اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکلات بوجود آمده برای مدارها و نحوه رفع عیب (داغ کردن ترانزیستور)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکلات بوجود آمده برای مدارها و نحوه رفع عیب (داغ کردن ترانزیستور)

سلام دوستان در این تاپیک قصد داریم مشکلات مدارهای سوئیچینگ مورد بررسی قرار دهیم و نحوه رفع نقص آن را پیدا کنیم
    اولین مشکل من در یک نمونه بالاست 3*36ٌ مشاهده کردم سوختن ترانزیستور 13007 و مقاومت R6 و R7 مقدار 2 اهم ، 2 وات می باشد
    علت این امر چه؟ فرمولها و روابط محاسبات مقاومت امیتر این ترانزیستور چیه؟ نحوه رفع مشکل چیه؟

پاسخ : مشکلات بوجود آمده برای مدارها و نحوه رفع عیب

مقاومت های R6 و R7، چند تا نکته دارند.
    1. این مقاومت ها کوچیک انتخاب می شن تا به خاطر جریان بالا در کلکتور ترانزیستورها، افت ولتاژ زیادی تو خروجی نداشته باشید.
    2. این مقاومت ها قرار داده میشن تا اگه به هر دلیلی جریان زیاد شد یا مشکلی تو مدار به وجود اومد، بسوزن تا مصرف کننده آسیب نبینه.
    3. چون جریان نسبتا بالایی ازشون رد میشه، توانشون باید بالا باشه.
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

پاسخ : مشکلات بوجود آمده برای مدارها و نحوه رفع عیب

حالا چکار باید بکنیم؟ ترانزیستور خیلی خیلی داغ میشه و مقاومت هم میسوزه؟

دیدگاه

پاسخ : مشکلات بوجود آمده برای مدارها و نحوه رفع عیب (داغ کردن ترانزیستور)

سلام
        مدارهای بالاست برای سادگی و ارزانی ساده ترین درایور را انتخاب می کنند که به همین خاطر ممکن است عمر بالایی نداشته باشند.
        البته در همین مدار ها هم اگر قطعات درایور مناسب انتخاب شوند ترانزیستور چندان داغ نمی کند.
        عناصری که در بیس قرار دارد بسیار مهم است و گاهی اوقات باید کمی مقادیر را تغییر دهیم تا به نتیجه بهتری برسیم.
        من مدار بالاست درست کرده ام اما ترانزیستور ها اصلا داغ نشدند زیرا مقادیر سلف و مقاومت ها را با دقت انتخاب کردم تا درایو ترانزیستور بهتر انجام شود. از ترانزیستور با کیفیت هم استفاده کنید.
        داغ شدن مقاومتی که در امیتر قرار دارد تا حدی طبیعی است اما اگر نقطه کار درست نباشد مقاومت امیتر هم زیاد داغ می کند.
        پیشنهاد می کنم مقدار برخی المان ها رو کمی تغییر بدید و تاثیرات آنرا مشاهده کنید.
        اما اگر عیب یابی انجام می دهید باید تمام المان ها بررسی شود شاید مشکل از جای دیگری باشد.
        مقاومت در امیتر برای پایداری حرارتی است.

sigpic

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          ترانزیستورهای مدار بعداز حدود20 دقیقه باید گرم بشن:
          1-بار رو مطمین بشید که مشکلی ندارد چون نحوه عملکرد بار که عمدتا قسمت شیشه فلورسنت برای بالاست به عنوان بار هست مستقیماروی بالاست تاثیرمیزاره.
          2-خازن های مدار رو چک کنید
          3-چوک خروجی رو ازلحاظ سالم بودن چک کنید.(شکل ظاهری سیم پیچ-ظرفیت سلف)
          بگذارید و بگذرید
          ببینید و دل مبندید
          چشم بیاندازید ودل مبازید که
          دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
            سلام دوست عزیز
            ترانزیستورهای مدار بعداز حدود20 دقیقه باید گرم بشن:
            1-بار رو مطمین بشید که مشکلی ندارد چون نحوه عملکرد بار که عمدتا قسمت شیشه فلورسنت برای بالاست به عنوان بار هست مستقیماروی بالاست تاثیرمیزاره.
            2-خازن های مدار رو چک کنید
            3-چوک خروجی رو ازلحاظ سالم بودن چک کنید.(شکل ظاهری سیم پیچ-ظرفیت سلف)
            متشکرم، بار مشکلی نداره چون در تولید انبوه و با لامپهای مختلف مشکل وجود دارد
            کدام خازن چک کنم و چطوری باشه؟
            چوک هم مقدار امپدانسش و ظاهرش خوبه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X