اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار کنترل فاز با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار کنترل فاز با avr

با سلام
    من یک مدار کنترل فاز با avr میخوام اگر بدون avr ام بود مشکلی نداره لطفاکمکم کنید خیلییییییییییییییییییییییییییییییییی گیرم :angry: :cry2: :read: oo: :question:

پاسخ : مدار کنترل فاز با avr

باتوجه به فرکانس بسیار پایین شبکه برق - شما فقط به 3 پین ورودی خروجی ساده نیاز دارید. الیته با اینتراپت هم میتونی . اگر هم ایزوله بودن برای شما مهم نباشه که دیگه به 6 تا مقاومت ساده و 3 تا دیود زنر نیاز دارید. با سه تا تقسیم مقاومتی از 3 فاز ولتاز زیر 5-6 ولت درست میکنی و با 3 دیود زنر موج ورودی را مربعی میکنی . حالا با یک برنامه ساده فقط چک میکنی که توالی 3 فاز از یک مقدار ماکزیمم بیشتر نشه یعنی توالی فاز 120 درجه بشه .. اگه بیشتر بشه یعنی بین دوتا فاز اختلاف 240 درجه بیشتر است . که مدار یک ارور و یک خروجی تولید میکنه .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با سلام
      خیلی ممنون
      شما که این همه زحمت کشیدی همون مدارشو میتونی برام بذاری توی سایت رفیقو در مورد برنامه اش یک توضیحی بده :applause: :wow: :read: :job: :bye :nice: :nerd: :mrgreen: :biggrin: :question: :icon_razz: :rolleyes: :agree:

دیدگاه

میتونستم بیشتر کمکت میکردم . ولی متاسفانه 2 مشکل وجود داره . اول اینکه به برق 3 فاز دست رسی ندارم و دوم اینکه من خیلی وقته با avr کار نمی کنم .

دیدگاه

نه داداش مشکلی نیست حالا شما فقط همون توضیحی که دادی برام روی یه مدار بکش ممنونت میشم :applause: :wow: :read: :nerd: :job: :agree: :question:

دیدگاه

ببین خیلی راحت میتونی این رو پیاده کنی حتی به تایمر و اینتراپت هم نیاز نداری . البته با تایمر ها و اینتراپت ها می تونی یک برنامه حرفه ای بنویسی . ولی من ساده ترین حالت رو میگم .مدار رو به ترتیبی که گفتم میبندی . یک توضیحی بدم شما فقط توالی فاز رو کافیست در نیم سیکل های مثبت برسی کنید کافیه در حقیقت انگار ما موج مربعی متقارن رو با مقدار dc جمع میکنیم تا بالای محور x قرار گیرد . . بنا بر این در شکل زیر مدار بالایی جواب گوی شما خواهد بود .

در نهایت

ما 3 تا بیت داریم خوب یکی از اعداد 001 یا 010 یا 100 یا 011 یا 101 یا 110 و 000و 111 را احتمال داره از ورودی بخوانیم . با توجه به کلاک میکرو ما چند صد هزار بار در ثانیه این اعداد رو میخونیم . که اعداد متوالی تکراری ( چون میکرو خیلی سرعتش از 50-60 هرتز بیشتره ) را حذف میکنیم . القصه توالی درست فاز فقط باید به این صورت که با آرایه حلقوی a مشخص شده است باشه . مثلا 100 بعد 011 بعد 010 و ....

خوب الگوریتم به این صورت در میاد .

اول یک صف حلقوی a تشکیل میدیم که متغیر p اشاره گر به مقدار فعلی صف حلقه ای است و یک متغیر temp مقدار فعلی و temp_1 مقدار قبلی پورت a است . در حقیقت متغیر p توالی فعلی 3 فاز را مشخص میکنه
            کد:

p=-1 ; determine firest time after reset 
            temp_1=-1 
            temp=0 
            a[0]=100
            a[1]=110
            a[2]=010
            a[3]=011
            a[4]=001
            a[5]=101
            a[6]=null  
            do 
            while  temp<>temp_1 ; wait for change phase number 
            {
            temp=portA
            }
            if p=-1 {
              temp_1=temp 
               for i=0 to 6 
                { if temp<>a[i] then p=i}
            }
            if p=6   call errot function 
            if p=5 then
                p=0 
               if  not ( a[5]= temp_1 and a[p]=temp) then call errot function 
               else 
                 if  not ( a[p-1]= temp_1 and a[p]=temp) then call errot function 
                 p++;
            end if 
             temp_1=temp 
            loop

