اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین راه برای اندازه گیری ماکزیمم توان ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین راه برای اندازه گیری ماکزیمم توان ماسفت

سلام
    دوستان کسی میدونه چطوری میتونم بفهمم که یه ماسفت اریجینال هست یا نه!
    کاری به اینکه تو مدار جواب بده نداریم -این درسته ولی مدار که همیشه تو ماکزیمم حالت بار کار نمیکنه!
    در واقع میخواهیم حد ماکزیمم توان یا جریان دهی یه ماسفت رو بدست بیاریم-
    منتظر پیشنهادات دوستان هستیم

پاسخ : بهترین راه برای اندازه گیری ماکزیمم توان ماسفت

من یه بار این کارو برای irfz44 انجام دادم
    برای این کارنیاز به یک منبع تغذیه خیلی خیلی قوی از نظر جریان دهی داری که میتونی از جریان های زیر 15آمپر(روی12ولت) از پاور کامپیوتر استفاده کنی
    در مرحله دوم هم یه هدسینک بزرگ هم داری که میتونی از آلمینیوم فروشی یک متر پروفیل چهار گوش بخری

خب مراحلی که من انجام دادم بصورت زیر بود:
    1-منبع تغذیه 48ولت 120آمپر (منبع مال یه کارگاه صنعتی بود)
    2-روشن کردن کامل irfz44 با ولتاژ گیت سورس +15ولت
    3-گذاشتن یه ولتمتر روی درین سورس
    4-استفاده از دو آمپرمتر برای اندازه گیری جریان درین (برای جریان زیر 10آمپر از مولتی متر و برای جریان بالای 10آمپراستفاده از سنسور ACS758)
    5-استفاده از سیم المنت برای ساخت مقاومت متغییر برای کم و زیاد کردن جریان درین

من کم کردن مقاومت برای بالا بردن جریان درین رو تا سوختن irfz44 ادامه دادم
    جریان درین به 31آمپر که رسید irfz44 پوکید
    در نهایت تقریبا به توان 120رسیدم (ولتاژ درین سورس 3.5ولت و جریان درین 31آمپر)
    البته irfz44 رو به اسم اورجینال خریده بودم که واقعا هم اورجینال بود
    توان بدست اومده به خاطر دمای بالا یه 30واتی از دیتاشیت کمتر بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
      من یه بار این کارو برای irfz44 انجام دادم
      برای این کارنیاز به یک منبع تغذیه خیلی خیلی قوی از نظر جریان دهی داری که میتونی از جریان های زیر 15آمپر(روی12ولت) از پاور کامپیوتر استفاده کنی
      در مرحله دوم هم یه هدسینک بزرگ هم داری که میتونی از آلمینیوم فروشی یک متر پروفیل چهار گوش بخری

خب مراحلی که من انجام دادم بصورت زیر بود:
      1-منبع تغذیه 48ولت 120آمپر (منبع مال یه کارگاه صنعتی بود)
      2-روشن کردن کامل irfz44 با ولتاژ گیت سورس +15ولت
      3-گذاشتن یه ولتمتر روی درین سورس
      4-استفاده از دو آمپرمتر برای اندازه گیری جریان درین (برای جریان زیر 10آمپر از مولتی متر و برای جریان بالای 10آمپراستفاده از سنسور ACS758)
      5-استفاده از سیم المنت برای ساخت مقاومت متغییر برای کم و زیاد کردن جریان درین
      من کم کردن مقاومت برای بالا بردن جریان درین رو تا سوختن irfz44 ادامه دادم
      جریان درین به 31آمپر که رسید irfz44 پوکید
      در نهایت تقریبا به توان 120رسیدم (ولتاژ درین سورس 3.5ولت و جریان درین 31آمپر)
      البته irfz44 رو به اسم اورجینال خریده بودم که واقعا هم اورجینال بود
      توان بدست اومده به خاطر دمای بالا یه 30واتی از دیتاشیت کمتر بود
      بسیار عالی
      فقط این جربانی که شما عبور دادی در حالت دائم بوده و در حالت سوئیچینگ مدتی به ماسفت استراحت داده میشه
      شما باید ماسفت رو خیلی خنک نگه داری تا بتونی زیاد ازش جریان بکشی
      این آزمایشی که شما انجام دادی بسیار عالی بود ولی ماسفت به خاطر حرارت سوخته نه به خاطر کیفیت :read:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
        بسیار عالی
        فقط این جربانی که شما عبور دادی در حالت دائم بوده و در حالت سوئیچینگ مدتی به ماسفت استراحت داده میشه
        شما باید ماسفت رو خیلی خنک نگه داری تا بتونی زیاد ازش جریان بکشی
        این آزمایشی که شما انجام دادی بسیار عالی بود ولی ماسفت به خاطر حرارت سوخته نه به خاطر کیفیت :read:
        ماسفت روی یه یک متر پروفیل چهار گوش که دوسرش فن توربو گذاشته بودم پیچ شده بود
        در ضمن یه pt100 روی ماسفت گذاشته بودم
        دمای ماسفت به 85 درجه میرسید

