اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یاد آوری کار با دستگاه های آزمایشگاه های برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یاد آوری کار با دستگاه های آزمایشگاه های برق

سلام.تو این موضوع سوالاتی که در مورد کار با دستگاهها دارم رو به همراه جوابهایی که تاکنون ازینجا دریافت کردم،یکجا مطرح میکنم :agree:.ممنون میشم به من که چند سال از آخرین باری که باهاشون کار کردم میگذره،کمک کنید. لطفا به پستهای انتهایی برای پاسخ به سوالاتم رجوع کنید:cry:
    "سلام.
    آیا سیگنال ژنراتور با فانکشن ژنراتور یکی هست؟اگر یکی نیست فانکشن ژنراتور پس چی هست؟ :redface:

سوال:میشه لطفا بگین تو آزمایشگاه های کارشناسی چه دستگاه هایی بود؟آخه من یادم رفته :rolleyes:
    چندتاش ایناها بودن:
    اسکوپ،مولتی متر،سیگنال ژنراتور...دیگه؟؟"
    جواب:سیگنال ژنراتور معمولا فقط سیگنال سینوسی تولید می کنه، در حالی که فانکشن همه سیگنالا مثلا سینوسی، مربعی، دندان اره ای و ... رو تولید می کنه.
    منبع تغذیه، اسکوپ، مولتی متر، فانکشن ژنراتور. معمولا همینا هستن. البته بستگی به آزمایشگاه هم داره. مثلا آز مدار مخابراتی اسپکتروم هم داره.
    جواب خودم: من که رفتم آزمایشگاه دیدم رو دستگاه نوشته سیگنال ژنراتور و روش شکل همه موج ها رو داشت

اضافه شده در تاریخ :
    سوال:این LC متر دیگه چی هست؟؟؟ oo:
    اسیلاتور هم یادم اومد خودم.اسیلاتور چکار میکرد؟ :redface:
    جواب:
    البته RLC متر. این دستگاه مقدار خازن-مقاومت- سلف رو دقیق اندازه میگرفت.
    البته توی نمونه های جدید مقادیری مثل Q و Z رو هم اندازه میگیره.
    اسیلاتور دستگاه نیستا ! یه قطعه یا مداره که توی فرکانس خاصی نوسان میکنه و میشه از موج خروجیش استفاده کرد.
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

پاسخ : یاد آوری کار با دستگاه های آزمایشگاه های برق

اگر لطفا کنین هر قسمتو که میتونین برام چواب بدین ممنون میشم.واقعا احتیاج دارم :cry:
    1)این دستگاه چی هست؟نوشته سیگنال ژنراتور ولی اون عقربه های کنارش چیه؟

اون عقربه ها چیه؟؟و اون ولوم بالا سمت راست؟کسی میشه کارشو توضیح بده؟
    2)این دستگاه رو لطفا بببینید

ا)منبع تغذیه هست.ولی من به اسکوپ که متصلش میکردم،چرا موج AC میداد!! :sad:
    ب)الان این دو تا منبع تغذیه هست؟که به هم چسبیدند؟؟ oo:
    ج)من ولوم ولتاژ رو که تغییر میدادم عددروی صفحه نمایش تغییر میکرد اما از output A که میخاوستم مثلا5 ولت بگیرم،اصلا چیزی نشون نمیداد چرا؟ :cry:یا میومد یک موج سینوسی نشون میداد :angry:
    د)بعد که دقت کردم ،ببینید سمت راست پایین دستگاه دو تا ورودی دیگه هم داره که نوشته5v/1A.
    این چی هست؟باید یک ولتاژDC به اندازه5ولت بهمون بده دیگه نه؟؟اینو هم به اسکوپ وصل میکردم هیچی نشون نمیداد.
    میشه بگین اون5v/1A چی هست؟؟
    ه)در قسمت قبل اونی که نوشته 5v/1A یعنی 1آمپر جریان میده :eek:اونجوری که میمیریم :eek:
    و)اون دکمه های ریز پایینش چیه؟مثلا float

