اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاریخ انقضای قطعات الکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاریخ انقضای قطعات الکترونیک

سلام دوستان
    قطعات الکترونیک هم تاریخ انقضا دارن؟
    مثلا اگه در یه انباری دما و رطوبت معمولی انواع قطعات رو بخوایم برای مدت طولانی نگهداری کنیم مشکلی برای قطعات و عملکردشون پیش نمیاد؟
    دما و شرایط نگهداری رو گاهی در دیتاشیت مینویسند ولی زمان براشون تعیین نمیکنند.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

پاسخ : تاریخ انقضای قطعات الکترونیک

سلام
    بجز خازنهای الکترولیت که در بهترین شرایط هم ظرفیتشون رو از دست میدن بقیه قطعات نیمه هادی و هادی الکترونیک بیشتر از 50 سال هم نگهداری میشن.
    البته لامپهای خلا هم عمر محدودی دارند.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
      سلام
      بجز خازنهای الکترولیت که...
      حدودا بعد از چه مدتی ظرفیتشون بقدر محسوسی کاهش پیدا میکنه یا خراب میشن؟این نوع خراب شدن از روی ظاهر قابل تشخیصه؟

دیدگاه

سلام
        مشخصات هر خازنی تو سایت شرکتش هست.وبا یک سری حروف و اعداد روی خازن نوشته شده وهمچنین تاریخ تولیدش.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام دوستان بنده تعداد زیادی خازن الکترولیت و سرامیکی و پلیستر دارم که مربوط به تلویزیون هایی میشه که برمیگیردن به 40 یا 50 سال پیش شایدم بیشتر. سایز خیلی بزرگی هم نسبت به خازنای امروزی دارن و همه هم نو هستند. ظرفیتشون رو که اندازه گیری کردم همشون درست بودن و اصلا هم کم نشده بودن :surprised: :biggrin: oo: و ازشون استفاده هم که میکنم مشکلی ندارن :mrgreen:. قطعات دیگه هم مثل ترانزیستور ها مشکلی نداشتند. به نظرم عمر نسبتا نامحدود دارن مگر اینکه مورد استفاده قرار بگیرند.
          ولی خوب قطعاتی مثل باتری خوب مسلما بعد از چندین سال نهایتش اگه لیتیوم پلیمر باشه چند ده سال در شرایط مناسب انبارداری دووم میارن
          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
            سلام دوستان بنده تعداد زیادی خازن الکترولیت و سرامیکی و پلیستر دارم که مربوط به تلویزیون هایی میشه که برمیگیردن به 40 یا 50 سال پیش شایدم بیشتر. سایز خیلی بزرگی هم نسبت به خازنای امروزی دارن و همه هم نو هستند. ظرفیتشون رو که اندازه گیری کردم همشون درست بودن و اصلا هم کم نشده بودن...
            ESR کیفیت خازن رو نشون میده.بهترین راهی که ببینید الکترولیت خازن خراب شده یا نه استفاده از ESR meter هست.وقتی ESR زیاد بشه P=RI^2 میگه که توان تلف شده هم زیاد شده و خازن گرم میشه.مقدار ESR رو از دیتاشیت بخونید و با مقدار اندازگیری شده مقایسه کنید.

دیدگاه

گویا خازن های الکترولیت و ب قول دوستان بشکه ای بیشتر از همه موقع تعمیرات خرابی داشتن، oo:
              فکر می کنید خازن های SMD الکترولیت با دوام تر هستن؟؟ (ب نسبت هزینه ی بیشتری که دارن می ارزن؟)
              اگه سیستمی طراحی شده باشه که بخواد مدت چند ده سال بدون مشکل کار کنه،
              فکر می کنین روی چه قطعات دیگه ای بایس حساسیت به خرج داده بشه؟

فک کنم یه ESR meter لازم دارم بایس بسازم، مرسی که پیشنهادشو دادین. :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                حتی اگه قطعات خراب هم نشن پایه های اونها بسته به مواد استفاده شده اکسید میشن که ممکنه با روش های استاندار نشه لحیمشون کرد یا نیاز به فلاکس مخصوص و... باشه.
                انقضای بعضی از قطعات رو ظاهرا فقط زمان تعیین نمیکنه.مثلا حافظه های فلش رو در نظر بگیرید که بعد از 100000 سیکل نوشتن عمرشون تموم میشه و زمان انتقضاشون میتونه کوتاه یا خیلی بلند مدت باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                  گویا خازن های الکترولیت و ب قول دوستان بشکه ای بیشتر از همه موقع تعمیرات خرابی داشتن، oo:
                  فکر می کنید خازن های SMD الکترولیت با دوام تر هستن؟؟ (ب نسبت هزینه ی بیشتری که دارن می ارزن؟)

طول عمر الکترولیت smdبا معمولی هیچ فرقی نداره .اگر طول عمر براتون مهمه خازنهای ژاپنی باید بخرید یک پله بالاتر خازن جامد ژاپنی و پله بعدی خازن تانتال ژاپنی و از همه سطح بالاتر قطعات نظامی

کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p

خازنهای الکترولیت درحین کار بیشتر از زمانی که نگهداری میشن خرابی دارن.
                    برای مقایسه دونوع خازن معمولی و smd بهتره با LCR متر چندفرکانسی مقدار ESR و D rating و ESL اونها رو اندازه گیری کرده و بعد مقایسه کنید(فکر کنم SMD مشخصات بهتری داشته باشته)
                    سیستمهایی که عمر چند ده سال باید داشته باشن (در هر شرایطی) تمام قطعاتشون نظامیه.مثل بردهای هواپیما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                      خازنهای الکترولیت درحین کار بیشتر از زمانی که نگهداری میشن خرابی دارن.
                      برای مقایسه دونوع خازن معمولی و smd بهتره با LCR متر چندفرکانسی مقدار ESR و D rating و ESL اونها رو اندازه گیری کرده و بعد مقایسه کنید(فکر کنم SMD مشخصات بهتری داشته باشته)
                      سیستمهایی که عمر چند ده سال باید داشته باشن (در هر شرایطی) تمام قطعاتشون نظامیه.مثل بردهای هواپیما
                      من حقیقتش در مورد برد های هواپیما اطلاعاتی ندارم،
                      ولی قطعات رو ب طرز سختگیرانه یی روی دوام و عمر مفیدشون دارم کار میکنم.
                      دستگاه هایی که مد نظرم هستند، تو حوزه ی مونیتورینگ و دیتا لاگر هستن و تعداد نسبتن پایین کار میشن،
                      اختلاف قیمت های قابل توجیه، واسم مساله یی نیست،
                      ولی مثلن، من فقط خازن های SMD-Tantal و SMD-MultiLyer استفاده کردم، که الان برای ظرفیت های بالا ب مشکل خوردم.

آیا واسه کابل هایی هم که داخل یک دستگاه برای ارتباطات و تآمین جریان تغذیه استفاده میشن، باید شرایط خاصی رو رعایت کرد؟
                      من تا به حال روی نمونه هام از کابل پاور های کامپیوتر که زیاد دم دستم بودن استفاده میکردم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X