اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کم کردن مصرف lcd

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کم کردن مصرف lcd

سلام دوستان
    درحال انجام پروژه کارشناسی هستم. ویژگی مدارم اینه که باید مصرف پایینش باشه تا بتواند چندماه با تغذیه 3تاباتری یعنی 4.5ولت کارکند. از میکرو در مد idle استفاده کردم. دراین حالت میکرو حدود 400میکرو آمپر جریان میکشه. مشکل من lcd هست. از lcd2*16 استفاده کردم که تغذیش 5ولته که البته با 4.5هم کارمیکنه (ایشاله)
    بااستفاده از مالتی پلکسر(4053) در مسیر دیتاها به lcd و ترانزیستور درمسیر مقاومتهای کنتراست lcd جریان کل مدار درحالت sleep به 800میکروآمپر رسیده که میشه 400تا برا lcd
    حالا سوال من اینجاست آیا روشی هست برای کمتر کردن مصرف جریان مدار؟ نگید از lcdباتغذیه پایینتر استفاده کنم که اگرم گیربیاد برنامش فرق میکنه و وقتی براش نیست. درمورد گذاشتن ترانزیستور سرراه پایه های تغذیه و زمین lcd هم باید بگم اینکارو کردم اما جریان بیشتر شد به جای کمتر! ظاهرا باید کارمیکرد و تغذیه lcd را قطع میکرد و مصرف میشد همون 400میکروآمپر میکروکنترلر، اما عملا جریان به حدود 2میلی آمپر رسید یعنی بد از بدتر!
    دلیل این زیاد شدن جریانو اگه کسی بلده و تجربه داره لطفا بگه
    و سوال اصلی من روشی برای کمترکردن مصرف lcd هست. (قطعات دیگر مصرف کمی دارند)
    برای پایه کنتراست، ترانزیستور و برای پایه های دیتا، مالتی پلکسر گذاشتم؛ ظاهرا فقط میمونه پایه های تغذیه و زمین lcd
    کسی روشی پیشنهاد میده؟ که البته جریانو کم کنه نه مثل ترانزیستورایی که گذاشتمو زیاد کرد
    ممنون میشم کمک کنید پروژمو تموم کنم دیگه

پاسخ : کم کردن مصرف lcd

در تمام مدت این چند ماه باید lcd در حال کار باشه؟ منظورم اینه که توی پروژه شما نمیشه که زمانی که میکرو در مد idle هست از lcd استفاده نشه؟مثلا" توسط میکرو خاموش بشه؟

دیدگاه

lcd توسط پایه 15 آن که بک لایتش است بوسیله میکرو کنترل می شود. هروقت که کلیدی که گذاشتم زده بشه این پایه میکرو 1 شده و بک لایت lcd روشن می شود و تاوقتی کلید زده نشه میکرو کارشو میکنه ولی lcd خاموشه. ودرواقع از 18mA کل جریان مدار، 14mA فقط همین پایه بک لایت جریان میکشد که نمیشه کاری کرد بنظرم. اگه میشه که بگید؟
      درحالت sleep پایه بک لایت جریان نمیکشه. پایه های دیتاهم که بوسیله مالتی پلکسر جریانش قطعه. فقط میمونه تغذیه و زمین lcd
      حالا چجوری جریانو درحالت sleep کمتر کنم؟
      درحالت اکتیو هم کم بشه خوبه اما چون زمان کمی lcd روشن میشه یعنی فقط وقتیکه کلید زده بشه(شاید یک یا دوبار در روز) و فقط 3ثانیه روشنه و بعد خاموش میشه، مدنظر ما بیشتر همون حالت sleep هست که زمان بیشتری داره و لازمه جریانش کم باشه
      امیدوارم منظورمو رسونده باشم

دیدگاه

درود
        از مود powerdown استفاده کن. من تا 10 میکرو آمپر کم کردم.(به شرایط خروج از اون دقت کن)
        فرکانس کلاکت رو کم کن اگه سرعت بالا نمی خوای.
        با ماسفت تغذیه همه مصزف کننذه های رو قطع کن. من کردم و جریان چند میکرو شد. اگه برای تو نمیشه یه حا مشکل داری. مقاومتهایی که استقاده میکنی ببین جریان نکشه.(مثل مقاومت مربوط به LCD)
        back light رو برای چی می خوای. اگه برای شب تیست یه جوری حذفش کن.
        از LCD های کم مصزف استفاده کن. (من از یک مدل استفاده کردم که مصرفش 150 میکرو آمپر بود. البته بذون backlight)
        در مود powerdown دیگه 4053 نیاز نیست ، ولی اگه استفاده می کنی ار hc یا hct استفاده نکن. از cd یا hef استفاده کن.
        اگه با مود powerdown کار کنی و نغذیه همه مصرف کننده ها رو قطع کنی می تونی به چند ذه میکرو آمپر برسی.

مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
        از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
        جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
        اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

این lcd که میگی چیه مدلش؟ 2*16 هست که برنامم تغییر نکنه؟ اگر با 3ولت کارکنه که عالی میشه
          فرکانسو نمیتونم تغییر بدم یعنی حوصلشو ندارم چون برنامه تایمرم عوض باید بشه
          مصرف کننده هم همون LCD هست، 4053 که حدود9میکرو میکشه که خوبه. میکروهم که باید روشن بمونه تا اندازه گیری انجام بده. سنسور هم 5میکرو میکشه که خوبه. مصرف کننده مجزای دیگه ای نیست
          برای قطع کردن تغذیه lcd میشه مداری که میگیو بکشی پلود کنی؟ یا دقیقابگی کدوم پایه به چی وصل بشه که طبق گفته ات ببندم، چون برای زمین lcd ترانزیستور npn و برای تغذیه اش pnp با بیسهای وصل به پایه میکرو(که بک لایتو کنترل میکرد) گذاشتم اما مصرف کم که نشد هیچ زیادم شد.
          درمورد مد اسلیپ هم چون خیلی وارد نیستم فقط بعد از انجام اندازه گیری idle گذاشتم. وهمینطور آخر تایمرو اینتراپت. برای power down باید چیکارکنم؟ و اون تاخیری که تودیتاشیت نوشته داره چی؟ مشکل ساز نشه

دیدگاه

به عنوان یک پیشنهاد نمیدونم عملیه یا نه

تغزیه ال سی دی رو از یکی از پایه های میکرو بگیرید و موقع خروج از اسلیپ این پایه رو یک کنید تا ال سی دی روشن بشه حدود 5 ولت روی خروجی باید داشته باشی که برای روشن کردن ال سی دی کافیه موقع اسلیپ هم این پایه خاموش باید بشه. فکر میکنم پورت خروجی تا 20 میلی امپر میتونه جریان بده باید کافی باشه
            به هر حال برنامت باید یه کم تغییر کنه

دیدگاه

راستش من تجربیات زیادی ( بهتره بگم هیچی) در استفاده از lcd نداشتم ولی یه کارهایی رو میشه کرد.

یکیش اینه که میگید ترانزیستور 2 کیلی آمپر میسوزونه! از چه ترانزیستوری استفاده کردید؟

نمیتونید از یه کلید استفاده کنید؟

ال سی دیت چقدر جریان میکشه؟ نمی تونی با همون خروجی میکرو روشنش کنی؟

اصلا فکر power down رو نکن ، یه ترانزیستور گذاشتی این قدر جریان کشید چه برسه به مدار ، ای سی.

من در مورد ترانزیستور یچی بگم.

ولتاژ اعمال بیشتر به بیس ترانزیستور = مصرف بیشتر ترانزیستور.

یه پتانسیومتر 50 کیلو بزار . مدارت رو روشن کن ، مقاومت پتانسیومتر تا لب مرز خاموش و روشن قرار بده ، اگه پتانسیومتر بد ترش نکنه الان شاید چند میکرو آمپر جریان بکشه.

led توی مدارت هست؟ همه led ها باید smd بشن چون dip مصرفش زیاده.

بعدشم در مورد backlight : همون طور که دوستمون گفتن نمیشه این رو کلا خاموش کرد؟ اگه نمیشه یه کلید و یه فتوسل بزار و هرموقع کلید وصل شدو نور کم بود ، انو روشن کنه اگه نبود فقط متن ها.

