اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاهش فوق العاده در مصرف میکرو کنترلر برای پزشکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاهش فوق العاده در مصرف میکرو کنترلر برای پزشکی

سلام به دوستان متخصص و دانشمندم
    من یک سوال دارم ولی توروخدا اینبار کمکم کنید چون خیلی حیاتیه؟؟؟
    من می خوام یک سیم به داخل حفره راست قلب بفرستم تا پالسهای طبیعی قلب که مقدارشون بین 0.18 میلی ولت تا 2.5 میلی ولت هست رو توسط یک میکروکنترلر avr تشخیص بده و اینطور برنامه شرطی رو به میکرو کنترلر بدیم که اگه پالسی رو از سیم داخل قلب در یافت کرد که هیچ(هیچ کاری رو نکنه) اگه دریافت نکرد یک پالس مربعی رو از یکی از پایه هاش تولید کنه!
    اینجا سوال اصلی من اینه که واسه اینکه باتری مدار من خیلی عمر کنه باید مصرف میکروکنترلر رو تا اندازه 1میکرو آمپر کاهش بدیم.!!!!!
    از طرفی این مقدار جریان کم در مد power seve قابل دستیابی هست!
    نکته سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که آیا میکروکنترلر میتواند در این مدpower save این دستورات رو انجام بده.یعنی هر 0.7ثانیه منتظر یک پالس از قلب می مونه و اگر پالس رو دریافت کرد تایمرش رو ریست کنه!و دوباره تا0.7 ثانیه بعد منتظر پالس دیگری باشه!اما اگه پالس رو در این 0.7 ثانیه دریافت نکرد خود میکرو فورا یک پالس مربعی رو توسط یکی از پایه هاش برامون تولید کنه و همزمان دوباره تایمرش و ریست کنه و اینکار هم چنان ادامه پیدا کند!!!؟؟؟
    آیا میتواند این دستورات رو در مد های کم مصرفش انجام بده بطوری که جریان مصرفی اش یک میکروآمپر یا حتی کمتر باشه!!!؟؟؟؟؟

توروخدا راه نماییم کنید

پاسخ : کاهش فوق العاده در مصرف میکرو کنترلر برای پزشکی

من متخصص نیسم تازه کارم
    امیدوارم به کارتون بیاد :sad:
    اما به نظرم شما اول ولتاژ تقویت میکنین تا میکرو راحتتر بفهمه بعد تو این مد باید تایمر 2 را انداخت گفت هر 0.7 ثانیه اور فلوشه
    وقفه اور فلو فعال باشه
    تو وقفه بیاد چک کنه ولتاژ الان هس یا نه
    اگه نبود خودش با pwm موجو بفرسه چون فک کنم میخواین ولتاژ کم باشه که البته تو این مد نمیشه بنابراین نمیدنونم چطوری میخواین موجو با ولتاژ کم بسازین!!
    ولی میشه یک پایه را 1 کرد یک دیلی دوباره صفر شبیه یک پالس که اصلا دقیق نیس
    اما کلن من هیچ جا ندیدم میکرو با این جریان کم کار کند!!
    امیدوارم کمک کرده باشم

دیدگاه

شما اینو با مدارات منطقی میتونی ببندی
      که از لحاظ جریان کشی واقعا شمارو راضی خواهند کرد.
      .The best question deserves a better answer
      =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
      «پناه»می برم «به خدا»
      از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
      محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

سلام دوباره:
        درمورد مقدار ولتاژی که میکرو بای ارسال کنه این توضیح رو بدم که مقددار این ولتاژ بین 1 الی 2.5 ولت هست که اونم باید موقع برنامه نویسی خودمون به میکرو تعیین کنیم که چه مقدار ولتاژی رو تولید کنه بفرسته!!!
        من ندیدم با مدارات منطقی بسازن البته شاید بشه خب اما با میکرو راحت تر و قابل برنامه ریزی هست که واسم خیلی مهمه
        مطمئنم که با میکرو درست میشه
        مثلا میکروکنترلر های msp430مصرفشون خیلی کمه اما تو ایران نیست !حداقل من نتونستم پیدا کنم!!!!
        ولی در مشخصات میکروهای avr مدلهای ATmega640، ATmega128،ATmega2560، ATmega1281، ATmega256،نوشتند که مقدار مصرفشون در حالت power down ، مقدار مصرفش 100نانوآمپره!!البته با ولتاژ1.5 ولتم هم کار میکنند

دیدگاه

سلام

اولین نکته اینه که برای کار پزشکی اجازه استفاده از هر قطعه ای رو ندارید!

