اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی پیرامون orcad

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی پیرامون orcad

سلام.
    1)من یک مدار ساده که بایاس ترانزیستور QLM3046بود رو میخواستم تحلیل کنم که همش خطا میده و گیر میده که دو تا گره(از گره های متصل به سر ترانزیستور)کمتر از یک اتصال دارد!!در حالیکه اینجور نیست :cry2:ایم متن خطایش:

ERROR -- Less than 2 connections at node N00445
    ERROR -- Less than 2 connections at node N00416 علت چیه؟
    2)بعد برای این ترانزیستور که باید تحلیل کنم،تو جزوم نوشتهQLM3046 و Q10.اینQ10چی هست و چی رو نشون میده؟
    3)در قطعات کتابخانه که برای این ترانزیستور سرچ میکردم دیدم مشخصات این ترانزیستور دردو تا قطعه وجود داره یکی:
    QLM3046 ANALOG? ودیگری
    QLM3046/design cache
    اینdesign cache چی هست؟و من باید کدوم قطعه رو برای مدارم انتخاب کنم؟؟
    شاید علت اینکه مدارم جواب نمیده به این ربط داره.لطفا کمک.
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

پاسخ : design cache

سلام، در مورد design cache اطلاعات دقیقی ندارم ولی شما سعی کن تمام قطعاتت از جمله خازن، مقاومت و ... از کتابخانه ANALOG باشه. گراند مدار رو هم حتما فراموش نکن بدون اون ارور میده. موفق باشی

دیدگاه

ممنون .زمین هم گذاشتم ولی خطا میده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hasting_m

اینdesign cache چی هست؟
        design cache یه کتابخونه است که شامل قطعاتیه که تا اون لحظه تو مدار ازش استفاده کردید
        مثلا اگه یه مدار بستید که شامل مقاومت و منبع dc و ترانزیستور باشه design cache همین قطعات رو که انتخاب کردید شامل میشه
        برای پاسخ به قسمت قبل بهتره شکل مدار رو هم بذارید
        افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

این عکس مداره.جور دیگری بلد نبودم قرار بدمش :redface:

http://upload7.ir/imgs/2014-09/14331546450906379728.png
          ممنون میشم ایراد کارمو بگین
          اون error که تو چست اولی نوشتم ،یعنی چی؟

دیدگاه

این عکس مداره.جور دیگری بلد نبودم قرار بدمش :redface:

http://upload7.ir/imgs/2014-09/14331546450906379728.png
            ممنون میشم ایراد کارمو بگین
            اون error که تو چست اولی نوشتم ،یعنی چی؟
            ترانزیستور رو به همراه دایره سبز پاک کنید و به جای اون از bc107a استفاده کنید.ببینید مشکل حل میشه

دیدگاه

آره دستت درد نکنه.با این ترانزیستور جواب داد.ولی چرا اون یکی خطا میداد؟؟

دیدگاه

آره دستت درد نکنه.با این ترانزیستور جواب داد.ولی چرا اون یکی خطا میداد؟؟
                احتمالا مدل شبیه سازی نداره و صرفا یه شماتیک(شکل) هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolfazl_moradpour
                  احتمالا مدل شبیه سازی نداره و صرفا یه شماتیک(شکل) هست.
                  ببخشید مدل شبیه سازی نداره،یعنی چی؟؟؟ :redface:
                  یک سوال دیگه Altium deisiner با پروتل چه فرقی داره؟این دو تا اسم مال یکی هست یا فرق دارند؟

دیدگاه

ببخشید مدل شبیه سازی نداره،یعنی چی؟؟؟ :redface:
                    یک سوال دیگه Altium deisiner با پروتل چه فرقی داره؟این دو تا اسم مال یکی هست یا فرق دارند؟
                    اگر به پوشه C:\Program Files\Orcad\Capture\Library\PSpice برید (متناسب با آدرس نصب برنامه) اونجا دونوع فایل با پسوند های olb و lib می بینید ولی اگر مثلا به آدرس C:\Program Files\Orcad\Capture\Library\Ieeelibs برید فقط نوع olb رو مشاهده میکنید. اطلاعات مورد نیاز برای شبیه سازی در فایل های lib قرار داره و درنتیجه اگر از کتابخونه هایی که فایل با پسوند lib رو ندارند استفاده کنید فقط شکل اون ها رو میبینید و قادر به شبیه سازی نخواهید بود.
                    به همین خاطر بهتره فقط کتابخونه های مسیر C:\Program Files\Orcad\Capture\Library\PSpice روadd کنید تا دچار این قبیل مشکلات نشید.

