اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاپیک مخصوص برد Raspberyy Pi

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاپیک مخصوص برد Raspberyy Pi

سلام دوستان نظرتون چه یک تاپیک مخصوص برد raspberry Pi ایجاد بشه ؟

اگرچه میدونم منابع زیادی روی اینترنت برای این برد هست ولی نظرتون چیه اوناییه که با این برد کار کردن بیان و نظر بدن؟

اول هم من یه سوال میکنم : ایا کسی با ماژول دوربین این برد کار کرده کیفیتش چه جوریه ، مطمئن هستش که دچار مشکلی نشه

پاسخ : تاپیک مخصوص برد Raspberyy Pi

برنامه های کاربردی که من روی رسبری پای نصب کردم :
    • Samba : سامبا اجازه اشتراک فایل و چاپ بین رایانه‌های با سیستم‌عامل ویندوز و رایانه‌های لینوکس را می‌دهد.
    • Webmin : یک ابزار تحت وب برای مدیریت و پیکربندی بخش‌های مختلف سیستم‌عامل است. این ابزار بیشتر در سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس استفاده می‌شود اما نسخه‌های اخیر آن در سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز هم قابل استفاده هستند.
    • Apache Webserver : سامانه‌ای است که توانایی پاسخگوئی به مرورگر وب و ارسال صفحه درخواستی مرورگر را داراست
    • PHP-module : یک زبان برنامه‌نویسی است که برای طراحی وب توسعه یافته‌است
    • MySQL-Server : یک سامانه مدیریت پایگاه داده‌ها متن‌باز است
    • phpMyAdmin : یک ابزار آزاد و متن‌باز است که به زبان پی‌اچ‌پی و با هدف مدیریت پایگاه داده مای‌اس‌کیوال با مرورگر وب ایجاد شده است.
    •vsftpd : یک سرویس‌دهنده اف‌تی‌پی برای سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس مانند لینوکس و بی‌اس‌دی است.
    • xrdp : برنامه ای برای امکان remote desktop زدن به لینوکس

دیدگاه

آقا رو این برد میشه اندروید ریخت؟

دیدگاه

سلام
        من خودم امتحان نکردم :sad:
        راستش رو بخوای واسم جالبه :biggrin: بدونم چرا می خوای از آندروید روی این برد استفاده کنید در حالیکه سیستم عامل Raspian که مخصوص این برد هست در دسترس هستش

ولی خب قبلا این سوال اینجا مطرح شده و ظاهرا این کار رو انجام دادن

Android port for the Raspberry Pi,

دیدگاه

سلام
          دوستان من هم یه برد خریدم. یکسری اطلاعات هم تو اینترنت در آوردم ولی سوالی که واسم پیش اومده اینه که برای هر کاری با این برد باید فقط تحت لینوکس عمل کرد؟! یعنی اگر بخواهیم یه مقداری رو از رو یکی از پایه ها بخونیم یا بنویسیم باید یه برنامه تحت لینوکس بلد باشیم براش بنویسیم؟! یا نه مثل میکرو رجیستر هست و فقط کافیه اونا رو بلد باشیم و بهش فرمان بدیم؟!
          حقیقتش یکمی این موضوع برام گنگه! البته علتش هم حجرت کردن از تراشه هایی مثل AVR به سمت تراشه هاییه که روشون سیستم عامل نصب میشه!
          ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید.
          یاعلی

دیدگاه

سلام
            آره مثل میکرو رجیستر داره ولی هم میتونید مستقیما مقدار بدهید هم میتونید از هدر فایل و ماژول هایی که قبلا براش نوشته شده استفاده کنید (بسته به اینکه از چه زبان برنامه نویسی استفاده میکنید مثلا C یا python ) یعنی مثل میکرو های AVR و ARM که براشون هدر فایل هست برای اینها هم کتابخونه وجود داره که فقط کافیه اون کتابخونه مورد نظر رو به برنامه اضافه کرد و از توابع و کلاس های اون استفاده کرد

مثلا کد ساده زیر رو درنظر بگیرید که با python نوشته شده :
            اول کتابخونه های مورد نیاز رو اضافه کرده مثلا کتابخونه RPi.GPIO که اجازه استفاده ، از یکسری توابه رو میده که دیگه لازم نیست مستقیما با رجیستر و این حرفا کار بشه بعد میاد پین های شماره 23،24،25 رو به صورت ورودی تعریف میکنه و تو یه حلقه بی نهایت چک میکنه که هروقت مقدار شون صفر شد (یا یک کلیدی فشار داده شد) یک برنامه دیگه ( برنامه ای از سیستم عامل لینوکس) رو اجرا میکنه

[code=python]from time import sleep
            import os
            import RPi.GPIO as GPIO

