اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در برنامهآ‌ی کار با 7segment

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در برنامهآ‌ی کار با 7segment

سلام دوستان
    من یه برنامهآ‌ی با avr نوشتم که توش دو جور سونآ‌سگمنت (یه جور نقطه دار و یکی دیگه بدون نقطه) به پینآ‌های مشترک وصل کردم شروع میآ‌کنه به نمایش اعداد صفر تا نه و بعدش یه چرخش بین سگمنتآ‌ها انجام میآ‌گیره و دوباره شمارش از نو شروع میآ‌کنه به شمردن

سوال من اینه که چرا وقتی که شمارش از صفر تا ۹ انجام شد و نوبت به چرخش نوبتی سگمنتآ‌ها رسید، سگمنت یکی از سونآ‌سگمنتآ‌ها روشن میآ‌شه و شروع به چرخیدن میآ‌کنه ولی اون یکی روشن نمیآ‌شه هیچ کدوم از سگمنتآ‌هاش!!
    حالا جالب اینه که پینآ‌هایی که باید یک بشن در این حالت، به جای قرمز شدن توی برنامهآ‌ی پروتئوس خاکستری میآ‌شن که من نمیآ‌فهمم این یعنی چی؟ مشکل از کجاست دوستان
    لطف میآ‌کنید اگه راهنماییم کنید

من فایل فشردهآ‌ی شماتیک پروتئوس و کدهای باینری رو قرار میآ‌دم کافی بعد از دکمپرس کردن فایل روی فایل شماتیک دابل کلیک کنید و برنامه رو ران کنید تا ببینید منظورم چی هست
    اگه لازم دیدید بگید تا کدها رو هم قرار بدم
    فایل شماتیک پروژه
    http://soa123.persiangig.com/other/1.7z
    خیلی ممنونم پیشاپیش بابت راهنماییآ‌تون

پاسخ : مشکل در برنامهآ‌ی کار با 7segment

نوشته اصلی توسط سیدآ‌علی
    سلام دوستان
    من یه برنامهآ‌ی با avr نوشتم که توش دو جور سونآ‌سگمنت (یه جور نقطه دار و یکی دیگه بدون نقطه) به پینآ‌های مشترک وصل کردم شروع میآ‌کنه به نمایش اعداد صفر تا نه و بعدش یه چرخش بین سگمنتآ‌ها انجام میآ‌گیره و دوباره شمارش از نو شروع میآ‌کنه به شمردن

سوال من اینه که چرا وقتی که شمارش از صفر تا ۹ انجام شد و نوبت به چرخش نوبتی سگمنتآ‌ها رسید، سگمنت یکی از سونآ‌سگمنتآ‌ها روشن میآ‌شه و شروع به چرخیدن میآ‌کنه ولی اون یکی روشن نمیآ‌شه هیچ کدوم از سگمنتآ‌هاش!!
    حالا جالب اینه که پینآ‌هایی که باید یک بشن در این حالت، به جای قرمز شدن توی برنامهآ‌ی پروتئوس خاکستری میآ‌شن که من نمیآ‌فهمم این یعنی چی؟ مشکل از کجاست دوستان
    لطف میآ‌کنید اگه راهنماییم کنید

من فایل فشردهآ‌ی شماتیک پروتئوس و کدهای باینری رو قرار میآ‌دم کافی بعد از دکمپرس کردن فایل روی فایل شماتیک دابل کلیک کنید و برنامه رو ران کنید تا ببینید منظورم چی هست
    اگه لازم دیدید بگید تا کدها رو هم قرار بدم
    فایل شماتیک پروژه
    http://soa123.persiangig.com/other/1.7z
    خیلی ممنونم پیشاپیش بابت راهنماییآ‌تون
    سلام
    داداش مقاومت رو فراموش کردید بگذارید
    اگر مقاومت را سر راه پایه مشترک بگذارید با تقسیم جریان روبرو خواهید شد ... یعنی اینکه هرچی تعداد LEDهای بیشتر 7segment روشن بشه کم نور میشه ...
    ولی اگر مقاومت را روی تک تک LEDها(a تا g و dot) بگذارید دیگه با این مشکل مواجه نخواهید شد ...
    شماتیک رو تغییرش دادم این هم فایل شما

موفق باشید
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

خوب ظاهرا دوستان تمایلی به دانلود سورس و شماتیک ندارن که جواب منو بدن
      برای همین یه عکس میآ‌ذارم از محیط پروتئوس
      خواهش دارم دوستان راهنماییم کنن

