ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2013/11/27
    133
    8

راهنمایی درباره برنامه نویسی رو بات مسیر یاب

سلام دوستان من یه روبات 7 سنسوره ساختم . با ارایش زیر
    *
    * *
    * *
    * *
    مثلا سه مسیر برا گردش به طرفین و جود دارم . من چه متوجه شم که مسیر اول است و سرعت تنظیم کنم یا مسیر دوم

برای هر مسیر یه سرعت مناسب برای گردش بنویسیم.
    مثلا در گردش 45درجه سرعت یه مقداری
    و در گردش 90 درجه سرعت یه مقداری
    من نحوه ی تشخیس چرخش 45 و 90 رو می خوام با سنسور چه جوری مشخص کنم.

2014/05/04
    375
    11

پاسخ : راهنمايي درباره برنامه نويسي رو بات مسير ياب

نقل قول نوشته اصلی توسط s.h.h
    سلام دوستان من يه روبات 7 سنسوره ساختم . با ارايش زير
    *
    * *
    * *
    * *
    مثلا سه مسير برا گردش به طرفين و جود دارم . من چه متوجه شم که مسير اول است و سرعت تنظيم کنم يا مسير دوم

براي هر مسير يه سرعت مناسب براي گردش بنويسيم.
    مثلا در گردش 45درجه سرعت يه مقداري
    و در گردش 90 درجه سرعت يه مقداري
    من نحوه ي تشخيس چرخش 45 و 90 رو مي خوام با سنسور چه جوري مشخص کنم.
    سلام

شما براي اين چينش سنسور بهترين راه اينه که براي هر سنسور يک مقدار سرعت در نظر بگيريد . مثلا : اگر ما سنسور سمت پايين راست رو سنسور 1 در نظر بگيريم و سنسور پايين سمت چپ رو سنسور 7 در نظر گيريم , به اين طريق ميشه برانامه اي نوشت :
    سنسور 1 : موتور ها معکوس حرکت کنند , يعني يک موتور در جهت موافق و يک موتور در جهت مخالف
    سنسور 2 : يک موتور کاملا مي ايسته و موتور ديگه در جهت موافق جرکت ميکنه .
    سنسور 3 : سرعت يک موتور کم تر اس سرعت موتور ديگه .
    سنسور 4 : هر دو موتور با يک سرعت .

اين ميتونه مثالي باشه براي شروع نوشتن برنامتون , شما اول يک کدي را نوشته و تست گيريد سپس با آزمون و خطا کد را بهينه تر و ربات را دقيق تر کنيد .

راستي در نظر داشته باشيد که براي نوشتن ( مثلا ) شرط سنسور 4 که سنسور وسطي هست , فقط سنسور وسط را مورد بررسي قرار بدين نه اين که با سنسور هاي ديگه مقايسه کنيد !
    و چون شرطي که اول مينويسين با شرط بعدي که در خط بعد مينوسين , اولويتش بالا تره , اول شرط سنسور وسط را بنويسيد سپس يک شرط از سمت راست و يک شرط از سمت چپ . و به همين طريق ادامه دهيد .

موفق باشيد
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن
    2013/11/27
    133
    8

پاسخ : راهنمایی درباره برنامه نویسی رو بات مسیر یاب

سلام
    مثلاه برا مسیر 45درجه سرعت 250و مسیر 90 درجه سرعت 150 و مسیر نیم حلقه 100
    حالا من چه طوری بفهمم که کدام سنسور روی کدام مسیر است

2013/11/27
    133
    8

اگه روبات بدون pwmباشد فرقی ندارد سنوراهای سمت چه یه مقدارش یک شد دستور گردش به سمت چپ داده می شود (و گردش 45و90و نیم حلقه )فرقی ندارد .
    ولی وقتی با pwmکنترول می شود برای هر مسیر سرعت موتور متتقیر می باشد . منظور من این سرعته و تشخیص خط با دور با کدام سنسور می باشد
    2014/05/18
    10
    1

حالا من چه طوري بفهمم که کدام سنسور روي کدام مسير است

با سلام
    براي اينکه بفهمي در حال حرکت کدوم سنسور ها روي خط است مي توني از طَرق هاي شفاف استفاده کني .
    2014/05/04
    375
    11

سلام
    مثلاه برا مسير 45درجه سرعت 250و مسير 90 درجه سرعت 150 و مسير نيم حلقه 100
    حالا من چه طوري بفهمم که کدام سنسور روي کدام مسير است
    منظورتون رو متوجه نميشم , شما مگر ال اي دي متناظر به سنسور ها يا سر راه خروجي 0 و 1 سنسور ها وصل نکردين که هر موقع سنسور روي خط رفت ال اي دي متناظرش خاموش يا روشن شه ؟
    شما 7 تا سنسور دارين ! سنسور 4 سنسور وسط هست . 3 تا سنسور ميمونه سمت راست , اين سه تا رو به ترتيب از بالا , به اولي فقط مقدار سرعت موتو راست رو نصفه کنيد , به دومي موتور راست رو 0 بديت تا واسته و موتور چپ فقط به چرخه و به سنسور آخري با موتور راست با آخرين سرعت معکوس بزنه !
    اوکي؟
    7 تا سنسور کمه ک حالات مختلف براش بزارين .
    این جمله رو فراموش نکن
    2013/11/27
    133
    8