3)اینم دستگاه سیگنال ژنراتور هست.کسی میشه توضیح بده برام

ا)وقتی روشنش کنیم،صفحه نمایش فرکانس رو نشون میده اصلا دامنه رو برامون نشون نمیده؟
    ب)دامنه رو چی؟نشون نمیده اصلا؟
    ج)اون ولووم سمت چپ پایین برای چی هست؟
    4)با این دستگاه ها اصلا ادم برقش میگیره یا نه؟ :redface:
    اگر لطفا کنین با ذکر شماره هر قسمت هر کدومو که میتونین برام چواب بدین ممنون میشم.واقعا احتیاج دارم و نمیتونم از کسی بپرسممممممممم :cry:

اضافه شده در تاریخ :
    این حرفایی که زدم درست بوده و من نتیجه نمیگرفتم؟یا کارم کلا اشتباه بوده؟؟کلا همه چیز بهم عدد صفر رو نشون میداد :cry:بجز منبع تغذیه دی سی ،که موج سینوسی بهم میداد!!! :angry:

دیدگاه

دستگاه اول همون طور که گفتید تولید سیگنال رادیویی میکنه .ولم بالا سمت راست رنج فرکانسی هست و ولم بزرگه سمت چپ ست کردن خود مقدار فرکانس.برای ست کردن فرکانس روی عقربه بزگه باید ببینی که رنجت رو چقدر هست که با A B C A B C D هارو رو عقربه بزرگه دنبال کن و عددت رو با عقربه روش ست کن.
      دستگاه دوم منبع تغدیه دوبل هست .اول اینگه چرا موج سیسنوسی داشتی شاید پراب ها درست وصل نبوده.
      دوم اینکه دوتا منبع هست ؟ بله دوتاس چسبوندن به هم
      سوم که چرا A خروجی نداشت .اون دکمه هارو میبینی باید تو حالت تک باشه .زیاد خاطرم نیست اسمشرو ولی اون دکمه ها خروجی هارو باهم جم میکرد یا توحالت تک قرار میداد یا استندبای میکرد و ....
      اون خروجی 5 ولت فیکس هست و تغییر نمیکنه و تا 1 امپر خروجی میده .جریان در مدار بسته به بار هست به تغذیه ربطی نداره ولی تغذیه هم باید توان تامین جریان مورد نیاز بار رو هم داشته باشه.
      دستگاه سیگنال ژنراتور کارش تولید سیگنال هست مدل های مختلفی داره به طور کلی یک یا دو ولوم برای تعیین فرکانس داره .یک ولم برای دیوتی سایکل.یک ولم یا کلید برای کاهش یا افزایش db خروجی و یک ولوم برای ولتاژ دامنه ی سیگنال که ممکنه اینو نداشته باشه.
      رو ال سی دی هم عدد درشت فرکانس رو مینویسه و یا ال ای دی ها ثابت ضریب فرکانس که مثلا 1k 10k 100k رو نمایش میده.
      دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

دستت درد نکنه واقعا.
        اون دکمه های کوچک منبع دیسی،گفتی تگ،تگ چکار میکنه؟
        بعد اگر دکمه استند بای روشن باشه ،میره به حالت استند بای،یا اگر خاموش باشه میره به استند بای؟
        اگر همه دکمه هاش خاموش باشه،پس نمیشه خروجی گرفت؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
        بعد یک سوال دیگه:
        در هر حالتی که بخوایم با اسکوپ کار کنیم،باید حتما زمینش رو وصل کنیم؟
        و آیا این کار من درسته؟
        بخوام ولتاژ منبع تغذیه یا سیگنال ژنراتور رو اندازه بگیرم.بیام دوسر خروجی اسکوپ رو مستقیم به دو سر خروجی منبع تغذیه وصل کنم.درسته؟یا حتام باید مداری در کار باشه؟

دیدگاه

یادم نمیاد دکمه ها اسمشون چیه ولی معمولا باید تو حالت فلت باشن
          .برای اندازی گیری ولتاژ منبع باید گرند اسکوپ به گرند منبع وصل بشه و مثبت به مثبت.بدون هیچ مداری.خود اسکوپ تضعیف کننده های داخلی داره.
          برای انداره گیری با اسکوپ کلا باید از گرند هم استفاده بشه.
          دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