توی شکل چیزی که میآ‌بینید روشن شدن یکی از سگمنتآ‌هاست که باید قاعدتا سگمنت هر دو سونآ‌سگمنت همزمان روشن بشه که یکیآ‌ش روشن میآ‌شه و یکی دیگه خاموش میآ‌مونه
      تعجبم اینه که موقع روشن شدن اعداد، هر دو سونآ‌سگمنت به خوبی سگمنتآ‌های منتاظر با اعداد رو به خوبی روشن میآ‌کنن ولی وقتی نوبت به چرخش سگمنتآ‌ها میآ‌شه اینجوری میآ‌شه و یکیآ‌شون کاملا خاموش میآ‌شه!!!
      توی شکل واضح این قضیه رو میآ‌بینید
      فقط خواهش دارم از اساتید گرامی یه توضیح مختصر هم بدن که این که فرق بین پینآ‌های قرمز با خاکستری چیه؟
      چون زمانی که پینآ‌ها قرمز میآ‌شن(زمان نمایش اعدا روی سونآ‌سگمنتآ‌ها) هر دو روشن میآ‌شن ولی وقتی که خاکستری میآ‌شن پینآ‌های متناظر با سگمنتآ‌ها، یکیآ‌شون فقط روشن میآ‌شه و اون یکی خاموش میآ‌مونه!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدآ‌علی
        خوب ظاهرا دوستان تمایلی به دانلود سورس و شماتیک ندارن که جواب منو بدن
        برای همین یه عکس میآ‌ذارم از محیط پروتئوس
        خواهش دارم دوستان راهنماییم کنن

توی شکل چیزی که میآ‌بینید روشن شدن یکی از سگمنتآ‌هاست که باید قاعدتا سگمنت هر دو سونآ‌سگمنت همزمان روشن بشه که یکیآ‌ش روشن میآ‌شه و یکی دیگه خاموش میآ‌مونه
        تعجبم اینه که موقع روشن شدن اعداد، هر دو سونآ‌سگمنت به خوبی سگمنتآ‌های منتاظر با اعداد رو به خوبی روشن میآ‌کنن ولی وقتی نوبت به چرخش سگمنتآ‌ها میآ‌شه اینجوری میآ‌شه و یکیآ‌شون کاملا خاموش میآ‌شه!!!
        توی شکل واضح این قضیه رو میآ‌بینید
        فقط خواهش دارم از اساتید گرامی یه توضیح مختصر هم بدن که این که فرق بین پینآ‌های قرمز با خاکستری چیه؟
        چون زمانی که پینآ‌ها قرمز میآ‌شن(زمان نمایش اعدا روی سونآ‌سگمنتآ‌ها) هر دو روشن میآ‌شن ولی وقتی که خاکستری میآ‌شن پینآ‌های متناظر با سگمنتآ‌ها، یکیآ‌شون فقط روشن میآ‌شه و اون یکی خاموش میآ‌مونه!!

http://soa123.persiangig.com/image/eca/Screenshot%20from%202014-09-07%2023%3A32%3A52.png
        http://soa123.persiangig.com/image/eca/Screenshot%20from%202014-09-07%2023%3A24%3A57.png
        دوست عزیز فایل من رو گرفتید ؟؟؟
        رنگ خاکستری به این معنی هست که وضعیت صفر یا یک بودن مشخص نیست که این میتونه برای این باشه که دو سون سگمنت رو باهم موازی کردید ...
        اگر طبق شماتیک گذاشته شده خودم مقاومت بگذارید دیگر با این مشکل بر نمیخورید
        http://s5.picofile.com/file/8139481942/1.rar.html
        موفق باشید
        با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
          دوست عزیز فایل من رو گرفتید ؟؟؟
          رنگ خاکستری به این معنی هست که وضعیت صفر یا یک بودن مشخص نیست که این میتونه برای این باشه که دو سون سگمنت رو باهم موازی کردید ...
          اگر طبق شماتیک گذاشته شده خودم مقاومت بگذارید دیگر با این مشکل بر نمیخورید
          http://s5.picofile.com/file/8139481942/1.rar.html
          موفق باشید
          بله ممنونم از لطف شما و راهنماییآ‌تون
          فایل رو هم دریافت کردم و انجام دادم و مشکل هم حل شد
          خیلی متشکرم هم بابت راهنمایی در مورد مقاومتآ‌ها و هم در مورد رنگ خاکستری که توضیح دادین
          واقعا متشکرم

