اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل ولتاژ خروجی ترانس با تغییر فرکانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل ولتاژ خروجی ترانس با تغییر فرکانس

سلام
    من چند وقت پیش تا تغییر فرکانس ورودی ترانس متوجه شدم ولتاژش تغییر میکنه میخواستم ببینم آیا این روش روش مناسبی هست برای کنترل خروجی یا نه و اگه هست آیا رابطه ی خاصی وجود داره که بتونم به طور نسبتا دقیق خروجی رو تغییر بدم.
    تا قبل از این میخواستم با مقاومت دیجیتال ورودیشو تغییر بدم که اگه این روش بشه هزینه میاد پایین تر.

پاسخ : کنترل ولتاژ خروجی ترانس با تغییر فرکانس

نه چون اتلاف زیاد میشه و توان منتقل نمیشه. مشکل اصلیش هم اونجایی میشه که نمیشه دقیق گفت با فرکانس انقدر ولتاژ میشه انقدر. چون بازده ترانس ها متفاومت هست. مگر اینکه فیدبکی باشه که کنترل کنه

دیدگاه

از ترانس نمیدونم ولی در موتور ها میشه توسط فرکانس دورهای دقیقی تنظیم کنی ولی در مورد ترانس دو تا مشکل سر راهت هست
      اولا ولتاژ برق شهر ثابت نیست و حدودا 20 ولت تغییر ولتاژ داریم که این یعنی نمیتونی به صورت دقیق ولتاژت رو تنظیم کنی
      دوما این روش بسیار گران هست که اصلا فکر نمیکنم مناسب در بیاد
      در مورد رابطه هم برای ترانس نمیدونم ولی برای موتور از این رابطه استفاده میشه
      n=60 * f / p

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidrezam2
        از ترانس نمیدونم ولی در موتور ها میشه توسط فرکانس دورهای دقیقی تنظیم کنی ولی در مورد ترانس دو تا مشکل سر راهت هست
        اولا ولتاژ برق شهر ثابت نیست و حدودا 20 ولت تغییر ولتاژ داریم که این یعنی نمیتونی به صورت دقیق ولتاژت رو تنظیم کنی
        دوما این روش بسیار گران هست که اصلا فکر نمیکنم مناسب در بیاد
        در مورد رابطه هم برای ترانس نمیدونم ولی برای موتور از این رابطه استفاده میشه
        n=60 * f / p
        از برق شهر نمیخوام استفاده کنم ورودی رو خودم به صورت دقیق میدم بهش. به صورت افزاینده میخوام استفاده کنم از ترانس.
        دقتش هم اون قدرا مهم نیست فقط میخواستم تحت کنترل باشه که با افزایش فرکانس بالا بره و از یه حدی هم بیشتر نشه.

دیدگاه

ترانس های معمولی با افزایش فرکانس به شدت گرم میشن و امکان کار توی فرکانس های بالا رو ندارن. ولی توی یه رنج متوسط مثلا 30 تا 300 هرتز میشه ستفاده کرد

دیدگاه

تلفات (گرما) ترانس با فرکانس بالا (داستان جریان های فوکو و ...) همون ایده ساخت کوره القایی هست.
            اینم در نظر بگیرید که همون موتورهای القایی هم برای افزایش زیاد دور از فرکانس استفاده نمی کنن (به دلیل همون اتلافی که همه چیو ذوب میکنه) و بیشتر برای کاهش دور استفاده می شه (اینورتر).

دیدگاه

با سلام
              بطور خلاصه تغییرات فرکانس در ورودی سبب تغییرات ولتاژ در خروجی میگردد ولی این تغییرات ولتاژ بصورت حرارت در هسته ظاهر میگردد .

دیدگاه

ممکنه یه راه ساده و سالم معرفی کنید که بتونم ورودی ترانس رو بین حدودا 0 تا سه چهار ولت تغییر بدم؟ میخواستم از پتانسیومتر استفاده کنم تقسیم مقاومتی بزنم ولی وقتی فکر کردم دیدم مقاومت سیم پیچ خیلی کمتر از پتانسیومتره نمیشه.

