اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط ethernet با استفاده از میکروکنترلرهای XMEGA و آی سی ENC28J60

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط ethernet با استفاده از میکروکنترلرهای XMEGA و آی سی ENC28J60

سلام علیکم

از دوستانی که در مورد ارتباط اترنت با استفاده از میکروهای xmega و آی سی enc28j60 اطلاعاتی دارن درخواست می کنم کمک کنن.
    من برای انجام پروژه ای یه برد آموزشی تهیه کردم میخوام بدونم چطور می تونم ارتباط شبکه بین برد و کامپیوتر برقرار کنم . (به شکل وب سرور)

در مورد این موضوع خیلی جستجو کردم و سمپل کدهای مختلف رو امتحان کردم ولی جواب نگرفتم. حتی برخی کدهای مربوط به میکروهای atmega (که تو اینترنت موجوده) رو به کدهای خوانا توسط میکروهای xmega تبدیل کردم اما گشایشی حاصل نشد. مشکل اینجاست که بعد از پروگرام کردن میکرو و اتصال برد به کامپیوتر ، کامپیوتر نمیتونه میکرو رو شناسایی کنه و مسلما من نمیتونم خروجی رو در محیط تحت وب مشاهده کنم.

اطلاعات اصلی مربوط به برد و نرم افزارهایی که در این پروژه استفاده کردم به شرح زیره :

سخت افزار :
    xmega128a3u
    enc28j60
    lcd کاراکتری
    سوکت شبکه
    کابل شبکه (lan)

نرم افزار:
    کدویژن
    atmel studio

لازم به ذکره شرکت سازنده همراه برد یه سمپل کد گذاشته بود که اون رو هم امتحان کردم اما جوابی نگرفتم (یعنی اصلا اتصالی بین برد و کامپیوتر برقرار نمیشه و اداپتور local area connection برد رو نمیشناسه - دیتا توسط کامپیوتر ارسال میشه اما هیچ دیتایی توسط کامپیوتر دریافت نمیشه) در حالی که من مطابق دستوراتی که داخل manual داده بودن عمل کردم . به نظر شما مشکل رو باید در کجا جستجو کنم و اگه ممکن هست یه سری منابع معتبر و کاربردی رو در رابطه با ارتباط اترنت به وسیله ی xmega معرفی کنید من که چیز زیادی در این زمینه پیدا نکردم ...

در ضمن بنده از ویندوز 7 استفاده می کنم.

اگه امکانش هست دوستان سریع تر جواب بدن چون پروژه ام رو هواست ...

پاسخ : ارتباط ethernet با استفاده از میکروکنترلرهای XMEGA و آی سی ENC28J60

دوست عزیز اگر به صورت وب سرویس (یعنی از طریق وب می خواهید اطلاعاتی را بدهید و بگیرید ) می خواهید استفاده کنید . درست انتخاب کردید .

در غیر اینصورت من برای ارتباط با یه نرم افزار تحت ویندوز با این آی سی خیلی کار کردم و هنوز به نتیجه نرسیدم .
    در مورد این آی سی من قبلا با هاش تست هایی رو انجام دادم و موفق بوده است . که می توانم نمونه کدی رو که باهاش کار کردم رو براتون بزارم .

متاسفانه فایل رو گیر نیاوردم ولی می تونید از سمپل برد آموزشی شرکت eca استفاده کنید که من خودم با اندکی تغییرات در آن در پروژه ای استفاده نمودم .
    http://eshop.eca.ir/%D8%A8%D8%B1%D8%...net-board.html
    اگر تونستید نرم افزار نمونه اش رو گیر بیارید . مشکلتون حل میشه .
    راستش من داشتم ولی الان بهش دسترسی ندارم شاید یکی دو هفته دیگه بتونم . بهتون بدم چون باید برم یه شهر دییگه . ببخشید :redface:

ولی در مورد ارتباط با شبکه برای پروژه های صنعتی راه های ساده تری هم هست که استفاده از ماژول های lan و wlan هست که مسلما قیمت بالاتری دارند ولی ارتباط خیلی راحتتری را ارائه می دهند .

چون در صورت استفاده از ای سی فوق شما باید بسیاری از موارد برنامه نویسی شبکه را نیز در میکرو پیاده کنید . حتی باید دستوراتی را بنویسید که سیستم بتواند دیوایس شما رو پینگ کند . ولی در حالی که ماژول های شبکه به طور مستقلا این کار ها را انجام می دهند و برای ارتباط با میکرو شما فقط از پورت uart میکرو استفاده میکنید .
    موفق باشید .
    - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

این دوتا لینک هم یه نگاهی بیاندازید :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17489.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=84558.0

موفق باشید

دیدگاه

از پاسخگویی سریع شما سپاسگزارم.

بابت لینکها متشکرم

البته یه سوال هم دارم شما با xmega هم کار کردید ؟
        علت پرسشم اینه که من باید پروژه رو با xmega انجام بدم .

چون بنده باید روی بردی که بهم پیشنهاد شده کار کنم نمیتونم از ماژولهای آماده اترنت استفاده کنم و باید همین برد رو راه بندازم.
        نمونه کدی هم که شرکت سازنده ی برد گذاشته رو امتحان کردم ولی جواب نگرفتم. تو نمونه کد سرفایل های مختلف و زیادی تعریف شده از جمله cmd.h, enc28j60 , httpd.h , memory.h , ntp.h , stack.h , telnetd.h . حتی برخی توابع و سرفایلهایی که تعریف شده فراتر از امکانات برد هستن! این نمونه برای راه اندازی اترنت تحت وب نوشته شده. اگه خواستید نمونه کد رو قرار میدم.

