اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترکیب دو مدار با هم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترکیب دو مدار با هم

با سلام بر مهندسین
    یک مدار گیرنده دارم که میخوام به یکی از خروجی هاش مدار دیگری را متصل کنم!! ولی مشکل اینجا هست که از نظر جریان و.... کم میاره!! لطفا بگید که چطور می توان خروجی را تقویت کرد!؟؟
    مدار دومی مدار بیپر هست که تک صدا میده!!! میخوام به پین 11 که خروجی هست وصل بشود(توی حالت اول)
    توی عکس به ترتیب از سمت راست 3 حالات وجود داره!! که توی حالت اول مدار تک صدا وصل شده پین به 11 گیرنده!!!
    حالت دوم: چیزی وصل نشده و led هست و مقاومت!!
    توی حالات سوم: ترانزیستور و رله هست!! به نظرتون کدام حالات جواب مبده!!!؟؟؟
    لطفا راهنمایی کنید!!

سپاس

پاسخ : ترکیب دو مدار با هم

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    با سلام بر مهندسین
    یک مدار گیرنده دارم که میخوام به یکی از خروجی هاش مدار دیگری را متصل کنم!! ولی مشکل اینجا هست که از نظر جریان و.... کم میاره!! لطفا بگید که چطور می توان خروجی را تقویت کرد!؟؟
    مدار دومی مدار بیپر هست که تک صدا میده!!! میخوام به پین 11 که خروجی هست وصل بشود(توی حالت اول)
    توی عکس به ترتیب از سمت راست 3 حالات وجود داره!! که توی حالت اول مدار تک صدا وصل شده پین به 11 گیرنده!!!
    حالت دوم: چیزی وصل نشده و led هست و مقاومت!!
    توی حالات سوم: ترانزیستور و رله هست!! به نظرتون کدام حالات جواب مبده!!!؟؟؟
    لطفا راهنمایی کنید!!

سپاس
    سلام
    برای درایو رله از همون مداری که قبلاً با BC547 ارائه دادم استفاده کنید.
    برای Beep هم از یک مدار مولتی ویبراتور منو استابل استفاده کنید. این مدار هم میتونه به صورت ترانزیستوری بسته بشه، هم پ امپی و هم با 555 (شبیه مداری که قرار دادید...)
    مشکل چیه؟؟؟
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

سلام دوست عزیز: :smile:و ممنون
      مشکل این جا هست که میخوام به جای مدار درایو رله از مدار beeper استفاده کنم!!!! البته تست کردم ولی صداش ضعیف بود!!!! و کم میاورد!!!! یعنی اگر من ان مدار beeper را جدا ببندم صداش بیشتر هست!! ولی زمانیکه با مدار گیرنده ترکیب می کنم صداش ضعیف میشه و بعضی اوقات زمانیکه از فرستنده دکمه را فشار میدم!! صداش در نمیاد!!
      الان میخواستم بدونم ان مدار beeper را دقیقا باید به کجای مدار گیرنده اضافه کنم؟؟؟
      سپاس

دیدگاه

سلام دوست عزیز: :smile:و ممنون
        مشکل این جا هست که میخوام به جای مدار درایو رله از مدار beeper استفاده کنم!!!! البته تست کردم ولی صداش ضعیف بود!!!! و کم میاورد!!!! یعنی اگر من ان مدار beeper را جدا ببندم صداش بیشتر هست!! ولی زمانیکه با مدار گیرنده ترکیب می کنم صداش ضعیف میشه و بعضی اوقات زمانیکه از فرستنده دکمه را فشار میدم!! صداش در نمیاد!!
        الان میخواستم بدونم ان مدار beeper را دقیقا باید به کجای مدار گیرنده اضافه کنم؟؟؟
        سپاس
        چجوری بستید که صداش ضعیف بود؟؟؟ مستقیم به خروجی IC متصل کردید؟؟؟
        از بازر 5 ولتی استفاده می کنید؟؟؟

