اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هوشمند سازی ابیاری سنتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هوشمند سازی ابیاری سنتی

سلام شاید از عنوان تاپیک جا خورده باشید ولی باید بگم 95 در صد از باغهای ایران به صورت غرقابی بوده و ممکن نیست به صو.رت قطره ای بازده داشته باشن.پس باید یک فکری برای هوشمند شدن این سبک ابیاری کرد.مقوله ای که تا به حال کسی به ان فکر نکرده است و نا خوداگاه وقتی حرف هوشمند سازی ابیاری میشه ابیاری قطره ای و بارانی به یادمون میاد و هروقت حرف غرقابی میشه بیل و پوتبن :biggrin:
    خوب فکر میکنم بیشتر کاربران با ابیاری غرقابی اشنا باشند ولی بیشتری ها با اصطلاحات این بخش ابیاری اشنایی ندارن و در هر منطقه اصلاحات خاص خودشون رو دارن.تو منطقه ما باغ تشکیل میشه از تعداد زیادی "کله"که به صورت مربع مربع هستند و در هر کله تعدادی درخت وجود دارد که به نوع درخت و بزرگ و کوچکی کله بستگی دارد.
    معمولا در ابیاری غرقابی تعدادی از این کله ها را به هم مرتبط میکنند که ما بهش میگیم "سربندا"که یک باغ بسته به بزرگی و کوچیکیش تعدادی از این سربندا داره."بند" قسمتی هست که جوب اصلی اب را به کله مرتبط میکند.
    در ابیاری غرقابی ابدار باید یکی از این سربندا را باز کند و جولوی ادامه جوب اب را ببندد تا اب در اون قسمت باغ جاری شود و منتظر بمانند تا کله ها یکی پشت هم پر شوند.این مقدار زمان خیلی طولانی و کسل کننده است و لی ابیار باید بشیند تا ان قسمت پر اب شود بعد اون سربندا را با گل ببندد و مسیر جوب را باز کند تا سربندای بعد.خیلی الافی خسته کننده ای است.ناگفته نماند ابیاری باغ ها به این شک است و ابیاری زمین زراعی مشکل تر است.
    خواستم یک توضیح کوچیک داده باشم که دوستان بتونن راحت تر ایده بدن
    خوب حالا میخوام این سبک اب دادن را هوشمند کنم.تو قسمت برنامه و سنسوره هیچ مشکل نیست مشکل اصلی سر بستن "بند" هست.یچیزی مثل شیر برقی.فرض کنید قسمتی از جوب اب که دوراهی میشود را میخواهید بصورت خودکار ببندید.شما بودید از چه روشی استفاده میکردید؟
    من یک باغ یک هکتاری انگور دارم که هر 15 رور باید 150 هزارتومان پول کارگر بدم یا خودم استین بالا بزنم و سه روز خودم رو الاف این کار کنم.برای همین به فکر کنترل از راه دور کردنش فتادم و بیشتر قسمتاش رو درست کردم فقط سر بستن بند گیر کردم.البته چندتا ایده دارم ولی گفتم بنویسم شاید اینجا ایده های بهتری هم بود.
    ایده من استفاده از برزنت است که به وسیله یک موتور بالا بیاید.مثل دربهای قلعه ها.حالا اگه دوستان ایده بهتری دارن لطف کنند

پاسخ : هوشمند سازی ابیاری سنتی

نوشته اصلی توسط arvin2009
    سلام شاید از عنوان تاپیک جا خورده باشید ولی باید بگم 95 در صد از باغهای ایران به صورت غرقابی بوده و ممکن نیست به صو.رت قطره ای بازده داشته باشن.پس باید یک فکری برای هوشمند شدن این سبک ابیاری کرد.
    خوبه که این موضوع رو میدونید . اگر به جهاد کشاورزی تشریف ببرید بهتون پیشنهاد میدند کل باغ رو از بین ببرید و یک باغ جدید بر اساس سیستم قطره ای بسازید . (برای دوستانی که اطلاعاتی ندارند عرض میکنم که در روش غرقابی ریشه های گیاه در زمین پخشه و اگر بصورت قطره ای آبیاری بشند گیاه دچار کم آبی و بی باری میشه .)

اما برای بستن بند ها میتونید از دریچه های کشویی استفاده کنید . یه چیزی مثل این :
    http://toolgostar.com/Sluice%20Gate(manual)-Fa.html
    بجای فلکه ها از موتور گیربکس دار میشه استفاده کرد ! و برای اینکه سنگ ریزه و گل لای دریچه نره باید جوبها رو سیمان کنید یا دریچه رو کمی بالاتر از کف جوب بزارید که گل ها کف جوب ته نشین بشند .

دیدگاه

بهترین - ارزاتن ترین مکانیزم برای بستن یک درچه که آببندی اش در حد 99 درصد باشه و در حالی که درچه خیلی سبک باشه تا بشه از موتور های 12 ولت هم استفاده بشه و درعین حال فشار آب نتونه این درچه فوق سبک رو باز کنه استفاده از ایده درچه های کانال پاناما و موتورجکی رسیور خونگی است .

طرح این کانال به این صورت که فشار آب هرچقدر بیشتر باشه درچه نه تنها باز نمیشه بلکه بیشتر آب بندی میشه .

البته این مکانیزم دولنگه است که برای ارزانی شما یک لنگه اش رو طراحی کنید . تو عکس بالا تو گوشه های در ها جک های هیدرولیکی کوچیک رو میبیند که چطور در های سنگین رو باز و بسته میکنند.

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvin2009
        من یک باغ یک هکتاری انگور دارم که هر 15 رور باید 150 هزارتومان پول کارگر بدم یا خودم استین بالا بزنم و سه روز خودم رو الاف این کار کنم.برای همین به فکر کنترل از راه دور کردنش فتادم و بیشتر قسمتاش رو درست کردم فقط سر بستن بند گیر کردم.البته چندتا ایده دارم ولی گفتم بنویسم شاید اینجا ایده های بهتری هم بود.
        ایده من استفاده از برزنت است که به وسیله یک موتور بالا بیاید.مثل دربهای قلعه ها.حالا اگه دوستان ایده بهتری دارن لطف کنند
        یعنی مشکل فقط کنترل آب هست؟ بجز روش قطره ای روش نیم غرق آبی هم میشه استفاده کرد و بنظرم راحتر هم هست ولی یه کم هزینه بره نه زیاد در حد همون روش قطره ای حالا ببینیم نظر دوستان چیه
        در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
        گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

پشنهاد علی اقا یکم بهتر است ولی اگه بخواد برقی بشه متور پر قدرتی میخواد.ایده خودم اینه اه یک برزنت دور یک شاسی چار گوش کشیده شود که به سودن نیم گرد دراد و با یک موتور کوچک سر برزنت را با بالا کشید تا مانع عبور اب شود.نمیدونم دورست توضیح دادم یا نه.یک چیزی مثل درب های قلعه ها که توی فیلمها نشون میده.ازبالا به پاین باز میشه.
          چون تعداد این بند ها زیاد است یک طرحی باید باشد که مقرون به صرفه باشد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X