دیدگاه

سلام
              فکر میکنم عکس ها گویای همه چیز باشن
              فقط یک سوال از اقای aliila عزیز : روشی که گفته بودید ‍100/010/001 رو متوجه نشدم. اگر امکانش هست یکم بیشتر توضیح بدید
              چون روش من نیاز به تایمینگ دقیق داره
              .
              .
              .
              یک سوال دیگه : واقعا این تایین فاز به چه دردی میخوره...
              کیت آسانسور خونه ما هم یک دونه داره... وقتی یکی از فازهای خونه میپره دیگه آسانسور کار نمیکنه ... آخه این چه وضعیه
              یعنی ۲ به ۱ برنده نمیشن... عجب روزگاریه

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
              یادم میاد تو الک۳ و تکنیک استادمون یک روش برای phase meter با opamp گفتش ولی دقیق یادم نیش
              ولی تو همین مایه ها بود آخرسر بهمون یک PWM میداد.
              اگر خیلی نیاز داری برم دونبالش...

Good Lock
              .
              .
              .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار کنترل فاز با avr

نوشته اصلی توسط ShahiMV
                سلام
                فکر میکنم عکس ها گویای همه چیز باشن
                فقط یک سوال از اقای aliila عزیز : روشی که گفته بودید إ¾100/010/001 رو متوجه نشدم. اگر امکانش هست یکم بیشتر توضیح بدید
                چون روش من نیاز به تایمینگ دقیق داره

یک سوال دیگه : واقعا این تایین فاز به چه دردی میخوره...
                اینی که گفتید به چه درد میخوره باید بگم که کاربرد اصلی کنتور فاز در تشخیص درست توالی فاز - مستتر ( مخفی ) است . یعنی بیشتر به درد تشخیص قطع بودن یک فاز می خوره . در حقیقت با قطع شدن یک فاز توالی فاز ها بهم میخوره . قطع شدن یک فاز برای موتور زیر بار در حکم سیانور است . موتور وارد چرخه اشباع حرارتی میشه و سریع میسوزه .

و توالی روشن شدن فاز ها باید بگم که الگوریتم اینجوری درمیاد .

منتظر اعدد 100 از ورودی میمانیم . تازمانی که این عدد تغییر نکنه کاری انجام نمیدیم . با اولین تغییر ورودی ( مقایسه temp_1 با temp ) وارد شرط برسی توالی میشیم . برسی میکنیم که آیا اعدد جدید 110 است یا نه . اگر عددی غیر از 110 صفر بود تابع ارور فرخوانی میشه . عدد بعدی باید 010 باشه و عدد بعدی 011 باشه و عدد بعدی 001 باشه و دوباره از اول .
                فقط چون توالی فاز برای سیکلها مثبت برسی میشه در قسمت منفی عدد ورودی 000 میشه که از اون صرف نظر میکنیم . تا چند میلی ثانیه بعد وارد سیکل مثبت فاز اول بشیم .

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسختون
                  فقط اینکه در روشی که توضیح دادید اگر جای فازها رو تغییر بدهیم سری اعداد توالی تغییر میکنه.
                  روش دیگه ای در نظر دارید که این مشکل رو بر طرف کنه؟
                  با سپاس فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ShahiMV
                    خیلی ممنون از پاسختون
                    فقط اینکه در روشی که توضیح دادید اگر جای فازها رو تغییر بدهیم سری اعداد توالی تغییر میکنه.
                    روش دیگه ای در نظر دارید که این مشکل رو بر طرف کنه؟
                    با سپاس فراوان

من دقیقا متوجه نشدم منظور شما چیه . ولی چون صف حلقه ای است هر تغییر فاز بشرطی که توالی تغییر درست باشه باز هم از یک قسمت حلقه شروع میشه . بهتره یکم صف حلقه ای را مطالعه کنید
                    البته الگوریتم بالا ایراد یابی نشده ولی فکر کنم روندش درست باشه .

صف حلقه ای

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X