بعد ممکنه حتی وقته ال سی دی خاموشه باز یکم جریان بکشه . من هیچی برنامه نویسی بلد نیستم. نمی شه یه چیزی نوشت که خروجی اصلا نداشته باشه؟ نه 1 با شه نه 0

از کریستال داخلی استفاده کردید یا خارجی؟ چون کریسال خارجی هم خودش مصرف داره هم یه کوچولو عدسی هاش.

http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
                به عنوان یک پیشنهاد نمیدونم عملیه یا نه

تغزیه ال سی دی رو از یکی از پایه های میکرو بگیرید و موقع خروج از اسلیپ این پایه رو یک کنید تا ال سی دی روشن بشه حدود 5 ولت روی خروجی باید داشته باشی که برای روشن کردن ال سی دی کافیه موقع اسلیپ هم این پایه خاموش باید بشه. فکر میکنم پورت خروجی تا 20 میلی امپر میتونه جریان بده باید کافی باشه
                به هر حال برنامت باید یه کم تغییر کنه
                این روشو امتحان کردم. متاسفانه جواب نداد. پایه کنترل تغذیه در میکرو درحالت آزاد 5ولت داشت اماوقتی تغذیه lcd رو وصل کردم درحالت اکتیو 4ولت (نه 5ولت) و درحالت sleep به زیر 1ولت میرسید. lcd روشن میشد ولی چیزی نمایش نمیداد. جریانش هم کم بود ولی جالب اینجابود که وقتی آمپرمتر سری کردم درمسیر تغذیه کل اصلا lcd روشن هم نشد و آمپرمتر صفر نشون داد!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                  راستش من تجربیات زیادی ( بهتره بگم هیچی) در استفاده از lcd نداشتم ولی یه کارهایی رو میشه کرد.

یکیش اینه که میگید ترانزیستور 2 کیلی آمپر میسوزونه! از چه ترانزیستوری استفاده کردید؟

نمیتونید از یه کلید استفاده کنید؟

ال سی دیت چقدر جریان میکشه؟ نمی تونی با همون خروجی میکرو روشنش کنی؟

اصلا فکر power down رو نکن ، یه ترانزیستور گذاشتی این قدر جریان کشید چه برسه به مدار ، ای سی.

من در مورد ترانزیستور یچی بگم.

ولتاژ اعمال بیشتر به بیس ترانزیستور = مصرف بیشتر ترانزیستور.

یه پتانسیومتر 50 کیلو بزار . مدارت رو روشن کن ، مقاومت پتانسیومتر تا لب مرز خاموش و روشن قرار بده ، اگه پتانسیومتر بد ترش نکنه الان شاید چند میکرو آمپر جریان بکشه.

led توی مدارت هست؟ همه led ها باید smd بشن چون dip مصرفش زیاده.

بعدشم در مورد backlight : همون طور که دوستمون گفتن نمیشه این رو کلا خاموش کرد؟ اگه نمیشه یه کلید و یه فتوسل بزار و هرموقع کلید وصل شدو نور کم بود ، انو روشن کنه اگه نبود فقط متن ها.

بعد ممکنه حتی وقته ال سی دی خاموشه باز یکم جریان بکشه . من هیچی برنامه نویسی بلد نیستم. نمی شه یه چیزی نوشت که خروجی اصلا نداشته باشه؟ نه 1 با شه نه 0

از کریستال داخلی استفاده کردید یا خارجی؟ چون کریسال خارجی هم خودش مصرف داره هم یه کوچولو عدسی هاش.
                  - برای زمین از ترانزیستور BC548 که npn و برای تغذیه از BC257 که pnp است استفاده کردم. خب برای کلید باید کاربر بزنه که مطلوب نیست مگر ناچار شویم.
                  - جریان کل مدار درحالت sleep حدود 800میکروهست که 400تاش مال میکرو و حدود 400تاش هم مال lcd هست. باخروجی میکروهم بالا جواب دادم.
                  - پتانسیومتر بذارم خب خودش جریان میکشه. پتانسیومتر در کنتراست جریان میکشید که با حذف همون 200 میکرو کم شد.
                  - led ندارم ولی توصیت یادم میمونه.
                  - در مورد بک لایت، این فقط تو مد اکیتو جریان میکشه(زیادهم میکشه) در مد sleep که مورد بحث ماست جریانش صفره چون صفر میشه.
                  - کریستال داخلی است به همین دلیل کم بودن مصرف

اگه توصیه دیگری داشتید ممنون میشم.

