ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2010/06/10
    583
    56

چند سوال در مورد منبع تغذيه و مدار ماسفت

سلام
    کار با مدارات انالوگم ضعيف واسه همين اينارو ساختم که مثلا قويتر بشم . 2 تا سوال داشتم
    1- اين مدار رو براي تغذيه بستم که 2 امپر بده مشکل اينکه وقتي جريان بالا ميره يکي از 2n3055 ها داغ ميکنه اون يکي هيچي .5 ولت ثابت . جريان ميده اما تقسيم جريان به خوبي صورت نميگيره

2- اين مدار براي چپ گرد راست گرد موتور بستم . وقتي 0 و 1 مستقيم ميدم (غير pwm ) مدار راحت کار ميکنه بدون مشکل . وقتي pwm ميدم هر چي سرعت رو کمتر ميکنم (ocr1a<=200) اين ماسفتا داغ ميکنه البته بعد 15 20 ديقه . طبيعه؟ اگه نه چرا اينجوري ميشه يعني ممکن تو يه لحظه 2 تا ماسفت سري با هم روشن شن ؟ بعضي اوقات چنان داغ ميکنه که اب بزاري روش چايي ميشه زد باهاش (البته بازم بعد 15 20 ديقه :mrgreen:

اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
    هيتلر
    2009/01/10
    57
    3

پاسخ : چند سوال در مورد منبع تغذيه و مدار ماسفت

اگه میخوای آنالوگت قویتر بشه نمی دونم
    اگه منبع سوئیچینگ بخوای بهتره از آی سی های آماده استفاده کنی و در صورت نیاز، جریان خروجیشونو تقویت کنی
    2010/06/10
    583
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط jalilvand
    اگه ميخواي آنالوگت قويتر بشه نمي دونم
    اگه منبع سوئيچينگ بخواي بهتره از آي سي هاي آماده استفاده کني و در صورت نياز، جريان خروجيشونو تقويت کني
    والا فعلا خطي هم کافيمه . اول رو خطي کار کنم بعد برم سراع سوويچينگ البته اونم مطمئن نيستم برم همين حداقل لول هم کافيه . ميدونيد مشکل مدار چيه ؟
    هيتلر
    2009/01/10
    57
    3

والله من که سر در نمیارم. ولی فکر کنم گیت ماسفت ها باید ضربدری به هم وصل باشه (تو این حالت جریانی از سیم پیچ رد نمیشه)
    منبع هم نمی دونم باز ولی فکر کنم اون مقایسه گر ها قاعدتا باید یه فیدبکی چیزی داشته باشن حالا باز بالا پایین می کنم ببینم از کل سر در میارم یانه

ویرایش:
    احتمالا به دلیل عدم توازن PMOS و NMOS تو یه لحظه دوتاش روشن میشه (لحظه قطع و وصل) و چون تو PWM تعداد قطع و وصل ها زیاده این اتفاق زیاد میوفته.
    راهش اینه که همرو از یه نوع بزاری، و گیت ها رو ضربدری به هم وصل کنی. یا اینکه بین هر تغییر حالت اجازه بدی MOSFETها کامل خاموش بشن.
    هنوز دارم روی تغذیه کار می کنم و فکر کنم عملا موازی کردن دو ترانزیستور کار بیهوده ای باشه (چون یکی وصل میکنه دیگه اونیکی خاموش میشه).
    روی بیس اون 2N3055 که داغ میکنه یه مقاومت سری کن ببین حالا اونیکی داغ میکنه یا نه. اگه اون یکی داغ کرد مشکل همین موازی کردنست.
    2010/06/10
    583
    56

ممنون از بابت پاسخ . ماسفتها درسته يا هم روشن ميشن
    وروديهارو مجزا کردم (4 تا ورودي ميدم هر ماسفت جدا گانه ) نوع n خالي ميبندم ولتاژ رو زياد ميخوره از هر 10 ولت 1.5 ولت ميندازه
    ------------------------------
    والا منبع رو هم تست ميکنم با مقاومت . اما نبايد اين مشکل پيش بياد . يکم عجيبه
    -------
    فيدبک چرا ؟ اين اپ امپ که روش به بالاست وقتي مدار اتصال کوتاه ميده ولتاژ کلکتور کم ميشه با مقايسه با ولتاژي که از خروجي بقيه اپ امپها مياد ميفهمه اتصال کوتاست قطع ميکنه . فيد بک نياز داره ؟
    -------------------------------------------
    شرمنده من يکم اماتورم :mrgreen:
    هيتلر
    2009/01/10
    57
    3

اون قضیه فیدبک و اینارو فراموش کن. دوتا آماتور خوردیم به طور هم!!!
    1.5 ولت افت خیلی (خیلی زیاد) زیاده! مگر اینکه Rds NFET ها کم نباشه.
    IRF640 مقاومت درین سورسش 0.18 اهم هست (در شرایط Vgs=10). شما اگر 5 آمپر ازش جریان بکشید می شه حدود 1 ولت.
    اگه Vgs کمتر از 10 ولت باشه این افت بیشتر هم می شه.

IRF9540 هم مقاومت کمتری داره (0.117 اهم) پس ولتاژ کمتر افت می کنه.

هنوز هم من اکید توصیه می کنم 4 تا ترانزیستور یه جور باشن. وقتی هم یه جورن (دقیقا شمارشون) باید گیت هاشون به صورت ضربدری وصل بشن. برای جبران افت ولتاژ هم 2 تا راه هست. استفاده از MOSFET با Rds کمتر یا استفاده از منبع بیشتر (دومی چون تلفات زیاد = گرما = هیت سینک و .... درست حسابی خیلی جالب نیست).

برای منبع هم اگر یه مقاومت بزارید و تست و انجام بدید ممنون میشم نتیجشو بگید تا ما هم یه چیزی یاد بگیریم

ویرایش:
    IRF3205 مقاومت حدود 8 میلی اهم داره. اگه به جای IRF640 استفاده بشه احتمالا حدود 6 یا 7 صدم ولت افت خواهید داشت.
    2015/12/22
    4
    0

ویرایش توسط far.v : 2017/02/22 در ساعت 02:32
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7