اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لحیم نشدن قطعات روی برد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لحیم نشدن قطعات روی برد

سلام دوستان روی یه برد چندتا از قطعاتشو لحیم های کنار پایه هاشو ذوب نمودم و ان ها را از روی برد بیرون اوردم اما حالا وقتی میخام قطعه جدید جایگزین کنم لحیم که میگذارم روی پایه ها لحیم به برد متصل نمیشود علت چیست؟چکار کنم لحیم راحت به برد متصل شود؟ و برای راحت تر ذوب کردن لحیم های سخت چکار باید کرد؟

پاسخ : لحیم نشدن قطعات روی برد

عایا شما روغن لحیم زده اید?
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
      عایا شما روغن لحیم زده اید?
      گویا دوستمان نزده اند.
      برای لحیم کاری خوب از سیم حیم مرغوب استفاده کنید. برای بهتر لحیم کردن هم توان هویه رو بالا ببرید و از نوک هویه مرغوب استفاده کنید همی.
      گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

اطراف پایه ها یک دایره مسی وجود داره که وقتی قطعه لحیم میشه،قلع به اون جا می چسبه.واسه منم پیش اومده که وقتی می خوام یه قطعه را در بیارم اون تیکه مسی کنده میشه و اتصالات روی بورد قطع میشه.در این حالت دیگه نمی شه روش لحیم کاری مجدد انجام داد.من در این جور موارد یه کاری می کنم تا حدی جواب میده.وقتی شما مقاومت یا قطعات دیگه می خرید پایه هاشون بلند تر از استفاده ی شماست و بعد پایه ها را کوتاه می کنید.من یه تیکه کوچیک از اصافه ی اون پایه ها جدا می کنم.بعد یه طرفشو به پایه ی قطعه لحیم میکنم و طرف دیگشو به ادامه ی اتصال مسی روی بورد لحیم می کنم.
        واسه در آوردن قطعات دو یا سه پایه هم یه چاقو می زارم زیر قطعه یا با انبردست آروم میکشم و جوری که تحت فشار باشه با هویه قلعشو ذوب می کنم.از روغن لحیم هم استفاده کنی خوبه.هویه هم موثره.ولی باید صبر داشته باشی دیگه.باید میلیمتری یه پایه را بکشی بالا بعد بذاری خنک باشه.بری سراغ پایه بعد.این قدر ادامه بدی تا کنده بشه.من تا حالا با قلع کش کار نکردم.شاید اونم بد نباشه.یه روش دیگه هم هس هویه را می ذاری روی یه پایه تا خوب ذوب شد یه جور مثل تکوندن هویه را تکون میدی تا قلعش جداشه.این واسه آی سی های چند پایه خوبه.فقط باید حواست به دمای قطعات باشه که نسوزه.مثلا در مورد آی سی ها وقتی میری سراغ یه پایه بعد باید بری یه پایه دورتر.حساسیت قطعات در برابر دما هم فرق میکنه.مثلا مقاومت و خازن حساسیت کمتری دارن،ولی ترانزیستور،سنسور IR و آیسی ها حساس ترند.
        این ها تجربه ی منه،امیدوارم کمک کرده باشم.
        آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yyy2006
          سلام دوستان روی یه برد چندتا از قطعاتشو لحیم های کنار پایه هاشو ذوب نمودم و ان ها را از روی برد بیرون اوردم اما حالا وقتی میخام قطعه جدید جایگزین کنم لحیم که میگذارم روی پایه ها لحیم به برد متصل نمیشود علت چیست؟چکار کنم لحیم راحت به برد متصل شود؟ و برای راحت تر ذوب کردن لحیم های سخت چکار باید کرد؟
          سلام . قلع به طور مستقیم به مس نمی چسبه شما برای لحیم کاری باید از روغن لحیم استفاده کنید کافیه که با یک چیز سر نازک یک کم روغن رو روی پایه مورد نظر بذارید و بعد لحیم کنید.
          دیگه این که از هویه 40 واتی استفاده کنید چون من خودم یک هویه 60 واتی دارم و یک کم که هویه رو روی برد نگه می دارم صفحه مسی جدا میشه و برد رو می سوزونه و به قطعه هم امکان داره اسیب بزنه. :bye :bye :bye
          ما زنده به آنیم که آرام نگیـریم
          موجـیم که آسودگی ما عدم ماست...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X