ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    2014/05/04
    375
    11

امدادگر الف دانش آموزي ايران اپن

سلام
    من ميخوام شروع کنم به ساخت ربات امدادگر , براي اطلاع در اين مورد رفتم قوانين 2014 ايران اپن رو خواندم .
    الان شهريور 93 هست و من 6 ماه فرصت دارم که اين ربات رو جمعو جور کنم براي ايران اپن 2015 !
    از کسايي که در زمينه ي ساخت امدادگر دانسآموزي تجربه دارند خواهش ميکنم به کمک من هم بيان !
    قبل از سوال هام لينگ قوانين پارسالو ميزارم که اگر دوست داشتين يک نگاهي بکنيد :
    http://2014.iranopen.ir/Portals/IranOpen/Repository/IranOpen2014%20Rules%20Edition%207%20-%20Rescue%20A.c3c404de-93ed-486c-a3b5-dd09cef5652d.pdf

1. اول اين که به نظر شما کل کد اين ربات در يک mega32 جا ميشه يا بايد از 64 استفاده کنيم ؟
    2. با توجه به اين که در قوانين ذکر شده که سر چهار راه ها و سه راه ها يک دايره ي سبز رنگ هست که مشخص ميکنه , پس بايد از سنسور رنگ استفاده کنم , اول اين که شما چه سنسور رنگي رو معرفي ميکنيد که تقريبا خطا نداشته باشه و فضا ي کم تري اشغال کنه ؟ مثلا tcs230 چطوره ؟من شنيدم ک خروجيش رو هم رنگ يک فرکانسه !
    3. چون بخشي از زمين مسيريابي هست بنده از 8 يا 10 تا سنسور ir 3ميلي متري استفاده ميکنم.بنابر اين براي اتاق اولش همين سنسور ه کافيه ! براي اتاق مصدوم که اتاقش 3 در 4 تا سراميک 30 در 30 هست بايد يک قولي نوشابه اي که بطور تصادفي تو يک خونه ميزارن رو پيدا کنم و با بازو ببرم گوشه زمين روي يک مثل سياه که با لا اومده . ( تو قوانين هست ) حالا من 1-3: چ الگوريتمي براي پيدا کردن قوطي ميتونم پياده کنم ؟ 2-3: من ميتونم با يک سنسور آلترا سونيک در جلوي ربات اين کارو انجام بدم ؟ و نيازنباشه که 3 تا آلتراسونيک و 3 جهت ربات قرار بدم ؟
    4. براي فاصله سنج از چ سنسور هاي بهتره استفاده کنم ؟ ميخوام در کنار کم خطا بودن ارزون هم باشه ! مثلا اگر از آلترا سونيک بخوام استفاده کنم چي نوعيش رو ميتونم استفاده کنم و چه نوعيش بهتره !؟
    مثلا اين لينک ها رو نگاه کنيد :

http://eshop.eca.ir/177-%D9%85%D8%A7%DA%...B%8C%DA%A9

http://javanelec.com/productsDetails.aspx?id=23352

من فکر ميکردم آلتراسونيک خيلي گران هست !
    6. سنسور شارپ چيه و چه کاري انجام ميده ؟
    7. من براي سيستم حرکتي ربات ميخوام از 4 چرخ و 4 موتور استفاده کنم ! 1-7: به نظر شما اين سيستم خوبه ؟ هم براي شيب و امدادگر ؟چه سيتسم بهتري وجود داره ؟ 4 تا موتور 50 RPM از مدل zga دارم که فکر ميکنم سرعتشون بايد کم باشه ! براي همين ميخوام 18 ولت روشون بندازم ! براي درايور هم از l6203 استفاده ميکنم ! 2-7: حالا من بايد هر موتور رو جداگانه به يک درايور بدم و بدم به ميکرو , يا مثلا 2 تا موتور سمت راستي رو به هم وصل کنم بدم به يک درايور و 2 تاي چپي رو به هم وصل کنم و بدم به يک درايور ! حالا اگر مورد دوم درست باشه بايد سري کنم يا موازي ؟
    8. براي تشخيص مصدوم يا همون قوطي نوشابه , اگر از کنارش با فاصله يک خونه رد بشيم سنسور آلترا سونيک تشخيص ميده که مصدوم مثلا کنار روبات قرار گرفته ؟ ديگه از چه سنسوري ميتونم استفاده کنم براي اين کار ؟ چه الگوريتمي داره ؟
    9. براي پيدا کردن گوشه ي زمين که يک المان مشکي که از سطح زمين ارتفاعش بالاتره , و بايد مصدومو بزاريم , از چه ترفندي ميتونم استفاده کنم تا بفمه ربات ک کدوم گوشه بايد ببره مصدومو ؟
    10. آلتراسونيک يا ااون سنسوري که در مورد 5 گفتم , ميتنن فاصه خودشون تا ديوار بيرنگ ( شيشه ) رو تشخيص بدن ؟؟
    11. در زمين مسابقه يک مانع آجري هست ! که ميتونم با آلترا سونيک و يا سوئيچ هاي بلند تشخيص بدم ! براي دور زدنش چه نکته اي رو بايد رعايت کنم ؟
    12. چون من از موتور گيربکس استفاده ميکنم , نيازي هست که انکودر بزارم و بفهمم که چه قدر جلو يا عقب رفتم ؟
    13. با سنسور رنگ ميتونم نوار نقره اي رنگ رو تشخص بدم ؟
    14. در کل به نظر شما اين ربات را ميشه با يک تيم يک نفره به پايان رسوند يا نه ؟
    15. کسي اگر عکس يا فيلمي از مسابقات ايران اپن 2014 يا 13 در زمينه ي امدادگر داده ممنون ميشم براي ما هم قرار بده ! يا اگر خودتون ساختين .

