اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ساختن تغذیه دوبل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ساختن تغذیه دوبل

سلام دوستان میشه یکی به من بگه چه طوری می تونم یه ولتاژ د وبل برای تغذیه یه سیستم بسازم ... مثلا +15 و -15 ؟

پاسخ : نحوه ساختن تغذیه دوبل

نوشته اصلی توسط sadegh.put
    سلام دوستان میشه یکی به من بگه چه طوری می تونم یه ولتاژ د وبل برای تغذیه یه سیستم بسازم ... مثلا +15 و -15 ؟
    خیلی کم توضیح دادید. ولتاژ ورودیتون ac هست یا dc ، چند ولته? می خواید چند ولت خروجی بگیری? و همچنین چند آمپر? سویچینگ یا ترانسی?متغیر یا ثابت.

می خوای برای یه مداری که منبع تغذیه دوبل می خواد بخوای بسازی?

باید جواب های سوالامو بدی تا بتونم کمکت کنم.
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

ساختید لطفا عکسشو اینجا بذارید :nerd:
      حداکثری 1.5 آمپر میتونید بگیرید
      هیت سینگ و خمیر سلیکون لطفا فراموش نشه
      مقاومت متغیر دو کیلو دوبل استفاده کن ؛با یه ولوم دو تا مقامت کنترل میکنه پس 6 پایه هست.
      دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba

ساختید لطفا عکسشو اینجا بذارید :nerd:
        حداکثری 1.5 آمپر میتونید بگیرید
        هیت سینگ و خمیر سلیکون لطفا فراموش نشه
        چیز خوبیه ولی یه مشکلاتی داره فعلا درس نکن صبح مدارش رو بکشم .
        مثلا اصلا lm338 نیاز نیست همون lm 317

دیدگاه

سلام دوستان.
          یک سویچینگ 57 ولت 30 امپر چینی دارم.که نمیدونم ماله چی بوده.
          خروجیش فقط یک + و - داره.
          من نیاز به 57 متقارن دارم.
          اگه این ولتاز رو متقارن کنم نصف میشه ؟؟؟
          اصلا چطوری متقارن کنم ؟؟؟
          امپر هم نصف میشه ؟؟؟
          ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه ساختن تغذیه دوبل

نوشته اصلی توسط -LEON-
            سلام دوستان.
            یک سویچینگ 57 ولت 30 امپر چینی دارم.که نمیدونم ماله چی بوده.
            خروجیش فقط یک + و - داره.
            من نیاز به 57 متقارن دارم.
            اگه این ولتاز رو متقارن کنم نصف میشه ؟؟؟
            اصلا چطوری متقارن کنم ؟؟؟
            امپر هم نصف میشه ؟؟؟
            واقعا :surprised:
            30 آمپر.
            خب تو باید یا از آمپرت بزنی یا ازولتاژ که بسیار بهتره از آمپرت بزنی. مددار هایی تو اینترنت هست. متغیر یا ثابت? نیم ساعت دیگه صبر کن بهت یه مدار توپ می دم.
            خودمونیم، 30 آمپر نیستا پاور کامپیوتر این قدر قدرت نداره، مدارش بزرگه?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
              خیلی کم توضیح دادید. ولتاژ ورودیتون ac هست یا dc ، چند ولته? می خواید چند ولت خروجی بگیری? و همچنین چند آمپر? سویچینگ یا ترانسی?متغیر یا ثابت.

می خوای برای یه مداری که منبع تغذیه دوبل می خواد بخوای بسازی?

باید جواب های سوالامو بدی تا بتونم کمکت کنم.
              خب

من این منبع تغذیه رو ساختم 10 تومن بیشتر پول ساختش نشدو مزایای دیگه ای هم داره.

این منبع تغذیه از3 تا مدار تشکیل شده که دلیل این کار قابلیت نصب بروی جعبه هست.

