اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیشنهاد مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیشنهاد مدار

سلام
    من میخوام ولتاژ یه باس وتاژ را اندازه بگیرم و اگر از یه حدی بالاتر رفت بتونه به یه رله فرمان بده و اگر از یه حدی کمتر شد ریست بشه.البته بتوان این حد ولتاژ هم توسط پتانسیومتر تنظیم نمود.ولتاژ خطم هو بین 220 ولت تا 260 ولت DC هستش.کسی مداری سراغ داره.البته تو صنعت میخواماستفاده کنم

پاسخ : پیشنهاد مدار

سلام، فکر کنم از مدار مقایسه گر با پ امپ میشه چنین کاری کرد. مداراتش توی نت زیاد هست کافی سرچ کنید.

دیدگاه

سلام
      این مداری که گذاشتم باید جواب بده چون تو شبیه سازی که جواب داد!

فقط احتیاط احتیاط احتیاط !!!!!!!!!!!! زمین منبع تغذیه و ولتاژ ورودی نباید یکی کنین وگرنه اون وقت مدار ایزوله نیست و عواقبش پای خودتون هست گفته باشم :mrgreen:
      چون احتمال برق گرفتگی میره :agree:
      با پتانسیومتر ولتاژ مورد نظرتون قابل تنظیم هست
      رگولاتور حتما باید باشه تا تنظیمات به هم نخوره
      منبع تغذیه من 12 گذاشتم ولی میتونه کمترهم باشه اما باید چند ولتی از 5 ولت بیشتر باشه تا رگولاتور عمل کنه در ضمن رله هم من 12 گذاشتم اما منبع رو متناسب با ولتاژ رله قرار بدید واگر مجبور هستید از رله 5 ولت استفاده کنین در اون صورت اون سر رله ودیود که به منبع وصل شده به قسمت 5 ولت رگولاتور وصل کنین.
      فکر میکنم توضیحاتم کامل باشه :nerd:
      موفق باشید.
      زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba elec
        سلام
        این مداری که گذاشتم باید جواب بده چون تو شبیه سازی که جواب داد!

فقط احتیاط احتیاط احتیاط !!!!!!!!!!!! زمین منبع تغذیه و ولتاژ ورودی نباید یکی کنین وگرنه اون وقت مدار ایزوله نیست و عواقبش پای خودتون هست گفته باشم :mrgreen:
        چون احتمال برق گرفتگی میره :agree:
        با پتانسیومتر ولتاژ مورد نظرتون قابل تنظیم هست
        رگولاتور حتما باید باشه تا تنظیمات به هم نخوره
        منبع تغذیه من 12 گذاشتم ولی میتونه کمترهم باشه اما باید چند ولتی از 5 ولت بیشتر باشه تا رگولاتور عمل کنه در ضمن رله هم من 12 گذاشتم اما منبع رو متناسب با ولتاژ رله قرار بدید واگر مجبور هستید از رله 5 ولت استفاده کنین در اون صورت اون سر رله ودیود که به منبع وصل شده به قسمت 5 ولت رگولاتور وصل کنین.
        فکر میکنم توضیحاتم کامل باشه :nerd:
        موفق باشید.
        دوست عزیز در نظر داشته باش که در lm358 و اساسا اکثر opamp ها ولتاژ خروجی از منبع تغذیه کمتر هست. در واقع خروجی منفی مدار شما دقیقا صفر نیست و حدود یک یک و نیم ولته و وقتی به ترانزیستور میدی اون رو نیمه روشن نگه میداره و نویز ممکنه اون رو کاملا روشن کنه. برای کار صنعتی و حساس باید مدار در برابر نویز مقاومتر باشه. حداقل کاری که باید با این مدار انجام داد اینه که از opamp های rail to rail استفاده بشه.(مثل lmv358)
        مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
        از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
        جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
        اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

دوست عزیز در نظر داشته باش که در lm358 و اساسا اکثر opamp ها ولتاژ خروجی از منبع تغذیه کمتر هست. در واقع خروجی منفی مدار شما دقیقا صفر نیست و حدود یک یک و نیم ولته و وقتی به ترانزیستور میدی اون رو نیمه روشن نگه میداره و نویز ممکنه اون رو کاملا روشن کنه. برای کار صنعتی و حساس باید مدار در برابر نویز مقاومتر باشه. حداقل کاری که باید با این مدار انجام داد اینه که از opamp های rail to rail استفاده بشه.(مثل lmv358)
          راجع به نویز درست میفرمایید دوست عزیز
          البته راجع به 358 فکر کنم ولتاژ منفی خیلی نزدیک به صفر باشه وولتاژ مثبت یک و خورده ای ولت کمتر ازبایاس مثبت چون هم امتحان کردم هم تو شبیه سازی این طوری هست :NO:
          شما مطمئنید ولتاژ منفیش در حد ولت هست؟
          البته جای نگرانی نیست اگه این طور هم باشه کافیه پ امپ رو عوض کرد ولی اصول کار برای جواب دادن بر اساس همین نقشه هست.
          زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

درسته، برای VOL،خروجی lm358 نردیک صفر هست.
            مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
            از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
            جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
            اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X