15. براي بازو ترفند يا نکته اي کسي ميدونه ؟ خودم يک طرحي دارم اما راش اندازيش فکر ميکنم سخت باشه !
    16. پيشنهاد ديگه براي اين ربات دارين يا نه ؟

خيلي ممنون .
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن
    2014/01/07
    328
    5

پاسخ : امدادگر الف دانش آموزي ايران اپن

سلام من 3 ساله توی این مسابقات هستم و در 2014 هم دوم شدیم ولی نشد بریم جهانی (مشکلات مالی :angry
    اگر سوالی داشتید بپرسید .
    امسال هم 99 درصد میام .
    راستی شما در چه تیمی هستید و اسمش چیه .
    قوانین جهانی هم تغیراتی کرده که 100 درصد این تغیرات را در ایران اپن امسال جایگذین می کنند .
    لینک قوانین اینه :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

امسال قسمت سبز را برداشتند و فقط سه راه و چهار راه است .
    امسال سال اولیه که میاین توی این مسابقات ؟

اینجم جواب سوالاتون :

1- atmega64 خوبه ولی یکم کار باش سخته و بعضی مواقع آدم را بد جور بد بخت می کنه . و بهتره از atmega32 استفاده کنی و چند تا مالتی پلکسر بگذاری .
    2- باتوجه به برداشتن رنگ سبز با یه چیدمان خوب مثل 8 فارسی می تونید آن را تشخیص بدید ( ما پارسال هم که سبز بود کاری بهش نداشتیم و با سنسور های ir و چیدمانش این کار را کردیم .
    3و4 ابن کار اگر بتونی با 1 التراسونیک انجام بدی خوبی و اگر پول داری بهترین چیز srf08 و شارپ مثل GP2D12 و اگر نداری srf05 سنسور شارپ قیمتش حدود 50 هزار تومان هست و SRF08 150 هزار تومان و SRF05 هم حدود 15 تومان
    7- نظر من همان 4 چهار چرخ با چهار موتوره ولی بهتره چون چهار موتور هست و برای هر سمت 2 موتور می زاری بهتره L298 بگذاری و دوتا موتور را به هم وصل نکنی .
    8- الگوریتمی که خیلی راحت و زمان بره و تیم اول 2012 استفاده می کرد این بود که وقتی اتاق را تشخیص می داد مثل یک ربات دیوار خان عمل میکرد و همه جا را می گشت و وقتی مصدوم را میدید می گرفت و دوباره دیوار خان می کرد تا سکو را پیدا کنه .
    9- می توانی بعد از پیدا کردن مصدوم یکدیوار را پیدا کنی و همه ی گوشه ها را بگردی .
    10- بله التراسونیک با انواج فراسوت کار میکنه و حتی یک شیشه ی نازک را هم تشخیص میده .(البته شارپ چون IR هست نمی تونه .)
    11- می توانی با همان التراسونیک کار کنی ولی نمی توانی با سوئیچ همچین کاری بکنه (قوانین را درست نخوندی ) چون هرگونه برخورد با مانع حتی با تاچ باعث حدف امتیاز مانع میشه ولی ربات میتوانه به کارش ادامه بده .
    12- فرقی نمی کنه موتور گیریبکس باشه یا نه باید یا انکودر بگذاری یا قطب نما چون برای دور زدن 90 درجه نیاز میشه .
    13- نیا زی به رنگ نیست من پارسال با دو تا سنسور IR تشخیص می دادم چون نور برگشتی ان خیلی زیاده .
    14- به هیچ عنوان نمی شه حتی اگر بتونی ربات را بسازی طبق قوانین جهانی 2014 هر تیم حد اقل باید 2 نفر داشته باشد که حتی اگر این هم نبود نمی شد چون در مسابقه یه چیزی داریم به نام مصاحبه و برسی فنی تیم که از هر عضو سوالات مربوط به کارش را می پرسند که اگر نتواند این کار بکنه 100 درصد حذف می شوند .
    15- از ایران اپن ندارم چون نمی گذاشتند فیلم بگیریم ولی چند تا فیلم از جهانی های سال های پیش دارم یا در گوگل بزن امدادگر الف .