خب حالا تحلیل مدار

A و B به برق شهری وصل میشه.
              بعد یه فیوز برای اینکه اگه اشتباهی در مدار پیش اومد این فیوز خراب شه و یه کلید برای خاموش روشن.
              یه ترانس برای کاهنده ولتاژ که باید 12 ولت دوبل باشه
              بعد یه پل دیود برای dc کردن ولتاژ
              2 تا خازن برای حذف ریپل.
              حالا C میشه 12+
              D میشه منفی
              E میشه 12-

مدار دومی رو باید ازش 2 تا بسازی
              C , E به همون C,E مدار فبلی وصل میشن . پتانسیومتر هم باید ولومی باشه.
              F هم خروجی هست.

بعد باید یه فن 12 ولت با اندازه مورد نیاز برای مدار بگیری.

بعد از مونتاژ کردن D میشه منفی
              F یکی از مدار ها میشه مثبت و F اون یکی مدار میشه منفی.
              ولتاژ دو تا F از 10- تا 10+ متغیر هست.

حالا لیست قطعات.
              : فیوز 10 آمپری
              کلید برق شهری
              ترانس 220 به 12 دوبل 1.5 آمپری
              پل دیود 1.5 آمپری.
              2 تا خازن 2200 میکرو 16 ولتی.
              2 تا lm317
              2 تا پتانسیومتر ولومی 5 کیلو اهم.
              2تا مقاومت 240 اهم
              2تا خازن 10 میکرو 16 ولت.
              3 تا فیش نر ماده پنلی
              فن و هدسینک. برای lm317

می تونید یه led با مقاومت هم داشته باشه.

حالا مشکلاتی که اون مدار دوستومون داشت رو بهتون میگم.
              1 - خرج زیاد همونطور که گفتم lm338 هفت هزار تومن پولشه.
              2- ریپل خروجی زیاد.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه ساختن تغذیه دوبل

واقعا :surprised:
                30 آمپر.
                خب تو باید یا از آمپرت بزنی یا ازولتاژ که بسیار بهتره از آمپرت بزنی. مددار هایی تو اینترنت هست. متغیر یا ثابت? نیم ساعت دیگه صبر کن بهت یه مدار توپ می دم.
                خودمونیم، 30 آمپر نیستا پاور کامپیوتر این قدر قدرت نداره، مدارش بزرگه?
                من نیاز به دوبل 60 ولت ثابت دارم.روش نوشته 30 امپر.
                از اونجایی که هسته اش ETD49 هست و توپولوژیش هم تمام پل هست.20 امپر رو مثل اب خوردن میده.

به عکس نگاه کن.اون بالا سمت راست یک بورد پاور کامپیوتر هست که روش هیچ قطعه ای نیست.مقایسش کن با سایز این سویچینگ.
                http://majidmalvandi.persiangig.com/2014-09-08-462.jpg
                ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

چیز خوبیه ولی یه مشکلاتی داره فعلا درس نکن صبح مدارش رو بکشم .
                  این مدار را عملی هم ساختین و ایا جواب داده.راستی مقدار جریان دهی این منبع تغذیه چقدره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                    این مدار را عملی هم ساختین و ایا جواب داده.راستی مقدار جریان دهی این منبع تغذیه چقدره؟
                    راستش اون مداری رو که دوستومن دادن نساختم ولی این مدار که خودم دادم عملیه و خودم برای دوستم ساختم. میزان جریان دهیش در ولتاژ های کم مثل 2 ولت حدود 700 میلی آمپر هست ولی وقتی ولتاژ زیاد میشه تا 2آمپر هم میشه. اگه پولتون از پارو زده بالا می تونید به جای lm317 دو تا lm338 بگیرید که تا 5 آمپر میده و به همین منظور باید پل دیود و ترانستون هم 5 آمپری کنید. راستش این رگولاتور های خطی که ما دراین مدار استفاده کردیم. میزان جریان دهیش 50 درصد به میزان گرماش هست. اگه هدسینک های بزرگ و فن براش بزاری ممکنه تا 3آمپر هم بهت بده

دیدگاه

:applause:
                      برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

