اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاثیر دوتا کانال ADC بر هم!؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاثیر دوتا کانال ADC بر هم!؟

سلام
    میدونم ممکنه باورتون نشه!
    یکی از دوستام داشت یک پاور LED روشن میکرد و میخواست یه چیزه فلشر مانند درست کنه به این صورت که شدت نورش موقع روشن بودن و فرکانسش قابل تنظیم باشه
    برای این کار از دو ولوم استفاده کرده بود و میخوندشون از ADC
    ولی خب مشکل اساسی اینجا بود که ولوم فرکانس روی شدت نور و بالعکس تاثیر داشت...
    من اولش فکر کردم مشکل کد داره ولی خب رفتم کلا بخش چشمک زن رو حذف کردم و عملا برنامه این شد
    کد:
    p = read_adc(0);
    q = read_adc(1);
    OCR0 = (p>>2)
    که اصلا مقدار q اهمیتی نداره
    ولی خب جالب اینجا بود که دوتا ولوم کم و زیاد شدنشون تاثیر داشت روی هم :|
    مثلا اگه p , q هرجفتشون به آخر میرسیدن و p رو پایین میوردم نور کم میشد :||||
    حالا یه آزمایش انجام دادم و ولوم q رو بردم روی یه ورودیه دیگه adc (و نخوندمش) جالبه تاثیرش حذف شد!
    دقیقا اون دوتایی که میخونیم روی هم تاثیر میزاره
    یک بار هم بین دوتا read_adc دیلی گزاشتم تاثیری نداشت
    کسی نظریه ای داره؟
    آیا Fake بودن میکرو باعث این شده ؟

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

پاسخ : تاثیر دوتا کانال ADC بر هم!؟

اووووئه! ما انقدرا چیزای عجیب دیدیم. این که توجیهش خیلی راحته:
    1) به خاطر PCB، مونتاژ، روغن لحیم، یا سیم کشیِ مدار، دو تا پایه نزدیک به هم با یه امپدانسِ کم به هم وابسته شدند.
    2) کلاً داخلِ میکرو فقط یک کانالِ A/D هست و همه پین ها توسط مالتی پلکسر انتخاب می شن. ممکنه از داخل آی سی مشکلی داشته باشه. من تو عمرم میکروی خراب زیاد دیدم :icon_razz:

برای رفع مشکل، اگه موارد بالا رو چک کردید و رفع نشد، این کار رو بکنید: هر بار که می خوای یکی از پین ها رو بخونید، اون یکی پین رو از حالتِ آنالوگ در بیارید و بکنید خروجی و صفر منطقی بهش بدید. دوباره، برای پینِ بعدی این کار رو انجام بدید و در هر حالت فقط یه دونه پین آنالوگ داشته باشید.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

پاسخ : تاثیر دوتا کانال ADC بر هم!؟

علاوه بر مواردی که دوستمون گفتن .

داخل میکرو یک واحد ADC بیشتر نداریم و مالتی پلکس های آنالوگ هم همیشه یک لختی دارند.
      شما بعد از سوئیچ نمونه های 1 ویا 2 رو DUMP در نظر بگیر و مابقی رو VALID .
      از جمله ی رفتگان این راه دراز
      باز آمده ای کو که به ما گوید راز
      هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
      چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X