اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا این مدار برای راست گرد و چپ گرد موتور جواب میده.؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا این مدار برای راست گرد و چپ گرد موتور جواب میده.؟

سلام.
    برای یکی از این موتور های dc کوچیک میخوام راست گرد و چپ گرد بذاریم آیا مدار زیر جواب میده؟

www.icesi.ir

پاسخ : آیا این مدار برای راست گرد و چپ گرد موتور جواب میده.؟

با سلام
    اگر ولتاژهای +۵، -۵ و GND در دسترس باشد که این مدار کار میکنه. فقط برای محافظت ترانزیستورها از ولتاژ القایی موتورها دوتا دیود به صورت معکوس بین سر موتور و -+ ۵ قرار بدید.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

به نظر شما کدوم یکیرو بذارم.

اینم فایل پروتئوسشه

http://data-sheets.persiangig.com/project/Desktop.zip
      www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی
        به نظر شما کدوم یکیرو بذارم.

اینم فایل پروتئوسشه

http://data-sheets.persiangig.com/project/Desktop.zip
        با سلام
        اگر میآ‌خواهید عملی این مدار رو درست کنید بدون شک این مدار خیلی بهتر از قبلی است، چون دیگه به دوتا منبع ولتاژ نیاز نداره. علاوه بر این میآ‌توانید به جای بستن ترانزیستورها به صورت جدا از هم از تراشهآ‌های full-bridge استفاده کنید. مثلا l293 و یا l298. در این صورت مدار خیلی کم حجم میآ‌شه.
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

شما در واقع از یک گیت NOT استفاده کردید ..... ولی چون 2 طرفه شده میتونید برای تغییر جهت ازش استفاده کنید ولی اگر جریان دهی و دیگر مسائل براتون مهم باشه یکم بایاس کردن این ها براتون سخت میشه....
          همونطور که دوستمون گفتند میتونید از L293 و قطعات مشابه استفاده کنید

دیدگاه

سلام.
            در عمل اون گیتهای نات نیست در واقع باید بیس یک طرف 1 و اون طرف 0 باشه..
            مدار داخلیه l293 ها هم تقریبا همین طوریه...

من همین پل H رو بستم جواب داد یعنی عالی جواب داد....تا 1.2 آمپر هم میکشیدم ازش..
            www.icesi.ir

دیدگاه

بهتره از fet به جای Bjt استفاده کنیدچون fet ها در سوییچ کارکردن بهتر ازBJT است.

دیدگاه

بهتره از tip120 استفاده کنی.
                majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
                اهل مراعات نیست.
                معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
                بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
                بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
                پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!

دیدگاه

فقط اون نقشه اول رو نیند هر چی بستی، عیب نداره. اون اولی رو اگر ببندی موتورت که کار نمی کنه که هیچ، جفت ترانزیستورات هم میسوزن.
                  وقتی ولتاژ کنترل صفر ولت هست Q1 & Q2 هر دو روشن می مونن فکر نکنم توضیح اضافه بخواد. مقاومت بیس هم یادت رفته

می تونی از این مدار هم استفاده بکنی
                  http://www.4shared.com/file/52673157/1a98060a/Kit_166_Bidirectional_DC_Motor_Speed_Controller.ht ml

شهریار
                  Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

من این مدارو 2 هفته ای میشه شایدم بیشتر ..که تحویل دادم.. با ترانزیستور بستم جواب داد.

ممنون..

راستی شهریار جان چرا مدار اول مشکل داره؟؟؟؟
                    www.icesi.ir

دیدگاه

با سلام !

قبل از اینکه ترانزیستور ها روشن بشن پیوند بیس امیتر شون می سوزه . اصلا فکر کنید دوتا ترانزیستور به این شکل بسته شدن . یعنی کلکتور ها از هم جدا هستند . فکر می کنم شکل همه چیز رو بگه !

آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                      سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

باید با fet ببندی که این مشکل به وجود نیاد برات

دیدگاه

خیلی ممنون از همگی...
                          منم به مشکل مدار پی بردم...
                          www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X