من LM337 گفتم
                        شما LM338 خوندی :surprised: :biggrin:
                        قیمت LM337 هشت صد و پنجاه تا تک تومن نه 5 هزار تومان :eek: oo:

از
                        اینجا
                        میتونید تهیه کنید
                        ولی مدار شما هم خوبه،تشکر :nerd:
                        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashmojtaba
                          من LM337 گفتم
                          شما LM338 خوندی :surprised: :biggrin:
                          قیمت LM337 هشت صد و پنجاه تا تک تومن نه 5 هزار تومان :eek: oo:

از
                          اینجا
                          میتونید تهیه کنید
                          ولی مدار شما هم خوبه،تشکر :nerd:
                          از بس گفتم lm338 , lm337 دیگه فقط 3 بعداز lm رو نگاه می کنم. :sad:

چند تا مشکل دیگه داشت که ممکن بود بد بشه.

1- فیوز در مدار های برق شهری خیلی مهمه ، یه بار برام باعث شد فیوز خونه بپره.
                          2- پتانسیومتر با ید 5 کیلو اهم به بالا باشه تا بتونی حداقل و حداکثر رو بگیری.

هر دو کلا یکی هستند.

دیدگاه

با سلام خدمت شما دوست عزیز … من ولتاژ دوبل دی سی و البته ثابت میخوام یعنی یه منبع میخوام که یه سرش مثبت 15 و یه سر دیگش منفی 15 ولت بده! فک کنم با رگولاتورهای 78xx و 79xx بشه ساختش ولی نمیدونم چه طوری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadegh.put
                              با سلام خدمت شما دوست عزیز … من ولتاژ دوبل دی سی و البته ثابت میخوام یعنی یه منبع میخوام که یه سرش مثبت 15 و یه سر دیگش منفی 15 ولت بده! فک کنم با رگولاتورهای 78xx و 79xx بشه ساختش ولی نمیدونم چه طوری
                              خب اگه یه مدار هست که می خواید روشنش کنید ولی ولتاژ منفی می خواد میتونید یه کاره دیگه کنید.

ولتاژ یعنی اختلاف پتانسیل. یعنی وقتی یه لامپ داری بهش ولتاژ های 0 و 5 میزنی که درواقع بهش 5 ولت دادی. با 1 و 6 هم همین طوره.

مثلا مدار شما این ولتاژ هار و می خواد : 15 - 0 - 15-
                              شما می تونید اینجوری بدبد : 30 15 0

حالا اگه می خواید با رگولاتور های منفی کار کنید جوابش اینجوریه. شاید اصلا نیاز نباشه؟ چقدر جریان میکشه مدارت؟ با تقسیم مقاومتی میشه 220 رو به 30 و 15 و 0 تبدیل کنید.

با رگولاتور:

مدار اینجوری کار میکنه که برق از یه فیوز 5 آمپر رد میشه و اگه اتفاقا یه اتصال کوتاه رخ بده از جرقه و فیوز پریدن جلو گیری می کنه.
                              ترانس ولتاژ کم میکنه که باید 16 ولت دوبل بگیری از 15 ولت بخوای اگه 12 به پایین می خوای 12 ولت و 6 هم 6 ولت. جریانش هم دل خواه.
                              بعدش یه پل دیود که باید مساوی و یا بیشتر از جریان ترانست باشه.
                              2 تا خازن 4700 میکرو 35 ولت که ریپل خروجی رو میگیره.
                              رگولاتور های 7816و 7916 که باید دیتاشیت رو از اینترنت بگیری و طبق پایه هاش مدار رو ببندی.
                              دو تا خازن 100 میکرو 35 ولت که کلا مدارت نوسالن نداشته باشه. ببخشد توی مدار که کشیدم اشتباه 4700 میکرو شد ولی قانونا 100 میکروهست
                              گام بعدی هم میتونه یه led با مقاومت باشه که فکر کنم بلد باشی.

امیدوارم به دردتون بخوره. این مدار چیزی نیس که کار نکنه 100000000000000000000000000000 درصد کار میکنه :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X