دیدگاه

یک مورد دیگه هم هست . طبق دیتا شیت lcd ولتاژ کاری از 4.7 تا 5.3 هست و با این وضعیت نباید روشن بشه اگرم شد با گذشت زمان و افت ولتاژباتری ها lcd از کار میفته

بجای ترانزیستور npn میتونی از ماسفت ها استفاده کنی که جریان خیلی کمی مصرف میکنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maryam220
                      این lcd که میگی چیه مدلش؟ 2*16 هست که برنامم تغییر نکنه؟ اگر با 3ولت کارکنه که عالی میشه
                      فرکانسو نمیتونم تغییر بدم یعنی حوصلشو ندارم چون برنامه تایمرم عوض باید بشه
                      مصرف کننده هم همون LCD هست، 4053 که حدود9میکرو میکشه که خوبه. میکروهم که باید روشن بمونه تا اندازه گیری انجام بده. سنسور هم 5میکرو میکشه که خوبه. مصرف کننده مجزای دیگه ای نیست
                      برای قطع کردن تغذیه lcd میشه مداری که میگیو بکشی پلود کنی؟ یا دقیقابگی کدوم پایه به چی وصل بشه که طبق گفته ات ببندم، چون برای زمین lcd ترانزیستور npn و برای تغذیه اش pnp با بیسهای وصل به پایه میکرو(که بک لایتو کنترل میکرد) گذاشتم اما مصرف کم که نشد هیچ زیادم شد.
                      درمورد مد اسلیپ هم چون خیلی وارد نیستم فقط بعد از انجام اندازه گیری idle گذاشتم. وهمینطور آخر تایمرو اینتراپت. برای power down باید چیکارکنم؟ و اون تاخیری که تودیتاشیت نوشته داره چی؟ مشکل ساز نشه
                      درود
                      LCD گرافیکی بود که سفارشی وارد شده بود.
                      از ترانزیستور bjt استقاده نکن. همین ترانزیستور قسمت زیادی از چند صد میکرو آمپری که گفتی رو مصرف می کنه. از یه ماسفت p channel استقاده کن و اون رو ذز مسیر ولتاژ مثبت وقرار بذه. (با صفر کردن گیت برق مدار وصل میشه)
                      برای powerdown همین دسنور رو تو codevision استفاده کن. فقط فکر کنم با اینتراپت حارجی از این مود خارج میشه. (تاحیر رو نمیدونم جی رو میگی دقیقا. ولی جون اونها در حد میلی ثانیه هستن مشکل خاصی ایجاد نمی کنه). اگه تایمرها باید کار کنن ببین تو این مود فکر کنم همه جی خاموشه. من هم به تایمر نیاز داشتم ولی بحاش از یه تایکر خارجی و مود powerdown استفاذه کردم.

پایه های دیگه میکرو رو که استفاده نمی کنی محض اطمینان در حالت tri-state قرار بده.
                      مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                      از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                      جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                      اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

دوستان سلام
                        دررابطه با کم کردن مصرف lcd بنا به همین شد که تغذیه lcd رو قطع کنیم.
                        برای اینکار ترانزیستورpnp گذاشتم بطوریکه امیتر وصل به Vcc ، بیس با مقاومت 220کیلو وصل به یک پایه میکرو( با پایه قبلی میکرو که برای کنترل بک لایت بود متفاومت است) و بیس را pull up هم کردم ( با مقاومت 220کیلو) کلکتور هم وصل به پایه تغذیه lcd
                        به این ترتیب جریان موردنظر حاصل شد. ولی مشکلی که پیش اومد اینکه lcd روشن میشه ولی دیتا نشون نمیده.
                        کسی میدونه مشکل از کجاست؟ سخت افزار؟ یا نرم افزار؟ برنامه و زمان سنجی ممکنه ایراد داشته باشه یا مدارو بایاس ترانزیستور و ناحیه کاریش؟؟؟ :sad:

* از مد power down نمیشه استفاده کرد چون تایمر دارم، از اینتراپت 0 و 1 هم استفاده کردم. بنابراین مصرف میکرو رو نمیشه کمترکرد و فقط باید مصرف lcd رو کم کنیم*

دیدگاه

سلام.
                          اگه تغذیه LCD رو کلا قطع کردید، باید دوباره initial کنین بعد از روشن کردنش.
                          برای کاهش بیشتر انرژی مصرفی، پیشنهاد میکنم از ماسفت های لاجیک برای قطع و وصل استفاده کنین.
                          میتونین زمینِ تغذیه ی کل قطعات رو بدین به یه ماسفت، میکرو که کارهاش رو انجام داد، بیاد همه رو خاموش کنه به جز خودش! و بعد هم میکرو بره تو حالت Sleep. واچ داگ رو هم روشن کنین، تا هر چند میلی ثانیه یا ثانیه روشن بشه و اوضاع رو چک کنه و دوباره بخوابه!
                          (ضمنا، بسوزه پدر تنبلی!! اصلا حوصله نکردم بخونم ببینم قرار میکرو چیکار کنه؟!! :biggrin: )

