اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شما از چه روشی برای بایاس ترانزیستور هاتون استفاده میکنید ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شما از چه روشی برای بایاس ترانزیستور هاتون استفاده میکنید ؟

سلام ؛ بچه ها این همیشه برای من سوال بوده که بعضی از دوستان از چه روش هایی برای بایاس انواع ترانزیستور استفاده میکنند ؟
    به صورت تجربی این کار رو انجام میدن یا اینکه از روی دیتا شیت و انجام محاسبات مربوطه این کار رو میکنند ؟
    ممنون میشم ، از تجربیات شما تو این ضمینه استفاده کنم ، تا بتونم اصولی تر و سریعتر ترانزیستور هام رو بایاس کنم .
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

پاسخ : شما از چه روشی برای بایاس ترانزیستور هاتون استفاده میکنید ؟

سلام
    با توجه به:
    -نوع ترانزیستور BJT و FET و..
    -عملکرد ترانزیستور:کلید و تقویت کننده و...
    -اگه فرکانس بالا باشه بحث پایدار سازی ترانزیستور هم پیش میاد.
    ترانزیستور رو بایاس میکنند که هرکدوم روش های مختلفی داره که مزایا و معایبی متفاوتی دارن که در منابع بصورت کامل توضیح داده شدن :read: .
    اگه از روی دیتاشیت و محاسبات این کار انجام بشه خیلی دقیق تر و بهتره.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
      اگه از روی دیتاشیت و محاسبات این کار انجام بشه خیلی دقیق تر و بهتره.
      ممنون میشم در این مورد بیشتر توضیح بدید ؛ چه قسمت هایی از دیتاشیت رو در بایاسینگ باید بیشتر مورد توجه قرار بدیم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ir02x6
        سلام ؛ بچه ها این همیشه برای من سوال بوده که بعضی از دوستان از چه روش هایی برای بایاس انواع ترانزیستور استفاده میکنند ؟
        به صورت تجربی این کار رو انجام میدن یا اینکه از روی دیتا شیت و انجام محاسبات مربوطه این کار رو میکنند ؟
        ممنون میشم ، از تجربیات شما تو این ضمینه استفاده کنم ، تا بتونم اصولی تر و سریعتر ترانزیستور هام رو بایاس کنم .
        سلام آقا وحید.احوال شما؟
        من معمولا از روش فرانسوی استفاده میکنم :mrgreen: بعضی وقتها هم واسه تنوع،از سبک هندی استفاده میکنم که خیلی هم خوشمزه میشه!!

راه اندازی ترانزیستور بستگی به کاربردش داره. اگه سوئیچ باشه ( که بیشتر هم من تو این مورد استفاده کردم) بستگی به جریان بیس مورد نیاز و بتای اون ترانزیستور و جریان بار داره. معمولا و به شکل تجربی؛هر چقدر جریان بار بیشتر باشه، مقاومت بیس رو کمتر انتخاب میکنم تا از تأمین جریان کافی بیس مطمئن بشم تا ترانزیستور خوب روشن بشه. :nerd:
        اگه ترانزیستور ناشناخته باشه هم یه نگاهی به دیتاشیت میندازم تا بتا و Ic و... رو بدونم که باید با این ترانزیستور چطوری برخورد بکنم؟!! :biggrin:
        ولی بعضی از ترانزیستورهای عمومی، دیگه معیارش دستم اومده، مثل 2N2222 که حداکثر تا حدودهای 15 کیلو اهم هم خوب روشن میشه (با5ولت)
        یا TIP122 و...

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شما از چه روشی برای بایاس ترانزیستور هاتون استفاده میکنید ؟

نوشته اصلی توسط ir02x6
          ممنون میشم در این مورد بیشتر توضیح بدید ؛ چه قسمت هایی از دیتاشیت رو در بایاسینگ باید بیشتر مورد توجه قرار بدیم ؟
          تمام اطلاعات دیتاشیت بسته به نوع استفاده از ترانزیستور ممکنه نیاز باشه ولی خوب در ابتدا باید به پارامترهای زیر:

توجه کرد که بیش از مقدار مجاز به ترانزیستور ولتاز ندیم و جریان نکشیم.
          باید خط بار DC و AC رو رسم کرد و با توجه به کاربرد ترانزیستور نقطه کار مناسب رو انتخاب کرد.
          برای مثال:
          گاهی نیاز هست که ترانزیستور در کلاس A کار بکنه بنابراین باید نقطه کار رو برای حداکثر تغییرات متقارن یعنی وسط خط بار تعیین کرد.یا مثلا اگه ترانزیستور باید در کلاس B کار بکنه باید توان تلف شده در زمانی که سیگنال AC نداریم صفر باشه و ...
          مثلا در کاربردی نیاز هست که بیشترین بهره رو از ترانزیستور بگیرید در جداول معمولا فقط یک عدد نوشته شده مثلا HFE=400 ولی مشخص نیست که در چه شرایطی به این بهره میرسیم!بنابراین از نمودار ها کمک میگیرم:

دیدگاه

اگه از ترانزیستور بعنوان تقویت کننده استفاده میکنید بنظرم برای بایاس dc از روش فیدبک دار استفاده کنید تا تحت شرایط متفاوت از حضور ترانزیستور در ناحیه فعال مطمن شی.

دیدگاه

پاسخ : شما از چه روشی برای بایاس ترانزیستور &#160

من ی سوال بنیادی دارم:

آیا پول پ یا پول دون کردن بیس (+ و -)، وقتی با پورت میکرو و از طریق یک مقاومت مثلن 1k یا 2k2 تحریک میشه،

فایده یی داره؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                من ی سوال بنیادی دارم:

آیا پول پ یا پول دون کردن بیس (+ و -)، وقتی با پورت میکرو و از طریق یک مقاومت مثلن 1k یا 2k2 تحریک میشه،

فایده یی داره؟؟
                بعید میدونم.مگر واسه شرایطی که پین میکرو ، ورودی-خروجی بودنش مشخص نباشه (مثلا تو ابتدای اجرای برنامه)

دیدگاه

آقا ما تنبلها هم از روشهای خودمون استفاده میکنیما!!!
                  [glow=red,2,300]جستجو در اینترنت و یافتن جواب احتمالی[/glow] :eek:
                  اگه شد که خداروشکر اگه پیدا نشد میریم سراغ [glow=blue,2,300]دیتاشیت[/glow] :rolleyes:
                  ...
                  بعدش دیگه دستمون میاد هر ترانزیستوری رو برای چه کاربردی چطوری بایاس کنیم
                  ...
                  البته یک راه دیگه هم هست!
                  یک نفر مسلط پیدا کنی و ازش تلمذ بنمایی!!! :read:
                  (تلمذ )
                  1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
                  2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
                  3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                    سلام آقا وحید.احوال شما؟
                    من معمولا از روش فرانسوی استفاده میکنم :mrgreen: بعضی وقتها هم واسه تنوع،از سبک هندی استفاده میکنم که خیلی هم خوشمزه میشه!!
                    قربون آقا :mrgreen:

نوشته اصلی توسط musefian
                    باید خط بار DC و AC رو رسم کرد و با توجه به کاربرد ترانزیستور نقطه کار مناسب رو انتخاب کرد.
                    این روش وقت گیر نیست ؟ روش تقریبی بدون محاسبات وجود نداره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                      بعید میدونم.مگر واسه شرایطی که پین میکرو ، ورودی-خروجی بودنش مشخص نباشه (مثلا تو ابتدای اجرای برنامه)
                      حتی تو اون شرایط که میگین، درسته ولتاژ پین شناوره، ولی قادر ب روشن کردن ترانزیستور نیست (حداقل مواردی ک تست کردم اینطور هستن) و ازش جریان بکشین، ولتاژش بسرعت میرسه زیر 0.5 ولت.

ولی خیلی زیاد میبینم که از مقاومت پول دون تو پایه ی ترانزیستور استفاده کردن،
                      میخام ببینم غیر از اطمینان کلی، دلیل دیگه ای داره؟ :question:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شما از چه روشی برای بایاس ترانزیستور هاتون استفاده میکنید ؟

نوشته اصلی توسط ir02x6
                        این روش وقت گیر نیست ؟ روش تقریبی بدون محاسبات وجود نداره ؟
                        چیزی که کار کردن با ترانزیستور رو سخت میکنه اینه که باید از پارامترهای زیادی که روی هم تاثییر میزارند و غیر خطی هم هستند با خبر باشید.بنابراین نمیشه یک روش ساده که همیشه کاربرد داشته باشه پیشنهاد داد.راه سادش همین طور که دوستان گفتن روش تجربی هست.
                        منظور از رسم خط بار همیشه رسم کردن اون نیست! (حل تمرین که نیست :biggrin: ) منظور اینه که بدونید میخواید چی کار کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X