اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار راه انداز ماسفت IRF540N

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار راه انداز ماسفت IRF540N

سلام
    یه ماسفت IRF540N دارم میخواتم ولتاژ و جریان خروجی میکرو رو باهاش افزایش بدم
    اولین سوال اینکه امکان این کار وجود داره؟ و اگه میشه چجوری باید تو مدار قرار بگیره؟
    دوم اینکه مدار راه انداز این ماسفت چیه؟
    ممنون

پاسخ : مدار راه انداز ماسفت IRF540N

منم سوال این دوستمون رو دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsaun_kkt نمایش پست ها
      منم سوال این دوستمون رو دارم
      سلام واسه راه اندازی ماسفت با میکرو به ترانزیستور احتیاج دارین

یه ترانزیستور بزارین کلکتورش به گیت ماسفت وگیت ماسفت بایه 1 کیلو به مثبت تغذیه سورس هم که به زمینه و درین هم بار بهش وصل میشه همین
      موفق باشید
      Proudly @real_ahmadi
      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bapareza نمایش پست ها
        سلام
        یه ماسفت IRF540N دارم میخواتم ولتاژ و جریان خروجی میکرو رو باهاش افزایش بدم
        اولین سوال اینکه امکان این کار وجود داره؟ و اگه میشه چجوری باید تو مدار قرار بگیره؟
        دوم اینکه مدار راه انداز این ماسفت چیه؟
        ممنون
        سلام
        ارزونترین و اصولی ترین مدار واسه راه اندازی ماسفت این مدار زیر هست
        مقدار ولتاژی که به کلکتور ترانزیستور npn متصل هست بسته به ولتاژ مجاز گیت ماسفتتون انتخاب کنید

ترانزیستور q2 باید برعکس قرار بگیره ینی امیتر به کلکتور ترانزیستور npn و کلکتور به زمین
        جدیدترین ویرایش توسط M3R-E; ۰۸:۲۵ ۱۳۹۶/۰۸/۱۶.

دیدگاه

با سلام
          دوستان توجه کنین که اگه با ماسفت، سوئیچینگ فرکانس بالا نداشته باشین تقریبا نیازی به استفاده از درایور نیست و با همون خروجی میکرو هم روشن میشه.
          ضمن اینکه در شکلی که دوستمون گذاشتن ترانزیستور Q2 باید اصلاح بشه و معکوس قرار بگیره.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

از ULN2803 هم میشه برای تحریک گیت استفاده کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
              با سلام
              دوستان توجه کنین که اگه با ماسفت، سوئیچینگ فرکانس بالا نداشته باشین تقریبا نیازی به استفاده از درایور نیست و با همون خروجی میکرو هم روشن میشه.
              ضمن اینکه در شکلی که دوستمون گذاشتن ترانزیستور Q2 باید اصلاح بشه و معکوس قرار بگیره.
              ممنون بابت دقت و تذکرتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsaun_kkt نمایش پست ها
                از ULN2803 هم میشه برای تحریک گیت استفاده کرد؟
                سلام
                بله از uln هم میشه واسه تحریک ماسفت استفاده کرد
                موفق باشید
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام
                  لطفا بفرمایید دقیقا چی نیاز دارید میزان ولتاژ , جریان و فرکانس چه قدر هست؟؟
                  آیا می خواهید مثل خروجی میکرو پوش پول باشه یا نه (یعنی تو مداری که الان دوستان گذاشتن فقط مثل یک کلید سر راه عمل می کنه که البته بسته به ولتاژ ترانزیستورها ممکنه خوب هم عمل نکنه)
                  جدیدترین ویرایش توسط seyed saeed; ۱۴:۳۵ ۱۳۹۶/۰۸/۱۶.
                  اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                  پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
                  در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام دوستان
                    من میخوام یه ال ای دی rgb نواری ۲۲۰ ولت رو با میکرو atmega16 رنگاش رو تغییر بدم و برای این کار از ماسفت IRF840 استفاده کردم
                    که متاسفانه چون نمیتونم درست درایوش کنم ماسفت داغ میکنه و میسوزه فرکانس کاریم ۱۷۵ کیلو هرتزه لطفا اگه کسی روشی برای درایو این ماسفت می دونه بگه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtabair نمایش پست ها
                      سلام دوستان
                      من میخوام یه ال ای دی rgb نواری ۲۲۰ ولت رو با میکرو atmega16 رنگاش رو تغییر بدم و برای این کار از ماسفت IRF840 استفاده کردم
                      که متاسفانه چون نمیتونم درست درایوش کنم ماسفت داغ میکنه و میسوزه فرکانس کاریم ۱۷۵ کیلو هرتزه لطفا اگه کسی روشی برای درایو این ماسفت می دونه بگه
                      سلام اگه فرکانس کاریت رو بیاری پایین مشکل حل میشه! ولی اگه مجبوری از 175 کیلوهرتز استفاده کنی بیا
                      سلام به همه دوستان از آنجایی که درایو کردن ماسفت های قدرت مخصوصا کانال مثبت توی فرکانس بالا کار ساده ای نیست و همچنین آیسی های درایور محدودیت زیادی دارن و گرون قیمتن :rolleyes: ، خوب شاید مدار زیر بتونه به خیلی ها در درایو کردن ماسفت کمک کنه! دانلود شماتیک با تفکیک پذیری بالا + شبیه سازی http://www.mediafire

