اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب با مبدل 12 به 300 ولت بوست با 34063

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب با مبدل 12 به 300 ولت بوست با 34063

سلام دوستان بنده یه مبدل 12 به 300 ولت رو رو برد بورد بستم و وقتی لامپ 13 وات بهش متصله ولتاژ تا 110 ولت افت میکنه اما [glow=red,2,300]اتفاق عجیبی که میفته اینه که وقتی دستم رو به هیتسینک ماسفت IRFP450 مییزنم ولتاژ تا 240 ولت بالا میره و وقتی دستم رو برمیدارم دوباره همون110 میشه [/glow] در واقع هیتسینک به درین ماسفت تماس داره و وقتی بدون هیتسینک استفاده کنم افت ولتاژ شدید تر میشه. جالبه که اگه به خود درین یا گیت دست بزنم افزایش ولتاژ کمتر هست ولی هیتسینک انگار معجزه میکنه. حتی وقتی یه سیم بلند هم به هیتسینک میزنم ولتاژ میره بالا :biggrin:نمیدونم مشکل از کجاست. فیدبک 34063 رو هم دادم به یه خازن 100 نانو و زمین فایده نداشت بدتر هم میشد. اسنابر رو همه جای ماسفت امتحان کردم بازم بی فایده بود :surprised: خازن خروجی رو بیشتر کردم درست نشد :surprised: به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟ اگرPCB براش بزنم ممکنه درست کار کنه؟
    ترانزیستور bd140 / ماسفت IRFp450 / دیود اصلی uf4007 / دیود گیت 4148 / سلف هم 300 میکرو هانری که مال هسته لامپ 40 وات هست که مجدد با سیم ضخیم تر و تعداد دور 1/10 دور اصلیش پیچیدمش
    از پاسخ هاتون خیلی ممنونم :biggrin:
    این هم مدارش:

این هم عکس مدار رو بردبورد
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

پاسخ : مشکل عجیب با مبدل 12 به 300 ولت بوست با 34063

ببین یه کاری میگم بکن خب
    یه تکه سیم وصل کن به گراند یا زمین مدار و اون سر سیم هم یه لحظه وصل کن یه هیت سینگ ببین کارت راه میوفته
    I WORK HARDLY AND I HAVE BIG DREAMS

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meysamjet
      ببین یه کاری میگم بکن خب
      یه تکه سیم وصل کن به گراند یا زمین مدار و اون سر سیم هم یه لحظه وصل کن یه هیت سینگ ببین کارت راه میوفته
      ممنون. ولی هیتسینک به درین وصله و اگه به زمین بزنیم سلف ولتاژ ثابت دو سرش میفته و فرکانس میاد رو صفر :mrgreen: جریان میشه 12 تقسیم بر مقاومت سلف و ماسفت ممکنه بسوزه :mrgreen:

دیدگاه

جایی خوندم (تو دیتا شیت یکی از همین ماسفتها) که برای جریاندهی مناسب باید پایه اصلی که الان شما بهش هیتسینک وصل کردی رو باید ازش خروجی بگیری و به اون پایه درین تنها کفایت نکنی

دیدگاه

روی هدسینک های دیگه هم همین طوره؟
          منم یه مدار خیلی وقت پیش ها ساختم که برای ربات تعقیب نور بود. نمی دونم چکار کردم وقتی دست به یه سیم ورودی میزدم led روشن می شد.
          یه سیم خیلی باریک به هدسینکه وصل کن و سر سیم رو باز به دستات بزن. ببین همین طوره؟
          اگه بود یه مقاومت زیاد مثل 100کیلو اهم رو از هدسینک به گراند مدارت وصل کن. (چون ممکنه بدنت یه کم گراندو به هدسینک وصل کرده)

بعد ماسفتت گرم می کنه؟ شاید دستت به عنوان یه گرماگیر باشه.

یه کار خالب هم میگم انجام بده ، یه دمپایی پلاستیکی پات کن باز به هدسینک دست بزن . توجه کن جایی از بدنت به قالی یا زمین وصل نباشه. نتیجشو بگو.

راستی ، یه کاغذ زیره برد بوردت هست ، اونو هیچ وقت نکن ، اگه قبلا کندی ، روی یه کاغذ برد بوردت رو بذار ، چون اتصال ها به زمین وصل میشن.

