اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل اتوماتیک فرکانس در کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل اتوماتیک فرکانس در کوره القایی

سلام

چند وقتی هستش با کوره القایی آشنا شدم (با سوئیچینگ کمی آشنایی دارم) و یک نمونه خیلی کوچیک ساختم. بزرگ ترین مشکلم هم کنترول دستی فرکانسش هستش که باعث سوختن سوئیچ ها میشه. برای همین فرکانس رو همیشه بیشتر از رزونانس نگه میدارم.
    میخواستم بپرسم روشی برای کنترل اتوماتیک فرکانس وجود داره البته بدون استفاده از PLL . چون چیز زیادی در رابطه با استفاده با PLL نمیدونم.

برای اسیلاتور هم از ای سی های زیادی استفاده کردم IR2153-SG3225-TL494-74HC14
    توپولوژی هم نیم پل هستش و رزونانس سری . سوئیچ هایی که استفاده کردم 2SK3131-IRFP460-FGH60N60SMD
    خازن های مدار تانک هم از نوع MKP هستند 680nF 630V
    ترانس مچینگ هم 2 عدد فریت تروییدی به ابعاد 48x30x16 و متریال نامشخص چینی - 44:1 در محدودهی 32 -50 کیلو هرتز
    اینم آخرین شماتیک درایور ها و سوئیچ ها

سپاس فراوان

پاسخ : کنترل اتوماتیک فرکانس در کوره القایی

نوشته اصلی توسط شاهین خان زاده
    سلام

چند وقتی هستش با کوره القایی آشنا شدم (با سوئیچینگ کمی آشنایی دارم) و یک نمونه خیلی کوچیک ساختم. بزرگ ترین مشکلم هم کنترول دستی فرکانسش هستش که باعث سوختن سوئیچ ها میشه. برای همین فرکانس رو همیشه بیشتر از رزونانس نگه میدارم.
    میخواستم بپرسم روشی برای کنترل اتوماتیک فرکانس وجود داره البته بدون استفاده از PLL . چون چیز زیادی در رابطه با استفاده با PLL نمیدونم.

توپولوژی هم نیم پل هستش و رزونانس سری . سوئیچ هایی که استفاده کردم 2SK3131-IRFP460-FGH60N60SMD
    ترانس مچینگ هم 2 عدد فریت تروییدی به ابعاد 48x30x16 و متریال نامشخص چینی - 44:1 در محدودهی 32 -50 کیلو هرتز

سپاس فراوان
    1- یه عکس از مدارات، ترانس، کویل و کلا همه چیز بذار

2- با توجه با رزونانس سری در ثانویه، کوره رو هرگز نباید بدون بار روشن کرد. وقتی که کوره های رزونانس سری بدون بار روشن بشن، در فرکانس رزونانس جریان زیادی از اینورتر میگذره و...

3- خازن C11 از جنس MKP و تا حد امکان به سوییچ ها نزدیک باشه

4- گیت سوییچ ها نباید به هم وصل بشه. برای موازی کردن باید گیت ها با مقاومت جداگانه به درایور وصل بشن.

5- جریان خروجی درایور گیت خیلی خیلی کمه!!! حتما از درایورهای بهتر مثل HCPL3120 یا TLP350 استفاده کنید. بهتره درایور تغذیه منفی هم داشته باشه (توصیه اکید!)

در رابطه با PLL:
    PLL کار خیلی عجیبی نمیکنه. فقط روی فرکانس رزونانس قفل میشه. شما با هر روشی که دوست داشته باشی میتونی این کار رو انجام بدی. مثلا با میکرو (کاری که خودم انجام میدم).

سایز هسته با تعداد دور گفته شده مناسبه (حتی میشه تعداد دور رو کمتر کرد؛ البته قبل از پایدار کردن کارکرد کوره، بهتره این کار رو نکنید).

حتما یه سری عکس بذارید...
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

پاسخ : کنترل اتوماتیک فرکانس در کوره القایی

نوشته اصلی توسط شاهین خان زاده
      سلام

سپاس فراوان
      کاش بجای زدن تاپیک جدید این بحثو تو تاپیک "نحوه طراحی و حاسبات مدارهای منابع تغذیه و کوره القایی" میاوردین که مباحث بدرد بقیه هم میخورد.

در مورد استفاده از pll برای پیدا کردن فرکانس رزونانس و همچنین استفاده از میکرو اگه آقای سازگاران یک بیشتر توضیح بدن و یک شماتیم بذارن خیلی ممنون میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X