باید قطعات گرید پزشکی داشته باشند
          مدار رو با یه پ امپ مقایسه کننده ببندید
          خروجی پ امپ مقایسه کننده رو بدید به 555
          جریان کشی اش فوق العاده کمتر از یه میکرو کنترلر می شه

و این که تا تو دنیای صنایع عادی دانشمند نشدی، تو دل و جیگر ملت آیسی فرو نکن :biggrin:
          برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
          http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

برادر مرتضی سلام دوباره
            شرمنده از تاخیر پاسخم چون چندین روز بود که انجمن غیرفعال شده بود و قادر به پیگیری سوالم نبودم
            الان که فکر میکنم میبینم پیشنهاد شما خیلی جالب است
            اگر ممکنه لطفا یک حدودی بگید که در صورتی که با این مدار اگر بسازم مصرفش چقدر پایین میشه.در حد نانوآمپر میشه؟؟؟؟!!!!!
            میتونی در مورد مداری که گفتی یک شکل شماتیک هم بکشی یا بیشتر توضیح بدی
            ببینید من مداری میخوام که خیلی خیلی ساده باشه و خیلی خیلی مصرفش پایین باشه همانطور که گفتم در حد نانوآمپر!!!!
            مدار اینطوری کار کنه که بوسیله اوپ امپ فوق کم مصرف ولتاژهای بین 2.5 الی 12 میلی ولت رو تقویت کنیم تا بتونیم حس کنیم!!
            و مداری تولیدکننده پالس مربعی هم که بتونه هر 0.7 ثانیه پالس مربعی با ولتاژ2.5ولت و عرض پالس0.40 میلی ثانیه تولید کنه!
            ما خروجی تقویت شده اوپ امپ را به این مدار تولید کننده پالس مربعی بدیم تا اگر هر 0.7 ثانیه از خروجی اوپ امپ ولتاژ دریافت شد، پالس مربعی تولید نشود تا 0.7 ثانیه بعد اما اگر در این 0.7 ثانیه از اوپ امپ ولتاژی دریافت نشد یک پالس مزبعی 2.5 ولت با عرض 0.40 میلی ثانیه تولید کند!!و این سیکل همچنان ادامه دارد!!
            بنظرتون میشه با این چیزی که گفتین ساخت تا جریانش در حد نانو آمپر باشه
            لطفا راهنماییم کنید

دیدگاه

سلام دوباره دوستان یک کمی هم به من بکنند
              خیلی وقته منتظرم هااااااا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              توروخدا یه کمکی بکنید

دیدگاه

همه میکرو کنترلر ها ( 99.99 درصد ) اونچه که شما میخواهید رو دارن . اصلا برای این کار برای اکثر وقفه یک مود در نظر گرفته شده بنام خارج کردن از wake up . یعنی شما میکرو رو میبری به حالت idel . ولی با این حال وقفه ها ازجمله وقفه سرریز تایمر و اکسترنال و یوزارت و مقایسه گر آنالوگ و .. فعال است . با رخ دادن وقفه میکرو به حالت اصلی میره . وکارشو انجام میده . مثلا تایمر رو با مقدار معادل 7. ثانیه بار گذاری میکنی و باز میکرو رو میبری به حالت آیدل

کد:
                Idle Mode When the SM2..0 bits are written to 000, the SLEEP instruction makes the MCU enter Idle
                mode, stopping the CPU but allowing SPI, USART, Analog Comparator, ADC, Two-wire Serial
                Interface, Timer/Counters, Watchdog, and the interrupt system to continue operating. This sleep
                mode basically halts clkCPU
                and clkFLASH
                , while allowing the other clocks to run.
                Idle mode enables the MCU to wake up from external triggered interrupts as well as internal
                ones like the Timer Overflow and USART Transmit Complete interrupts. If wake-up from the
                Analog Comparator interrupt is not required, the Analog Comparator can be powered down by
                setting the ACD bit in the Analog Comparator Control and Status Register – ACSR. This will
                reduce power consumption in Idle mode. If the ADC is enabled, a conversion starts automatically when this mode is entered
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

میکرو pic سری های جدیدترش در حد نانو ولت مصرف دارند :eek:
                  مورد تایید وزارت بهداشت هم هستند

