اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قطعات smd

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قطعات smd

با سلام بر مهندسین
    میخواستم بدونم برای نصب و کار با قطعات smd ایا باید ابزار خاصی داشت!؟؟ مثلا ایا هویه اش فرق داره؟؟؟؟ واقعا وحشتناک هست کار با این قطعات!!! oo:
    کلا 2 نوع نصب قطعات داریم که یکی نصب سطحی هست که smd بهش میگن و ان یکی که نصب عادی هست بهش چی میگن به انگلیسی؟؟؟؟

سپاس

پاسخ : قطعات smd

با دروود

پکیج قطعات اس ام ای که اکثرا باهاش سرو کار داریم هیچ چیز خاصی نمی خواد و به سادگی با یه هویه 40 وات لحیم میشن.

2 - DIP

موفق باشید
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

سلام
      اینگونه پکیج ها کلی وسیله داره با انواع واقسام قیمت ها
      برای نصب حداقل چیزایی که میخوای ایناس:
      نوک هویه یا هویهSMD
      لوپ یا حداقل یک ذره بین
      فلاکس یاروغن لحیم المانی
      پنس هم اگه داشته باشی خوبه
      برای برداشتن هم هیتر باد گرم نیازه
      فعلا برای شروع اینا بسه
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

ممنون دوستان عزیز
        پکیج قطعات اس ام ای که اکثرا باهاش سرو کار داریم هیچ چیز خاصی نمی خواد و به سادگی با یه هویه 40 وات لحیم میشن.
        چیز خاصی نمیخواد!!!! جناب ah rad پس چی میگند!! oo: این همه دم و دستگاه!!!
        قطعات dip همین قطعات عادی هست ؟؟؟؟مثل همین ترانزیستور bc547 و دیود 1n4007 ؟؟؟
        اینگونه پکیج ها کلی وسیله داره با انواع واقسام قیمت ها
        برای نصب حداقل چیزایی که میخوای ایناس:
        نوک هویه یا هویهSMD
        لوپ یا حداقل یک ذره بین
        فلاکس یاروغن لحیم المانی
        پنس هم اگه داشته باشی خوبه
        برای برداشتن هم هیتر باد گرم نیازه
        فعلا برای شروع اینا بسه
        من هویه 40 وات دارم که برای قطعات معمولی هست!!! ایا باید هویه smd بگیرم؟؟؟ یا با همین هویه معمولی جواب میده؟؟؟ ایا سیم لحیم (قلع) مخصوص برای قطعات smd وجود داره؟؟؟
        الان من مثلا بخوام برم دوره تعمیرات لپ تاپ ببینم!! برای تعمیرات مادر برد لپ تاپ و.... الان بیشتر قطعات که توی لپ تاپ باهاش سر وکار داریم چی هست؟؟؟ smd هست یا dip ؟؟؟
        سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
          ممنون دوستان عزیز چیز خاصی نمیخواد!!!! جناب ah rad پس چی میگند!! oo: این همه دم و دستگاه!!!
          قطعات dip همین قطعات عادی هست ؟؟؟؟مثل همین ترانزیستور bc547 و دیود 1n4007 ؟؟؟من هویه 40 وات دارم که برای قطعات معمولی هست!!! ایا باید هویه smd بگیرم؟؟؟ یا با همین هویه معمولی جواب میده؟؟؟ ایا سیم لحیم (قلع) مخصوص برای قطعات smd وجود داره؟؟؟
          الان من مثلا بخوام برم دوره تعمیرات لپ تاپ ببینم!! برای تعمیرات مادر برد لپ تاپ و.... الان بیشتر قطعات که توی لپ تاپ باهاش سر وکار داریم چی هست؟؟؟ smd هست یا dip ؟؟؟
          سپاس
          ببین بستگی به بودجه وتعداد کاری که میخوای لحیم بکنی داره
          هر قطعه ای که داخل برد بشه واز پشت لحیم بکنی میشه همون معمولی
          وهر قطعه ای که روی سطح نصب بشه و هومنجا که قطعه رو بزاری همون طرف هم لحیم کنی میشه اس ام دی

همون هویه 40 وات معمولی خوبه.اگه کارت کمه نوک هویه بخر اما اگه میخوای دردسر نداشته باشی یه هویه اس ام دی بخر واگه میخوای حرفه ای کار کنی هیتر بگیر
          سیم لحیم مخصوص SMDهم هست .
          اینم بگم همه اینا بر میگرده به مهارت طرف.طرف با نوک هویه معمولی وسیم لحیم معمولی قطعات اس ام دی رو لحیم میکنه عین باقلوا :biggrin:

توی لپ تاپ و... همه نوع پکیج رو میبینی smd ,bga,.....
          [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

