اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکی بیاد دلیل این جرقه بزرگ رو توجیه کنه (+ فیلم)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یکی بیاد دلیل این جرقه بزرگ رو توجیه کنه (+ فیلم)

سلام
    موضوع این جرقه از این قراره
    یک پل دیود ساده به همراه حدود 1000 میکرو فاراد خازن
    ولتاژ ورودی : 220 ولت AC - ولتاژ خروجی 300 ولت DC - بار مصرفی : لامپ مدادی 2.5 آمپر که از خروجی پل دیود(قسمت DC) تغذیه میکنه

وقتی ورودی برق پل دیود رو در قسمت AC قطع و وصل میکنم سیم ها یک جرقه قابل قبول میزنه و لامپ خیلی طبیعی خاموش یا روشن میشود
    اما : در همین شرایط زمانی که میخوام خروجی پل دیود رو قطع کنم (ولتاژ DC ) با جرقه های بزرگ و مهیبی رو برو میشوم
    واقعا دلیلش رو نمیدونم آخه بار همون بار هست و فقط کیلد قطع و وصل اومده سمت DC - همین
    حالا یکی بیاد دلیلش رو بگه
    من که واقعا هیچ توجیهی پیدا نکردم
    http://s5.picofile.com/file/81358569...DB%8C.mpg.html

پاسخ : یکی بیاد دلیل این جرقه بزرگ رو توجیه کنه (+ فیلم)

اقا تبریک میگم شما یک رکتیفایر یا همون دستگاه جوش ساختید.

دیدگاه

اتفاقا من هم داشتم فکر میکردم دیگه چرا برم دستگاه جوش بخرم
      همینو استفاده میکنم - دما هم بسیار بالا است و همه چی رو راحت ذوب میکنه
      فقط ولتاژ یکم بالاست و کمی خطرناکه

دیدگاه

سلام دوست عزیز میشه بگی این مدار چه جوریه یه شماتیک چیزی بزار ماهم یه ترانس جوش بسازیم :applause:
        عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

به نظرم من دلیل اینکه در ولتاز دی سی جرقش بیشتره تغییر نکردن پلاریته س .
          [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
            به نظرم من دلیل اینکه در ولتاز دی سی جرقش بیشتره تغییر نکردن پلاریته س .
            خیلی بعیده آخه 300 ولت چجوری میتونه این آرک رو از فاصله 2 سانتی تشکیل بده
            2000 ولت هم نمیتونه به تنهایی این آرک رو بوجود بیاره

نوشته اصلی توسط amir mohammad 1376
            سلام دوست عزیز میشه بگی این مدار چه جوریه یه شماتیک چیزی بزار ماهم یه ترانس جوش بسازیم :applause:
            شماتیک نمیخواد .گفتم دیگه:
            برق شهر رو به یه پل دیود و خازن بده و DC بکن
            بعد با اون یه بار 2 آمپری رو روشن کن
            وقتی میخوای سیم بین خروجی پل دیود و بار رو قطع کنی این اتفاق جالب میفته
            جالب تر از اون اینه که وقتی میخوای سیم رو از قسمت AC قطع کنی یه ذره هم جرقه نمیزنه ، چه برسه به آرک دو سانتی

دیدگاه

:eek:
              دلیل خاصی نداره !!! مشه اسمشو منبع سویچینگ گذاشت !!! ممکنه بار (لامپ مدادی ) سلفی باشه oo:
              هر چیزی ممکنه :eek:
              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                خیلی بعیده آخه 300 ولت چجوری میتونه این آرک رو از فاصله 2 سانتی تشکیل بده
                2000 ولت هم نمیتونه به تنهایی این آرک رو بوجود بیاره
                شماتیک نمیخواد .گفتم دیگه:
                برق شهر رو به یه پل دیود و خازن بده و DC بکن
                بعد با اون یه بار 2 آمپری رو روشن کن
                وقتی میخوای سیم بین خروجی پل دیود و بار رو قطع کنی این اتفاق جالب میفته
                جالب تر از اون اینه که وقتی میخوای سیم رو از قسمت AC قطع کنی یه ذره هم جرقه نمیزنه ، چه برسه به آرک دو سانتی
                شما فرض کن یه پل بزرگی(همون سیم برقDC) هست که جمعیت زیادی (الکترون های آزاد) از روی اون در حال عبوره و همه مردم میخوان از پل عبور کنن حالا یه تیکه از پل میشکنه :biggrin:
                مسلمه که آدمایی که تازه وارد پل شدن هی از پشت فشار میارن و آدمایی که در محل شکستگی هستن برای این که از پل سقوط نکنن ناچارا تا جایی که میتونن بپرن
                حالا اگه الکترون ها هم مثل مردم بپرن تاجایی که زورشون برسه در هوا حرکت میکنن و خودشون رو به اون سمت سیم میرسونن

