اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی درباره لینوکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی درباره لینوکس

سلام
    راستش من تازگی ها به این فکر افتادم که یه مدت هم برم سراغ لینوکس و یه تنوعی واسه خودم ایجاد کنم! ( ویندوز خیلی تکراری شده! )
    ولی متاسفانه اطلاعات زیادی درباره این سیستم عامل ندارم. حالا سوالاتی که دارم ایناست:
    برای نصب لینوکس حد اقل سیستمی که لازم هست چیه؟
    آیا نرم افزار هایی که من الآن روی ویندوز دارم ، رو لینوکس هم نصب میشه؟
    و کلاً هر چی می دونید بگین دیگه! معایب و محاسنش چیه؟

پاسخ : سوالاتی درباره لینوکس

1-حداقل ۳۸۶ با ۸ مگ رم(من خودم روی پنتیوم 266 با ۱۶ مگ دبیان رو نصب کردم)
    ۲-بیشترشون با wine قابل نصبه و بعضی از نرم افزارهای نسخه لینوکسی بهتر از نرو افزارهای ویندوزی هستند
    www.technotux.org
    من خودم دبیان etch رو پیشنهاد میکنم

دیدگاه

ببخشید من خیلی کمتر از این حرفا درباره لینوکس اطلاعات دارم! اصلاً این دبیان etch چی هست؟! :redface:

دیدگاه

من اوبونتو نصب دارم ! کلی زندگی ! تازه نسخه جدیدش رو برام فرستادن !
        یه علت دیگه که اوبونتو رو پیشنهاد می کنم ، داشتن یه انجمن خوب ایرانی برای خودشه که خیلی می تونه کمکت کنه ! ( خودمم از همونجا راه افتادم ! )
        /اینجا کلیک کنید
        خیلی هم لازم ینست که نصبش کنی ! می تونی تا یه مدتی با سی دی های لایو اون کار بکنی ( احتیاج به نصب نداره و از سی دی رام بوت میشه )
        بری اون انجمن به جواب تمامی سوالاتت میرسی

دیدگاه

خوب حد اقل یه لینکی چیزی میدادین! کجا برم من؟!
          ببینید سوال من بیشتر اینه که تو لینوکس هم می تونم از این نرم افزار هایی که الآن دارم استفاده کنم؟ orcad ، protel ، codevision ، matlab و ... از همه مهمتر! yahoo! messenger :icon_razz:

دیدگاه

با سلام
            دوست عزیز حتما سری به سایت http://www.technotux.org/html/index.php بزنید. اینجا میآ‌توانید سوالآ‌های خودتون رو درباره لینوکس بپرسید. التبه یکی دو نکته است که حتما باید به آن توجه کرد.

۱. اول باید دلیل خودتون رو برای استفاده از لینوکس بدانید. عوض کردن سیستم عامل در اول کار دردسرهای فراوانی داره که ممکنه شما رو ابتدا دل زدنه کنه. البته میآ‌توانید لینوکس و ویندوز رو روی کامپیوتر خودتون به صورت یکآ‌جا داشته باشید.
            ۲. لینوکس و ویندوز دو سیستمآ‌عامل جدا هستند که ساختارهای کاملا متفاوتی دارند بنا بر این امکان اجرا مستقیم برنامهآ‌های ویندوز روی لینوکس وجود نداره. البته wine هست که میاد محیط ویندوز رو توی لینوکس شبیهآ‌سازی میآ‌کنه ولی نباید توقع داشته باشید که بتونید راحت باهاش کار کنید.
            ۳. کرنل لینوکس تقریبا روی هر سختآ‌افزاری اجرا میآ‌شه (از یک میکروکنترلر بدون MMU تا یک ابر کامپیوتر کلاستر شده)، البته با تغییر. شما فقط باید بر حسب نیازتون توضیع لینوکس مناسب رو انتخاب کنید. اگر در حال حاضر در کامپیوتر مورد نظرتون ویندوز XP دارید میآ‌توانید مطمئن باشید که همه توضیعآ‌های لینوکس معمول که برای PC درست شدهآ‌اند مناسب شما است.
            ۴. برای خیلی از نرمآ‌افزارهایی که توی ویندوز استفاده میآ‌کنید در لینوکس مشابهآ‌هایی وجود دارد ولی خوب اگر شما به این نرمآ‌افزارهای به صورت حرفهآ‌ای نیاز دارید (و احتمالا نمیآ‌توانید با کمک wine هم آنها را اجرا کنید) باید یا بیآ‌خیال لینوکس شوید یا نسخه لینوکسی اون نرمآ‌افزارها (اگر وجود داشته باشند) رو از جایی پیدا و نصب کنید و یا از برنامهآ‌های رایگان/بازمتن مشابه استفاده کنید.

