اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی درمورد اتصال ماسفت به میکرو برای فلاشر میخوام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی درمورد اتصال ماسفت به میکرو برای فلاشر میخوام

سلام دوستان

من تا حالا با ماسفت کار نکردم و تا الان فلاشر با tip42 می ساختم و برای درایو tip42 از uln2803 استفاده میکردم و از چند پایه 2803 برای کانالهای اصلی و بقیه پایه ها برای دور کار استفاده می کردم.

میخوام برای فلاشرم از MTD20N03HL استفاده کنم.

پایه هاش چطوریه؟
    برای اینکه جریان خیلی بالا داشته باشم چطوری باید اون را به میکرو وصل کنم؟ میشه مستقیم وصلش کرد یا از 2803 استفاده کنم؟

سوال آخر اینکه توی کتابخانه پروتئوس اون را ندیدم، برای شماتیکش و ساخت PCB اون توی پروتئوس از چه قطعه ای برای معادلش استفاده کنم؟ oo:

متشکر.

پاسخ : راهنمایی درمورد اتصال ماسفت به میکرو برای فلاشر میخوام

دیتا شیتش را پیدا کردم اما از اونجا که تا حالا با ماسفت کار نکردم چیز زیادی ازش نفهمیدم..

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/T/D/2/MTD20N03HL.shtml

کسی نیست جواب بده؟؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز خوبی؟
      این نوع ماسفت از نوع لاجیک هستش..یعنی جی؟؟؟ یعنی میتونی با یه مقاومت گیت به یه پین از میکرو وصلش کنی...تو فرض کن این ماسفت همون tip تو هست...
      تو دیتا شیت هم پایه هاش هست.
      یه پیشنهاد خیلی خیلی دوستانه.....دور پروتیوس و ARES و شبیه سازی و اینارو خط بکش....خدای ناکرده تنبل که نیستی هر چی رو که میخای تو عمل ببند و جواب بگیر دا
      تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

ممنونم از پاسختون..

از چه رنج مقاومتی برای اتصالش به میکرو استفاده کنم؟ اندازه مقاومت روی جریانی که ازش میخوام تاثیر داره؟؟

توی دیتاشیت پایه هاش را دیدم اما متوجه نشدم توی قطعه اصلی کدوم درین و کدوم سورس هست!!

به خاطر پیشنهادت ممنون... من فقط با پروتئوس شماتیک مدارم را میکشم و میبرمش توی ARES پی سی بی را طراحی میکنم. برای تست همیشه عملی تست می کنم.
        الان چون این قطعه را ندارم و میخواستم اینترنتی بخرمش قبلش میخواستم بدونم قطعه خاصی برای درایوش میخواد یا نه که همراهش بخرم...

دیدگاه

مقاومت هرچی دوست داری بزار. چون حالت حفاظتی داره. جریان گیت خیلی خیلی کمه. میتونی هم نزاری (مثل من که معمولا نمیزارم!)
          فرق FET با BJT هم همینه که کانال FET با ولتاژ کنترل می شه و کانال BJT با جریان. یه جورایی به طور قاطع می تونم بگم برای سوئیچینگ فقط و فقط FET.
          تنها نکته اینه که Vgs از بازه مجاز بیشتر نشه.

دیدگاه

از سمت چپ: گیت ...پین وسطی که به هیت سیک وسله درین....سمت چپی سورس
            واسه تو که اینجا بحث تلفات سوئیچینگ و راندمان نداری بهتره یه 10 اهم سری کنی با گیت.
            لاجیک یعنی میتونی با ولتاز های 0 و 5 روشن یا خاموشش کنی..باور نداری؟ برو تو جدول هاش ببین ولتاژ استانه روشنیش چقدره
            نه راه انداز نیاز نداره...چون لاجیک هست براحتی میتونی به میکرو یا مدارات TTL وصل کنی
            به همین راحتی....به همین خوشمزگی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
              لاجیک یعنی میتونی با ولتاز های 0 و 5 روشن یا خاموشش کنی..باور نداری؟ برو تو جدول هاش ببین ولتاژ استانه روشنیش چقدره
              فرمودید عملی تست کن، نوشتم که همیشه عملی تست میکنم و بعدش اینکه نوشتم "..میخواستم بدونم قطعه خاصی برای درایوش میخواد یا نه.." هدفم از ایجاد تاپیک را گفتم، که به جواب رسیدم.. (منظورم این نبود که شما اشتباه می کنید)