حالا چرا این اتفاق در AC نمیوفته
                چون جریان متناوب هست پس تویه زمان های خاص ولتاژ و جریان به صفر میرسه یعنی آدمایی که به پل وارد میشن یه لحظه به جلو فشار نمیارن و آدمایی که در محل شکستگی هستن میتونن دست و پای خودشون رو جمع کنن و بتونن که تعادل خودشون و حفظ کنن
                در همین حین که تعادل خودشون رو حفظ کردن شما میای سیم یا همون تیکه دیگه پل رو میکشی کنار
                آدما یا همون الکترون ها که دیگه میبینن فاصله تیکه دیگه پل از توان پرش اونا زیاده مثل بچه آدم سر جاشون میشینن

برای رفع همین مشکل آرک زدن توی رله هایی که جربان دیسی رو سوئیچ میکنن میان از یه مقاومت آجری زیر 10 اهم و یه خازن الکترولیت ولتاژ بالای زیر 10میکرو که باهم سری شدن دوسر کنتاکت قرار میدن که همون مدار اسنابر هست

دیدگاه

سیم چینتم که استاندارد نیست

دیدگاه

خیلی ممنون از توضیحاتتون
                    ولی چرا بعد از جدا شدن سیم و بعد از وقتی که آدم ها یکم فشار آوردن و این وسط پلی ها هم پریدن
                    دیگه نمیفهمن این فاصله از حد پریدنشون بیشتره و به قول شما مثل بچه آدم سر جاشون نمیشینن
                    آخه 270 ولت که بیشتر نیست -
                    کی مجبورشون میکنه تا مدتها از این فاصله زیاد بپرن ؟
                    ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                      خیلی ممنون از توضیحاتتون
                      ولی چرا بعد از جدا شدن سیم و بعد از وقتی که آدم ها یکم فشار آوردن و این وسط پلی ها هم پریدن
                      دیگه نمیفهمن این فاصله از حد پریدنشون بیشتره و به قول شما مثل بچه آدم سر جاشون نمیشینن
                      آخه 270 ولت که بیشتر نیست -
                      کی مجبورشون میکنه تا مدتها از این فاصله زیاد بپرن ؟
                      ؟
                      وقتی قوص الکتریکی تشکیل میشه دما هوا بالا میره و هوا یونیزه میشه که باعث کم شدن مقاومت هوا شده و آرک ادامه پیدا میکنه
                      ولی توی AC چون یه لحظه کوتاه آرک قطع میشه این اتفاق نمی افته

دیدگاه

شما ببیا یه کاری کن به جای بار 2.5 امپری یه بار 20-30 میلی امپری بزار ببین ارکش کم میشه یا نه!
                        [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                          سلام
                          موضوع این جرقه از این قراره
                          یک پل دیود ساده به همراه حدود 1000 میکرو فاراد خازن
                          ولتاژ ورودی : 220 ولت AC - ولتاژ خروجی 300 ولت DC - بار مصرفی : لامپ مدادی 2.5 آمپر که از خروجی پل دیود(قسمت DC) تغذیه میکنه

وقتی ورودی برق پل دیود رو در قسمت AC قطع و وصل میکنم سیم ها یک جرقه قابل قبول میزنه و لامپ خیلی طبیعی خاموش یا روشن میشود
                          اما : در همین شرایط زمانی که میخوام خروجی پل دیود رو قطع کنم (ولتاژ DC ) با جرقه های بزرگ و مهیبی رو برو میشوم
                          واقعا دلیلش رو نمیدونم آخه بار همون بار هست و فقط کیلد قطع و وصل اومده سمت DC - همین
                          حالا یکی بیاد دلیلش رو بگه
                          من که واقعا هیچ توجیهی پیدا نکردم
                          http://s5.picofile.com/file/81358569...DB%8C.mpg.html
                          سلام
                          بار شما سلفیه و این اتفاق نمونه ی بارز قانون لنز هست..
                          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

سلام ممنو که جواب دادید اون بار همین لامپ های 500وات مدادی که توپرژکتور میزارن :nerd: :nice:
                            عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                              سلام
                              بار شما سلفیه و این اتفاق نمونه ی بارز قانون لنز هست..
                              من خازن دارم و مقاومت
                              میشه بگی سلف از کجا میاد وسط ؟ و چجوری تشکیل میشه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X