اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از لوازم برقی 220 ولت در خودرو و یک سوال المنتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از لوازم برقی 220 ولت در خودرو و یک سوال المنتی

سلام و روز به خیر خدمت اساتید و مهندسین
    قبلش از طولانی بودن پست معذرت میخوام..
    حقیقتش مدتی هست که فکر ساخت چند وسیله رو دارم.منتها برخلاف اون چیزی که اول تصور میکردم خیلی پیچیده هست برای کسی مثل من که تنها در حد محاسبه توان به برق آشناست.
    لطفآ راهنمایی کنید .. خیلی نا امید شدم از خودم
    --
    مورد اول یک عدد المنت کوچک میخوام که با یه باتری 3 تا 9 ولت با توانهای معمول کار کنه..دمای زیاد هم داشته باشه و سریع هم داغ کنه.
    مثل هویه شارژی یا فندکهای usb:

میخواستم همین رو بخرم..منتها چون قسمت هیترشون خوابیده روی صفحه به کارم نمیاد..میخوام مثل هویه باشه..فرض کنید برای روشن کردن پیپ..
    من موندم چطور چیزی به این کوچیکی و با این باطری کم توان اینقدر گرما تولید میکنه و اینقدر هم دوام داره(300 عدد سیگارت روشن میکنه با یک بار شارژ!!)
    2-
    مورد دوم یه اجاق 12 ولت برای ماشین هست از همه بهتر تبدیل مثلا یک پلوپز 220 ولت 1200 وات به 12 ولت 1200 وات
    آیا امکان این کار هست بدون استفاده از اینورتر؟اینورتر نمیخوام استفاده کنم چون تلفات بالا میره..یه همچین وسیله ای به اندازه کافی توان میکشه.
    قانون المنتها برای تبدیل ولتاژ و جریان و .. رو کسی میتونه ساده بگه ما هم بفهمیم؟
    آیا المنت 12 ولت 220 ولت یا dc و ac داریم و تفاوتی میکنه هر کدوم یا نه همون المنت 220 ولت رو میشه به طریقی تبدیل به 12 یا 5 ولت کرد؟مثلا با بریدنش به قسمتهای کوچکتر؟
    میخوام بفهمم ..اما هر چی بیشتر میخونم کمتر میفهمم.ناامیدانه گیج شدم

3-راه اندازی لوازمی مثل اره برقی دریل یا مخلوط کن با برق ماشین...
    خوب اینا یه موتور 220 دارن درسته؟
    نمیشه یه موتور دی سی به همون اندازه توانشون خرید داد به یه مهندس برق عوضشون کنه؟
    این کار امکانپذیره؟یعنی فقط موتوره یا نه مثلا تو وسیله ای مثل بلندر یا دریل دور متغیر که دیمر دارن و کنترلر های مختلف که سر در نمیارم همشون باید تبدیل به 12 ولت بشن..
    به خاط آمپر بالاتر مثلا سیمشون عوض بشه و ...

خواهشآ اگر وقتش رو دارید هر چند طول بکشه تا حالش رو پیدا کنید حتی یک خط که یه چیزی بفهمم کمک کنید..واقعا جای کار زیادی داره..کلی پروژه DIY میشه با اینا راه انداخت و خیلی کمک کنندست برا همه
    ممنون از توجهتون

پ.ن:
    مدیر گرامی این تالار رو انتخاب کردم به این دلیل که حس کردم بیشترین نزدیکی رو به موضوع تالار داره ..اگر اشتباه کردم لطفآ جابجاش کنید اما حذفش نکنید
    ممنون

پاسخ : استفاده از لوازم برقی 220 ولت در خودرو و یک سوال المنتی

سلام در مورد پلوپز!که همچین چیزی پدر باتری را در میاره و اصلا فکرش هم آدمو به وحشت میندازه!!1200 وات!!با 12 ولت یعنی مصرف جریان 100 آمپر!
    در مورد دریل که از این شارژی ها هست میتونی یه سیم به جای باتریش بهش وصل کنی جواب میده
    المنت واسه 12 ولت را میتونی به نسبت طولش واسه 220 برا 12 ولت کمترش کنی.مثلا اگه 2متر واسه 220 ولت باشه واسه 12 چقد باشه.
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

پاسخ : استفاده از لوازم برقی 220 ولت در خودرو و یک سوال المنتی

سلام
      1- شما میتونید از نازکترین سیم المنت از جنس کروم (البته شاید اسم دیگه ای داشته باشه) که توی توپخونه - پاساژ فتوت و یا ابتدای لاله زار هست تهیه کنید که فکر نمیکنم نازکتر از 0.1 میلیمتر باشه و مبلغ یک مترش (این اندازه برای شما کافیه) تقریبا 2000 تومن هست. به روش تجربی یک سر باطری رو به سر سیم و سر دیگر باطری رو با یک تکه سیم معمولی وصل کنید و سیم معمولی رو به آرامی از انتهای سیم المنت کشیده و تا جایی نزدیک بشید که المنت سرخ بشه. اگر المنت به سرعت سرخ بشه، جریان مصرفی بالا میره و باطری زود تمام میشه. شما باید به صورت بهینه با توجه به نیاز، طول المنت رو انتخاب کنید. هرچه بیشتر سرخ بشه، جریان مصرفی بالاتری نیاز داره و هرچه جریان کمتری مصرف کنید، طول عمر باطری و زمان گرم کردن اجسام بیشتر میشه. این قسمت را باید به روش سعی و خطا انجام بدید. ولی راه علمی هم داره.
      من با این روش با یک آداپتور کم توان 60cc آب رو در مدت 54 ثانیه به جوش آوردم.
      ضمنا توی بازار المنتهای خوب هستند که تا دمای 1400 درجه تحمل دارند و اگر شما به درستی (نه زیاد از حد) جریان بهشون بدید، طول عمر بالایی دارند.

2- باز هم به روش بالا عمل کنید ولی یک مقدار از توانی که میخوای کم کن (البته اگر بتونی المنت پلوپز رو عوض کنی) تا بشه اینکار رو کرد و اگر از اینورتر استفاده کنی، بازده اونها از 85 تا 95 درصد هست که بد نیست.
      توی این کار شما وقتی توان مورد نیاز رو میاری پایین عمر باطری رو بالا میبری ولی زمان گرم کردن غذا رو بیشتر میکنی ولی اگر توان رو خیلی بیاری پایین اصلا غذا یا پلوپز گرم نمیشه
      و فقط باطری مصرف شده.

3- چرا نشه فقط هزینه زیاد داره و شما یا باید باطری به دستگاه وصل کنی یا اینکه یه منبع تغذیه داشته باشی که 12 ولت با 4 یا 5 آمپر جریان بده مثل دریل شارژی و پیچ گشتی شارژی. ولی چون بیشتر از برق شهر استفاده میشه جا برای ترانس و باطری نیست و حمل و نقل این دو هم به نسبت دستگاه های 220 ولت سخته پس بیشتر از 220 ولت استفاده میشه. وگرنه 12 ولت ایمنی بیشتری داره (نه اینکه 220 ولت ایمنی نداره یا ایمنیش کمه) در کل با 220 ولت هزینه پایینه و حمل و نقل آسان و ترانس و باطری نداره که خراب بشن.
      شبنم از سعی به سرچشمه خورشید رسید صائب تبریزی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X