ولی مثل خ.. از ماسفت کار کشیدم

ولی اون منبع 48ولت 120آمپره یه غولی برا خودش بود

دیدگاه

خیلی عالی بود ازمایش شما -من هم دقیقا همچین تستی مد نظرم بوده-31 امپر بازم خوب بوده!!!
          ولی منبع تغذیه بالاتر از 40 امپر ندارم متاسفانه- البته قصد داشتم ماسفت رو روی تک ببندم ولی خب این کار غیر طبیعی هست ولی شاید روی هیت سینک سی پی یو طبیعی تر به نظر بیاد!
          نمیدونم اینجا رو بهتره اقای منتظری جواب بدن- میخواستم برای تست ماسفت های توان بالا مثلا 250 امپر از باتری لیتیوم پلیمر با 25c استفاده کنم! نمیدونم چه روشی وجود داره برای رسیدن به جریان های در حد 200 امپر تقریبا!
          البته یک راه دیگر هم استفاده از اینورتر 200 امپر جوش هست ! در مورد هر کدوم نظری داشتید خوشحال میشم بشنوم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
            خیلی عالی بود ازمایش شما -من هم دقیقا همچین تستی مد نظرم بوده-31 امپر بازم خوب بوده!!!
            ولی منبع تغذیه بالاتر از 40 امپر ندارم متاسفانه- البته قصد داشتم ماسفت رو روی تک ببندم ولی خب این کار غیر طبیعی هست ولی شاید روی هیت سینک سی پی یو طبیعی تر به نظر بیاد!
            نمیدونم اینجا رو بهتره اقای منتظری جواب بدن- میخواستم برای تست ماسفت های توان بالا مثلا 250 امپر از باتری لیتیوم پلیمر با 25c استفاده کنم! نمیدونم چه روشی وجود داره برای رسیدن به جریان های در حد 200 امپر تقریبا!
            البته یک راه دیگر هم استفاده از اینورتر 200 امپر جوش هست ! در مورد هر کدوم نظری داشتید خوشحال میشم بشنوم
            اگه ولتاژ ماسفت بالا باشه میشه از ولتاژ سه فاز و یکسوساز گرتز استفاده کرد

دیدگاه

متاسفانه تا 60 ولت هست

دیدگاه

سلام. این هم روش بنده برای تست توان ماسفت و همراه همه محاسبات. روش یخی :mrgreen: نکته: وقتی مولتی ترن رو تغییر میدید پس از مدتی تواتن تغییر میکنه پس مرتبا توان رو اندازه بگیرید و تنظیم کنید تا موقعی که دیگه توان ثابت بشه
                راستی علت اینکه آقای غفار زاده ماسفتشون تو 31 آمپر سوخته هم همونطور که جناب منتظری فرمود افزایش دما بوده و همچنین از توان مجاز هم عبور کردین تو این محاسبات میتونید حساب هم کنید که در دمای مشخص چه توانی مجازه یه حساب سر انگشتی کردم دیدم بله ماسفت ایشون در این جریان و توان خیلی خوب و بیشتر از انتظار عمل کرده یعنی باید زود تر از اینا میسوخت :rolleyes:.
                برای 3205 یه مثال زدم البته ماسفت ها اینجور نیستند که یه خورده از مجاز بالاتر بریم بسوزن :biggrin: وقتی از مجاز بالاتر میریم ممکنه عمرش شدیدا کم بشه و یا بسوزه
                نکته خیلی مهم: دمای پیوند رو با دمای بدنه اشتباه نگیرید لطفا :mrgreen:
                تو مثال زیر میبینید که ماکزیمم توان مجاز برای ماسفت [glow=red,2,300]200[/glow] واتی در [glow=red,2,300]آب یخ[/glow] پس از رسیدن به تعادل(ثابت شدن اختلاف دما بین پیوند و بدنه و هیتسینک) [glow=red,2,300]175[/glow] وات بیشتر نیست!!

[hr]
                برای تست ماکسیمم جریان هم باید به این نکته توجه کنید که باز بستگی به دما داره. مثلا یه ماسفت 49 آمپری در صورتی که دمای بدنش 100 درجه باشه بیشتر از 35 آمپر نباید بدیم بهش ضمن اینکه توان هم در این دما نباید بالاتر از مجاز بشه.
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X