اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا اتصال ولتاژ 9 تا 15 ولت به رله 12 ولتی خطرناکه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا اتصال ولتاژ 9 تا 15 ولت به رله 12 ولتی خطرناکه؟

سلام من میخوام یه مدار طراحی کنم که ورودیش از 9 تا 15 ولت تغییر میکنه و میخوام اینو مستقیم بدم به یه رله 12 ولتی. رله با ولتاژ 8 هم روشن میشه و با 15 هم تست کردم زیاد داغ نمیشه. میخوام یوقت دستگاهم خراب نشه؟

پاسخ : آیا اتصال ولتاژ 9 تا 15 ولت به رله 12 ولتی خطرناکه؟

با سلام
    روشن کردن رله با ولتاژ کمتر از ولتاژ نامی آن سبب عبور جریان بیشتر شده ممکن است اگر زمان روشن ماندن رله زیاد باشد آنرا بسوزاند همچنین ممکن است در این ولتاژ اتصال کنتاکتهای رله بخوبی صورت نگیرد اضافه برآن در هنگام کارکرد مدار با تمام المانها ممکن است ولتاژ رله از این هم پایینتر رود که اوضاع را خرابتر هم میکند .اما ولتاژ بیشتر هم ضررهای دیگری دارد که باعث کاهش عمر رله میگردد بهتر است از ولتاژ 15 ولت با رگولاتور یک ولتاژ تثبیت شده برای رله بسازید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
      با سلام
      روشن کردن رله با ولتاژ کمتر از ولتاژ نامی آن سبب عبور جریان بیشتر شده ممکن است اگر زمان روشن ماندن رله زیاد باشد آنرا بسوزاند همچنین ممکن است در این ولتاژ اتصال کنتاکتهای رله بخوبی صورت نگیرد اضافه برآن در هنگام کارکرد مدار با تمام المانها ممکن است ولتاژ رله از این هم پایینتر رود که اوضاع را خرابتر هم میکند .اما ولتاژ بیشتر هم ضررهای دیگری دارد که باعث کاهش عمر رله میگردد بهتر است از ولتاژ 15 ولت با رگولاتور یک ولتاژ تثبیت شده برای رله بسازید.
      روشن کردن رله با ولتاژ کمتر باعث عبور جریان بیشتر میشه؟ :eek: این اصلا درست نیست. ببینید مقاومت بوبین رله یه مقدار ثابته حالا طبق قانون I=V/R هرچه ولتاژ کمتر بشه جریان عبوری هم کمتر میشه.
      نه ولتاژ مدار از 8 پایین تر نمیاد این مقدارم دست بالا گرفتم.
      شما گفتید از رگولاتور استفاده کنم؟ من که گفتم ورودیم 8 تا 15 ولته آخه چطور از رگولاتور استفاده کنم و این مقدار رو 12 ولت کنم؟؟؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
        [size=10pt][b]
        روشن کردن رله با ولتاژ کمتر از ولتاژ نامی آن سبب عبور جریان بیشتر شده ممکن است اگر زمان روشن ماندن رله زیاد باشد آنرا بسوزاند
        اصلا قابل قبول نیست

نوشته اصلی توسط nimdar
        [size=10pt][b]با سلام
        همچنین ممکن است در این ولتاژ اتصال کنتاکتهای رله بخوبی صورت نگیرد اضافه برآن در هنگام کارکرد مدار با تمام المانها ممکن است ولتاژ رله از این هم پایینتر رود که اوضاع را خرابتر هم میکند .اما ولتاژ بیشتر هم ضررهای دیگری دارد که باعث کاهش عمر رله میگردد
        تایید میشه

دیدگاه

با سلام
          دوست عزیز آنچه که ثابت است توان بوبین رله است ( معمولا این توان را روی بوبین درج میکنند) بنابراین با کمتر شدن ولتاژ جریان آن بیشتر میگردد ، در مورد ولتاژ ورودی با توجه به اینکه به مدار شما دسترسی نداشتم اگر حداقل ولتاژ شما 8 ولت است پیشنهاد میگردد از رله با بوبین 6 ولت استفاده نمایید و آنرا تثبیت کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
            دوست عزیز آنچه که ثابت است توان بوبین رله است ( معمولا این توان را روی بوبین درج میکنند) بنابراین با کمتر شدن ولتاژ جریان آن بیشتر میگردد
            جناب mohsen++ هم گفتن این حرف اصلا درست نیست. قانون توان که مربوط به این نمیشه. ببخشیدا زحمت کشیدید جواب دادید اما دارید اشتباه بزرگی توی جزیی ترین محاسبات الکترونیک میکنید. رو هیچ رله ای توان نوشته نمیشه حتی رله های صنعتی.
            ببینید فرض کنید یه مقاومت داریم 100 اهم. حالا بهش ولتاژ 10 ولت وصل میکنیم طبق قانون اهم جریان عبوریش میشه ولتاژ تقسیم بر مقاومت که حاصل عدد 100 میلی آمپره. حالا اگه ولتاژ نصف بشه داریم 5 تقسیم بر 100 و حاصل برابر با 50 میلی آمپر میشه یعنی کمتر. بوبین رله هم در اینجا دقیقا شبیه یه مقاومت عمل میکنه.

