اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایور موتور

سلام
    من میخوام 2 تا موتور رو با یک میکرو ( سری avr ) کنترل کنم ! فقط میخوام بگم موتور اول بچرخه , بعد واسته و موتور دوم بچرخه , بعد واسته و ان میلی ثانیه بعد , مثلا , موتور دوم معکوس بزنه بعد موتور سوم معکوس بزنه !
    یعنی فق میخوام موتور رو روشن و خاموش کنم در دو جهت , چون زیاد جریان نمیکشه میخوام از l293d استفاده کنم ! اما نمیخوام 4 تا از پین های میکروم استفاده شه ( 2 تا پیم برای موتور اول و 2 تای دیگه برای موتور دوم ) , بعد یکم فکر کردم , گفتم بیام از 4 تا این پوت ها این درایور , 2 تا شون ( یکی از هر موتور ) به میکرو وصل کنم بعد یک ناتی چیزی بزارم و خروجیشو بدم به اون اینپوت دیگه ( یعنی سر دیگه ی موتور ) !! در کل منظورم اینه که , من 2 تا خروجی میکرو دارم ! میخوام با این کار , وقتی اولین خروجی میکرو رو 1 کردم , موتور راست بچرخه و وقتی 0 کردم موتور چپ بچرخه ! بعد این طوری 2 تا پین صرفه جویی کردم ( برای جای دیگه استفاده کنم ! آیا میشه همچین کاری؟
    از چ آی سی ( نات یا هر چی دیگه ک این کارو انجام بده ) و با چه شماره ایش استفاده کنم ؟
    آی سی هست که فقط 2 تا ( مثلا نات ) داشته باشه ؟ ( چون فقط 2 تا نات یا هر گیتی میخوام که خروجی میکرو رو معکوس کننه بده به پایه اون وریش !
    راستی پایه های درایور موتور با 0 و 1 منظقی کار میکنه یعنی همون زمین و 5 ولت ! جریان زیادی هم فکر نکنم بکشه !

فکر کنم یکم مبهم توضیح دادم :biggrin:

ممنون
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن

پاسخ : درایور موتور

سلام
    اولا بهترین نات،استفاده از یک ترانزیستور
    شما فرض کن نات ساختی و ورودی موتوراول رو نات کردی دادی به وردی موتور دوم،خب دراین حالت جفت موتورها باهم کار میکنن ودرجهت عکس هم که!
    اگه میخوای هردو موتور با هم بچرخن میشه اما اگه میخوای یکی بچرخه ودیگری نچرخه باید بگم نمیشه!
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
      سلام
      اولا بهترین نات،استفاده از یک ترانزیستور
      شما فرض کن نات ساختی و ورودی موتوراول رو نات کردی دادی به وردی موتور دوم،خب دراین حالت جفت موتورها باهم کار میکنن ودرجهت عکس هم که!
      اگه میخوای هردو موتور با هم بچرخن میشه اما اگه میخوای یکی بچرخه ودیگری نچرخه باید بگم نمیشه!
      با ترانزیستور چ جوری نات درست کنم ؟

293 4 تا اینپوت داره دیگه ! 2 تای اول برای یک مور و 2 تای دوم برای موتور دیگه هست ! من مثلا برای موتور اولو تووضیح میدم موتور دوم هم همینطوریه اما جدایه از اون ! به اینپوت اول موتور اول یک منطقی میدم و میخوام به اینپوت دومش ( یعنی سر دیگه موتور ) باید زمین یا 0 منطقی بمتا موتور راه بیوفته ! یعنی به پایه اول اگه مثلا 1 یا 0 بدم رو پایه دومش باید مخالف اینا رو بدم که موتور در دو جهت حرکت کنه ! حالا من میگم بیام اینپوت اولو بدم به میکرو و یک خروجی بگیرم از اینا و بدم به نات و خروجی ناتو بدم به اینپوت دوم ! که من به اینپوت اول هر چی دادم به اینپوت دم مخالفشو ( از طریق نات ) بده !
      متوجه شدین ؟ چه آی سی یا چه مدار ترانزیستور یببنم که مخالف 0 یا 1 رو بده تو خروجیش ؟