GPIO.setmode(GPIO.BCM)
            GPIO.setup(23, GPIO.IN)
            GPIO.setup(24, GPIO.IN)
            GPIO.setup(25, GPIO.IN)

while True:
            if ( GPIO.input(23) == False ):
            os.system('mpg321 binary-language-moisture-evaporators.mp3 &&#039
            if ( GPIO.input(24) == False ):
            os.system('mpg321 power-converters.mp3 &&#039
            if ( GPIO.input(25)== False ):
            os.system('mpg321 vader.mp3 &&#039
            sleep(0.1);[/code]

اگر این صفحه رو مطالعه کنید کاملا متوجه مطلب میشید چندین مثال از زبان های مختلف نوشته :
            http://elinux.org/RPi_Low-level_peripherals

تو این دو تا کتاب هم میتونید جواب خیلی از سوالات خودتون رو پیدا کنید

1. کتاب Mastering the Raspberry Pi دانلود با حجم 9 مگ
            خودم مطالعه این کتاب رو شدیدا توصیه میکنم خیلی نکته های فنی وعملی توش گفته شده و به نظرم بهترین کتاب واسه این برده
            مباحثی هم درباره کراس کامپایل کرنل و مشخصات سخت افزاری برد توش گفته شده (خلاصه کتاب خوبی از خوندنش ضرر نمکنید )

2. کتاب Raspberry Pi Cookbook
            تو این کتاب با راه اندازی اولیه و سنسور ها و ماژول های که میشه با این برد کار کرد آشنا میشین و python رو هم در حد مقدماتی یاد میگیرد

دیدگاه

سلام.اگر امکان داره در مورد ویندوزی که میشه در برد رسپبری پای 2 (با قابلیت پشتیبانی از ویندوز 10) نصب کرد توضیح بدید که آیا این ویندوز همان ویندوز 10 که در pc نصب می شود هست یا ویندوز موبایل یا rt و... می باشد.و همچنین چه نرم افزارهایی می شود در این ویندوز run کرد.با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_elect62
                سلام.اگر امکان داره در مورد ویندوزی که میشه در برد رسپبری پای 2 (با قابلیت پشتیبانی از ویندوز 10) نصب کرد توضیح بدید که آیا این ویندوز همان ویندوز 10 که در pc نصب می شود هست یا ویندوز موبایل یا rt و... می باشد.و همچنین چه نرم افزارهایی می شود در این ویندوز run کرد.با تشکر
                سلام قطعا سیستم عامل این برد ها با اون سیستم عاملی که شما روی PC خودنون نصب میکنید فرق داره ، دقت کنید که معماری پردازنده این برد ها ARM هست ولی معماری سیستم عاملی که شما روی PC خودتون نصب میکنید x86 یا AMD64 هستش ، به همین دلیل هستش که نمیشه سیستم عامل این بررد هارو مستقیما توسط برنامه هایی مثل VMware شبیه سازی کرد

دیدگاه

کسی از دوستان windows ce روی برد Raspberyy Pi نصب کرده؟اگر امکان داره توضیح بدید که چطوری باید نصب کنیم.با تشکر

دیدگاه

سلام به همه
                    وقت بخیر
                    آقا یه سوال؟؟؟!!
                    روی این سیستم های رسپری پای دو میشه نرم افزارهایی که با dot NET نوشته شده را اجرا کرد؟؟؟؟ :question: :question:
                    جه جوری؟؟؟؟؟؟؟؟
                    لطفا راهنمایی کنین.
                    ممنون
                    موفق باشین

دیدگاه

با سلام
                      rpi mono رو گوگل کنید.
                      The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.

دیدگاه

سلام
                        من تازه با رسپبری اشنا شدم
                        روش سیستم عامل رسبین نصب کردم
                        میخوام یه محیط گرافیکی درست کنم کنم که یتونم باهاش پین های خروجی (GPIO) رو کنترل کنم ، کسی هست کمک کنه؟!

دیدگاه

با سلام
                          راه زیاده
                          از کتابخانه پایتون خود رسپین استفاده کنید برای کنترل gpio و از
                          Tkinter یا kivy تو پایتون هم برای ساخت gui استفاده کنید
                          با c++هم میشه، qt نصب کنید، باهاش محیط گرافیکی بسازین بذای کنترل gpio هم کتابخانه هست،اسمش یادم نیست اما سرچ کنید پیدا میشه، مشکلش اینه که برای اجرا نیاز به دسترسی بالا داره
                          The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.

دیدگاه

با تشکر از پاسختون
                            مت با tkinter کار کردم ، محیطش زیاد دلچسب نیست! به قول معروف زیاد user friendly نیست ، بین qt , kivy کدوم بهتره به نظرتون؟!
                            سوال بعدی هم اینه که با رسپبری میشه با Avr از طریف uart ارتباط داشت؟! اگه میشه یکم توضیح بدین ، ممنونم!

دیدگاه

یه راه دیگش هم اینه که با HTML و CSS رابط کاربری رو بسازین و با PHP یا JavaScript از GPIO استفاده کنید.
                              ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X