نوشته اصلی توسط nimdar
            با توجه به اینکه به مدار شما دسترسی نداشتم اگر حداقل ولتاژ شما 8 ولت است پیشنهاد میگردد از رله با بوبین 6 ولت استفاده نمایید و آنرا تثبیت کنید.
            باز هم با نهایت شرمندگی باید عرض کنم لطفا صورت مساله رو تغییر ندید.

دیدگاه

میتونید از یه رله 5 یا 6 ولتی استفاده کنید و با lm317 یه رگولاتور بسازید که ولتاژ ثابت بده.حالا ولتاژ چه 8 باشه و چه 15، رله ولتاژ استاندارد خودشو دریافت میکنه.
              ولتاژ 15 ولت طول عمر رله 12رو کم میکنه.
              من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                با سلام
                دوست عزیز آنچه که ثابت است توان بوبین رله است ( معمولا این توان را روی بوبین درج میکنند) بنابراین با کمتر شدن ولتاژ جریان آن بیشتر میگردد ، در مورد ولتاژ ورودی با توجه به اینکه به مدار شما دسترسی نداشتم اگر حداقل ولتاژ شما 8 ولت است پیشنهاد میگردد از رله با بوبین 6 ولت استفاده نمایید و آنرا تثبیت کنید.
                حرف شما درست هست ، اما برای موتورها.
                چون موتوری که برای بار مثلا 5 کیلو واتی درست میشه ، حتما باید برای جریان و ولتاژی که براش طراحی شد، وصل بشه،مثلا اگه ولتاژ برق شهر بیاد پایین ، موتور مجبوره توانه خودشو با گرفتن جریان از شبکه ، خودشه به توان بار برسونه تا بتونه بار رو تغذیه کنه،
                حالا اگه ولتاژ زیادتر پایین بیاد ، مجبوره زیاد تر جریان بکشه ، چون بار تغییر نکرد ، و در اینجا جریان زیادی یعنی حرارت بیشتر ، و حرارت بیشتر یعنی تحمل نداشتن سیمپیچ ها برای این حرارت ، و در آخر خداحافظی سیم پیچ ها و سوختنشون ،
                ولی اگه همین موتور بی بار باشه ، هرچقدر ولتاژ بیاد پایین ، براش مهم نیست ،(در حد جزئی آسیب میبینن،تو حالت ولتاژ پایین هم زیاد نمیمونه. این روش برای کنترل دور یا راه اندازی موتورها استفاده میشه).

ولی همین رله ای که اینجا بحثش هست ، هم تو این مایه ها هست ، ولی خوب یه تیغه کوچیک که اصلا بار براش حساب نمیشه ، پس تقریبا شبیه موتور بی بار عمل میکنه.
                اگه تیغه سنگین میبود ، همون بحث توان پیش میاومد.

موفق باشید.
                به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

سلام مجدد
                  بحث موتور رو با رله dc قاطی کنین همین میشه

اگه کارتون خیلی حساسه همونطور که جناب mohsen 625 فرمودند عمل کنین

البته با کمی گذشت هم میتونین از رله های معمولی 12 ولتی استفاده کنین همونطور که سالهاست تو دزدگیرهای ماشین استفاده میشه و اتفاقی نیافتاده ( برق باتری ماشین میتونه تا 14.4 ولت برسه ) البته بهتره جنس خوبش رو استفاده کنین مثل : فیندر ، امرن یا حداقل تیانبو
                  پانوشت : شاید بتونین با در نظر گرفتن جوانب مختلف کاری کنین که حداقل فشار به رله بیاد . فرض کنین مثلا در یک مداری لازمه که همیشه جریانی توسط یک رله برقرار بشه و فقط در زمان کوتاهی رله اونو قطع کنه در این حالت استفاده از کنتاکت nc رله باعث میشه فشار وارده به سیم پیچ رله کاهش پیدا کنه .

