اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ابهام در مفهوم وقته

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ابهام در مفهوم وقته

سلام.
    دوستان من در مورد مفهوم وقفه مشکل دارم.فرض کنید وقفه مربوط به تایمر دو رو فعال کردیم
    حالا معنیش آینه که با وارد شدن به روال وقفه، تایمر دو فعال میشه یا اینکه، هر وقت تو برنامه تایمر دو فعال شد وقفه شروع میشه و دستورات توی روال اجرا میشن؟
    ممنون میشم اگه روشنم کنید

پاسخ : ابهام در مفهوم وقته

با سلام

تایمر 2 از زمانی که فعال میشه مثلا از زمان پاور آن، با هر بار سرریز، یه وقفه به CPU میده، CPU هم کاراشو ول میکنه و میاد روال وقفه رو اجرا میکنه. بعدش بر میگرده سر کار خودش تا وقفه بعدی.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

ممنون یعنی برای هر یک از پریفرال ها تحت شرایط خاصی وقفه رخ میده، درسته؟ مثلا برای io ها در لبه ها

دیدگاه

سلام
        مثلا تایمر 2 هشت بیتیه و ما تایمر 2 و وقفه آنرا را فعال کردیم...(این یک مثال هستش !!! :agree
        اول ، تایمر از 0 استارت میکند تا 255 (چون در این مثال تایمر 8 بیت هستش پس در 255 سرریز میشود)
        وقتی که مقدار تایمر به 255 رسید و یکی دیگه هم به 255 اضافه شد ، مقدار تایمر 0 میشود (و سرریز میشود!) و وقفه رخ میدهد و اونوقت CPU که داشت دستور مثلا شماره X رو اجرا میکرد یدفه برنامه اصلی را ول میکند و دستورات درون روتین وقفه را اجرا میکند و بعد از اینکه به پایان روتین وقفه رسید ، به دستور X (که در برنامه اصلی هستش) برمیگردد و آن و بقیه دستورات را اجرا میکند و درحالی که دستورات را اجرا میکند منتظر وقفه بعدی میماند...
        1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
        من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
        !Electronic On! Programming On
        هوشمندانه سوال بپرسیم!
        http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amateur92
          ممنون یعنی برای هر یک از پریفرال ها تحت شرایط خاصی وقفه رخ میده، درسته؟ مثلا برای io ها در لبه ها
          بله، وقتی که اتفاقی برای آن واحد از میکرو (که در برنامه تعریف کرده بودید) بیفتد وقفه رخ میدهد.
          یعنی یجورایی اون واحد برای اعلام کردن وقفه پرچمی را برای CPU برافراشته میکند و CPU از وجود وقفه باخبر میشود و دستورات درون روتین وقفه را اجرا میکند...
          1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
          من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
          !Electronic On! Programming On
          هوشمندانه سوال بپرسیم!
          http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X