دو تا 15 داره ها
    15- ما برای بازو از موتور های سرو ROBOTIS که اسمش AX12 هست که هم راه اندازیش سخته و هم قیمتش ( هر کدام قیمت ش 180 هزار تومان که باید از 3 یا چهار تای اون استفاده کنی .
    16- اول فکر کن برای چی میای مسابقه چون اگر برای یادگیری میای که هیچ اگر برای این میای که مقام بیاری بری جهانی که باید حدود 10 ملیون برای رفتن به مسابقات جهانی داشته باشی و از همه مهم تر که خیلی بده اگر برای جایزه می یایی که اصلا نیا چون تیم اول 1 ملیون و دوم 600 هزار تومان و سوم هم نمی دونم . :angry:
    فقط بهتره اول به فکر یه اسپانسر یا همان حامی مالی خو باشی یا حداقل دنبال یه هم گروهی پولدار بگردی .
    اگر سوالی داشتید بپرسید . :biggrin:
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...
    2014/05/04
    375
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط ATROBOT
    سلام من 3 ساله توي اين مسابقات هستم و در 2014 هم دوم شديم ولي نشد بريم جهاني (مشکلات مالي :angry
    اگر سوالي داشتيد بپرسيد .
    امسال هم 99 درصد ميام .
    راستي شما در چه تيمي هستيد و اسمش چيه .
    قوانين جهاني هم تغيراتي کرده که 100 درصد اين تغيرات را در ايران اپن امسال جايگذين مي کنند .
    لينک قوانين اينه :

امسال قسمت سبز را برداشتند و فقط سه راه و چهار راه است .
    امسال سال اوليه که مياين توي اين مسابقات ؟

اينجم جواب سوالاتون :

1- atmega64 خوبه ولي يکم کار باش سخته و بعضي مواقع آدم را بد جور بد بخت مي کنه . و بهتره از atmega32 استفاده کني و چند تا مالتي پلکسر بگذاري .
    2- باتوجه به برداشتن رنگ سبز با يه چيدمان خوب مثل 8 فارسي مي تونيد آن را تشخيص بديد ( ما پارسال هم که سبز بود کاري بهش نداشتيم و با سنسور هاي ir و چيدمانش اين کار را کرديم .
    3و4 ابن کار اگر بتوني با 1 التراسونيک انجام بدي خوبي و اگر پول داري بهترين چيز srf08 و شارپ مثل GP2D12 و اگر نداري srf05 سنسور شارپ قيمتش حدود 50 هزار تومان هست و SRF08 150 هزار تومان و SRF05 هم حدود 15 تومان
    7- نظر من همان 4 چهار چرخ با چهار موتوره ولي بهتره چون چهار موتور هست و براي هر سمت 2 موتور مي زاري بهتره L298 بگذاري و دوتا موتور را به هم وصل نکني .
    8- الگوريتمي که خيلي راحت و زمان بره و تيم اول 2012 استفاده مي کرد اين بود که وقتي اتاق را تشخيص مي داد مثل يک ربات ديوار خان عمل ميکرد و همه جا را مي گشت و وقتي مصدوم را ميديد مي گرفت و دوباره ديوار خان مي کرد تا سکو را پيدا کنه .
    9- مي تواني بعد از پيدا کردن مصدوم يکديوار را پيدا کني و همه ي گوشه ها را بگردي .
    10- بله التراسونيک با انواج فراسوت کار ميکنه و حتي يک شيشه ي نازک را هم تشخيص ميده .(البته شارپ چون IR هست نمي تونه .)
    11- مي تواني با همان التراسونيک کار کني ولي نمي تواني با سوئيچ همچين کاري بکنه (قوانين را درست نخوندي ) چون هرگونه برخورد با مانع حتي با تاچ باعث حدف امتياز مانع ميشه ولي ربات ميتوانه به کارش ادامه بده .
    12- فرقي نمي کنه موتور گيريبکس باشه يا نه بايد يا انکودر بگذاري يا قطب نما چون براي دور زدن 90 درجه نياز ميشه .
    13- نيا زي به رنگ نيست من پارسال با دو تا سنسور IR تشخيص مي دادم چون نور برگشتي ان خيلي زياده .
    14- به هيچ عنوان نمي شه حتي اگر بتوني ربات را بسازي طبق قوانين جهاني 2014 هر تيم حد اقل بايد 2 نفر داشته باشد که حتي اگر اين هم نبود نمي شد چون در مسابقه يه چيزي داريم به نام مصاحبه و برسي فني تيم که از هر عضو سوالات مربوط به کارش را مي پرسند که اگر نتواند اين کار بکنه 100 درصد حذف مي شوند .
    15- از ايران اپن ندارم چون نمي گذاشتند فيلم بگيريم ولي چند تا فيلم از جهاني هاي سال هاي پيش دارم يا در گوگل بزن امدادگر الف .