دیدگاه

به دیتاشیت رله مراجعه کنین ماکزیموم و مینیموم ولتاژ نوشته.
                    البته اون مینیمومه برای روشن شدنه برای روشن موندن با ولتاژ کمتر هم کار میکنه.
                    به توصیه های آقا محسن هم گوش بدین.
                    گذاشتن رگلاتور به نظر من مدار رو پیچیده میکنه.
                    گذاشتن یه مقاومت کافیه.
                    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                    الکترونیک قدرت
                    الکترونیک آنالوگ
                    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                    ---------------------BMCELEC@-------------------
                    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                    ---------------www.bmc-elec.com--------------
                    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen 625
                      میتونید از یه رله 5 یا 6 ولتی استفاده کنید و با lm317 یه رگولاتور بسازید که ولتاژ ثابت بده.حالا ولتاژ چه 8 باشه و چه 15، رله ولتاژ استاندارد خودشو دریافت میکنه.
                      ان راه حل رو nimdar عزیز پیشنهاد داده قبلا

نوشته اصلی توسط nimdar
                      اگر حداقل ولتاژ شما 8 ولت است پیشنهاد میگردد از رله با بوبین 6 ولت استفاده نمایید و آنرا تثبیت کنید.
                      اینو میدونم میشه رگولاتور استفاده کرد. و تو مدار اولم هم رله 5ولتی قرار دادم. اما میخواستم ببینم میشه مدار رو ساده کرد.

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                      به دیتاشیت رله مراجعه کنین ماکزیموم و مینیموم ولتاژ نوشته.
                      البته اون مینیمومه برای روشن شدنه برای روشن موندن با ولتاژ کمتر هم کار میکنه.
                      به توصیه های آقا محسن هم گوش بدین.
                      گذاشتن رگلاتور به نظر من مدار رو پیچیده میکنه.
                      گذاشتن یه مقاومت کافیه.
                      ممکنه یه دیتاشیت رله 12 ولت پیدا کنید؟ میشه بگید با یه مقاومت مدار چطور کار میکنه؟

دیدگاه

سلام دوستان. تشکر از نظراتتون. به نظر من اگر باری که رو رله قراره بیفته کمتر از 1/2جریان قابل تحمل رله باشه همون رله 12دولتی خیلی خوبه چون رله های 12دولتی با ولتاژ بالای 8 تست کردم و به خوبی کنتاکت و تیغه میچسبه و با ولتاژ بیشتر تغییری. در وضعیت تیغه و کنتاکت به وجود نمیاد. و فقط تلفات حرارتی بوبین زیاد میشه که تا حتی 17ولت هم استفاده کردم و چند سالی هست که به خوبی کار میکنه.
                        اما اگر قراره از رلتون جریان بالا تر از 1/2 جریان نامی بکشید دوتا دیود 4148 یا 4007 متوالی کنید و بزنید به یه رله9 ولتی حالشو ببرید نگرانی رو هم بزارید کنار
                        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                          سلام دوستان. تشکر از نظراتتون. به نظر من اگر باری که رو رله قراره بیفته کمتر از 1/2جریان قابل تحمل رله باشه همون رله 12دولتی خیلی خوبه چون رله های 12دولتی با ولتاژ بالای 8 تست کردم و به خوبی کنتاکت و تیغه میچسبه و با ولتاژ بیشتر تغییری. در وضعیت تیغه و کنتاکت به وجود نمیاد. و فقط تلفات حرارتی بوبین زیاد میشه که تا حتی 17ولت هم استفاده کردم و چند سالی هست که به خوبی کار میکنه.
                          اما اگر قراره از رلتون جریان بالا تر از 1/2 جریان نامی بکشید دوتا دیود 4148 یا 4007 متوالی کنید و بزنید به یه رله9 ولتی حالشو ببرید نگرانی رو هم بزارید کنار
                          ممنون. میشه بگید رابطه باری که روی رله هست با ولتاژ راه اندازیش رله چیه؟ رو چه حسابی اینو میگید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                            ان راه حل رو nimdar عزیز پیشنهاد داده قبلا
                            خب پس من معذرت میخوام که بیخودی نظر دادم.
                            من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                              ممکنه یه دیتاشیت رله 12 ولت پیدا کنید؟ میشه بگید با یه مقاومت مدار چطور کار میکنه؟
                              مدل رله رو تو گوگل سرچ کن.
                              http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=we b&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CBwQFjA A&url=http%3A%2F%2Fwww.parallax.com%2Fsites%2F default%2Ffiles%2Fdownloads%2F400-00052-Omron-12V-Relay-Datasheet.pdf&ei=FRjyU7b6LJSX0QXF84CAAg&us g=AFQjCNHyninTiNM04kyKCsCwiFdyGCjb1A&bvm=bv.73 231344,d.bGE
                              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                              الکترونیک قدرت
                              الکترونیک آنالوگ
                              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                              ---------------------BMCELEC@-------------------
                              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                              ---------------www.bmc-elec.com--------------
                              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X