خلاصه هر چی که هست یا مال زمینته یا برای گرما هست.
          http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

پروتئوسش هم کشیدم . 11.9 ولته :wow: :wow: . اینم مدرکش:
            http://s5.picofile.com/d/4cd9a705-60...f46/eca_pdsprj

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
              جایی خوندم (تو دیتا شیت یکی از همین ماسفتها) که برای جریاندهی مناسب باید پایه اصلی که الان شما بهش هیتسینک وصل کردی رو باید ازش خروجی بگیری و به اون پایه درین تنها کفایت نکنی
              ممنون بدنه ماسفت رو هم به صورت کمکی دادم به سلف تاثیری نداشت
              نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
              روی هدسینک های دیگه هم همین طوره؟
              منم یه مدار خیلی وقت پیش ها ساختم که برای ربات تعقیب نور بود. نمی دونم چکار کردم وقتی دست به یه سیم ورودی میزدم led روشن می شد.
              یه سیم خیلی باریک به هدسینکه وصل کن و سر سیم رو باز به دستات بزن. ببین همین طوره؟
              اگه بود یه مقاومت زیاد مثل 100کیلو اهم رو از هدسینک به گراند مدارت وصل کن. (چون ممکنه بدنت یه کم گراندو به هدسینک وصل کرده)

بعد ماسفتت گرم می کنه؟ شاید دستت به عنوان یه گرماگیر باشه.

یه کار خالب هم میگم انجام بده ، یه دمپایی پلاستیکی پات کن باز به هدسینک دست بزن . توجه کن جایی از بدنت به قالی یا زمین وصل نباشه. نتیجشو بگو.

راستی ، یه کاغذ زیره برد بوردت هست ، اونو هیچ وقت نکن ، اگه قبلا کندی ، روی یه کاغذ برد بوردت رو بذار ، چون اتصال ها به زمین وصل میشن.

خلاصه هر چی که هست یا مال زمینته یا برای گرما هست.
              خیلی ممنون از پاسختون. رو هر ماسفت یا هر هیتسینکی همینجوریه. :mrgreen: بله سیم باریک زدم بهش پرنور تر میشد دستم رو که میزدم هنوز هم پرنور تر میشد oo: مقاومت 100 کیلو و 10 کیلو هم زدم نشد. ماسفت کمی گرم میکنه. دمپایی هم پا کردم همون جوری بود یه چیز جالب که هست اینه که وقتی دستمو به سیمی که هیتسینک بهش وصله میزنم اگه شل بگیرمش نقطه ای از دستم که با سیم تماس داره رو میسوزونه :surprised: oo:. کاغذ بردبورد رو نکندم. راستی یه چیزی اینجا تو بوشهر هوا خیلی شرجی داره فکر کنم علت این نشتی ولتاژ و اینا همین باشه :smile:
              پروتئوسش هم کشیدم . 11.9 ولته :wow: :wow: . اینم مدرکش:
              http://s5.picofile.com/d/4cd9a705-60...f46/eca_pdsprj
              ممنون که وقت میذارید :biggrin: چه چیزیش 11.9 ولته؟ :biggrin: راستی من پروتئوس ورژن 8 رو ندارم(دارم ولی خرابه) . همون 7 رو دارم. اگه ضرورتی داره میتونید یه print screen بگیرید :mrgreen:

دیدگاه

:wow: سلام دوباره راستشو بخواید مشکل لمس هیتسینک حل شد :biggrin: سیم منفی خازن 400 ولت 10 میکرو تو برد برد از مسیر 34063 میگذشت و همین باعث میشد که 34063 قاطی کنه و دست به بیسش BD140 هم که میزدم نور زیاد شد به همین خاطر حدس زدم از تغذیه 34063 باشه اومدم سیم منفی خازن خروجی رو با یه سیم ضخیم جدا از برد بورد دادم به منفی و باعث شد ولتاژ بیاد رو بیشترین حدی که وقتی که قبلا دست به هیتسینک میزدن میشد :mrgreen: الان دیگه دست زدن به هیتسینک هیچ تاثیری نداره. پس نتیجه این شد که مشکل از استفاده از برد بورد بوده :mrgreen: ولی یه مسئله ای هست که حسابی گیج شدم oo: تو مدار نوشته سلف 300 میکرو هانری که اول اومدم یه سلف لامپ کم مصرف 3 میلی هانری رو تعداد دورش 1/10 کردم که بشه 300 میکرو هانری و تا 240 میداد ولی الان اومدم یه سلف 22 میکرو هانری بشکه ای 3 آمپر استفاده کردم جالبه که ولتاژ تا 320 ولت هم بالا میره و اصلا افت هم نداره ولی مشکلی که پیش اومد این بود که ظاهرا سلف به اشباع میرفت و خود سلف و ماسفت به شدت داغ میکردند و جریان کشی هم 2 یا 3 برابر میشد دو باره اومدم تعداد دورش رو کمی بیشتر کردم تا به میزان مطلوب و قابل قبول برسه :biggrin:(فکر کنم سی و خورده ای میکرو هانری شد) اگر تعداد دور رو بیش از حد زیاد کنم افت ولتاژ زیاد میشه اما اگه زیادی کمش کنم راندمان شدید میاد پایین :surprised: یه سلف بشکه ای 5 آمپر رو هم همین بلا رو سرش در آوردم و همین طور بود :mrgreen:مدار الان که یه لامپ 13 وات کم مصرف بهش وصله و لامپ هم 11.7 وات توان میکشه و توان ورودی رو هم اندازه گرفتم و راندمان مدار به دست اومد حدود 77% که میتونم بگم راضی هستم و برای استفاده در وسایل توان پایین مثل شارژر دوربین عکاسی/ موبایل/تبلت و .... خوبه :biggrin: ولی خوب چون به ماسفت ولتاژ بالا تلفات ماسفت به خاطر Rdson بالای این نوع ماسفت ها تلفات زیاد هست و کاریشم نمیشه کرد. اگه برای مدار pcb بزنم فکر کنم هنوز هم عملکردش بهتر بشه :biggrin:
                از همه دوستان ممنونم :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                  ممنون که وقت میذارید :biggrin: چه چیزیش 11.9 ولته؟ :biggrin: راستی من پروتئوس ورژن 8 رو ندارم(دارم ولی خرابه) . همون 7 رو دارم. اگه ضرورتی داره میتونید یه print screen بگیرید :mrgreen:
                  ببخشید ولتاژ خروجیتون ac هست یا dc ?
                  چند آمپر میده ، شاید این مدار به درد من هم بخوره.
                  من هم قبلا نسخه 8 داشتم کرکش کار نکرد. ولی تازگی ها نسخه 8.1 رو نصب کردم و کرکش رو انجام دادم و شد. منظور از 11.9 ولتاژ خروجی بود پروتئوسه دیگه .

دیدگاه

ببخشید ولتاژ خروجیتون ac هست یا dc ?
                    چند آمپر میده ، شاید این مدار به درد من هم بخوره.
                    من هم قبلا نسخه 8 داشتم کرکش کار نکرد. ولی تازگی ها نسخه 8.1 رو نصب کردم و کرکش رو انجام دادم و شد. منظور از 11.9 ولتاژ خروجی بود پروتئوسه دیگه .
                    ممنون. خواهش میکنم. ولتاژ خروجی DC هست دیگه :mrgreen: راستش آمپر خروجی بیشتر از 0.05 نمیشه ازش گرفت چون افت ولتاژش زیاد میشه. حالت بیباری رو320 میذارم و وقتی لامپ 13 وات
                    + انتخابهای اختیاری بیشتر...بهش وصل میکنم میاد رو 260 که قابل قبول هست و برای شارژر های دوربین و ... که جریان کم میخوان و تا ولتاژ 155 ولت دی سی هم به خوبی کار میکنند خیلی خوبه. فیدبک مدار اگه قطع بشه ولتاژ همینطور میره بالا تا جایی که خازن دیگه داغ کنه. حتی تا 510 ولت هم رسید. پس برای ایمنی بیشتر بهتره یه وریستور 250 ولت RMS با خروجی موازی کنیم و قبل از وریستور هم یه فیوز 0.5 آمپر بذاریم.
                    اگه مقدار سلف رو کمتر کنید بیشتر هم میتونه بده ولی راندمان به شدت میاد پایین و ماسفت و سلف وحشتناک داغ میکنه. البته اگه یه سلف آمپر بالا گیر بیارید شاید بشه جریان بالاتر رو بگیریه. در واقع تعداد دور سلف رو باید خودتون مجدد تنظیم کنید تا بهترین راندمان رو بگیرید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X