راستی شما نمونه کد برد eca رو ندارید؟
        دوستان اگه کسی نمونه کد برد avr ethernet اکا رو داره قرار بده.

دیدگاه

بله دوست عزیز من هم با xmega و atmel studio کار می کنم ولی برای این مورد پروژه موفقی با 28j60 ندارم که در اختیارتون بزارم . فقط یه پروژه دارم که با mega32 بوده و کاملا کار می کرد که عرض کردم اگر کدش رو گیر آوردم در در اختیارتون می زارم .

در ضمن اگر کد نمونه برنامه برد کاربردی Avr ethernet از شرکت ECA رو کسی داره اینجا بزاره البته با اندکی تغییرات در آن مشکل فکر می کنم حل خواهد شد .

دیدگاه

هر چند سورس های مختلفی برای ارتباط avr با چیپ مورد نظر وجود دارد. مثلا:

http://tuxgraphics.org/electronics/2...ebserver.shtml

http://www.pocketmagic.net/2012/07/a.../#.VAxzraPYyho

اما نزدیکترین روش برای به جواب رسیدن شما، سوال از بخش پشتیبانی شرکت سازنده ای است که برد مورد استفاده شما را عرضه کرده است. در سوال مطرح شده هم تنها یکسری توضیحات کلی و بدون ذکر نمونه کد را ذکر کرده اید که امکان راهنمایی موثری را فراهم نمی کند.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

استاد کی نژاد از اینکه وقت گذاشتید متشکرم.

لینک هایی رو که دادید قبلا بررسی کردم حتی یکی دو تا از کدهای tuxgraphics رو که برای atmega ها نوشته شده بود تا حد امکان به xmega تبدیل کردم منتها پس از پروگرام کردن برد ، خروجی مد نظر ظاهر نشد یعنی اصلا ارتباطی برقرار نشد.
              من کدهای نمونه و شماتیک مربوط به enc28j60 رو قرار میدم لطفا شما یه نگاهی بهش بندازید و نظرتون رو بگید.
              بنده بارها این کد رو امتحان کردم اما نتونستم جوابی بگیرم.
              هدف از این پروژه اینه که بتونیم از طریق ارتباط اترنت و پروتکل های مربوطه برد رو کنترل کنیم مثل خاموش و روشن کردن چند تا led یا راه اندازی رله یا گرفتن اطلاعات از سنسورهای نصب شده (مثل سنسور دما) و نمایش اونها در صفحات وب .

لینک دانلود شماتیک :
              http://s5.picofile.com/file/8139747126/xmega_enc28j60.jpg

لینک دانلود نمونه کدها :
              http://s5.picofile.com/file/8139747900/code.rar.html

ممنون میشم اگه کمک کنید.

دیدگاه

تصویری که به عنوان شماتیک قرار داده اید تنها مربوط به بخش enc28j60 است و هیچ گونه ارتباطی با پورت های XMEGA در آن مشخص نیست. همچنین کد قرار داده شده دارای محتوایی است که بررسی ارتباط آن با شماتیک مذکور و بر طرف کردن اشکالات آن نیاز به صرف وقت زیادی دارد (که متاسفانه فعلا در اختیار نیست). بنابراین با توجه به عجله شما به نظر می رسد برای رسیدن هرچه سریعتر به نتیجه مطلوب، بهتر است از بخش پشتیبانی شرکت سازنده برد در مورد عدم جواب دادن نمونه کد راه انداز سخت افزار آن، سوال و بازخواست کنید.
                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با سلام
                  من هم با مشکلی مشابه روبرو شدم
                  یک برد آموزشی با میکروکنتلر ATXMEGA128A3U و با کنترل کننده ETHERNET .... ENC28j60 قراره کار کنم.
                  همراه برد آموزشی برنامه ای برای ارتباط با LAN گذاشته شده بود که مربوط به نرم افزار atmel studio بود که به راحتی کد HEX اون رو ریختم و درست هم جواب داد.
                  ولی حالا خودم برنامه ای جدید در CODEVISION نوشتم و نیاز دارم تا برای ارسال داده هام به بیرون از شبکه LAN استفاده کنم.
                  تحقیق زیادی کردم و متوجه شدم که پیش از استفاده و مراجعه به ENC28j60 باید اون رو initialization کرد که کار بسیار مفصلی هم است برای همین معمولا در برنامه های نمونه ای که دیدم از فایل header تحت عنوان درایور در برنامه ها استفاده میشه که وطیفه این گام اولیه رو بر عهده داره.
                  همانطور که گفتم برنامه ای که این header توش هست با atmel studio نوشته شده و تا الان هر کاری که کردم این header با کد C. و .h مربوطش در برنامم INCLUDE کنم با ارور های متعدد در مورد HEADER و توابع ناشناخته در اون روبرو شدم.
                  به علت مفصل بودن فرایند initialization اکراه دارم شخصا اون رو بنویسم و ترجیح میدم که ار درایور های آماده مثل مورد عرض شده استفاده کنم که تا الان بی نتیجه بوده.
                  لطفا راهنمایی بفرمایید تا از پس این مشکل بربیام.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X