در مورد قسمت دوم سوالتون به این تاپیک مراجعه کنید

پی نوشت:
                    مثلا در فایل ebipolar.lib متن زیر نوشته شده که پارامتر های مورد نیاز برای شبیه سازی bc107 رو تعریف کرده و نرم افزار با اتکا به این پارامتر ها این قطعه رو شبیه سازی می کنه
                    کد:
                    .model BC107A  NPN(Is=7.049f Xti=3 Eg=1.11 Vaf=116.3 Bf=375.5 Ise=7.049f
                    +        Ne=1.281 Ikf=4.589 Nk=.5 Xtb=1.5 Br=2.611 Isc=121.7p Nc=1.865
                    +        Ikr=5.313 Rc=1.464 Cjc=5.38p Mjc=.329 Vjc=.6218 Fc=.5 Cje=11.5p
                    +        Mje=.2717 Vje=.5 Tr=10n Tf=451p Itf=6.194 Xtf=17.43 Vtf=10)
                    *		PHILIPS		pid=bc107a	case=TO18
                    *		91-08-02 dsq

دیدگاه

سلام و باتشکر
                      چند تا سوال دارم:
                      1) capture با schematics از نظر کارکرد در نرم افزار اورکد چه فرقی دارند؟؟
                      2) آیا Hspice داخل نرم افزار اورکد وجوددارد؟اگر بله چگونه واز کجا باز کنیم؟ :redface:چون همچین چیزی نداره
                      3)من نرم افزار ORCAD FAMILY rellease 9.2 رو نصب کردم.بعد داخل منوی اورکد میبینم نوشته :capture CIS و capture. این دوتا چه فرقی دارند باهم
                      4)علاوه بردو مورد فوق داخل اورکد کلی چیزهای دیگه هم هست مثل layout...pspice..simulation ,... اینا چی هستند دیگه ؟؟ من فقط تو کپچر سیز(capture CISتلفظش چجوریه :redface:؟)کار میکردم و این چیزهای دیگه اصلا حتی نو کتابهای آموزشی هم ندیدم.چی هستند کمکم کنید گیچ شدم :cry:
                      5)تو دانشگاهمون هم اومدند همین اورکد9.2 رو نصب کردند اما از start که برین داخل اورکد نوشته orcad Lite :eek: و داخلش capture داره و یک سیری چیزهای دیگه و دیگه capture CIS وschematics رو نداره :cry2:این دیگه چی هست؟؟ باز ORCAD FAMILY rellease 9.2 با orcad Lite چه فرقی داره؟ :angry:
                      لطفا کمکککک :cry:

اضافه شده در تاریخ :
                      6) وقتی اورکد رو نصب میکنیم،کتابخونه رو از کجا باید اد کنیم؟یعنی تو کدوم فولدر از مسیر نصبش؟ چون گاهی هر چی فولدار داره تو مسیر نصب رو اد میکنم!و میبینم بازم قطعات کمه(قطعات خاص نه .همین معمولی ها منظورمه) و از طرفی یک مشکل دیگه .وقتی نرم افزار رو باز کردیم و کتابخونه ها رو اد کردیم،متوجه شدم،بعد اتمام کار با بستن نرم افزار و دوباره باز کردن آن،کتابخانه ها پاک میشه :eek:یعنی باز باید دوباره ادشون کرد.علت چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
                      کسی نیس کمکم کنه?? :cry:اصلا orcad lite چی هست?که با اورکد اصلی فرق داره?