1)سلف های اماده ی تو آزمایشگاه ها چه شکلی بود؟از اینترنت که سرچ کردم،اشکالی مثل مقاومت رو بهم نشون داد oo:که کلا من خاطری ازین مورد ندارم.مثلا سلف 1هانری
            2)آیا سلف 1 هانری هم مثل خازن 1فاراد، خیلی بزرگه ؟چون برای خازن معمولا خازنهای میکرو فاراد ی بکار میره.سوالم اینه برای سلفها چطور؟
            3)ترانسی بهم دادند تو آزمایشگاه.عین همین سیم پیچهای مربعی شکل توی کتابها بود.دو تا سیم به یک سمتش متصل بود و روی تخته اش در سمت دیگر سه تا سوراخ(خروجی احتمالا ) داشت.حالا این سه تا سوراخ چیه؟اون دو تا سیم مال برق شهره که بزنیم؟؟و این سه تا؟؟؟چرا سه تا؟ :angry:
            یکوقت با این جور سوالاتم! فکر نکنین من مهندس نیستما! :read:

اضافه شده در تاریخ :
            نوشته اصلی توسط hasting_m
            1)سلف های اماده ی تو آزمایشگاه ها چه شکلی بود؟از اینترنت که سرچ کردم،اشکالی مثل مقاومت رو بهم نشون داد oo:که کلا من خاطری ازین مورد ندارم.مثلا سلف 1هانری
            2)آیا سلف 1 هانری هم مثل خازن 1فاراد، خیلی بزرگه ؟چون برای خازن معمولا خازنهای میکرو فاراد ی بکار میره.سوالم اینه برای سلفها چطور؟
            3)ترانسی بهم دادند تو آزمایشگاه.عین همین سیم پیچهای مربعی شکل توی کتابها بود.دو تا سیم به یک سمتش متصل بود و روی تخته اش در سمت دیگر سه تا سوراخ(خروجی احتمالا ) داشت.حالا این سه تا سوراخ چیه؟اون دو تا سیم مال برق شهره که بزنیم؟؟و این سه تا؟؟؟چرا سه تا؟ :angry:
            یکوقت با این جور سوالاتم! فکر نکنین من مهندس نیستما! :read:
            سلام.
            1-یا ترانس مهتابیند که اندوکتانسی حدود0.8 هانری داره یا اون سلفهای رنگی که شبیه مقاومت هست و مقدار کوچکتر دارند بنظرم در حدود میلی هانری اند.
            2-نمیدونم هنوز :biggrin:
            3-سردوتا ذو میزنی به برق شهرکه220ولته.خروجی هم در این مورد3تا هست.اگر سر وسط رو بایک کناری بگیری12 ولت و اگر دو تای کناری رو با هم بگیری خروجی24 ولت میده.
            نه فکر نمیکنیم.میدونیم فراموش کردی عزیزم :applause:

اضافه شده در تاریخ :
            سلام.
            1/آیا اسیلاتور،نوسان ساز، سیگنال ژنراتور،منبع تغذبه ac، اینا همشون یکی هستند؟و فقط نام های مختلف سیگنال ژنراتورند یانه؟اگر اینطور نیست هرکدوم چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
            2/آیا آوومتر= همون مولتی متره؟؟یا اهم متر؟علت وجود اسم های مختلف چی هست oo:؟کارشون یکیه؟

اضافه شده در تاریخ :
            اگر لطف کنید این سوالات پیش پا افتاده منو ج بدین ممنون میشم.
            3/تو ترانس 220/6.3 آیا ولتاژ ورودی حتما باید 220ولت باشد؟؟یا این220/6.3فقط بیانگر نسبت هست و مثلا میتوان به ورودی ولتاژهای خیلی کوچک تر یا بزرگتر رو متصل کرد؟؟

4/و سوال دیگر اینکه میتونیم ورودی ترانس رو خروجی سیگنال ژنراتور بگیریم؟(یا حتام ورودی این ترانس باید برق شهر باشه؟ :angry

دیدگاه

1-یکی نیستن .ولی تقریبا کارشون یکی هست تولید سیگنال به اشکال مختلف
              2-اوامتر همون مولتی متر هست علتش رو نمیدونم ولی اوامتر فارسیشه مولتی خارجیش
              3-ترانس 220/6.3 یعنی ترانس 220 ولت به 6.3 ولت.ورودی دقیقا میتونه همین ولتاژ نباشه نزدیکیش هم میتونه باشه(کمتر یا بیشتر)
              4-اگه سیگنال ژنراتور بتونه جریانش رو تامین کنه چرا که نه.(عموما نمیتونن)
              دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