matlab نسخه لینوکسی دارد که باید آن را پیدا کنید ولی برنامهآ‌های مشابه برای آن octave و scilab است.
            codevision چرا این اصلا این برنامه، شما میآ‌توانید در لینوکس از avr-gcc برای کامپایل AVR استفاده کنید. من به شخصه کدهای خروجی codevision و gcc رو مقایسه کردهآ‌ام و به جد به شما میآ‌گم که codevision یه آشغاله و فقط تا حدی اون code-wizard باعث میشه اسمش باشه!
            orcad هم مثل matlab نسخه لینوکسی داره ولی برنامهآ‌های کشیدن pcb در لینوکس که در دسترسه اینآ‌ها است: PCB (GEDA) Kicad Eagle
            اگر منظور شما از orcad برای شبیهآ‌سازی و کلا spice بازی است، برنامه gEDA یه همچین کاری میآ‌کنه.
            protel هم که نسخه لینوکسی نداره راحت.
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

آقا من کلاً دیوونه دردسرم!
              دلیلمو برای استفاده از لینوکس خیلی دقیق نمی دونم. فقط می دونم به همون دلیلی که از گوشی های موبایل جاوا متنفرم و فقط سیمبیان رو می پسندم ، به همون دلیل هم می خوام بی خیال ویندوز بشم و برم سمت لینوکس!
              دوست دارم هر بلایی که دلم می خواد سر سیستم عاملم بیارم و همون جوری باشه که من می خوام. :icon_razz: کلاً با شعار "هلو برو تو گلو" مخالفم! از دست این ویندوز مزخرف و مصیبت هاش هم خسته شدم! نمی خوام هر سه ماه یک بار ویندوز عوض کنم! فقط می خوام پر سرعت و انعطاف پذیر باشه.
              حالا جناب manian با این تفاسیر شما خودتون کدوم یک از توزیع ها رو پیشنهاد می کنید؟ debian چطوره؟ خیلی سخته؟ می تونم همین اول کاری باهاش کار کنم؟ از کجا یاد بگیرم؟ کتابی ، چیزی ... بعد از نصب چند مگ جا می گیره؟ می خوام همراه با ویندوز نصبش کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
                آقا من کلاً دیوونه دردسرم!
                دلیلمو برای استفاده از لینوکس خیلی دقیق نمی دونم. فقط می دونم به همون دلیلی که از گوشی های موبایل جاوا متنفرم و فقط سیمبیان رو می پسندم ، به همون دلیل هم می خوام بی خیال ویندوز بشم و برم سمت لینوکس!
                دوست دارم هر بلایی که دلم می خواد سر سیستم عاملم بیارم و همون جوری باشه که من می خوام. :icon_razz: کلاً با شعار "هلو برو تو گلو" مخالفم! از دست این ویندوز مزخرف و مصیبت هاش هم خسته شدم! نمی خوام هر سه ماه یک بار ویندوز عوض کنم! فقط می خوام پر سرعت و انعطاف پذیر باشه.
                حالا جناب manian با این تفاسیر شما خودتون کدوم یک از توزیع ها رو پیشنهاد می کنید؟ debian چطوره؟ خیلی سخته؟ می تونم همین اول کاری باهاش کار کنم؟ از کجا یاد بگیرم؟ کتابی ، چیزی ... بعد از نصب چند مگ جا می گیره؟ می خوام همراه با ویندوز نصبش کنم.
                با سلام
                اگر این طور فکر میکنید که به شما تبریک میآ‌گم. ببینید تقریبا همه توضیعآ‌ها ساختارهای مشابهی دارند و اگر شما هر کدام رو که استفاده کنید لزوما به مشکل بر نمیآ‌خورید. ولی من کلا توزیعآ‌های مبتنی بر debian رو پیشنهاد میآ‌کنم. چون به نظرم کار باشون راحتآ‌تره. به عنوان مثال ubuntu هم بر پایه debian است. ولی اگر بخواهم یک توزیع رو معرفی کنم من پارسیکس http://www.parsix.org/ رو به شما پیشنهاد میآ‌کنم که اون هم بر پایه دبیان است و به نظرم خیلی خوب است. ولی بازهم میآ‌گم مشکلی برای شما وجود ندارد یک از اینآ‌ها رو تهیه کنید و دل به دریا بزنید.
                برای نصب لینوکس کنار ویندوز هم مشکل خاصی نیست یه سرچ توی لینکآ‌هایی که دوستان معرفی کردند انجام بدید پیدا میآ‌کنید. در مورد حجم اولیه هم اگر یک پارتیشن ۱۰ گیگی برای لینوکس کنار بگزارید خوبه (البته فکر کنم حداقل حدود ۳ گیگ باشه)
                یک نکته دیگر هم اینه که اکثر این لینوکسآ‌ها میآ‌توانند از روی CD هم بوت شوند و به اصطلاح زنده (Live) بالا بیایند. یعنی شما CD رو توی دستگاه میآ‌گذارید و سیستم رو بوت میآ‌کنید. و لینوکس از روی cd اجرا میآ‌شه و اگر بخواهید از همون جا میآ‌تونید روی هارد نصبش کنید.
                من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