ممنون

ممنون
      این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
        با ترانزیستور چ جوری نات درست کنم ؟

اسم این روشی که میخواید استفاده کنید آنتی فاز هست و حتما باید با PWM باشه تا بتونید موتور را در حالت ایستا نگه دارید (با دیوتی سایکل 50 درصد)
        AYRIC

دیدگاه

سلام.برات یه طرح چند رنگ کشیدم البته از نوع مختص به خودم ببین کارتو راه میندازه

[img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza

اسم این روشی که میخواید استفاده کنید آنتی فاز هست و حتما باید با PWM باشه تا بتونید موتور را در حالت ایستا نگه دارید (با دیوتی سایکل 50 درصد)
            یعنی برا این ک موتور رو استوپ کنم فق ط باید pwm 50 درصد بدم دیگه ؟
            این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
              سلام.برات یه طرح چند رنگ کشیدم البته از نوع مختص به خودم ببین کارتو راه میندازه

کارت درسته داداش
              این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

مقاومت ها رو چند کیلو بزارم ؟ چ ترانزیستوری استفاده کنم ک میکرو بتونه کاملا روشنش کنه ؟
                این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

مقاومت ها رو چند کیلو بزارم ؟ چ ترانزیستوری استفاده کنم ک میکرو بتونه کاملا روشنش کنه ؟
                  مقاومت بالای ترانزیستورها یه مقاومت پول په و فقط باید روی کیلو اهم باشه مثلا 4.7k یا 10k
                  مقاومت سمت چپ ترانزیستور هم 220 بذار
                  ترانزستور هم 2n2222 خوبه
                  AYRIC

دیدگاه

ترانزیستورش که مهم نیست.یدونه پکیج پلاستیکی باشه حله
                    مقاومت روی کلکتور که زیاد مهم نیست اما مقداری بزار که تو محدوده مجاز جریان کلکتور باشه.فک کنم 4.7 کیلو خوب باشه
                    برای بیس اصلا به نظر من 220 اهم مناسب نیست.2.2 کیلو خوبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                      برای بیس اصلا به نظر من 220 اهم مناسب نیست.2.2 کیلو خوبه
                      فقط نباید به بیس به اشباع بره
                      AYRIC

دیدگاه

آخر 2.2 کیلو یا 220 ؟
                        این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

آخر 2.2 کیلو یا 220 ؟
                          نظر خودت چیه؟شما یه KVLدر مسیر بیس بزن خواهی دید حدود20 میلی امپر جریان میکشه.این عدد شما رو به یاد حدکثر جریان کشی از پین های میکرو نمیندازه؟درضمن یادت باشه همین پین باید بتونه به پین ورودی 293 هم بره!
                          اینجا مدار انالوگ نیست که جریان بیس برای ما مهم نباشه اینجا ما محدوددیت جریان داریم که توسط میکرو ایجاد شده.
                          من که خودم 4.7 کیلو میزارم اونم نه اینجا بلکه برای سریBD137-,... ;که به عنوان سوییچ استفاده کردم وباهاش موتور 1-1.5 امپری درایو میکنم.
                          به نظر منم یه بار توی پروتوس ببند بعد روی برد برد.اینجوری بهتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                            نظر خودت چیه؟شما یه KVLدر مسیر بیس بزن خواهی دید حدود20 میلی امپر جریان میکشه.این عدد شما رو به یاد حدکثر جریان کشی از پین های میکرو نمیندازه؟درضمن یادت باشه همین پین باید بتونه به پین ورودی 293 هم بره!
                            اینجا مدار انالوگ نیست که جریان بیس برای ما مهم نباشه اینجا ما محدوددیت جریان داریم که توسط میکرو ایجاد شده.
                            من که خودم 4.7 کیلو میزارم اونم نه اینجا بلکه برای سریBD137-,... ;که به عنوان سوییچ استفاده کردم وباهاش موتور 1-1.5 امپری درایو میکنم.
                            به نظر منم یه بار توی پروتوس ببند بعد روی برد برد.اینجوری بهتره.
                            اره . 2.2 بهتره !
                            این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X