اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در اندازه گیری مقاومت درین سورس ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در اندازه گیری مقاومت درین سورس ماسفت

با سلام خدمت اساتید گرامی .

یه ماسفت ntf5p03 دارم که میخوام RDS(on) اون رو اندازه بگیرم . طبق داده های دیتاشیت به مدار زیر یه پالس با Duty Cycle = 2% و دامنه 10v دادم . با اندازه گیری شکل موج های A و B که ولتاژ درین (جریان درین) و ولتاژ سورس رو نشون میده و رابطه زیر RDS(on)= VDS(on)/Id مقدار رو بدست میارم . ولی مقداری که بدست میاد حدود 250 میلی اهم هست که توی رنج نیست .

مشکل کارم کجاست ؟ اگه لطف کنید و راهنمایی کنید ممنون میشم .

[glow=blue,2,300]آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد. [/glow]

پاسخ : مشکل در اندازه گیری مقاومت درین سورس ماسفت

نوشته اصلی توسط ایمان داودی
    با سلام خدمت اساتید گرامی .

یه ماسفت ntf5p03 دارم که میخوام RDS(on) اون رو اندازه بگیرم . طبق داده های دیتاشیت به مدار زیر یه پالس با Duty Cycle = 2% و دامنه 10v دادم . با اندازه گیری شکل موج های A و B که ولتاژ درین (جریان درین) و ولتاژ سورس رو نشون میده و رابطه زیر RDS(on)= VDS(on)/Id مقدار رو بدست میارم . ولی مقداری که بدست میاد حدود 250 میلی اهم هست که توی رنج نیست .

مشکل کارم کجاست ؟ اگه لطف کنید و راهنمایی کنید ممنون میشم .

سلام
    مطمئن نیستم ولی فکر کنم RDS(On) تابعی از Vgs باشه. یعنی با Vgs مرتبطه. من یه ذره اون مقاومت 1 کیلو رو دوست ندارم!
    ویرایش:
    اونی که بین گیت Pfet و درین Nfet هست

دیدگاه

دقیقا درسته . چون اگه Vgs درست اعمال نشه کانال درست ایجاد نمی شه و مقاومت داره . البته اون مقاومت 1 کیلو نیست و 1 اهم هست .

دیدگاه

اگه به تنیجه ای رسیدید خوشحال می شم راهنمایی کنید.
        ضمنا شاید بی ربط باشه ولی برای اندازه گیری جریان های خیلی کم (برای سیستم های LowPower) در حد نانو تا میکرو آمپر، (حتی متوسط گیری) ایده ای دارید؟

دیدگاه

من به نتیجه رسیدم. از اونجا که مقاومت RDS(on) در حد میلی اهم هست اولا نباید به هیچ وجه از برد بورد استفاده کرد (کار اشتباهی که من میکردم) دوما از اونجا که یکی از Test condition های دیتاشیت برای اندازه گیری این پارامتر Id= -5.2A هست , سیم ها (Track ها) ی مسیر درین سورس باید ضخیم باشند. و البته یک نکته ی دیگه اینکه اون منابع 10v توی مدار باید یکی باشند و از دو منبع جداگانه استفاده نشه .

نوشته اصلی توسط jalilvand
          ضمنا شاید بی ربط باشه ولی برای اندازه گیری جریان های خیلی کم (برای سیستم های LowPower) در حد نانو تا میکرو آمپر، (حتی متوسط گیری) ایده ای دارید؟
          به نظرم اگه از آی سی های تقویت کننده ابزار دقیق استفاده کنی از اونجا که برای همین کار ساخته شدند بتونی اندازه بگیری .

دیدگاه

سلام
            برای اندازه گیری مقاومت درین سورس روشن، بایستی ماسفت روشن باشد و کافیست یه ولتاژ 10 ولت به گیت وصل کنی و یه مقاومت را به گونه ای انتخاب کنی که جریان 1 آمپر از درین عبور کند در این زمان ولناژ دو سر درین سورس همان مقاومت درین سورس هستش همون قانون اهم هست
            جریان 1 آمپر عدد خوبی برای این ماسفت هست
            من این روش رو چند بار امتحان کردم درست بوده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X