سلام
    قبول دارم من نمی تونم منظورم متوجه شما کنم.
    یه سوال از شما دارم در مسیر های چپ و راست (در انواع مسیر )ایا روبات می تونه با یک سرعت همه مسیر ها رو گردش کنه(سرعت روبات باpwmکنترول میشه).
    2014/05/04
    375
    11

سلام
    قبول دارم من نمي تونم منظورم متوجه شما کنم.
    يه سوال از شما دارم در مسير هاي چپ و راست (در انواع مسير )ايا روبات مي تونه با يک سرعت همه مسير ها رو گردش کنه(سرعت روبات باpwmکنترول ميشه).
    ببينيد , شما 7 سنسور دارين , کلا براي انواع پيچ ها در سمت چپ يا راست 3 حالت بيشتر ندارين ! حالا اين 3 حالت رو جوري بايد سرعت بهش بدين ک پيچ 90 درجه يا 145 درجه يا کم تر از 90 درجه رو منحني شکل و يا ... رد کنه ! اوکي ؟
    بازم منظورتونو نفميدم ! شما براي پيچ ها منجني لازمه ک يک موتور با سرعت زياد و يک موتور با سرعت کم بچرخه تا ربات به سمت پيچ متمايل شه ! وقتي پيچ 90 درجه هست يک موتور معکوس ميچرخه تا ربات کاملا بچرخه !
    این جمله رو فراموش نکن
    2013/11/27
    133
    8

سلام
    اگه میشه با همون ارایشی که هست فقت مسر سمت چپ رو برای سه گردش (گردش در عکسی که در لینک زیر گذاشتم هست)
    برنامه ش با بسکام با توضیح بنویسید .مسیر اول دوم سوم کدوم سنسور برای کدوم مسیر باشه با راهنمای ممنون میشه.
    یه سوال دیگه
    شما دباره روبات کنترولی اطلاعات دارین بابرد حداقل 500 متر.
    با تشکر
    http://s5.picofile.com/file/8140779392/r.PNG

l

2011/12/30
    421
    20

سلام

ببينيد شما قرار نيست براي هر مسير يک برنامه بنويسيد چون عملا به خاطر خطاهاي بسيار زياد موجود شما نمي تونيد بفهميد که الان به چه مسيري رسيديد. درواقع اين کار نياز به پردازش تصوير کل مسابقه توسط يک دوربين به صورت آنلاين را داره.

اما چيزي که شما بايد بنويسيد يک الگوريتم کنترلي کلي براي کنترل ربات هست که اين الگوريتم بايد بتونه ربات را از مسير هاي مختلفي که توي مسابقه هست عبور بده بدون اينکه بدونه الان به چه مسيري رسيده و فقط با دونستن موقعيت سنسور ها اين کار را انجام بده.

يک الگوريتمي که قبلا چون تعداد سنسور ها عموما کم انتخاب مي شد مرسوم بود به اين صورت بود که برا يهر وضعيت سنسور ها يه دستور براي موتور مي نوشتند يعني مثلا اگه شما 8 تا سنسور داشته باشيد ميشه 256 تا حالت که البته با يه سري ترفند ها بيشتر اين حالت ها حذف ميشه و فقط يه سريش ميمونه. مثلا در نهايت 50 تا حالت ميمونه که براي هرکدوم يه سرعت را به موتور ميدن.

بعد ها با سخت تر شدن مسابقات تيم ها مجبور بودن سنسور هاشون را زياد کنند که ديگه استفاده از اون الگوريتم سرسام آور بود يعني فرضا براي 20 سنسور خدا داند که چند حالت بايد نوشته بشه و تازه چه حالت هايي در نظر گرفته نميشه. براي همين الگوريتم هاي ديگه اجرا شدند. مثلا يکيشون الگوريتم مرکز گراست. يعني ربات شما همواره سعي مي کنه سنسور وسطش روي خط باشه. توي اين الگوريتم اگر سنسور هاي سمت راست يا چپ روي خط بيفتن نسبت به فاصله سنسور روي خط از سنسور وسط سرعت موتور ها را تغيير ميدن تا سنسور وسط بياد روي خط. اين همون الگوريتمي هست که آقاي اشراقي توي پست دوم خواستن به شما بگن که من ديگه توضيح نميدم.

کار هاي ديگه اي هم مثل PID و غيره ميشه انجام داد. اما الان بيشتر تيم ها از همين الگوريتمي که گفتم استفاده مي کنند. تعداد معدودي هم PID مي نويسند چون کار سختي هست ولي گه خوب اجرا بشه نسبت به اون الگوريتم خيلي بهتره.

ياعلي
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12