دو تا 15 داره ها
    15- ما براي بازو از موتور هاي سرو ROBOTIS که اسمش AX12 هست که هم راه اندازيش سخته و هم قيمتش ( هر کدام قيمت ش 180 هزار تومان که بايد از 3 يا چهار تاي اون استفاده کني .
    16- اول فکر کن براي چي مياي مسابقه چون اگر براي يادگيري مياي که هيچ اگر براي اين مياي که مقام بياري بري جهاني که بايد حدود 10 مليون براي رفتن به مسابقات جهاني داشته باشي و از همه مهم تر که خيلي بده اگر براي جايزه مي يايي که اصلا نيا چون تيم اول 1 مليون و دوم 600 هزار تومان و سوم هم نمي دونم . :angry:
    فقط بهتره اول به فکر يه اسپانسر يا همان حامي مالي خو باشي يا حداقل دنبال يه هم گروهي پولدار بگردي .
    اگر سوالي داشتيد بپرسيد . :biggrin:
    به به !
    معلوم نيست اسم تيمو چي بزارم !
    من 6 ماه فرصت دارم که تازه فهميدم 3 ماه فرصت واقعي دارم ! چون بايد گزارش بفرستم تو دي ! فعلا تک نفره هستم ! دنبال يک هم تيمي خوب ميگردم اما پيدا نميشه !
    0. به نظرتون ميتونم تا 3 يا 4 ماه آينده جمعش کنم ؟
    00. آره دفعه اولمه ! براي پول و .. نميام , فقط مقامشو ميخوام , ميخوام حداقل براي دفعه اول بين اول تا پنجم مقام بيارم ( :دي )
    000. چن تا سوال فردي :دي شما تو ليپ امدادگر دانشآموزي شرکت کردين ؟ يعني الان دانشآموزي ؟ ميتوني امسال و سل آينده هم شرکت کني تو ليگ دانشآموزي؟
    1. 100 در صد از مگا 32 استفاده ميکنم , ميخوام 16 تا سنسور رو با مالتي پلکسر 4067 راه بندازم با يک پايه ADC .
    2. براي چيدمان من اينو آماده کردم : http://www.uploadax.com/images/98185524901819285021.jpg
    اون جامپرا ي قرمز , مقاومت هست :d با اين پينش به نظر من با رديف افقيش پيچ 90 درجه رو رد ميکنم به راحتي و 3 راه و 4 راهو تشخيص ميدم ! به نظر شما روش 8 بهتره يا اين ؟ نشرتون چيه ؟
    3. براي آلترا سونيک فکر کنم بتونم SRF08 از کسي قرض بگيرم اما اگر نشد , SRF02 هست اينم لينکش ک http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20%D9%81%D8%A7%D8%B 5%D9%84%D9%87%20%D8%B3%D9%86%D8%AC%20SRF02/
    50ت هست و ارزون ترينشه !قراره من 3 تا آلترا سونيک بزارم . و 4 تا شارپ ! شارپ ها رو براي مانع و مصدوم ميزارم ! فقط نميدونم چه شارپي بزارم که ارزون هم باشه و فاصله ي بين 2 تا حداکثر 20 سانتي متري رو بده خروجيش آنالوپگ باشه ؟ ! يک مدل بود ک ديجيتال بود مثل يک کليد اگر مانع تو فاصله ي 2 تا 10 سانتي بود کليد وصل و نبود کليد قطع ميشد ! 15 ت هم بود ! حالا براي به نظر شما من ميتونم با آلترا سونيک مانع و مصدومو پيدا کنم ؟ يا نياز هست چند تا شارپ هم بزارم !؟
    بعد اين آلترا سونيک 15 ت چي بود ؟
    کلا ميشه شارپو جايپزين آلترا سونيک کرد ؟ شارپي هست که با قيمت پايين فاصله ي 2 تا 200 سانتي متري رو خروجي بده !؟ بيشتر از 200 سانتي متر لازم هست براي امدادگر ؟
    7. چرا L298بزارم ؟ يعني به هر موتور يک درايور وصل باشه ؟ يعني 2 تا L298 ? بع با چي کنتلرش کنم ؟
    نظرتون چيه 2 تا موتور رو موازي کنم که ولتاژ ( سرعت ) ثابت بمونه و جريانشون ( قدرت ) به هر اندازه ميخوان بکشن ؟ و از درايور L6203 استفاده کنم که تا 4 آمپر بده !؟
    من ميخوام از پايه ي SENS درايو استفاده کنم و هر موقع موتور تو شيب بود و جريان کشيد متوجه بشم ! که يا سرعتو کم کنم يا 2 سل باطري اضافه روش بندازم !
    8. ميشه الگوريتمو بيشتر توضيح بدين ؟ اتاق مصدوم مثل مثلا مين ياب خانه خانه هست که بتونيم بفهميم که الان مه مثلا 10 گام جلو رفته ربات تو خونه 2وم هست ؟ عکسي از زمين مسابقات ندارين ؟ واقعا مشکليه , چون نميدونم دقيقا زمين چ جوريه :(
    12. چچه جوري ميتونم انکودر بسازم ؟ يا اين انکودر هاي آماده و سنسور هاي آمادش چه جوريه و اسمش چيه ؟ چند تا لينک مشه قرار بدين !؟
    چرا در پيچ90 لازم ميشه 1؟
    14.پس بايد دنبال يکي بگردم !
    15. واسه فيلما دمت گرم ! کارت درسته ...
    16. اسپانسر بديش اينه که ربات مال اونا ميشه :(