دیدگاه

سلام و باتشکر
                        چند تا سوال دارم:
                        1) capture با schematics از نظر کارکرد در نرم افزار اورکد چه فرقی دارند؟؟
                        2) آیا Hspice داخل نرم افزار اورکد وجوددارد؟اگر بله چگونه واز کجا باز کنیم؟ :redface:چون همچین چیزی نداره
                        3)من نرم افزار ORCAD FAMILY rellease 9.2 رو نصب کردم.بعد داخل منوی اورکد میبینم نوشته :capture CIS و capture. این دوتا چه فرقی دارند باهم
                        4)علاوه بردو مورد فوق داخل اورکد کلی چیزهای دیگه هم هست مثل layout...pspice..simulation ,... اینا چی هستند دیگه ؟؟ من فقط تو کپچر سیز(capture CISتلفظش چجوریه :redface:؟)کار میکردم و این چیزهای دیگه اصلا حتی نو کتابهای آموزشی هم ندیدم.چی هستند کمکم کنید گیچ شدم :cry:
                        5)تو دانشگاهمون هم اومدند همین اورکد9.2 رو نصب کردند اما از start که برین داخل اورکد نوشته orcad Lite :eek: و داخلش capture داره و یک سیری چیزهای دیگه و دیگه capture CIS وschematics رو نداره :cry2:این دیگه چی هست؟؟ باز ORCAD FAMILY rellease 9.2 با orcad Lite چه فرقی داره؟ :angry:
                        لطفا کمکککک :cry:
                        1-capture جدید و schematics قدیمیه. در نصب پیش فرض هم تیک مربوط به نصب schematics فعال نیست
                        2-hspice محصول شرکت Synopsys هست و ربطی به orcad که محصول cadence هست نداره
                        3- تا جایی که اطلاع دارم فرقی ندارن
                        4- بسته ORCAD FAMILY rellease 9.2 علاوه بر capture که امکان ایجاد شماتیک مداری رو فراهم میکنه نرم افزار های دیگه ای هم داره. در واقع pspice هسته شبیه ساز و layout قسمتی برای رسم pcb هست. فکر کنم اگر "سی آی اس" تلفظ کنید درست تر باشه
                        5-ظاهرا orcad Lite نسخه محدود شده و رایگان بسته orcad هست

دیدگاه

سوئیچ

سلام.
                          1)تو اورکد یک مدار RL هست و یک کلید هم داره که توضیحات و اسمشو نوشته: T0=0, N/0_switch یعنی بنظرم باید تو لحظه t=0 بسته بشه.حالا تو قسمت part های اسپایس چی رو باید تایپ کنم که این قطعه بیاد؟
                          switch نوشتم موارد مختلفی اومد،ولی توشون زمان باز و بستن رو نداره :cry:من چکار کنم؟
                          کلید با چی مشخص میشه؟اسمش چیه؟ :angry:

2) تو قسمت قطعات مثلا برای مقاومت و سایر المان ها دو تا قطعه وجود دارد یکیش سرهاش شماره نداره و یک قطعه دیگه سرهاش با شماره 1و 2مشخص شده است.این دو چه فرقی باهم دارند؟
                          و آیا سر + و- قطعات باهم فرق میکند؟

دیدگاه

پاسخ : سوالاتی پیرامون orcad

2- من همیشه از کتابخونه ای که P نداره استفاده می کنم، مشکلی پیش نیومده. تو یکی از طراحی هام اومددم و خازن و مقاومت از کتابخوه analog_P گزاشتم، هیچ فرقی نداشت. جای شماره ها رو هم با هم عوض کردم فرقی نداشت. اما به نظرم کتابخونه اول یعنی بدون P بهتر هست. چون من تو منابع لاتین هم کمتر دیدم برن سراغ اون یکی.
                            1- در مورد کلید، 2 تا قطعه هستش توی کتابخونه ANL_MISC که برای کلید استفاده میشه. یکی Sw_tOpen و یکی Sw_tClose. اولی رو میری تو propertis بعد تو فیلد یکی مونده به آخری TCLOSE یا TOPEN هست اونجا زمان رو برحسب ثانیه یا هرچی دوس داری وارد کن.
                            ---------
                            .
                            .
                            ...........

دیدگاه

پاسخ : سوالاتی پیرامون orcad

نوشته اصلی توسط ajapyy

1- در مورد کلید، 2 تا قطعه هستش توی کتابخونه ANL_MISC که برای کلید استفاده میشه. یکی Sw_tOpen و یکی Sw_tClose. اولی رو میری تو propertis بعد تو فیلد یکی مونده به آخری TCLOSE یا TOPEN هست اونجا زمان رو برحسب ثانیه یا هرچی دوس داری وارد کن.
                              دستت درد نکنه واقعا لطف کردی
                              3-تو قسمت propertis قطعات ،مثلا همین کلید یا دیود و...یک قسمتی هست به اسم ID .اون چی هست؟چی رو نشون میده؟مثلا برای دیود تو قسمت ID نوشته عدد 357 و قابل تغییر هم نیست oo:
                              4-برای دیدن پاسخ های مختلف در مدار RLC باید مقدار R رو متغیر انتخاب کنیم و نتیجه رو ببینیم.حالا تو capture میشه بهش بگیم مثلا r رو از4تا10 درن ظر بگیر و به ازای هر حالت پاسخ رو رسم کن؟یا باید خودمون جداگانه و مرحله به مرحله مقدارr رو تنظیم کنیم؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X