دیدگاه

چجوری بستید که صداش ضعیف بود؟؟؟ مستقیم به خروجی IC متصل کردید؟؟؟
          از بازر 5 ولتی استفاده می کنید؟؟؟
          بازر 5 ولتی هست
          مستقیم به خروجی ای سی وصل کردم!!
          اول رفتم ولتاژ پین 13 را گرفتم دیدم نزدیک 4.7 ولت هست!! بعدش طبق شماتیک زیر بستم!!!
          vcc مدار بیپر که 4.5 ولت هست رابه پین 13 وصل کردم و گراند مدار بیپر را به گراند مدار گیرنده وصل کردم!!!
          یک سئوال اینجا الان گراند مدار بیپر باید به پایه 9 ای سی که گراند هست وصل بشود یا گراند مدار گیرنده؟؟
          ایا اینجا نیاز به ترانزیستور نیست؟

سپاس

دیدگاه

بازر 5 ولتی هست
            مستقیم به خروجی ای سی وصل کردم!!
            اول رفتم ولتاژ پین 13 را گرفتم دیدم نزدیک 4.7 ولت هست!! بعدش طبق شماتیک زیر بستم!!!
            vcc مدار بیپر که 4.5 ولت هست رابه پین 13 وصل کردم و گراند مدار بیپر را به گراند مدار گیرنده وصل کردم!!!
            یک سئوال اینجا الان گراند مدار بیپر باید به پایه 9 ای سی که گراند هست وصل بشود یا گراند مدار گیرنده؟؟
            ایا اینجا نیاز به ترانزیستور نیست؟

سپاس
            این روش وصل کردن که کاملاً غلطه!! 555 رو باید به وسیله ی پایه ی 2 تحریک کنید. تغذیه اش هم باید دائماً وصل باشه!!
            انقدر هم خودتون رو درگیر گراند نکنید. گراند از هر جای مدار که گرفته بشه فرقی نداره! مگه گراند ها به هم متصل نیستند؟؟
            اگر IC ی شما خودش به صورت لحظه ای خروجی میده و زمان این خروجی مناسب و کافی هست، مستقیماً و به کمک یک تقویت کننده بازر رو وصل کنید. (یادمه یه مدار بازر براتون گذاشته بودم قبلاً...)

دیدگاه

این روش وصل کردن که کاملاً غلطه!! 555 رو باید به وسیله ی پایه ی 2 تحریک کنید. تغذیه اش هم باید دائماً وصل باشه!!
              ممنون دوست عزیز: چطوری به وسیه پایه 2 تحریک کنم!!!! مگه خودش نمیشه!!!! زمانیکه دکمه ریموت فرستنده را فشار می دهیم؟؟
              تغذیه اش چطوری هست!! یعنی کاملا باید 5 ولت بدم بهش مثل مدار گیرنده!!؟؟

انقدر هم خودتون رو درگیر گراند نکنید. گراند از هر جای مدار که گرفته بشه فرقی نداره! مگه گراند ها به هم متصل نیستند؟؟

اگر IC ی شما خودش به صورت لحظه ای خروجی میده و زمان این خروجی مناسب و کافی هست، مستقیماً و به کمک یک تقویت کننده بازر رو وصل کنید. (یادمه یه مدار بازر براتون گذاشته بودم قبلاً...)
              من در گیرنده از ای سی pt2272 L4 استفاده کردم که خروجی اش لحظه ای نیست گمان کنم!! لچ هست!! منظور شما از لحظه ای در اینجا چی هست؟؟؟

توضیحاتش:

یکودر هایPT2272 بـا پسـوند M :ایـن نـوع دارایخروجی لحظه ایبوده و تا زمانی کهسیگنال از طرف فرستندهبه این آیسی می رسد این آیسیخروجی خود را فعال می کند .
              و زمانی کهسیگنالی به آن نمی رسد خروجی خود را غیر فعال می کند
              آیسی هایبا پسوند L دارای خروجی لچ هستند و با زدنشاسـی فرسـتنده خروجـی بـه حالـتپایدار رفته و در این حالتباقی می ماند .اما این آیسی هایخروجی هایخود را به صورتفلیـپفﻼپ قطع و وصل نمی کنند . فرضکنید می خواهیم یک فرستنده گیرنده 4 کانال داشته باشـیم و ازاین آیسی نوع L استفاده کردهایم . اگر ماشاسی کانال 1 در فرستنده را بزنیم خروجـی 1 مـا در
              گیرندهبه حالتلچ رفته و باقی می ماند . حال اگر کانال 2 در فرسـتنده را بـزنیم خروجـی 1 مـا در
              گیرندهقطعشده و خروجی 2 ما در گیرندهبه حالتلچ می رود یعنی خروجی هـا بـه صـورتیکـی
              بجایدیگریکار می کند .و در یک لحظه بیش از 1 کانال روشن نمیشود .
              مدار بازر همین هست دیگه؟درسته؟مثل مدار درایو رله هست!!
              یک سئوال!!!
              الان توی این عکس!!
              کلکتوری که به بازر وصل میشه !!!ایا کلکتور پایه مثبت بازر وصل میشه یا منفی؟؟؟ کلکتور منفی هست؟؟؟ یک پایه بازر به 5 ولت وصل شده!! یعنی مثبت هست؟