چند سوال ديگه :

17. در مسابقات سرعت پايان مسابقه ملاکه ؟ يعني همه ميتونن همه المان ها رو رد کنن و رقابت سر سرعت هست يا سر رد کردن المان ها ؟
    سريع تمام ککردن مسابقه خيلي ملاکه ؟

18. براي باطري چي پيينهاد ميکنيد ؟ ليتيوم آيون خوبه ؟ 5 يا 6 سلول؟

19. حداکثر فاصله اي که ربات در زمين با ديوار ميتونه قرار بگيره حدودا چه قدره ؟ مثلا تا 2 متر هست ؟ بسته به فاصله دنبال سنسور فاصله سنج بگردم !

20. غير از سنسور ديگه چه قطعاتي به نظر شما به ADC نياز دارن ؟ يعني روجيش آنالوگه ؟ لازمه بازم مالتي پلکسر بزارم ؟

21. چ مالتي پلکسري رو پيشنهاد ميکنيد 1؟ چ شماره اي رو ؟

22. الان من 1.سنسور مادون قرمز براي خط لازم دارم 2. آلترا سونيک براي سنس فاصله ربات تا ديوار ها ( ک موقيت زمينو پيدا کنم ! ) 3. يک ال سي دي 16 پايه 4. 3 تا ميکرو سوئيچ و 3 ال اي دي براي ساخت منو و .. 5. 2 تا درايور براي موتور
    ديگه چي به نظر شما ؟ ديگه چي لازمه ؟ مثلا سوئيچ هاي دسته بلند جلو ربات بزارم که به ديوار خورد برگزرده عقب ؟ لازمه ؟
    مادون قرمز لازم نيست جلو يا عقب ربات بزارم ؟

23. براي مثلث مشکي من فکر کردم بيام از يک شارپ يا مادون قرمزي چيزي ( به نظر شما کدوم ؟ ) بزارم تو فاصله ي 3 سانتي متري سطح زمين که رسيد به زمين سياه بفهمه ! شما راه حل ديگه اي دارين ؟

24. عکس از ربات خودتون دارين ؟ ترفند يا نکته ي خاصي رو رو ربات رعايت کنم به نظرتون !؟

25. براي بازو ميخوام مثل اين درست کنم : http://www.aparat.com/v/G89Sz با موتور گيربکس ZGA 6 ولتي ! خوبه ؟

26. انکودر راحت تره يا قطب نما ؟ منظور کدوم راحت تره برنامه نويسيش و دردسر نداره ؟ کدومش درصد خطاش پايين تره ؟

27. من قوانينو چند با خوندم اما يکم ترديد دارم ! يک چند تا سوال : اول اين که اين ربات يک مسيريابه که فقط سر چهار راه و 3 راه ممکنه قرار بگيره و يک مانع رو رد کنه يا از روي يک لوله پلاستيکي رد شه و يک مصدوم رو جا به جا کنه ؟ درسته ؟ ديگه چ المن هايي ممکنه داشته باشه 1؟

28. براي مانع از همکين الترا سونيک استفاده کنم ديگه ؟ سوئيچ بزارم چي ؟سوئيچ ها دسته بلن بزارم اپه بخوره به مانع , خطا ميشه ؟

29. پيست 3 تا اتاق و 2 راه رو داره درسته ؟ اتاق اول ک تعقيب خط هست , اتاق دوم ( اتاق بالايي که با راهرو شيب مياد ) چي داره توش؟ و اتاق سوم هم اتاق مصدمه ديگه ؟