آقا عجب دنیایی داره این لینوکس! :wow: پس ما تا حالا چرا نفهمیدیم؟ :eek:
                  من تو این سایت ubuntu سفارش یه cd دادم که نوشته بوده رایگانه و بین 6 تا 10 هفته دیگه می فرستن oo: حالا واقعاً واسه ایران هم می فرستن یا سر کاریه؟

دیدگاه

آقا عجب دنیایی داره این لینوکس! :wow: پس ما تا حالا چرا نفهمیدیم؟ :eek:
                    من تو این سایت ubuntu سفارش یه cd دادم که نوشته بوده رایگانه و بین 6 تا 10 هفته دیگه می فرستن oo: حالا واقعاً واسه ایران هم می فرستن یا سر کاریه؟
                    با سلام
                    بله براتون میآ‌آید. من که خودم چند سال قبل یک بار گرفته بودم.

دیدگاه

خوب حد اقل یه لینکی چیزی میدادین! کجا برم من؟!
                      ببینید سوال من بیشتر اینه که تو لینوکس هم می تونم از این نرم افزار هایی که الآن دارم استفاده کنم؟ orcad ، protel ، codevision ، matlab و ... از همه مهمتر! yahoo! messenger :icon_razz:
                      اونجا تو اون پست بالایی نوشتم که ( اینجا کلیک کنید ) روش کلیک کنی میری به همون انجمن

در مورد اینکه به ایران پست می کنند یا نه ، برای من ماه پیش اومد ! برای خودمم سوال بود ! ولی اومد !
                      در مورد اوبونتو هم بگم ، فکر نمی کنم که تا الان چیز زیادیش رو نصب کردی !
                      این فیلمها رو نیگا کن ! کسانی که زود جو گیر میشن و زیادی کف می کنند ، یا اینکه صمیمیت زیادی با بیل گیتس دارند و تعصب زیادی رو ویستا ، این لینکلا رو بی خیال بشند :mrgreen:
                      http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ
                      http://www.youtube.com/watch?v=YKEcz_OTTBk
                      http://www.youtube.com/watch?v=kYgV2GlsufI
                      http://www.youtube.com/watch?v=jTYNUGy2pj8&feature=related
                      اگر تو سایت یوتوب بزنی ubuntu کلی دیگه برات فیلم میاره ! حالا جای باحالش اینه یکی می گفت با کارت گرافیک 64 هم به راحتی با این گرافیکی که میبینین کار کرده

دیدگاه

دوست عزیز سایت http://www.linuxshop.ir رو هم یه سری بزن. یکی از دوستان خوب داره ادارش میکنه و انواع محصولات لینوکسی رو هم داره.
                        در ضمن اگه توی شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و یا شیراز هستی میتونی یه سری به لاگ بچه های لینوکسی سر بزنی و حضوری با این مسایل بهتر روبرو بشی و در جریان کامل قرار بگیری
                        موفق باشید

دیدگاه

در مورد اینکه به ایران پست می کنند یا نه ، برای من ماه پیش اومد ! برای خودمم سوال بود ! ولی اومد !
                          چقدر طول کشید تا اومد؟

دیدگاه

4 هفته

دیدگاه

سلام
                              اوبونتوی منم اومد! البته یک ماهی میشه که پارسیکس رو روی سیستمم دارم. فعلاً یه چیزایی یاد گرفتم ولی به خاطر امتحانات وقت نکردم خیلی باهاش ور برم! ولی الآن تنها مقایسه ای که می تونم از این دو تا توزیع داشته باشم ، اختلافشون تو سرعته! حالا می فهمم که چرا انقدر همه از سرعت پارسیکس تعجب می کنن!
                              راستی ubuntu به صورت پیش فرض kde نداره؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X