قطعات smd مزیت های زیادی دارند که می تونید برید به ویکی پدیا و انارو ببینید.
            اما در مورد ابزارها، بستگی به قطعه تون داره. مثلا مقامت، خازن و ... میشه با هویه معمولی 40 وات لحیم کرد.
            آی سی ای عادی رو هم با همون هویه 40 وات لحیم کرد. مشکلی پیش نمیاد.
            این قطعات کوچیک هستن، آی سی های smd هم به ولتاژ الکترواستاتیک حساس هستند. به همین خاطر میگن با پنس اونارو بردارید. (پنس الکترواستاتیک خوبه)
            برای تمیز تر شدن و راحتی لحیم کاری میان و از روغن لحیم استفاده می کنن.
            وقتی قراره یک آی سی با تعداد پایه های زیاد استفاده کنید، ممکنه قطعه از جاش تکون بخوره. برای همین میان و از یک مایعی به اسم فلاکس استفاده می کنن تا آی سی روی برد بازی نکنه و لحیم کاری راحت تر بشه.
            برای برداشتن هم نیاز به هیتر هوای گرم هست.
            اما وحشتناک ترین قسمت استفاده از آی سی هایی هست که پایه هاشون زیر قطعه هستش. مثل پکیج CPU. اینارو باید با روش های خاصی و با هیتر لحیم کرد.
            ---------
            .
            .
            ...........

دیدگاه

با مزه ترین کار دنیا لحیم کاری قطعات smdهستش

نیاز به یک هویه

یک پنس

و از همه مهم تر روغن لحیم لوفت

دیدگاه

1-خمیر و مایع فلاکس واقعن معجزه میکند.
                2-روغن لحیم قطعات SMD رو میفرسته اون دنیا. :cry2:
                3-بدنه هویه رو با کابل وصل کنید ب زمین.
                (لوله آب یا شوفاژ)

برای سلامت جانی ماسک و تهویه هوا فراموش نشه.
                فلاکس ب طور مشخص حاوی ترکیبات سرطان زا هست.

دیدگاه

فلاکس اگه مرغوب نباشه نه تنها کمکی نمیکنه بلکه باعث میشه لحیم به پایه ها نچسبه! و لحیم کاری رو مشکل میکنه.
                  هویه باید وات پایینی داشته باشه و زمان نگه داشتن هویه روی پایه ها باید تا حد ممکن کم باشه.
                  سیم قلع کش هم ممکنه نیاز بشه.
                  گیره برای ثابت نگه داشتن بورد هم لازم هست.
                  قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                    با سلام بر مهندسین
                    میخواستم بدونم برای نصب و کار با قطعات smd ایا باید ابزار خاصی داشت!؟؟ مثلا ایا هویه اش فرق داره؟؟؟؟ واقعا وحشتناک هست کار با این قطعات!!! oo:
                    کلا 2 نوع نصب قطعات داریم که یکی نصب سطحی هست که smd بهش میگن و ان یکی که نصب عادی هست بهش چی میگن به انگلیسی؟؟؟؟

سپاس
                    سلام به قطعات عادی DIP میگن.به نصب سطحی هم smd میگن.
                    ==
                    ابزار مورد نیاز:
                    هویه مخصوص smd
                    سیم لحیم با قطر 0.4 میلیمتر
                    خمیر فلاکس
                    سیمِ قلع کش
                    پنس
                    لوپ
                    تینر فوری (در رنگ فروشی ها پیدا میشه)

مراحل لحیم کاری:
                    (بعنوان مثال ما میخواهیم که یک مقاومت smd به برد لحیم کنیم)
                    اول از همه لوپ و هویه را آماده کنید و کمی قلع به نوک هویه بمالید تا جذب شود ، سپس بر روی پد ها خمیر فلاکس بمالید، بعدش قطعه را با پنس بردارید و بر محل مورد نظر قرار دهید و بعد با نوک پنس قطعه را فشار دهید (تا تکان نخورد)
                    بعد نوک هویه را به یکی از پد ها بمالید تا قلعی که به هویه جذب شده،به پد جذب شود .
                    حالا پنس را از روی قطعه بردارید و دوباره به هویه قلع بمالید و بعد هویه رو به پد دوم بمالید تا جذب شود.

برای تراشه های smd (مثلا مگا64 یا مگا128) بعد از مالیدن فلاکس و ثابت نگه داشتن تراشه با پنس ، باید از هر چهار طرف تراشه حداقل 3-4 پین لحیم کنید و بعد پنس را بردارید! و ادامه دهید!

