اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارگان الکتریکی yamaha yc-10 1970

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارگان الکتریکی yamaha yc-10 1970

با سلام
    دارم یه ارگان الکتریکی ساخت 1970(اسما ساخت 1970 دقیق نمیدونم) رو تعمیر میکنم

(کلیداشو دراوردم)
    متاستفانه اینجا رو یه کم دیر پیدا کردم چون الان دل و رودشو ریختم بیرون یه کمکی هویه کاری بلدم با مولتی متر هم بلدم کار کنم خلاصه یه کمکی الکترونیک بلدم
    مشکل اصلی این بود بعضی اوغات کار می کرد اکثر اوغات نه یعتی روشن میشد ولی صداش در نمی اومد (چراغش روشن میشد) بلند گو داخلی نداره به امپلیفایر وصلش می کنم صداش در نمی اومد یعنی از امپیلی صدایی در نمی اومد
    مشکلات دیگری هم هست که در قسمت بعدی خدمتتون میگم
    کسی تعمیرش نمی کرد چون میگن قطعاتش پیدا نمیشه
    این برد منبع تغضیه و امپلی شه یا اینکه بود و البته قطعاتی که ازش استخراخ کردم ، چهار تا خازن سه تا ترانسیستور ، ترانزیستور (فک کنم ترانریستور باشه) چهارم ماله یه برد دیگشه

چهار تا خازن اشو راحت پیدا کردم ولی سه تا ترانزیستور هارو نه اگر تو پیدا کردشون کمکم کنید ممنوم میشم یا اینکه بگین با چی میشه عوضشون کرد
    شماره ترانسیستور ها از چپ به راست :
    2SA537 2H
    Sanken 25090 Y26R تزانسیستور قابلمه ای
    10DC I(alamate diode)R
    چهارمی نمیدونم چیه دوازده تا پایه داره روش زده HD711M 2H
    مسئله ی بعدی ترانس هستش : 6 تا ورودی برای ولتاژای مختلف داره (110 117 125 170 220 240) و چهار تا هم خروجی که بیشترین ولتاژ خروجیش 30 ولت بود اگر بشه می خوام عوضش کنم
    بقیه مشکلات رو هم میزارم برای قسمت دوم

پاسخ : ارگان الکتریکی yamaha yc-10 1970

آین همه مهندس یکی جواب بده خوب

دیدگاه

این قطعات بسیار قدیمی و کمیاب هستن.
      اکثرا ساخت کشور ژاپن از کمپانی های معتبر مثل نیچیکون و هیتاچی و روبیکون و توشیبا و کاموا... هستن.
      اون ترانزیستور یه ترانزیستور مثبت از جنس سیلیکون هست دیتاشیتش به راحتی پیدا میشه
      اون یاروی قابلمه ای هم هرچی سرچ کردم پیدا نشد.
      اون آیسی 12 پایه آیسی تولید فرکانس و ... اینجو چیزاست و ظاهرا دیتاشیت خاصی نداره و لی تو گوگل سرچ کنی میبینی فروشیش هست.
      اونا سیاه سه پایه هم دیوده که توش فک کنم 2 تا دیوده که به صورت کاتد یا آند مشترک وصلن و ساخت شرکت اینرنشنال رکتیفایر هست
      __________________________________________________ ____________________
      در کل به نظر من کار اشتباهی کردی که قطعاتو از جاش در آوردی .
      اول باید قسمت های مختلف مدار رو وظیفش رو مشخص میکردی بعد میومدی ورودی و خروجر اونا رو تست میکردی هر قسمتی که مشکل داشت رو تحلیلش میکردی بعد تعمیرش میکردی و اگه درست نشد میرفتی دنبال ایراد بعدی.
      در مورد عوض کردن ترانس هم بگم که همین ترانس بهترین ترانس برای مداره چون این ترانس های تو بازار بدرد نمیخورن مگر اینکه سفارش بدی که برات با بهترین متریال بسازن.
      شما باید اول با یه هدفون میدیدی خروجی داره یا نه .
      اگه نداشت میری سراغ آیسی پری آمپلی خروجی ببین ورودی داره یا نه اگه داشت میبینی خروجی داره یا نه .
      اگه خروجی نداشت آیسی رو عوض میکنی اگه بازم درست نشد میری ورودی رو دنبال میکنی کهبه کجا میره .
      به احتمال زیاد میره به یه مدار تولید فرکانس و ... اینجور چیزا .
      باید اونو تست کنی.
      یا اصلا ممکنه یه سیم قطع باشه.مثلا سیم مشترک کلید ها (همون کی ارگان خودمون) که باعث میشه به هیجا فرمان نده.
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

با سلام

آقا دارین نبش قبر میکنین؟ این خدا بیامرزو بذارین آسوده بخوابه :biggrin:

دوست عزیز. تعمیر راه و روش خودشو داره. اینکار شما بیشتر به تخریب شبیهه تا تعمیر :mrgreen:. اول باید ببینین مشکل از کجاشه. برای اینکار قدم اول چک کردن تغذیه هاست. اگه درست نبودن اونا رو درست کنین. حالا ممکنه قطعه عوض کنین یا همه ش رو با یه تغذیه دیگه جایگزین کنین. خیلی لازم نیست دنبال قطعات عینش باشین. به هر حال از این دستگاه سن و سالی گذشته و تو الکترونیک هم قطعات به روز عوض میشن.

تو قدمهای بعدی باید یه شناسایی کلی و بلوکی از عملکرد بخشهای مختلف داشته باشین تا قسمتهایی که درست کار نمیکنن رو تشخیص بدین و رفع عیب کنین. اینکه یهو همه قطعات رو عوض کنین فقط کار رو خرابتر میکنه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X