در اخر من باید دقیقا چه کار کنم تا صدا قوی بشه؟؟؟

سپاس

دیدگاه

من نمی دونم شما دقیقاً می خواید چه کار کنید و چرا از مدل لچ IC استفاده کردید!!!
                در مورد مدار بازر، منظورم همین مدار هست، فقط مقاومت بیس رو به 15k افزایش بدید.

یه کم در مورد کاری که می خواید انجام بدید توضیح بدید لطفاً...

دیدگاه

ممنون:
                  من نمی دونم شما دقیقاً می خواید چه کار کنید و چرا از مدل لچ IC استفاده کردید!!!
                  چون اگر ای سی لحظه ای باشه!! یعنی مدل pt2271-m4 !! زمانیکه دکمه ریموت را فشار می دهیم! مثلا led ای که به رله وصل هست یک لحظه روشن می شود!! و با رها کردن دکمه ریموت!!! led خاموش می شود!! و ولتاژ از کار می افتد و دستگاه خاموش می شود!!! من میخوام خروجی رله را به وسیله برقی وصل کنم و نباید به حالت لحظه ای باشد!! بلکه باید به حالت دائم باشد یا همان لچ باشد!! این توضیحات برای مدار گیرنده هست که در تایپیک تقویت جریان با ترانزیستور در مدار موضوع اش مطرح شده است!
                  من کلا میخوام مدار گیرنده را 2 کاناله درست کنم!! کانال 1 برای حالت روشن که باید به مدار درایو رله و وسیله برقی وصل بشه و کانال 2 برای حالت خاموش!!
                  تو حالت لچ: برای اینکه یک کانال قطع بشه یا برای اینکه مثلا دستگاه را خاموش کنیم: باید کانال 2 را فعال کنیم تا کانال 1 خاموش یا غیر فعال بشود !!!
                  من میخوام به پین 13 با مدار درایو رله یک وسیله را روشن کنم!! برای اینکه :ان وسیله را خاموش کنم باید دکمه ریموت را فشار بدم تا کانال 2 فعال بشه و کانال 1 غیر فعال بشود!!!
                  میخوام روی کانال 2 مدار بیپر به کار بزارم تا زمانیکه صدای بیپ امد متوجه بشم که مدار خاموش شده!!
                  دیگه نمیدانم چطور عملکرد مدار توضیح بدم!!!

راستی ان مدار تقویت کننده بازر باید با مدار بیپر 555 ایا باید ترکیب بشود؟؟؟
                  سپاس

دیدگاه

ممنون:چون اگر ای سی لحظه ای باشه!! یعنی مدل pt2271-m4 !! زمانیکه دکمه ریموت را فشار می دهیم! مثلا led ای که به رله وصل هست یک لحظه روشن می شود!! و با رها کردن دکمه ریموت!!! led خاموش می شود!! و ولتاژ از کار می افتد و دستگاه خاموش می شود!!! من میخوام خروجی رله را به وسیله برقی وصل کنم و نباید به حالت لحظه ای باشد!! بلکه باید به حالت دائم باشد یا همان لچ باشد!! این توضیحات برای مدار گیرنده هست که در تایپیک تقویت جریان با ترانزیستور در مدار موضوع اش مطرح شده است!
                    من کلا میخوام مدار گیرنده را 2 کاناله درست کنم!! کانال 1 برای حالت روشن که باید به مدار درایو رله و وسیله برقی وصل بشه و کانال 2 برای حالت خاموش!!
                    تو حالت لچ: برای اینکه یک کانال قطع بشه یا برای اینکه مثلا دستگاه را خاموش کنیم: باید کانال 2 را فعال کنیم تا کانال 1 خاموش یا غیر فعال بشود !!!
                    من میخوام به پین 13 با مدار درایو رله یک وسیله را روشن کنم!! برای اینکه :ان وسیله را خاموش کنم باید دکمه ریموت را فشار بدم تا کانال 2 فعال بشه و کانال 1 غیر فعال بشود!!!
                    میخوام روی کانال 2 مدار بیپر به کار بزارم تا زمانیکه صدای بیپ امد متوجه بشم که مدار خاموش شده!!
                    دیگه نمیدانم چطور عملکرد مدار توضیح بدم!!!

