ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

مشکل عجيب با مبدل 12 به 300 ولت بوست با 34063

سلام دوستان بنده يه مبدل 12 به 300 ولت رو رو برد بورد بستم و وقتي لامپ 13 وات بهش متصله ولتاژ تا 110 ولت افت ميکنه اما [glow=red,2,300]اتفاق عجيبي که ميفته اينه که وقتي دستم رو به هيتسينک ماسفت IRFP450 مييزنم ولتاژ تا 240 ولت بالا ميره و وقتي دستم رو برميدارم دوباره همون110 ميشه [/glow] در واقع هيتسينک به درين ماسفت تماس داره و وقتي بدون هيتسينک استفاده کنم افت ولتاژ شديد تر ميشه. جالبه که اگه به خود درين يا گيت دست بزنم افزايش ولتاژ کمتر هست ولي هيتسينک انگار معجزه ميکنه. حتي وقتي يه سيم بلند هم به هيتسينک ميزنم ولتاژ ميره بالا :biggrin:نميدونم مشکل از کجاست. فيدبک 34063 رو هم دادم به يه خازن 100 نانو و زمين فايده نداشت بدتر هم ميشد. اسنابر رو همه جاي ماسفت امتحان کردم بازم بي فايده بود :surprised: خازن خروجي رو بيشتر کردم درست نشد :surprised: به نظر شما مشکل چي ميتونه باشه؟ اگرPCB براش بزنم ممکنه درست کار کنه؟
    ترانزيستور bd140 / ماسفت IRFp450 / ديود اصلي uf4007 / ديود گيت 4148 / سلف هم 300 ميکرو هانري که مال هسته لامپ 40 وات هست که مجدد با سيم ضخيم تر و تعداد دور 1/10 دور اصليش پيچيدمش
    از پاسخ هاتون خيلي ممنونم :biggrin:
    اين هم مدارش:

اين هم عکس مدار رو بردبورد
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2013/02/01
    BND
    166
    11

پاسخ : مشکل عجيب با مبدل 12 به 300 ولت بوست با 34063

ببين يه كاري ميگم بكن خب
    يه تكه سيم وصل كن به گراند يا زمين مدار و اون سر سيم هم يه لحظه وصل كن يه هيت سينگ ببين كارت راه ميوفته
    I WORK HARDLY AND I HAVE BIG DREAMS
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

نقل قول نوشته اصلی توسط meysamjet
    ببين يه كاري ميگم بكن خب
    يه تكه سيم وصل كن به گراند يا زمين مدار و اون سر سيم هم يه لحظه وصل كن يه هيت سينگ ببين كارت راه ميوفته
    ممنون. ولي هيتسينک به درين وصله و اگه به زمين بزنيم سلف ولتاژ ثابت دو سرش ميفته و فرکانس مياد رو صفر :mrgreen: جريان ميشه 12 تقسيم بر مقاومت سلف و ماسفت ممکنه بسوزه :mrgreen:
    2009/10/21
    تهران
    2,507
    210

جايي خوندم (تو ديتا شيت يكي از همين ماسفتها) كه براي جرياندهي مناسب بايد پايه اصلي كه الان شما بهش هيتسينك وصل كردي رو بايد ازش خروجي بگيري و به اون پايه درين تنها كفايت نكني
    2014/06/18
    675
    51

روي هدسينک هاي ديگه هم همين طوره؟
    منم يه مدار خيلي وقت پيش ها ساختم که براي ربات تعقيب نور بود. نمي دونم چکار کردم وقتي دست به يه سيم ورودي ميزدم led روشن مي شد.
    يه سيم خيلي باريک به هدسينکه وصل کن و سر سيم رو باز به دستات بزن. ببين همين طوره؟
    اگه بود يه مقاومت زياد مثل 100کيلو اهم رو از هدسينک به گراند مدارت وصل کن. (چون ممکنه بدنت يه کم گراندو به هدسينک وصل کرده)

بعد ماسفتت گرم مي کنه؟ شايد دستت به عنوان يه گرماگير باشه.

يه کار خالب هم ميگم انجام بده ، يه دمپايي پلاستيکي پات کن باز به هدسينک دست بزن . توجه کن جايي از بدنت به قالي يا زمين وصل نباشه. نتيجشو بگو.

راستي ، يه کاغذ زيره برد بوردت هست ، اونو هيچ وقت نکن ، اگه قبلا کندي ، روي يه کاغذ برد بوردت رو بذار ، چون اتصال ها به زمين وصل ميشن.