دیدگاه

با تلاش بالاخره تونستم با ترانزیستور pnp تغذیه lcd رو قطع کنم
                            حالا فقط یک مشکله.. جریان میکرو در حالت idle حدودا 430میکروآمپر بود.. چنددقیقه که صبرکردم دیدم 590میکروآمپر شد. جریان چیه؟ طبیعیه؟ بیشترکه نمیشه؟ همینجوری میمونه؟ گیج شدم واقعا!
                            واینکه هریک دقیقه یکبار میکرو دمای سنسورو میگیره و روش محاسبات انجام میده و نشون میده.. بعد 3دقیقه باید 2 نشون میداد اما 1.7 نشون داد.. بنظرتون مشکل از برنامه هست یا تغذیه و نویز؟ اگه باتری بذارم درست میشه دیگه؟؟
                            با سه تا باتری قلمی که میتونم کارکنم. میکرو که کارمیکنه lcd چی؟؟
                            باتشکر ازتون که میخونیدو کمک میکنید.. خدا خیرتون بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                              سلام.
                              اگه تغذیه LCD رو کلا قطع کردید، باید دوباره initial کنین بعد از روشن کردنش.
                              برای کاهش بیشتر انرژی مصرفی، پیشنهاد میکنم از ماسفت های لاجیک برای قطع و وصل استفاده کنین.
                              میتونین زمینِ تغذیه ی کل قطعات رو بدین به یه ماسفت، میکرو که کارهاش رو انجام داد، بیاد همه رو خاموش کنه به جز خودش! و بعد هم میکرو بره تو حالت Sleep. واچ داگ رو هم روشن کنین، تا هر چند میلی ثانیه یا ثانیه روشن بشه و اوضاع رو چک کنه و دوباره بخوابه!
                              (ضمنا، بسوزه پدر تنبلی!! اصلا حوصله نکردم بخونم ببینم قرار میکرو چیکار کنه؟!! :biggrin: )
                              سلام.
                              اینکار رو که پیشنهاد دادم، انجام دادین؟
                              نوشته اصلی توسط maryam220
                              با تلاش بالاخره تونستم با ترانزیستور pnp تغذیه lcd رو قطع کنم
                              حالا فقط یک مشکله.. جریان میکرو در حالت idle حدودا 430میکروآمپر بود.. چنددقیقه که صبرکردم دیدم 590میکروآمپر شد. جریان چیه؟ طبیعیه؟ بیشترکه نمیشه؟ همینجوری میمونه؟ گیج شدم واقعا!
                              واینکه هریک دقیقه یکبار میکرو دمای سنسورو میگیره و روش محاسبات انجام میده و نشون میده.. بعد 3دقیقه باید 2 نشون میداد اما 1.7 نشون داد.. بنظرتون مشکل از برنامه هست یا تغذیه و نویز؟ اگه باتری بذارم درست میشه دیگه؟؟
                              با سه تا باتری قلمی که میتونم کارکنم. میکرو که کارمیکنه lcd چی؟؟
                              باتشکر ازتون که میخونیدو کمک میکنید.. خدا خیرتون بده
                              برای تست بهتر؛ یه پیشنهاد دارم. اگه مقدور باشه براتون که بهتره مقدور بشه!! :biggrin:
                              همون برنامه رو با اندکی تغییر به این شکل در بیارین که با وقفه ی خارجی از مدSleep در بیادو با زدن یه کلید دیگه از هر پایه ای که تعریف میکنین، بره تو Sleep. حالا همه ی قطعات جانبی رو قطع کنین و فقط میکرو بمونه. مدار رو روشن کنین و به مد Sleep ببرینش و درش بیارین. ببینین تفاوت جریان مصرفی چقدر میشه.
                              ضمنا، اگه بتونین کریستال رو داخلی قرار بدین مصرف کمتر میشه و اگه سرعت کریستال رو بیارین پایین، کمتر تر :mrgreen: هم میشه.
                              نتیجه رو اعلام کنین.
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X