30. تو اين قوانيني ک گذاشتين انگليسيه يا فارسي ؟

31. ميتونم بعضي از سوالامو خصوصي بفرستم ؟:دي

انشالله دعا کنيد 2 تا مسابقه تو مهر ميخوام شرکت کنم تو مسيرياب , دعا کنيد مقام بيارم پولشو خرج اين ربات کنم !
    خيلي خيلي ممنون !
    این جمله رو فراموش نکن
    2014/01/07
    328
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
    به به !
    معلوم نيست اسم تيمو چي بزارم !
    من 6 ماه فرصت دارم که تازه فهميدم 3 ماه فرصت واقعي دارم ! چون بايد گزارش بفرستم تو دي ! فعلا تک نفره هستم ! دنبال يک هم تيمي خوب ميگردم اما پيدا نميشه !
    0. به نظرتون ميتونم تا 3 يا 4 ماه آينده جمعش کنم ؟
    00. آره دفعه اولمه ! براي پول و .. نميام , فقط مقامشو ميخوام , ميخوام حداقل براي دفعه اول بين اول تا پنجم مقام بيارم ( :دي )
    000. چن تا سوال فردي :دي شما تو ليپ امدادگر دانشآموزي شرکت کردين ؟ يعني الان دانشآموزي ؟ ميتوني امسال و سل آينده هم شرکت کني تو ليگ دانشآموزي؟
    1. 100 در صد از مگا 32 استفاده ميکنم , ميخوام 16 تا سنسور رو با مالتي پلکسر 4067 راه بندازم با يک پايه ADC .
    2. براي چيدمان من اينو آماده کردم : http://www.uploadax.com/images/98185524901819285021.jpg
    اون جامپرا ي قرمز , مقاومت هست :d با اين پينش به نظر من با رديف افقيش پيچ 90 درجه رو رد ميکنم به راحتي و 3 راه و 4 راهو تشخيص ميدم ! به نظر شما روش 8 بهتره يا اين ؟ نشرتون چيه ؟
    3. براي آلترا سونيک فکر کنم بتونم SRF08 از کسي قرض بگيرم اما اگر نشد , SRF02 هست اينم لينکش ک http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20%D9%81%D8%A7%D8%B 5%D9%84%D9%87%20%D8%B3%D9%86%D8%AC%20SRF02/
    50ت هست و ارزون ترينشه !قراره من 3 تا آلترا سونيک بزارم . و 4 تا شارپ ! شارپ ها رو براي مانع و مصدوم ميزارم ! فقط نميدونم چه شارپي بزارم که ارزون هم باشه و فاصله ي بين 2 تا حداکثر 20 سانتي متري رو بده خروجيش آنالوپگ باشه ؟ ! يک مدل بود ک ديجيتال بود مثل يک کليد اگر مانع تو فاصله ي 2 تا 10 سانتي بود کليد وصل و نبود کليد قطع ميشد ! 15 ت هم بود ! حالا براي به نظر شما من ميتونم با آلترا سونيک مانع و مصدومو پيدا کنم ؟ يا نياز هست چند تا شارپ هم بزارم !؟
    بعد اين آلترا سونيک 15 ت چي بود ؟
    کلا ميشه شارپو جايپزين آلترا سونيک کرد ؟ شارپي هست که با قيمت پايين فاصله ي 2 تا 200 سانتي متري رو خروجي بده !؟ بيشتر از 200 سانتي متر لازم هست براي امدادگر ؟
    7. چرا L298بزارم ؟ يعني به هر موتور يک درايور وصل باشه ؟ يعني 2 تا L298 ? بع با چي کنتلرش کنم ؟
    نظرتون چيه 2 تا موتور رو موازي کنم که ولتاژ ( سرعت ) ثابت بمونه و جريانشون ( قدرت ) به هر اندازه ميخوان بکشن ؟ و از درايور L6203 استفاده کنم که تا 4 آمپر بده !؟
    من ميخوام از پايه ي SENS درايو استفاده کنم و هر موقع موتور تو شيب بود و جريان کشيد متوجه بشم ! که يا سرعتو کم کنم يا 2 سل باطري اضافه روش بندازم !
    8. ميشه الگوريتمو بيشتر توضيح بدين ؟ اتاق مصدوم مثل مثلا مين ياب خانه خانه هست که بتونيم بفهميم که الان مه مثلا 10 گام جلو رفته ربات تو خونه 2وم هست ؟ عکسي از زمين مسابقات ندارين ؟ واقعا مشکليه , چون نميدونم دقيقا زمين چ جوريه :(
    12. چچه جوري ميتونم انکودر بسازم ؟ يا اين انکودر هاي آماده و سنسور هاي آمادش چه جوريه و اسمش چيه ؟ چند تا لينک مشه قرار بدين !؟
    چرا در پيچ90 لازم ميشه 1؟
    14.پس بايد دنبال يکي بگردم !
    15. واسه فيلما دمت گرم ! کارت درسته ...
    16. اسپانسر بديش اينه که ربات مال اونا ميشه :(