خلاصه هر چي که هست يا مال زمينته يا براي گرما هست.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2014/06/18
    675
    51

پروتئوسش هم کشيدم . 11.9 ولته :wow: :wow: . اينم مدرکش:

2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

نقل قول نوشته اصلی توسط mojalan
    جايي خوندم (تو ديتا شيت يكي از همين ماسفتها) كه براي جرياندهي مناسب بايد پايه اصلي كه الان شما بهش هيتسينك وصل كردي رو بايد ازش خروجي بگيري و به اون پايه درين تنها كفايت نكني
    ممنون بدنه ماسفت رو هم به صورت کمکي دادم به سلف تاثيري نداشت
    نقل قول نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
    روي هدسينک هاي ديگه هم همين طوره؟
    منم يه مدار خيلي وقت پيش ها ساختم که براي ربات تعقيب نور بود. نمي دونم چکار کردم وقتي دست به يه سيم ورودي ميزدم led روشن مي شد.
    يه سيم خيلي باريک به هدسينکه وصل کن و سر سيم رو باز به دستات بزن. ببين همين طوره؟
    اگه بود يه مقاومت زياد مثل 100کيلو اهم رو از هدسينک به گراند مدارت وصل کن. (چون ممکنه بدنت يه کم گراندو به هدسينک وصل کرده)

بعد ماسفتت گرم مي کنه؟ شايد دستت به عنوان يه گرماگير باشه.

يه کار خالب هم ميگم انجام بده ، يه دمپايي پلاستيکي پات کن باز به هدسينک دست بزن . توجه کن جايي از بدنت به قالي يا زمين وصل نباشه. نتيجشو بگو.

راستي ، يه کاغذ زيره برد بوردت هست ، اونو هيچ وقت نکن ، اگه قبلا کندي ، روي يه کاغذ برد بوردت رو بذار ، چون اتصال ها به زمين وصل ميشن.

خلاصه هر چي که هست يا مال زمينته يا براي گرما هست.
    خيلي ممنون از پاسختون. رو هر ماسفت يا هر هيتسينکي همينجوريه. :mrgreen: بله سيم باريک زدم بهش پرنور تر ميشد دستم رو که ميزدم هنوز هم پرنور تر ميشد oo: مقاومت 100 کيلو و 10 کيلو هم زدم نشد. ماسفت کمي گرم ميکنه. دمپايي هم پا کردم همون جوري بود يه چيز جالب که هست اينه که وقتي دستمو به سيمي که هيتسينک بهش وصله ميزنم اگه شل بگيرمش نقطه اي از دستم که با سيم تماس داره رو ميسوزونه :surprised: oo:. کاغذ بردبورد رو نکندم. راستي يه چيزي اينجا تو بوشهر هوا خيلي شرجي داره فکر کنم علت اين نشتي ولتاژ و اينا همين باشه :smile:
    پروتئوسش هم کشيدم . 11.9 ولته :wow: :wow: . اينم مدرکش:

ممنون که وقت ميذاريد :biggrin: چه چيزيش 11.9 ولته؟ :biggrin: راستي من پروتئوس ورژن 8 رو ندارم(دارم ولي خرابه) . همون 7 رو دارم. اگه ضرورتي داره ميتونيد يه print screen بگيريد :mrgreen:
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