ممنون.برای سوال 4اگر فرکانس سیگنال ژنراتور رو همون 50هرتز که مال برق شهره بگیریم و دامنه شو هم به220برسونیم]به این مقدار میرسه یازیاده???[دقیقا مث برق شهر نمیشه??
                اون جریان خروجی چیه دیگه?تو سیگنال ژنراتور که برای جریان خروجی تنظیماتی نداریم بنظرم

دیدگاه

هر دستگاه ازمایشگاهی که سیگنال خروجی میده ماکزیموم از خروجیش در حد میلی امپر میشه جریان کشید.یعنی شما ابتدا باید سیگنال رو تقویت کنی هم ولتاژی و هم جریانی
                  دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

سلام.
                    تو مولتی متر دیجیتال رومیزی،یک دکمه ای هست که انتخاب dc یا ac رو انجام میده.
                    حالا مثلا یک ولتاژ متناوب داریم،که به مولتی متر وصلش میکنی، مقدار rms ولتاژ در کدوم حالت اندازه گیری میشه؟در حالت دیسی؟ یا ac?
                    کلا منظورم اینه اگر ولتاژ متناوب رو با دو حالت ac و dc بخوایم اندازه بگیریم،چیو نشون میدن این دو حالت و چه فرقی دارند؟

دیدگاه

rms رو تو حالت ac اندازه میگیرن
                      اگه متناوب رو در حالت دی سی اندازه بگیرید مقدار درست رو نشون نمیده یا حتی ممکنه به مولتی متر صدمه بزنه
                      من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

سلام ممنون.برای rms همینی که گفتین رو من هم شنیدم.
                        برای حالت DC اش میگفتند که در این حالت "متوسط سنج" هست.یعنی موج سینوسی متناوب میاد مساحت محصور رو حساب میکنه که صفر میشه.آیا درسته؟>

دیدگاه

نمیدونم ولی فک کنم بستگی به مدار داخلی ولت متر چیزای مختلفی رو ممکنه نشون بده
                          مثلا اگه رو رنج دی سی بزاریم ولی به ولتاژ ای سی بزنیم باید صفر نشون بده در حالی که اینطور نیست
                          بیشتر به مکانیزم داخلی بستگی داره
                          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

سلام دوباره به همه.

یک قطعه ای رو تو آزمایشگاه دیدم .دقیقا عین خازن الکترولیتی هست.ولی روش کاملا رنگ سیاه هست و هیچی هم روش ننوشته.و یک پایه اش هم مثل خازن بزرگتر از پایه دیگه ش هست.
                            حالا اومدن بهمون گفتن این قطعه سلف هست :surprised: :surprised: :surprised:
                            آیا همچین قطعه ای سلف هست؟
                            سلف ها مگه فقط اون سلف رنگی ها که مثل مقاومت رنگی هستند، نیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hasting_m
                              سلام دوباره به همه.

یک قطعه ای رو تو آزمایشگاه دیدم .دقیقا عین خازن الکترولیتی هست.ولی روش کاملا رنگ سیاه هست و هیچی هم روش ننوشته.و یک پایه اش هم مثل خازن بزرگتر از پایه دیگه ش هست.
                              حالا اومدن بهمون گفتن این قطعه سلف هست :surprised: :surprised: :surprised:
                              آیا همچین قطعه ای سلف هست؟
                              سلف ها مگه فقط اون سلف رنگی ها که مثل مقاومت رنگی هستند، نیست؟
                              اون سلف های کوچیک ب همون اسم سلف مقاومتی معروف هستن و سلف هایی ک دیدید، سلف بشکه ای.

سلف های مقاومتی از نظر مقاومت داخلی و میزان جریان قابل تحمل مناسب کاربرد های چند میلی آمپری هستند،
                              ولی سلف های بشکه ای رنج های بالاتر دارند مثلن 2 آمپر یا بیشتر رو پاسخگو هستند.
                              البته از نظر محدوده فرکانس کاری و یک سری مسایل دیگه هم متفاوت هستند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X