چند سوال ديگه :

17. در مسابقات سرعت پايان مسابقه ملاکه ؟ يعني همه ميتونن همه المان ها رو رد کنن و رقابت سر سرعت هست يا سر رد کردن المان ها ؟
    سريع تمام ککردن مسابقه خيلي ملاکه ؟

18. براي باطري چي پيينهاد ميکنيد ؟ ليتيوم آيون خوبه ؟ 5 يا 6 سلول؟

19. حداکثر فاصله اي که ربات در زمين با ديوار ميتونه قرار بگيره حدودا چه قدره ؟ مثلا تا 2 متر هست ؟ بسته به فاصله دنبال سنسور فاصله سنج بگردم !

20. غير از سنسور ديگه چه قطعاتي به نظر شما به ADC نياز دارن ؟ يعني روجيش آنالوگه ؟ لازمه بازم مالتي پلکسر بزارم ؟

21. چ مالتي پلکسري رو پيشنهاد ميکنيد 1؟ چ شماره اي رو ؟

22. الان من 1.سنسور مادون قرمز براي خط لازم دارم 2. آلترا سونيک براي سنس فاصله ربات تا ديوار ها ( ک موقيت زمينو پيدا کنم ! ) 3. يک ال سي دي 16 پايه 4. 3 تا ميکرو سوئيچ و 3 ال اي دي براي ساخت منو و .. 5. 2 تا درايور براي موتور
    ديگه چي به نظر شما ؟ ديگه چي لازمه ؟ مثلا سوئيچ هاي دسته بلند جلو ربات بزارم که به ديوار خورد برگزرده عقب ؟ لازمه ؟
    مادون قرمز لازم نيست جلو يا عقب ربات بزارم ؟

23. براي مثلث مشکي من فکر کردم بيام از يک شارپ يا مادون قرمزي چيزي ( به نظر شما کدوم ؟ ) بزارم تو فاصله ي 3 سانتي متري سطح زمين که رسيد به زمين سياه بفهمه ! شما راه حل ديگه اي دارين ؟

24. عکس از ربات خودتون دارين ؟ ترفند يا نکته ي خاصي رو رو ربات رعايت کنم به نظرتون !؟

25. براي بازو ميخوام مثل اين درست کنم : http://www.aparat.com/v/G89Sz با موتور گيربکس ZGA 6 ولتي ! خوبه ؟

26. انکودر راحت تره يا قطب نما ؟ منظور کدوم راحت تره برنامه نويسيش و دردسر نداره ؟ کدومش درصد خطاش پايين تره ؟

27. من قوانينو چند با خوندم اما يکم ترديد دارم ! يک چند تا سوال : اول اين که اين ربات يک مسيريابه که فقط سر چهار راه و 3 راه ممکنه قرار بگيره و يک مانع رو رد کنه يا از روي يک لوله پلاستيکي رد شه و يک مصدوم رو جا به جا کنه ؟ درسته ؟ ديگه چ المن هايي ممکنه داشته باشه 1؟

28. براي مانع از همکين الترا سونيک استفاده کنم ديگه ؟ سوئيچ بزارم چي ؟سوئيچ ها دسته بلن بزارم اپه بخوره به مانع , خطا ميشه ؟

29. پيست 3 تا اتاق و 2 راه رو داره درسته ؟ اتاق اول ک تعقيب خط هست , اتاق دوم ( اتاق بالايي که با راهرو شيب مياد ) چي داره توش؟ و اتاق سوم هم اتاق مصدمه ديگه ؟

30. تو اين قوانيني ک گذاشتين انگليسيه يا فارسي ؟

31. ميتونم بعضي از سوالامو خصوصي بفرستم ؟:دي

انشالله دعا کنيد 2 تا مسابقه تو مهر ميخوام شرکت کنم تو مسيرياب , دعا کنيد مقام بيارم پولشو خرج اين ربات کنم !
    خيلي خيلي ممنون !
    سلام

چرا نشه اگر یکم سریع باشی می تونی درست کنی . راستی سن شما چقدره ؟
    این چیدمان خوبه و فکر کنم بتونه جواب بده .
    srf05 که گفتم یادم نیود ارزان شده و 10 تومانه .
    اینم لینکش

اموزش راه اندازی ان هم در انجمن AVR سرچ کنی هست .
    شارپ هم در این رنج نیست مثلا GP2D120 هست که بین 4 تا 30 سانتی متر را می بینه . بهتره همان التراسونیک را بگذاری.

برای درایور می توانی همان کاری را که گفتی انجام بدی خوبه .

درباره ی الگوریتم زیاد حالا فکر نکن بهتره حالا روی مکانیک و الکترونیکش کار کنی .