:wow: سلام دوباره راستشو بخوايد مشکل لمس هيتسينک حل شد :biggrin: سيم منفي خازن 400 ولت 10 ميکرو تو برد برد از مسير 34063 ميگذشت و همين باعث ميشد که 34063 قاطي کنه و دست به بيسش BD140 هم که ميزدم نور زياد شد به همين خاطر حدس زدم از تغذيه 34063 باشه اومدم سيم منفي خازن خروجي رو با يه سيم ضخيم جدا از برد بورد دادم به منفي و باعث شد ولتاژ بياد رو بيشترين حدي که وقتي که قبلا دست به هيتسينک ميزدن ميشد :mrgreen: الان ديگه دست زدن به هيتسينک هيچ تاثيري نداره. پس نتيجه اين شد که مشکل از استفاده از برد بورد بوده :mrgreen: ولي يه مسئله اي هست که حسابي گيج شدم oo: تو مدار نوشته سلف 300 ميکرو هانري که اول اومدم يه سلف لامپ کم مصرف 3 ميلي هانري رو تعداد دورش 1/10 کردم که بشه 300 ميکرو هانري و تا 240 ميداد ولي الان اومدم يه سلف 22 ميکرو هانري بشکه اي 3 آمپر استفاده کردم جالبه که ولتاژ تا 320 ولت هم بالا ميره و اصلا افت هم نداره ولي مشکلي که پيش اومد اين بود که ظاهرا سلف به اشباع ميرفت و خود سلف و ماسفت به شدت داغ ميکردند و جريان کشي هم 2 يا 3 برابر ميشد دو باره اومدم تعداد دورش رو کمي بيشتر کردم تا به ميزان مطلوب و قابل قبول برسه :biggrin:(فکر کنم سي و خورده اي ميکرو هانري شد) اگر تعداد دور رو بيش از حد زياد کنم افت ولتاژ زياد ميشه اما اگه زيادي کمش کنم راندمان شديد مياد پايين :surprised: يه سلف بشکه اي 5 آمپر رو هم همين بلا رو سرش در آوردم و همين طور بود :mrgreen:مدار الان که يه لامپ 13 وات کم مصرف بهش وصله و لامپ هم 11.7 وات توان ميکشه و توان ورودي رو هم اندازه گرفتم و راندمان مدار به دست اومد حدود 77% که ميتونم بگم راضي هستم و براي استفاده در وسايل توان پايين مثل شارژر دوربين عکاسي/ موبايل/تبلت و .... خوبه :biggrin: ولي خوب چون به ماسفت ولتاژ بالا تلفات ماسفت به خاطر Rdson بالاي اين نوع ماسفت ها تلفات زياد هست و کاريشم نميشه کرد. اگه براي مدار pcb بزنم فکر کنم هنوز هم عملکردش بهتر بشه :biggrin:
    از همه دوستان ممنونم :biggrin:
    2014/06/18
    675
    51

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهي
    ممنون که وقت ميذاريد :biggrin: چه چيزيش 11.9 ولته؟ :biggrin: راستي من پروتئوس ورژن 8 رو ندارم(دارم ولي خرابه) . همون 7 رو دارم. اگه ضرورتي داره ميتونيد يه print screen بگيريد :mrgreen:
    ببخشيد ولتاژ خروجيتون ac هست يا dc ?
    چند آمپر ميده ، شايد اين مدار به درد من هم بخوره.
    من هم قبلا نسخه 8 داشتم کرکش کار نکرد. ولي تازگي ها نسخه 8.1 رو نصب کردم و کرکش رو انجام دادم و شد. منظور از 11.9 ولتاژ خروجي بود پروتئوسه ديگه .

2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

ببخشيد ولتاژ خروجيتون ac هست يا dc ?
    چند آمپر ميده ، شايد اين مدار به درد من هم بخوره.
    من هم قبلا نسخه 8 داشتم کرکش کار نکرد. ولي تازگي ها نسخه 8.1 رو نصب کردم و کرکش رو انجام دادم و شد. منظور از 11.9 ولتاژ خروجي بود پروتئوسه ديگه .
    ممنون. خواهش ميکنم. ولتاژ خروجي DC هست ديگه :mrgreen: راستش آمپر خروجي بيشتر از 0.05 نميشه ازش گرفت چون افت ولتاژش زياد ميشه. حالت بيباري رو320 ميذارم و وقتي لامپ 13 وات
    + انتخابهاي اختياري بيشتر...بهش وصل ميکنم مياد رو 260 که قابل قبول هست و براي شارژر هاي دوربين و ... که جريان کم ميخوان و تا ولتاژ 155 ولت دي سي هم به خوبي کار ميکنند خيلي خوبه. فيدبک مدار اگه قطع بشه ولتاژ همينطور ميره بالا تا جايي که خازن ديگه داغ کنه. حتي تا 510 ولت هم رسيد. پس براي ايمني بيشتر بهتره يه وريستور 250 ولت RMS با خروجي موازي کنيم و قبل از وريستور هم يه فيوز 0.5 آمپر بذاريم.
    اگه مقدار سلف رو کمتر کنيد بيشتر هم ميتونه بده ولي راندمان به شدت مياد پايين و ماسفت و سلف وحشتناک داغ ميکنه. البته اگه يه سلف آمپر بالا گير بياريد شايد بشه جريان بالاتر رو بگيريه. در واقع تعداد دور سلف رو بايد خودتون مجدد تنظيم کنيد تا بهترين راندمان رو بگيريد
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10