اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت جریان با ترانزیستور در مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت جریان با ترانزیستور در مدار

با سلام بر اساتید
    یک مدار ریموت کنترل بستم!! که دارای فرستنده و گیرنده است!!!
    میخوام در مدار گیرنده: یکی از led ها را حذف(توی عکس: با رنگ قرمز مثلا انتخاب کردم: چون میخوام یک کاناله باشد!) و به جایش رله بگذارم!!!! چون جریان ضعیف هست و نمی توان تیغه های رله را تحریک کرد!!!! ولی جریان led را روشن می کند!! ولی باز نور اش ضعیف هست!!!
    لطفا بگید چه ترانزیستور و مقاومتی را جایگزین کنم!!!

این مدار رله را یکی به من گفت اگر به جای led و مقاومت :جایگزین کنی!! جواب مبده!! ولی نداد!!!! یعنی رله تحریک نمیشه!!!

سپاس

سپاس

پاسخ : تقویت جریان با ترانزیستور در مدار

کسی نیست راهنمایی کند!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
      کسی نیست راهنمایی کند!!!
      سلام
      دوست عزیز تو بیس به جای 10kیه مقاومت 1kبزار حل می شه و اون دیود رو هم بردار بزار بین vccوکلکتور مثل همون شکل می شه فقط کاتد دیود vccواند دیود کلکتور می شه
      به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: طبق گفته ی شما عمل کردم ولی باز جواب نمیده!! یعنی فقط رله لرزش خفیف پیدا می کند!! و قادر به حرکت پایه های بوبین نیست!!!!!
        سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: طبق گفته ی شما عمل کردم ولی باز جواب نمیده!! یعنی فقط رله لرزش خفیف پیدا می کند!! و قادر به حرکت پایه های بوبین نیست!!!!!
          سپاس
          اون 5ولتو از کجا می دین؟؟
          اگه دم دستتون دارین اون ترانزیستور رو با BC547عوض کنین ببینید چی می شه

TABRIZ

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من 5 ولت را از باتری کتابی 9 ولت می گیریم که با 7805 کار می کنه!! البته با اداپتور هم امتحان کردم ولی جواب نداد!!!!
            من هم با bc547 تست کردم و هم با bc 337 !!!!ولی هیچ کدام جواب ندادند!
            1 سئوال:
            1:من میخوام ولتاژ ای سی pt2272 را بگیرم!! پایه Q0 یا همان پین شماره 10 !!!! چطوری باید ولتاژ اش را بگیرم!!! یعنی ایا باید پراب قرمز را به پین شماره 10 وصل کنم!!؟ بعدش پراب سیاه را به کجا وصل کنم؟ گراند ای سی کدام هست؟

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من 5 ولت را از باتری کتابی 9 ولت می گیریم که با 7805 کار می کنه!! البته با اداپتور هم امتحان کردم ولی جواب نداد!!!!
              من هم با bc547 تست کردم و هم با bc 337 !!!!ولی هیچ کدام جواب ندادند!!راستی فرمول محاسبه اش چطوری هست؟
              یک سئوال: من میخوام ولتاژ ای سی pt2272 را بگیرم!! پایه Q0 یا همان پین شماره 10 !!!! چطوری باید ولتاژ اش را بگیرم!!! یعنی ایا باید پراب قرمز را به پین شماره 10 وصل کنم!!؟ بعدش پراب سیاه را به کجا وصل کنم؟ گراند ای سی کدام هست؟
              سپاس
              البته به اینی که می گم اطمینان ندارم ولی دیودو بردار امتحان کن
              در ضمن تو دیتاشیتش حتما نوشته VCCوGNDای سی کجاست

TABRIZ

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                رله 5 ولت: برای تحریک 2 پایه بوبین اش به چقدر جریان و ولتاژ نیاز داره؟؟؟ فرمول خاصی وجود داره برای محاسبه اش؟
                سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                  رله 5 ولت: برای تحریک 2 پایه بوبین اش به چقدر جریان و ولتاژ نیاز داره؟؟؟ فرمول خاصی وجود داره برای محاسبه اش؟
                  سپاس
                  فرمول خاصی نداره
                  شما مقاومت بیس رو بزار 470اهم ببین چی می شه