برای انکودر می توانی خودت انکودر درست کنی یا از موتور های انکودر دار استفاده کنی که دومی بهتره .

ابنم این موتور ها
    http://roboeq.ir/products/category/7/

انکودر برای دور زدن 90 درجه استفاده میشه مثلا زمانی که به مانع رسیدی و خواستی 90 درجه دور بزنی یا در اتاق اخر خواستی 90 درجه دور بزنی .

اینم جواب سوالات

17- در این مسابقه برخلا ف لیگ امدادگر ب دقت ملاکه . مثلا پارسال در کل مسابقات فقط دو تیم ما و تیم اول یعنی کاوش اونم فقط در نیم نهایی توانست به اتاق اخر برسه . چون پارسال زمان مسابقه 8 دقیقه بود وتازه اول اون 8 دقیقه 3 دقیقه زمان تست بود .

18- برای باتری بهتره از باتری لیتیوم یون 6 سل استفاده کنی که 3 سل با هم سری بشن که 12 ولت ساخته بشه و بعد دو تای این 3 سل را به هم موازی کنی تا امپرش بالا بره .

19- بیشترین فاصله حدود 120 سانته .

20- نه دیگه سنسوری نیاز نیست .

21- 4051 یا 4067 خوبه .

22- دیگه فقط می مونه تشخیص شیب که می توانی از سنسور های جیوه ای استفاده کنی .

23- بهترین و رواج ترین کار استفاده از تاچ است که دو تا تاچ باید گذاشت یکی در پایین در حدود 4 سانتی و یکی بالا 7 سانت و تشخیصش به این صورته که اگر زمانی که به دیوار رسیدیم 2 تاچ بالایی نخوردند این سکو هست .

24- ترفند خواصی نداره . فقط همیشه کوچک بودن ربات در این لیگ خیلی مهمه .

25- این بازو خوبه فقط یکم جای زیتدی می گیره .

26- انکودر بهتره چون اگر قطب نما نزدیک لبه های دیوار که اهنی هست نزدیک بشه خطا میده .

27- سخت ترین المان این مسابقات خط چین سی سانتی , زمین با خورده چوب و از همه مهم تر زاویه ی 30 درجه است .

28- با التراسونیک میشه . با سوئیچ هم میشه ولی امتیاز مانع را که فکر می کنم 30 امتیازه را نمی دند .

29- اتاق اول تعقیب خط و مانع اتاق دوم هم همین طور و سوم هم مصدوم و سکو فقط نکته ای که پارسال من را بی چاره کرد : ممکنه اتاق ها را جابجا کنن مصلا اتاق اول بالا باشه و بعد باید بیاد پایین یا اتاق اول پایین به جای مصدوم باشه .

30- نمی دونم اطلاع دارید یا نه این مسابقات نمونه ی مسابقات robocup هست که هر سال در یک کشوره مثلا پارسال توی برزیل بود یا امسال 2015 توی چینه که اگر اول یا دوم بشین باید یه پولی بدین به مسابقات تا ببرتون مسابقات robocup که جهانی ایم قوانین هم مال مسابقات جهانی و چون همه ی کشور ها طابع robocup هستند همان ها را استفاده می کنند .

31- بهتره سالاتون را به ایمیل من که atrobot@yahoo.com هست بفرستید . جواب میدم . بهتره دیگه از این مسیریاب جدا بشین چون واقعا لیگ مسخره ای هست .

چند تا سوال مال چه شهری هستید و چند سالتونه ؟

موفق باشید :job:
    باد می وزد ...
    تصمیم با تو است ...
    2014/05/04
    375
    11

پس بحثو در ايملتون ادامه ميديم :mrgreen:
    يک سري بزنيد ! ممنون
    این جمله رو فراموش نکن
    2014/07/01
    30
    0

سلام.ميخواستم بدونم تقويم مسابقات ايران اپن 2015 رو از کجا ميتونم پيدا کنم؟
    2014/01/07
    328
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط pasha owrang
    سلام.ميخواستم بدونم تقويم مسابقات ايران اپن 2015 رو از کجا ميتونم پيدا کنم؟
    منظورتون زمان بندی های مسابقه هست ؟
    باد می وزد ...
    تصمیم با تو است ...
    2014/05/04
    375
    11

فکر کنم سايتش هنوز راه نيوفتاده ! نه ؟
    این جمله رو فراموش نکن
    2014/01/07
    328
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
    فکر کنم سايتش هنوز راه نيوفتاده ! نه ؟
    هنوز نه ولی سال 2014 این هست و هر سال فقط شماره ی سال سایت را تغیر می دهند .

باد می وزد ...
    تصمیم با تو است ...
    2014/07/01
    30
    0

بله. زمان ثبت نام و ..._ هزينش چي؟ اون چه جوري زياد ميشه؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11