اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد منبع تغذیه و مدار ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد منبع تغذیه و مدار ماسفت

سلام
    کار با مدارات انالوگم ضعیف واسه همین اینارو ساختم که مثلا قویتر بشم . 2 تا سوال داشتم
    1- این مدار رو برای تغذیه بستم که 2 امپر بده مشکل اینکه وقتی جریان بالا میره یکی از 2n3055 ها داغ میکنه اون یکی هیچی .5 ولت ثابت . جریان میده اما تقسیم جریان به خوبی صورت نمیگیره

2- این مدار برای چپ گرد راست گرد موتور بستم . وقتی 0 و 1 مستقیم میدم (غیر pwm ) مدار راحت کار میکنه بدون مشکل . وقتی pwm میدم هر چی سرعت رو کمتر میکنم (ocr1a<=200) این ماسفتا داغ میکنه البته بعد 15 20 دیقه . طبیعه؟ اگه نه چرا اینجوری میشه یعنی ممکن تو یه لحظه 2 تا ماسفت سری با هم روشن شن ؟ بعضی اوقات چنان داغ میکنه که اب بزاری روش چایی میشه زد باهاش (البته بازم بعد 15 20 دیقه :mrgreen:

اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
    هيتلر

پاسخ : چند سوال در مورد منبع تغذیه و مدار ماسفت

اگه میخوای آنالوگت قویتر بشه نمی دونم
    اگه منبع سوئیچینگ بخوای بهتره از آی سی های آماده استفاده کنی و در صورت نیاز، جریان خروجیشونو تقویت کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jalilvand
      اگه میخوای آنالوگت قویتر بشه نمی دونم
      اگه منبع سوئیچینگ بخوای بهتره از آی سی های آماده استفاده کنی و در صورت نیاز، جریان خروجیشونو تقویت کنی
      والا فعلا خطی هم کافیمه . اول رو خطی کار کنم بعد برم سراع سوویچینگ البته اونم مطمئن نیستم برم همین حداقل لول هم کافیه . میدونید مشکل مدار چیه ؟
      هيتلر

دیدگاه

والله من که سر در نمیارم. ولی فکر کنم گیت ماسفت ها باید ضربدری به هم وصل باشه (تو این حالت جریانی از سیم پیچ رد نمیشه)
        منبع هم نمی دونم باز ولی فکر کنم اون مقایسه گر ها قاعدتا باید یه فیدبکی چیزی داشته باشن حالا باز بالا پایین می کنم ببینم از کل سر در میارم یانه

ویرایش:
        احتمالا به دلیل عدم توازن PMOS و NMOS تو یه لحظه دوتاش روشن میشه (لحظه قطع و وصل) و چون تو PWM تعداد قطع و وصل ها زیاده این اتفاق زیاد میوفته.
        راهش اینه که همرو از یه نوع بزاری، و گیت ها رو ضربدری به هم وصل کنی. یا اینکه بین هر تغییر حالت اجازه بدی MOSFETها کامل خاموش بشن.
        هنوز دارم روی تغذیه کار می کنم و فکر کنم عملا موازی کردن دو ترانزیستور کار بیهوده ای باشه (چون یکی وصل میکنه دیگه اونیکی خاموش میشه).
        روی بیس اون 2N3055 که داغ میکنه یه مقاومت سری کن ببین حالا اونیکی داغ میکنه یا نه. اگه اون یکی داغ کرد مشکل همین موازی کردنست.

دیدگاه

ممنون از بابت پاسخ . ماسفتها درسته یا هم روشن میشن
          ورودیهارو مجزا کردم (4 تا ورودی میدم هر ماسفت جدا گانه ) نوع n خالی میبندم ولتاژ رو زیاد میخوره از هر 10 ولت 1.5 ولت میندازه
          ------------------------------
          والا منبع رو هم تست میکنم با مقاومت . اما نباید این مشکل پیش بیاد . یکم عجیبه
          -------
          فیدبک چرا ؟ این اپ امپ که روش به بالاست وقتی مدار اتصال کوتاه میده ولتاژ کلکتور کم میشه با مقایسه با ولتاژی که از خروجی بقیه اپ امپها میاد میفهمه اتصال کوتاست قطع میکنه . فید بک نیاز داره ؟
          -------------------------------------------
          شرمنده من یکم اماتورم :mrgreen:
          هيتلر

دیدگاه

اون قضیه فیدبک و اینارو فراموش کن. دوتا آماتور خوردیم به طور هم!!!
            1.5 ولت افت خیلی (خیلی زیاد) زیاده! مگر اینکه Rds NFET ها کم نباشه.
            IRF640 مقاومت درین سورسش 0.18 اهم هست (در شرایط Vgs=10). شما اگر 5 آمپر ازش جریان بکشید می شه حدود 1 ولت.
            اگه Vgs کمتر از 10 ولت باشه این افت بیشتر هم می شه.

IRF9540 هم مقاومت کمتری داره (0.117 اهم) پس ولتاژ کمتر افت می کنه.

هنوز هم من اکید توصیه می کنم 4 تا ترانزیستور یه جور باشن. وقتی هم یه جورن (دقیقا شمارشون) باید گیت هاشون به صورت ضربدری وصل بشن. برای جبران افت ولتاژ هم 2 تا راه هست. استفاده از MOSFET با Rds کمتر یا استفاده از منبع بیشتر (دومی چون تلفات زیاد = گرما = هیت سینک و .... درست حسابی خیلی جالب نیست).

برای منبع هم اگر یه مقاومت بزارید و تست و انجام بدید ممنون میشم نتیجشو بگید تا ما هم یه چیزی یاد بگیریم

ویرایش:
            IRF3205 مقاومت حدود 8 میلی اهم داره. اگه به جای IRF640 استفاده بشه احتمالا حدود 6 یا 7 صدم ولت افت خواهید داشت.

دیدگاه

جدیدترین ویرایش توسط far.v; ۰۳:۳۲ ۱۳۹۵/۱۲/۰۴.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X