راستی ان مدار تقویت کننده بازر باید با مدار بیپر 555 ایا باید ترکیب بشود؟؟؟
                    سپاس
                    دوست عزیز، شما باید از IC با پسوند M استفاده کنید. خروجی این IC رو به عنوان کلاک به یک D فلیپ فلاپ متصل کنید تا خروجی لچ بشه. به این ترتیب فلیپ فلاپ تنها با هر بار دریافت کلاک از IC ی گیرنده، خروجی رو معکوس می کنه. با این روش دیگر نیازی به کانال اضافه برای خاموش کردن وسیله ندارید و همان یک کانال کافی ست.
                    شماره ی IC ی D فلیپ فلاپ : 7474 - دارای 2 عدد D فلیپ فلاپ
                    تا اینجا رو به شکل صحیحی که گفتم عمل کنید. شاید دیگه به مدار Beep احتیاج نداشته باشید.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز و یک دنیا تشکر:
                      لطف می کنی ان مداری که مد نظرت هست را شماتیک اش را برام بکشی!!! چون من اصلا این چیز های عملی را بلد نیستم و من رشته ام نرم افزار: توی درس مدار منطقی :مبحث فلیپ فلاپ داشتیم ولی استاد ه درس نداد ان قسمت ها را!! :sad:
                      لطف کن هر وقت سر ات خلوت بود مدار اش را ترسیم کن توی پروتل شد یا پرتئوس!! اتصالات اش!! کدام پایه به کدام پایه!!

سپاس

دیدگاه

شماتیک رو در زیر قرار دادم..
                        از یک فلیپ فلاپ استفاده شده. به شماره ی پایه ها در شماتیک دقت کنید. مطابق دیاگرام 7474 هست که گذاشتید. (تغذیه ی IC هم که تو دیاگرام معلومه)
                        مدار رو به همین شکل ببندید و تست کنید ببینید LED پایدار می مونه؟ نتیجه رو اعلام کنید لطفاً...

دیدگاه

بسیار ممنون دوست عزیز: من ای سی 7474 را با یک ای سی دیگه اشتباه گرفتم!! الان رفتم دیدم!! متوجه شدم این ای سی ندارم!! این ای سی مشابه دیگری داره؟؟؟ مثلا 4013 چطور هست؟ نوع d هم هست گمان کنم!! دوست عزیز شرمنده ها!!!
                          ای سی دیگه اگر سراغ دارید لطفا بگید جایگزین کنم!!
                          سپاس فراوان

دیدگاه

بسیار ممنون دوست عزیز: من ای سی 7474 را با یک ای سی دیگه اشتباه گرفتم!! الان رفتم دیدم!! متوجه شدم این ای سی ندارم!! این ای سی مشابه دیگری داره؟؟؟ مثلا 4013 چطور هست؟ نوع d هم هست گمان کنم!! دوست عزیز شرمنده ها!!!
                            ای سی دیگه اگر سراغ دارید لطفا بگید جایگزین کنم!!
                            سپاس فراوان
                            7474 از سری TTL هست و 4013 از سری MOS هست. اصولاً جایی که بحث مصرف توان مطرح نباشه، TTL بخاطر سرعت و دقت بیشتر اولویت داره.
                            در زیر شماتیک مدار قبل رو با تغییر 7474 به 4013 قرار دادم. به تغییرات شماره های پایه ها و اتصالات دقت کنید.
                            منتظر نتیجه هستم...

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: تست می کنم و نتیجه را به زودی بهت میگم
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X