نکته ی مهم: بعد از لحیم کاری برد، حتما برد را با تینر فوری بشویید تا فلاکس و روغن درون سیم قلع از بین بروند و پاک شوند.(چون روغن و فلاکس و... یجورایی رسانا هستش و اگه آنرا پاک نکنید اتصال کوتاهی بوجود میاد و کلِّ کار خراب میشه!)
                    1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                    من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                    !Electronic On! Programming On
                    هوشمندانه سوال بپرسیم!
                    http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
                      فلاکس اگه مرغوب نباشه نه تنها کمکی نمیکنه بلکه باعث میشه لحیم به پایه ها نچسبه! و لحیم کاری رو مشکل میکنه.
                      هویه باید وات پایینی داشته باشه و زمان نگه داشتن هویه روی پایه ها باید تا حد ممکن کم باشه.
                      سیم قلع کش هم ممکنه نیاز بشه.
                      گیره برای ثابت نگه داشتن بورد هم لازم هست.
                      من تا به حال قطعات TQFP و ماژول Sim900 رو با هویه 40 وات قدیمیم لحیم کردم.
                      خمیر فلاکس هم از همینجا خریدم.

یکی ازین هویه های قلمی که نوک SMD میخوره هم گرفتم از همین سایت.
                      احساس میکنم زورش نمیرسه لحیما رو ذوب کنه oo:
                      نوکش خیلی تیزه البته و سطح تماس کمه ولی اصلن نمیتونم باهاش SIM900 لحیم کنم.
                      احیانن نمیدونین مشکل از کجاس؟؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : قطعات smd

نوشته اصلی توسط MReza.p

2-روغن لحیم قطعات SMD رو میفرسته اون دنیا. :cry2:
                        کی گفته این حرفو؟ اصلا هم اینطور نیست.من خودم هم فلاکس ژله ای که توسایته دارم وهم روغن لحیم المانی.اصلا از فلاکس استفاده نکردم به جز یک بار.چون بعد لحیم کاری عین گریس میشه.مگه حالا پاک میشد!
                        با روغن لحیم LPC1768رو لحیک کردم .عین باقلوا کار میکنه.

دیدگاه

ممنون دوستان عزیز
                          من کلا از قطعات smd خوشم نمیاد!! سرم گیج میره :mrgreen:
                          مثلا چند روز پیش یک اداپتور برای مانیتور الجی بود را باز کردم دیدم برد اش 2 لایه هست !! لایه بالا dip و لایه پایین smd بود!!!! توی لایه پایین ترانزیستور و مقاومت جا داده بودند!! خلاصه بیخیال این اداپتور شدم(چون ابزار اش را نداشتم!)!! الان قطعات معمولی نمیشه توی بازار پیدا کرد چه برسه به smd !!!! ولی ادم کار با این قطعات را بلد باشه خوب هست!!
                          سلام به قطعات عادی DIP میگن.به نصب سطحی هم smd میگن.
                          ==
                          ابزار مورد نیاز:
                          هویه مخصوص smd
                          سیم لحیم با قطر 0.4 میلیمتر
                          خمیر فلاکس
                          سیمِ قلع کش
                          پنس
                          لوپ
                          تینر فوری (در رنگ فروشی ها پیدا میشه)
                          ممنون دوست عزیز
                          ان هویه smd گران هست!! لطفا نوک هویه smd هم معرفی کنید! چه سایز و اندازه ای خوب هست؟؟؟
                          میگم فرق سیم قلع کش با سیم لحیم چی هست؟؟؟
                          و منظور تان از پد چی هست؟؟(توی قسمت توضیحات نصب )

سپاس

دیدگاه

من مدارات زیادی با روغن لحیم ساختم و همشون هم کار می کنه مشکلی هم نداشته باید مدارات رو خوب بشوری و از قطعات استاندارد استفاده کنی
                            ای سی هایی رو لحیم کردم که 50پایه بالا 50پایه چپ راست داره چه جوری بدونه روغن لحیم لحیم میشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                              خمیر فلاکس هم از همینجا خریدم.
                              یکی ازین هویه های قلمی که نوک SMD میخوره هم گرفتم از همین سایت.
                              احساس میکنم زورش نمیرسه لحیما رو ذوب کنه oo:
                              از سیم لحیم های قطور استفاده نکنید.مثلا 0.4 خوبه.
                              اگه منظورتون این خمیر هست:
                              http://eshop.eca.ir/%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%84%D8%AD%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C/1792-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D9%84%D8%A7%DA%A9%D8%B3-rma-223.html
                              که قیمت مناسبی داره ولی کیفیت خوبی نداره! اگه بتونید فلاکس پن (مازیک-مایع) تهیه کنید خیلی بهتره.
                              هویه هم نباید جلوی وزش پنکه یا کولر لحیم کاری کنه.یا اگه مسیر های روی فیبر پهنتر باشن ممکنه زمان بیشتری ببره (برای ذوب کردن لحیم روی برد).
                              قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X