اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل تغذیه 3844

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل تغذیه 3844

سلام. من یه تغذیه با uc3844 درست کردم که 24 ولت رو به 12 ولت ایزوله تبدیل کنه. من محاسبات ترانس رو از سایت http://schmidt-walter.eit.h-da.de/sm...pw_smps_e.html بدست اوردم. مشکلم اینه که بالای 200 میلی امپر ولتاژم حدود 2 ولت افت میکنه. البته تغذیه من کامل ایزوله نیست. چون فیدبک خروجی رو مستقیم دادم به ایسی که فقط تست کنم. کسی کمکی میتونه بکنه؟
    12 ولت حدود 400 میلی آمپر هم جریان میخوام.توپولوژی هم فلای بک هست. هسته ترانس پیشنهادی به من E16/8/5 بود.

پاسخ : مشکل تغذیه 3844

سلام
    این سایت آلمانی با متریال های زیمنس محاسبات را انجام میدهد. در صورتی که فریت های موحود بازار اکثرا چینی هستند . در مجموع کمی خطا در محاسبات خواهد بوذ.
    بهتر این هستش که محاسبات را خودتان انجام دهید.
    و اما مشکل افت ولتاژ میتواند مربوط به: فیدبک نادرست - نزدیک شدن به نقطه اشباع در صورت کم بودن ایر گپ کافی - کم بودن توان انتقالی هسته - انتخاب نادرست قطر سیم ها - و لیمیت جریان اولیه در صورت زیاد بودن مقاومت سنس جریان و ........
    لطفا شماتیک کلی را پ کنید

دیدگاه

ممنون از بابت پاسخ شما دوست عزیز. مقاومت سنس که درسته یعنی لیمیت جریان نیست. من دیوتی سایکل خروجی PWM ایسی رو اندازه گرفتم و زمانی که بار در خروجی مدار میذارم به مقدار حدود 50% میرسه!! یعنی حداکثر مقدار ایسی UC3844. پس به نظر من مشکل در ترانس هست که توانایی انتقال قدرت رو نداره! سیم پیچ اولیه من با قطر 0.09 میلی متر مربع هست و خروجی 0.25!
      من تو محاسبات ترانس مشکل دارم! یعنی نمیدونم فرمول ها چی هستن؟!

دیدگاه

سلام.
        احتمالاً مشکل در نسبت دورهای ثانویه به اولیه ترانس باشه. چه نسبتی استفاده کردید؟
        من همچین مشکلی داشتم، مبدل 12 ولت به 4 ولت از نوع پوش پول و با TL494 ساختم. خیلی خوب رگوله نمیشد. نسبت دورهای ثانویه به اولیه را افزایش دادم درست شد. تا 2 آمپر کاملاً ثابت خروجی میداد. ترانس EE 25 و ترانزیستورها ماسفت 15آمپر 30 ولت. فیدبک مقاومتی (بدون اپتوکوپلر) و رفرنس ولتاژ هم از خود 494 گرفتم. نسبت دور را حدود 1.3 (ثانویه) به 1 (اولیه) گرفتم یعنی بدون فیدبک با حداکثر دیوتی سایکل تقریباً 12 ولت به 9 ولت بود. با فیدبک دیوتی کمتر شد و خروجی به 4 ولت رسید و جا برای جبران افت باز شد.
        امیدوارم این توضیحات بدردتون بخوره.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز. من حتما چک میکنم و اطلاع میدم. نسبت من 1.88 بود.

دیدگاه

دوستان من از فرمول های زیر میتونم استفاده کنم؟
            N1=Vcc*D/(4*F*Bm*Ac)
            N2/N1=V2/V1
            الان با توجه به هسته های موجود در ایران از چه فرمول هایی میشه برای حساب کردن تعداد دور و هسته فریت استفاده کرد؟
            من application note 4140 رو گرفتم که داخلش یک فرمول بود ولی مشکل من با Krf بود. مقدار Krf رو نمیدونم چجوری باید به دست بیارم.
            فرمول های دیگه هم دیدم برای بدست اوردم مقدار اندوکتانس اولیه ولی نمیدنم از کجا باید شروع کنم!!! کسی میتونه منو کمک کنه که محاسبات رو از کجا باید شروع کنم؟
            کلی حساب کتاب کردم ولی هر فرمول یه چیز بدست میاد!

دیدگاه

من تو این مدار چند تا ترانس پیچیدم ولی بازم راضی نیستم از عملکرد مدار!
              من کتاب pressman و دکتر ابریشمی رو خوندم. با توجه به کتاب pressman محاسبات رو انجام دادم ولی بازم راندمان بالایی ندارم! مدار من قراره 24 ولت رو به 12 تبدیل کنه! روی 24 ولت و حداکثر جریان، 0.6 امپر راندمان حدود 75% دارم ولی هرچی جریان خروجی کمتر میشه راندمان پایین تر میاد! همچنین ولتاژ ورودی اگه 28 بشه راندمان به زیر 50% میرسه!
              من میخوام از حدود 20 تا 28 ولت ورودی راندمان بالا داشته باشم! واقعا کلافه شدم!!! :angry: :angry:
              تو 24 ولت ورودی اگه جریان خروجی کم بشه راندمان کاری کم میشه!!! چرا؟؟؟
              من حتی با نرم افزار اماده هم ترانس رو طراحی کردم ولی بازم جواب نمیده!
              الان هسته ترانس EE13/12 هست
              سیم پیچ اولیه 48 دور با سیم 0.25
              سیم پیچ ثانویه 32 دور با سیم 0.35
              این سیم ها و تعداد دور رو تجربی بدست اوردم چون از همه بهتر کار کرد!
              PCB طرحمو زدم. رو برد برد و اینا نیست! مدارم کامل شده! فرکانسم 50KHz. :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X