دیدگاه

سلام بنده در این رابطه سوالی داشتم و ممنون میشم کمکم کنید
                  اگر بنده ترانسی طراحی کنم که با فرکانس مثلا 120 هرتز پنج کیلو ولت خروجی بده و اونو بسازم ، با کم کردن فرکانس میشه ولتاژ خروجی رو کاهش بدم؟
                  اگر میشه مشکلی برای ترانس پیش نماید آخه توی تایپک گفته بودید اگه ترانس 50 هرتز باشه و ما فرکانس بیشتری بش بدم داغ میکنه و ترانس آسیب میبینه
                  حالا اگه فرکانس کاری ترانس بالا باشه و فرکانس رو کاهش بدیم تا خروجی کاهش پیدا کنه آیا برای ترانس مشکلی پیش نمیاد؟

دیدگاه

با سلام به شما......برای ترانس مشکلی پیش نمیاد ....و با کاهش
                    فرکانس جریان ورودی ......ولتاژ القایی خروجی کاهش می یابد.. اما تا حدودا تا ده الی بیست درصد
                    بیشتر مجاز نیستید و بیشتر از آن در اولیه افت قدرت زیادی خواهید داشت......
                    جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۲۲:۴۱ ۱۴۰۰/۰۳/۰۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
                      با سلام به شما......برای ترانس مشکلی پیش نمیاد ....و با کاهش
                      فرکانس جریان ورودی ......ولتاژ القایی خروجی کاهش می یابد.. اما تا حدودا تا ده الی بیست درصد
                      بیشتر مجاز نیستید و بیشتر از آن در اولیه افت قدرت زیادی خواهید داشت......
                      منظورتون اینه که با توجه به اینکه تعداد دور سیم پیچ اولیه ثابت هست و با فرض اینکه ورودی ترانس 220 ولت باشه با کاهش فرکانس بیش از 20 درصد مقدار NV افزایش پیدا میکنه و در سیم پیچ اولیه 220 ولت القا نمیشه ولتاژ القایی کمتر میشه و به هین دلیل ولتاژ خروجی علاوه بر اینکه به خاطر کاهش فرکانس کاهش پیدا میکنه به دلیل کاهش ولتاژ القایی سیم پیچ اولیه نیز کاهش پیدا میکنه درست منظورتون رو فهمیدم؟

دیدگاه

با سلام به شما.......
                        هر چقدر فرکانس ولتاژه اولیه کاهش پیدا کند ...ولتاژ القایی در ثانویه کاهش پیدا می کند ....و دیگه فرکانس از یک حدی کمتر ..توی ثانویه کمتر القا میشه و توی اولیه به گرما تبدیل میشه ..(. با فرض ثابت بودن ولتاژ او لیه)،،،،[]]]]........به دلیل اینکه نیروی ضدمحرکه کمتر میشه با کاهش فرکانس اولیه ....سیم پیچ او لیه بیشتر گرم میشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم
                        ......
                        جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۵:۳۲ ۱۴۰۰/۰۳/۰۷.

دیدگاه

اگر همزمان ولتاژ اولیه و فرکانس کاهش پیدا کنه باز هم سیم پیج اولیه گرم میشه
                          و اینکه در ترانس فرکانس بحرانی دارم که مثلا در اون فرکانس ترانس بیشترن گرما رو تولید میکنه؟

دیدگاه

با سلام به شما. .....
                            هر چه فرکانس اولیه کاهش پیدا کند....باید طبعا ولتاژ اولیه کاهش پیدا کند......تا اولیه کمتر گرم شود *.***.اما فرکانس خیلی کم...در حدود ۲۰ هرتز و کمتر ...کارایی ترانس کاهش پیدا می کند .....و ولتاژی که به ثانویه القا می کند کم و کمتر می شود ....

دیدگاه

با عرض سلام
                              اینطور که از فرمایشات شما متوجه شدم باید همزمان با کاهش فرکانس ولتاژ را نیز کم کنیم تا سیم پیچ اولیه کمتر گرم شود درسته؟...........
                              و اینکه آیا اگر فرکانس ورودی سیم پیچ اولیه به صورت SPWM باشد برای ترانس مشکلی پیش نمیاد؟ و یا راندمانش کاهش پیدا نمیکنه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X