه همه شون دور و بر 5 ولت هستن.

ضمنا استفاده از زنر براي محدود كردن ولتاژ تغذيه روش خوبي نيست. چون شما از مقاومت سري استفاده نمي كنين، و جريان زنر كنترل شده نيست. اضافه جريان ميتونه ديود رو بسوزونه و چون زنر بعد از سوختن اتصال كوتاه ميشه، ممكنه 2576 هم بسوزه.
    اصلا من ميخوام تو ولتاژ اضافي زنر بسوزه. اگر اتصال کوتاه بشه ميشه يه فيوز مثلا 3 آمپر گذاشت که بعدش فيوز هم بسوزه(هر چند خود رگولاتور هم اين قابليت رو داره: Thermal shutdown and current limit protection). اصلا خود رگولاتور هم بسوزه باز به اندازه سوختن بقيه مدارم زجر آور نيست.
    در واقع من ميخوام يه فيوزي درست کنم که به جاي جريان به ولتاژ حساس باشه.
    2009/09/09
    178
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط tofan8
    درود دوست گرامي شما به يک ديود TVS احتياج داري .
    البته اگه جرياني که ميکشي کم هست ميتوني زنر هم استفاده کني .
    به اين صورت که بسته به جرياني که ميخواي يک فيوز انتخاب ميکني مثلا اگه حداکثر جرياني که خواهيد کشيد 1.5 آمپر هست يک فيوز 2 آمپر انتخاب ميکنيد و بين ديود و رگولاتور قرار ميدهيد .
    در صورتي که ولتاژ از حد ديود بيشتر بشه ديود هادي خواهد شد و فيوز رو خواهد سوزاند .
    اتفاقا قبلش دنبال ديود معمولی بودم که تو رنج 4.7 ولت چيزي پيدا نکردم همشون ولتاژ بالا بودن به خاطر همين رو آوردم به زنر.
    البته دیودی میخوام که آستانه شکستش تو این رنج باشه که نمیدونم با ولتاژ دیود مساویه یا نه.
    2009/09/09
    178
    2

آخه چرا ولتاژ بيشتر از ولتاژ زنر بهش ميزنم نميسوزه؟!
    2010/10/04
    تهران
    1,550
    473

سوختن وقتي اتفاق ميفته كه توان اعمالي به زنر بيشتر از توان قابل تحملش باشه. مثلا براي زنر 4.7 ولتي و نيم وات، اگه شما مثلا 1 آمپر بهش بدين، حدود 5 وات توان بهش اعمال كردين كه باعث سوختنش ميشه. يعني علاوه بر ولتاژ، جريانش هم مهمه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13