فقط یه کم توی این معرفی پایه ها گیج شدم...
              "از سمت چپ: گیت ...پین وسطی که به هیت سیک وسله درین....سمت چپی سورس"
              آخر این سمت چپی گیت میشه یا سورس؟؟ oo:

ممکنه روی عکسش شماره بزنید یا اسم پایه ها را بنویسید؟

دست همگی دوستان درد نکنه...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erima
                فرمودید عملی تست کن، نوشتم که همیشه عملی تست میکنم و بعدش اینکه نوشتم "..میخواستم بدونم قطعه خاصی برای درایوش میخواد یا نه.." هدفم از ایجاد تاپیک را گفتم، که به جواب رسیدم.. (منظورم این نبود که شما اشتباه می کنید)

فقط یه کم توی این معرفی پایه ها گیج شدم...
                "از سمت چپ: گیت ...پین وسطی که به هیت سیک وسله درین....سمت چپی سورس"
                آخر این سمت چپی گیت میشه یا سورس؟؟ oo:

ممکنه روی عکسش شماره بزنید یا اسم پایه ها را بنویسید؟

دست همگی دوستان درد نکنه...
                اقا شرمنده من اشتباه گفتم اینم عکس

اون عصبی شدنم شوخی بود :biggrin: :biggrin:

دیدگاه

سلام بچه ها
                  حالا که بحث گرمه.منم یه سوال بپرسم البته درهمین موضوع
                  میشه اسم چند لاجیک که تو بازار پیدا میشه وعموما برای فلاشر استفاده میشه روبگید.
                  هرچه مقاومت(Rds(on هم کمتر بهتر.
                  [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

سلام
                    خود این شماره 20N03 عالیه تو جوان الکترونیک قیمتش 350 تومنه
                    IRFZ44 هم هست که قیمتش حدود 1000 تومنه

دیدگاه

سلام
                      خود این شماره 20N03 عالیه تو جوان الکترونیک قیمتش 350 تومنه
                      IRFZ44 هم هست که قیمتش حدود 1000 تومنه
                      اونی که قیمتش 350 تومنه قطعه ی دست دوم هست. (توضیحات سایت جوان رو بخونید)
                      قطعه ی نو هم قیمت با IRFZ44 هست...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                        اونی که قیمتش 350 تومنه قطعه ی دست دوم هست. (توضیحات سایت جوان رو بخونید)
                        قطعه ی نو هم قیمت با IRFZ44 هست...
                        ای برادر عزیز من..چه فرقی میکنه؟؟؟؟؟؟؟/ سالم نیست؟؟؟؟؟؟/ کارت رو راه نمیندازه؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
                          کم هزینه ترین روش درایو موسفت های لاجیک استفاده از بافر های TTL (موازی کردن چند بافر) و قرار دادن خازن بای پس در کوتاه ترین مسیر تغذیه هستش.

ای برادر عزیز من..چه فرقی میکنه؟؟؟؟؟؟؟/ سالم نیست؟؟؟؟؟؟/ کارت رو راه نمیندازه؟؟؟؟
                          فرقش این هستش که در صورت شارژ و دشارژ نا مناسب خازن گیت سورس باعث ازبین رفتن این خازن میشه!
                          و معلوم نیست این قطعات از چگونه برد هایی اوراق شدن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Arvin Partovi Azar
                            سلام
                            کم هزینه ترین روش درایو موسفت های لاجیک استفاده از بافر های TTL (موازی کردن چند بافر) و قرار دادن خازن بای پس در کوتاه ترین مسیر تغذیه هستش.
                            فرقش این هستش که در صورت شارژ و دشارژ نا مناسب خازن گیت سورس باعث ازبین رفتن این خازن میشه!
                            و معلوم نیست این قطعات از چگونه برد هایی اوراق شدن!
                            به به اقای پرتوی
                            این اقایان ماسفت هارو واسه درایو ال ای دی و تابلو ثابت میخان.....راندمان و اینا مهم نیس اینجا...

دیدگاه

به به اقای پرتوی
                              این اقایان ماسفت هارو واسه درایو ال ای دی و تابلو ثابت میخان.....راندمان و اینا مهم نیس اینجا...
                              گیت سورس خاصیت خازنی داره یعنی یک جریان لحظه ای میکشه که اکثر خروجی توتم پل میکرو کنترولر ها قادر به تامین این جریان نیست (اپلیکیشن ها رو مطالعه کنید)- واین کار باعث کاهش عمر و ریست شدن خود به خودی میشه - خازن بای پس هم این ریست شدن رو تضعیف میکنه.
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X