TABRIZ

دیدگاه

دوست عزیز: تاثیری نداره!!! 470 اهم گذاشتم + 680 اهم!! ولی باز جواب نداد!!! ولتاژ پایه بیش ترانزیستور 0.6 هست!! که باید 0.7 بشه!!تا تحریک بشود پایه ها! هر کاری می کنم ولتاژ بالا نمیره!!!! و ضعیف هست!
                    ولتاژ امیتر + کلکتور را چطور میشه اندازه گرفت؟؟ گراند کجا هست؟؟ پراب سیاه به کجا باید وصل شود؟
                    سپاس

دیدگاه

مقاومت رو ورش دار!
                      1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                      من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                      !Electronic On! Programming On
                      هوشمندانه سوال بپرسیم!
                      http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

مدار زیر رو امتحان و نتیجه رو اعلام کنید لطفاً...

*** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

مدار پیشنهادی دوستمون جناب K1.IEEE اصولی تر هست. اون رو هم تست کنین. اگه جواب نداد، یه نگاهی بکنین ببینین ولتاژ تحریک بوبین رله چند ولته؟ 5 ولته؟ یا بیشتره؟
                          یه پیشنهاد هم داشتم، تعویض ترانزیستور با TIP122 که دارلینگتون هست و جریان تحریک کمتری نیاز داره.

دیدگاه

سلام
                            اتفاقا الان داشتم تاپیک ریموتت رو میخوندم.
                            شما نیاز به طراحی یک سوییچ ترانزیستوری داری.چیز سختی نیست همینه که عکساشونو گذاشتید.
                            ولتاژ بیس امیتر0.6 باشه خوبه ودلیلی نداره حتما 0.7باشه.
                            در زمانی که ترانزیستور وصله یعنی بیس امیتر 0.6 ولته شما ولتاز کلکتور امیتر رو اندازه بگیر واعلام کن تا بشت بگم
                            در ضمن مطمن شو که ترانزیتور رو پایه هاشو درست وصل کرده باشی
                            راستی مقاومت پایه های بوبین رله رو هم اندازه بگیر واعلام کن.روششم مثل گرفتن مقاومت معمولی هستش چیز سختی نیست.
                            [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

ممنون از تمام دوستان عزیز:
                              مدار جناب K1.IEEE را بستم ولی جواب نداد!!!!
                              کلا برای اینکه مطمئن بشم که رله سالم هست یا نه!!! فقط مدار تحریک رله را بستم و مستقیم بهش 5 ولت دادم!! و دیدم که صدای تیک اش در امد و led روشن شد!!!
                              به نظر من ولتاژ پین Q0 یا همان شماره 10 : پایه ای سی که به مقاومت و بیس میرسه ضعیف هست!!! ایا ربطی میتونه داشته باشد!!!چون انجا 5 ولت دادم مستقیم کار کرد!!
                              در زمانی که ترانزیستور وصله یعنی بیس امیتر 0.6 ولته شما ولتاز کلکتور امیتر رو اندازه بگیر واعلام کن تا بشت بگم
                              چطوری باید ولتاژ پایه های کلکتور و امیتر را اندازه بگیرم!!؟؟ پراب قرمز را به کلکتور و پراب مشکی به کجا باید وصل بشود(گراند اش کجاست)؟ برای هم امیتر هم لطفا توضیح بدهید!(ولتاژ گیری)؟
                              در ضمن مطمن شو که ترانزیتور رو پایه هاشو درست وصل کرده باشی
                              مطمئن ام!
                              راستی مقاومت پایه های بوبین رله رو هم اندازه بگیر واعلام کن.روششم مثل گرفتن مقاومت معمولی هستش چیز سختی نیست.
                              منظورتون 2 تا پایه بوبین هست!!؟؟؟ مقاومت اش را چطوری اندازه بگیرم!!!

یه نگاهی بکنین ببینین ولتاژ تحریک بوبین رله چند ولته؟ 5 ولته؟ یا بیشتره؟
                              یک پایه ولتاژ اش 4 ولت هست و یکی 4.2 ولت هست!!

سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X