ویرایش!: رفتم تو لینکی که فرستادم دیدم همین تاپیکه! شما در ابتدای تاپیک جوابتون رو میگیرین/ یک عدد بی جی تی برای افزایش ولتاژ پالس و یک عدد توتم پل برای افزایش جریان و افزایش سرعت روشن شدن ماسفت. مدار در فایل هست.
                      جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۷:۴۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۳.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ممنون فقط اینکه تو این مدار از دو تا ماسفت استفاده کرده من که دو تا لازم ندارم میشه یکیش رو حذف کرد و سوال دیگه اینکه باید حتما از bd136 و bd135 استفاده کرد یعنی نمیشه از bjt های دیگه استفاده کرد.
                        جدیدترین ویرایش توسط mojtabair; ۱۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۳.

دیدگاه

ممنون فقط اینکه تو این مدار از دو تا ماسفت استفاده کرده من که دو تا لازم ندارم میشه یکیش رو حذف کرد و سوال دیگه اینکه باید حتما از bd136 و bd135 استفاده کرد یعنی نمیشه از bjt های دیگه استفاده کرد.

از اکثر BJT ها با توجه به جریان خروجیت(امپدانس خازن ماسفت تو فرکانس کاریت) میتونی استفاده کنی (کامپلمنتری یا زوج باشه بهتره)(جریانی که bjt میتونه عبور بده(جریان کالکتور) در حد1 الی 2 آمپ باشه کافیه)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام دوستان من این مدار رو با کمک دوستمون درست کردم و با استفاده از ATMEGA16 و این مدار تونستم یه ریسه 220 ولت RGB رو درایو کنم ولی مشکل اینجاست که تو حالتی که فقط میکرو و ماسفت درایور تو مدارن همه چی درسته ولی وقتی یه ماژول دیگه مثل ESP8266 یا SIM900 رو تو مدار میذاریم باعث میشه نور LED ها پر پر بزنه و ماسفتا مون داغ شه بعد کلی ور رفتن و سوزوندن ESP8266 فهمیدم مشکل از GND هست یعنی وقتی GND میکرو با ماژول های دیگه وصل میشن این اتفاق میفته ولی وقتی GND های ماژول ها رو از میکرو جدا می کنم دیگه پر پر نمی زنن و ماسفتا هم داغ نمیشه لطفا کمک کنید دیگه گیج شدم خیلی رو اعصابه

دیدگاه

سلام دوستان من این مدار رو با کمک دوستمون درست کردم و با استفاده از ATMEGA16 و این مدار تونستم یه ریسه 220 ولت RGB رو درایو کنم ...
                              به احتمال خیلی زیاد نویز منبع تغذیه داری. اگه میتونی با اسیلوسکوپ حافظه دار ولتاژ منبع تغذیه رو در طول زمان پر پر شدن اندازه بگیر. برای راه حل یا باید رگولاتور قوی تر بذاری یا اینکه شاید با خازن ظرفیت بالاتر در منبع تغذیه(خروجی رگولاتور) درست بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X