دو تا سوال دیگه هم برام پیش اومد
          یکی اینکه مقدار مقاومت رو چطوری محاسبه کردین؟ و در عمل هم باید همین مقدار باشه؟ اگه نه چطور باید محاسبه بشه؟
          و سوال دیگه اینکه چه فرقی بین قرار دادن مقاومت در پایهآ‌ی مشترک و یا جدا قرار دادن مقاومت برای هر سگمنت به صورت جداگانه وجود داره؟
          در حالت اول که مشخصه خوب تقسیم جریان پیش میاد و قاعدتا چون پایه میکرو آمپراژ محدودی میآ‌تونه بده نور کم میآ‌شه و حتی افت ولتاژ هم میآ‌تونه رخ بده(احتمالا به همین دلیل بوده که پینآ‌های مربوطه خاکستری میآ‌شدن!)ولی اگه به هر کدوم جداگانه مقاومت وصل کنیم مثل کاری که شما کردین چه اتفاقی میآ‌افته و چه تحلیلی میآ‌شه براش انجام داد؟ در این حالت هم محدودیت جریان برای هر سگمنت قرار میآ‌دیم و قاعدتا نور سگمنتآ‌ها باید کم بشه ولی خوب ممکنه تنهای مزیتش این باشه که افت ولتاژ کمتری خواهیم داشت و پینآ‌ها خاکستری نمیآ‌شن! درست میآ‌گم یا تحلیل دیگهآ‌ای برای این کار وجود داره؟
          ممنون میآ‌شم اگه بیشتر در این مورد توضیح بدین!
          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدآ‌علی
            مقدار مقاومت رو چطوری محاسبه کردین؟ و در عمل هم باید همین مقدار باشه؟ اگه نه چطور باید محاسبه بشه؟
            ولتاژ گامای هر LED فرق میکنه و نمیشه یک محاسبه جامعی تعریف کرد ...
            بستگی به جنس هم داره چون اگر جنس مرغوبی باشه نیازی به جریانهای بالا ندارد و با مقاومتهای در حد نیم کیلو هم راه میوفته ...
            من خودم همیشه با چندتا مقاومت 100 و 220 و 330 و 470 و 560 و ... امتحان میکنم و نورشون نه کم و نه زیاد رو انتخاب میکنم ...
            یه نکته :
            باید جریان تک تکشون رو اندازه بگیرید و بهترین گزینه رو انتخاب کنید ...

نوشته اصلی توسط سیدآ‌علی
            چه فرقی بین قرار دادن مقاومت در پایهآ‌ی مشترک و یا جدا قرار دادن مقاومت برای هر سگمنت به صورت جداگانه وجود داره؟
            دقیقا همین نکته رو دیشب میخواستم براتون توضیح بدم که دیدم اینترنتمون قطعه ... :angry: :angry: :angry:
            اگر مقاومت رو روی پایه مشترک بگذارید باعث میشه تقسیم جریان پیش بیاد ... یعنی اینکه هرچی بیشتر تعداد LEDهای 7segment روشن شود نور بقیه LEDها کم میشه ...
            میتونید این مساله رو توی خونه امتحان کنید ... تجربه خوبیه ... حتما به چشم ببینید ...
            حال اگر مقاومت روی تک تک LEDها بگذارید باعث میشه که نورهای ثابت و یک دست به دست آید ...

نوشته اصلی توسط سیدآ‌علی
            در حالت اول که مشخصه خوب تقسیم جریان پیش میاد و قاعدتا چون پایه میکرو آمپراژ محدودی میآ‌تونه بده نور کم میآ‌شه و حتی افت ولتاژ هم میآ‌تونه رخ بده(احتمالا به همین دلیل بوده که پینآ‌های مربوطه خاکستری میآ‌شدن!)ولی اگه به هر کدوم جداگانه مقاومت وصل کنیم مثل کاری که شما کردین چه اتفاقی میآ‌افته و چه تحلیلی میآ‌شه براش انجام داد؟ در این حالت هم محدودیت جریان برای هر سگمنت قرار میآ‌دیم و قاعدتا نور سگمنتآ‌ها باید کم بشه ولی خوب ممکنه تنهای مزیتش این باشه که افت ولتاژ کمتری خواهیم داشت و پینآ‌ها خاکستری نمیآ‌شن! درست میآ‌گم یا تحلیل دیگهآ‌ای برای این کار وجود داره؟
            تحلیل خوبی کردید ولی کامل نبود ...
            ببین دوست عزیز
            همانطور که میدونید ولتاژ گامای هر LED متفاوت است ... به همین دلیل اگر مثلا" دو LED که یکی 2.2 ولت و دیگری 2.7 ولت است را با هم موازی وصل و با یک مقاومت به تغذیه وصل کنید خواهید دید که آن LED که ولتاژ گامای کمتری دارد روشن خواهد شد و دیگری که ولتاژ گامای آن بیشتر است ممکن است یا کم نور باشد یا اصلا" روشن نخواهد شد ... به همین دلیل تاکید میشه که حتما باید برای هر LED یک مقاومت گذاشت ...
            توی پروتئوس هم این مساله رو میتونید ببینید و امتحان کنید ... من همین الان امتحان کردم ...
            این هم فایل
            http://s5.picofile.com/file/8139571276/LED.rar.html

سوالی بود در خدمتم ...
            با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X