اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی ترانس برای تغذیه؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی ترانس برای تغذیه؟؟؟

سلام
    من میخوام یه ترانس بپیچم که ورودی برق شهر و خروجی های 10 و 16 ولت dc داشته باشم. میتوانید راهنمایی کنید که باید از کجا شروع کنم و چه چیزهایی را رعایت کنم؟؟

پاسخ : طراحی ترانس برای تغذیه؟؟؟

سلام دوست عزیز
    مقدار جریانی که در خروجی میخای چقدره صرف نظر از مقدار dc ؟
    علم آن چه هست را توضیح می دهد ، مهندسی چیزی را که هرگز نبوده خلق می کند . ریاضیات نه علم است و نه مهندسی بلکه ابزار است . فیزیک و شیمی علم است ولی مهندسی نیستند .

دیدگاه

سلام.ممنونم از جوابتون
      من یه ترانس دوبل 9ولت 2 آمپر خریدم با رگولاتور.الان نمیدونم چه مداری بکشم تا ولتاژهای 5 و 10 و 16ولت دی سی رو داشته باشم :sad:.میشه راهنمایی کنید؟؟و اگر مدار امتحان شده ای دارید بذارید؟

دیدگاه

سلام
        منظورت اینه که اختلاف پتانسیل فاز به فاز خروجی 18 ولته ؟
        علم آن چه هست را توضیح می دهد ، مهندسی چیزی را که هرگز نبوده خلق می کند . ریاضیات نه علم است و نه مهندسی بلکه ابزار است . فیزیک و شیمی علم است ولی مهندسی نیستند .

دیدگاه

با استفاده از یه پل 2 یا 3 امپر ابتدا ولتاژ را به dc تبدیل کنید سپس با استفاده از خازن الکترولیت ظرفیت بالا که به صورت موازی با خروجی پل بسته میشه ولتاژ را صاف کنید.
          ولتاژ بدست امده در لحظه ی استفاده چیزی بیش از 18 ولت است که جای نگرانی ندارد!!
          از طرفی برای استفاده از رگولاتور ولتاژ وررودی رگولاتور باید مقداری بیشتر از مقدار خروجی باشد و این مقدار برای 7805 تا 7 ولت نیز مشکل ساز نیست.
          حالا از خروجی پل سه انشعاب میگیریم
          1)اولی که مستقیما به رکولاتور 16 ولت وصل میشه
          2)دومی با تقسیم ولتاژ توسط مقاومت به 12 ولت تبدیل شده و به رگولاتور 10 ولتی داده میشه
          3)سومی با تقسیم ولتاژ توسط مقاومت به7 ولت تبدیل شده و به رگولاتور 5 ولتی داده میشه
          من واسه ماشین جوجه کشی به چند ولتاژ نیاز داشتم که با استفاده از مدار ذکر شده تونستم این کار رو انجام بدم و این نظر شخصی من با توجه به گفته ی شما و برداشت من از درخواستتونه امیدوارم مفید واقع بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sm2
            سلام
            منظورت اینه که اختلاف پتانسیل فاز به فاز خروجی 18 ولته ؟
            آره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sm2
              با استفاده از یه پل 2 یا 3 امپر ابتدا ولتاژ را به dc تبدیل کنید سپس با استفاده از خازن الکترولیت ظرفیت بالا که به صورت موازی با خروجی پل بسته میشه ولتاژ را صاف کنید.
              ولتاژ بدست امده در لحظه ی استفاده چیزی بیش از 18 ولت است که جای نگرانی ندارد!!
              از طرفی برای استفاده از رگولاتور ولتاژ وررودی رگولاتور باید مقداری بیشتر از مقدار خروجی باشد و این مقدار برای 7805 تا 7 ولت نیز مشکل ساز نیست.
              حالا از خروجی پل سه انشعاب میگیریم
              1)اولی که مستقیما به رکولاتور 16 ولت وصل میشه
              2)دومی با تقسیم ولتاژ توسط مقاومت به 12 ولت تبدیل شده و به رگولاتور 10 ولتی داده میشه
              3)سومی با تقسیم ولتاژ توسط مقاومت به7 ولت تبدیل شده و به رگولاتور 5 ولتی داده میشه
              من واسه ماشین جوجه کشی به چند ولتاژ نیاز داشتم که با استفاده از مدار ذکر شده تونستم این کار رو انجام بدم و این نظر شخصی من با توجه به گفته ی شما و برداشت من از درخواستتونه امیدوارم مفید واقع بشه
              یعنی از یه نقطه به سه جا اتصال بدم ؟اینطوری مشکلی ایجاد نمیشه؟ :eek:
              و من خوندم که این رگولاتورها حداقل ولتاز ورودیشون باید 2ولت بیشتر باشه و حداکثرش 30ولت.چرا تقسیم ولتاژی انجام میدید؟
              میشه نحوه ی اتصال دیود پل رو مدارشو بذارید ؟من هر کاری کردم تو پروتئوس جواب نگرفتم ! دیگه جرئت نکردم مدار واقعیشو در عمل ببندم :sad:
              از اینکه جواب دادید هم واقعا ممنونم :applause:

دیدگاه

سلام نه مشکلی پیش نمیاد
                من نوع رگولاتور شما رو نمیدونم ولی اگه میدونید که رگولاتورتون تا 30 تلورانس داره که بهتر دیگه تقسیم ولتاژ رو نیاز ندارید
                پل دیود 4 پایه داره که روی اون دوتا پایه ها با اکلاد(علامت برق شهر)و دوتای دیگه با مثبت و منفی مشخص شده است.دوتای اول رو بزن به خروجی ترانس و مثبت ومنفی رو با خازن موازی کن و کارایی رو گفتم بکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sm2
                  سلام نه مشکلی پیش نمیاد
                  من نوع رگولاتور شما رو نمیدونم ولی اگه میدونید که رگولاتورتون تا 30 تلورانس داره که بهتر دیگه تقسیم ولتاژ رو نیاز ندارید
                  پل دیود 4 پایه داره که روی اون دوتا پایه ها با اکلاد(علامت برق شهر)و دوتای دیگه با مثبت و منفی مشخص شده است.دوتای اول رو بزن به خروجی ترانس و مثبت ومنفی رو با خازن موازی کن و کارایی رو گفتم بکن
                  سلامی دوباره
                  من کارایی که شما گفتید رو انجام دادم ولی باز جواب نگرفتم . :sad:
                  وقتی پل دیود تو مدار نیست دو سر ترانس 18 نشان میدهد(سر وسط رو زمین کردم و بهش اصلا کار ندارم) ولی وقتی پل دیود میذارم به 4 ولت ولتاژ کاهش می یابد و ولتاژ بعد رگولاتور 5 ولتم 3.5 میشه.(این نتایج همش با پروتئوسه). ایراد چیه؟؟

دیدگاه

داداش پروتوس رو بیخیال من فکر کردم در عمل انجام دادی و نتیجه نگرفتی و ...پروتوس که دقیق نیست من وقتی یه تاخیر200میلی تو برنامه میکروکنترلر مینویسم و با پروتوس شبیه
                    سازی میکنم بیش از 1ثانیه تاخیر دارم ولی در عمل همون 200میلی رودارم و صرفا از پروتوس برای این استفاده میکنم تا بفهمم روند منطقی برنامه درسته یا نه.مدار رو ببند قطعا نتیجه میگیری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sm2
                      داداش پروتوس رو بیخیال من فکر کردم در عمل انجام دادی و نتیجه نگرفتی و ...پروتوس که دقیق نیست من وقتی یه تاخیر200میلی تو برنامه میکروکنترلر مینویسم و با پروتوس شبیه
                      سازی میکنم بیش از 1ثانیه تاخیر دارم ولی در عمل همون 200میلی رودارم و صرفا از پروتوس برای این استفاده میکنم تا بفهمم روند منطقی برنامه درسته یا نه.مدار رو ببند قطعا نتیجه میگیری
                      سلام من مدارم رو بستم منتها پل دیود رو با 1n4007 خودم درست کردم. و رگولاتورهامو به صورت سری پشت سر هم بستم(خروجی رگولاتور 10 ولتی به ورودی رگولاتور 5 ولتی) اولش خوب کار میکرد و ولتاژهایی که میخواستم رو بدست آوردم ولی من این تغذیه ها رو برای مداری میخواستم وقتی به مدارم اتصال دادم رگولاتور 10 ولتی ام سریع داغ کرد و بعد از اون هم حتی با قطع کردن از مدار اصلی دیگر مانند اول نشد و سریع داغ میکنه :sad:. اینکه چقدر جریان از رگولاتور کشیده شود مهمه؟ در کل کجای کارم اشتباهه؟ الان چیکار کنم؟کسی میتونه راهنمایی کنه؟

دیدگاه

سلام فکر کنم رگولاتورت رو سوزوندی چون من رگولاتور با تلورانس 30 ولت ندیدم البته این نظر منه شاید من اشتباه میکنم :angry:

دیدگاه

سلام
                          ترانس من ، وقتی خریدم سرهای کناری با سر وسط 9 ولت بود و دو سر کناری هم 18 ولت . جالا سرهای کناری با سر وسط شده 10 ولت و دو سر کناری هم 20 ولت :eek: میدونید چه بلایی سرش اومده ؟؟ و یه سوال دیگه : فقط اگر خیلی ساده ست ببخشید که میپرسم :redface: : اگر ac ورودی پل 19 ولت باشه خروجی پل همون 19 هه و dc؟

دیدگاه

ببین این نرم افزار واسه طراحی و محاسبه به کارت میاد؟؟

دانلود

http://www.skydoc.ir/dl-server/trans-cal(skydoc.ir).zip
                            I WORK HARDLY AND I HAVE BIG DREAMS

دیدگاه

سلام نه الزاما اینطور نیست که مقدارdc,ac برابر باشه و حتی در شروع dc بیشتره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X