دیدگاه

سلام

اول از همه خیال شما رو راحت کنم
                    وقتی می گی ولتاژ تولیدی قلب بین فلان قدر و تا فلان قدر هست، این ولتاژ نسبیه.
                    مثل مدارات عادی نیست که گراند مشترک داشته باشه.
                    شما قطعا این ولتاژ رو بین دو نقطه از بدن دارید و متاسفانه امکان اینکه گراند مدارت رو به گراند بدن وصل کنی نیست :rolleyes:
                    یا بهتر بگم، قضیه دیگه adc میکروکنترلرها نیست که برایت ولتاژ رو نسبت زمین شون اندازه می گیرند، قضیه مثل مولتی مترها هست که شما به دو پراب برای اندازه گیری ولتاژ نیاز داری

خلاصه کلام، بدون پ امپ ها کار خاصی از دستت بر نمی آد و با میکروهای avr نمی تونی به جواب برسی (من دنبال pic نبودم و خبر ندارم)

اول سر فرصت بشین دیتاشیت ad620 رو بخون و بخش ecg اش توجه کن.
                    بعد در مورد پایه ref این تراشه (ad620) و حکمت استفاده از اون مطالعه کن تا قضیه دستت بیاد.

اگه دنبال پروژه دانشگاهی هستی که یچیزی سر هم بکن و بده استادت، احتمالا استادت هم نمی فهمه
                    اگه هم دنبال پروژه واقعی هستی، هر تراشه و میکرویی که شما اراده کنی توسط چند وارد کننده بصورت سفارشی برایت می آورند. تو چنین پروژه ای خودت رو گیر موجود بودن یا نبودن قطعات در ایران ننداز.

نوشته اصلی توسط ariane
                    ماشاءالله وزارت بهداشت!!!
                    ازین کارها هم می کنه ؟ تا اونجایی که اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت رو که دیدم اینا بهشون بگی میکرو، یاد همخانواده های آتاری و سگا می افتند
                    می شه منبع فرمایش تون رو بنویسید ؟ برایم خیلی جالب شد
                    برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                    http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm

...من می خوام یک سیم به داخل حفره راست قلب بفرستم تا ...
                      مگه می شه یک سیم فلزی رو مستقیما بفرستی داخل بدن، اون هم داخل بطن و یا دهلیز؟!

دیدگاه

سلام
                        والا این چیزی که شما نوشتی مو به تن آدم سیخ میکنه :eek:
                        با AVR میخوای قلب رو چک کنی. فقط کافیه هنگ کنه (حالا شما بیا watchdog رو هم فعال کن) :cry2: :cry2: :cry2:
                        AVR نویزپذیریش بالاست
                        دنبال ARM برو
                        البته اینا نظر منه :eek: :eek:
                        شبنم از سعی به سرچشمه خورشید رسید صائب تبریزی

دیدگاه

سلام به همه دوستان و کلی از زحمتهایی که واسه کمک بهم کشیدین ممنون
                          راستی انجمن هی غیر فعال میشه اگ پاسخم طول کشیده از شما معذرت میخوام ولی تقصیر از من نیست انجمن وقتهایی که من اینترنت دارم غیرفعال میشه!!بازم شرمنده
                          داداش مرتضی شما گفتی اگه خروجی اوپ امپ رو به آ سی 555 بدم جریان مصرفیش خیلی کم میشه!!!!
                          چقدر کم میشه؟؟؟؟
                          من جریان مصرفی در حد 1 میکرو آمپر و یا کمتر میخوام؟؟این 555 جریانش اینقدری میشه؟؟؟؟
                          من میخوام جریان مصرفی مدارم کمتر از 1میکروآمپر یا حداقل برابر با 1میکرآمپر باشه؟
                          جزیان مصرفی اپ امپ ad620 چقدره؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
                            مگه می شه یک سیم فلزی رو مستقیما بفرستی داخل بدن، اون هم داخل بطن و یا دهلیز؟!
                            سلام بله میشه سیم فرستاد داخل قلب.البته داخل بطن راست البته از نوع پزشکی اش که بهش لید میگن
                            اونم یک جور سیم قابل انعطاف بالاست که حدود 60 اهم مقاومتش هست
                            البته بهتره بگم دوتا سیم در داخل یک پوشش خون سازگاره که یکی از دوتا سیمها به خود بافت قلب متصل میشه و نوک یسم دیگری هم در کنارش به فاصله تقریبا 10 میلی متری قرار گرفته که سیکل رفت و برگشت جریان کامل باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariane
                              ممنون از پیشنهادت ولی لطفا عدد دقیق رو بگو چون کارم جوری حساس هست که نمیشه به حدودی و تقریبی اینا کار کرد :cry2:
                              البته فکر کنم منظورتون نانو وات بوده دیگه :rolleyes:
                              خب جریانش واسم خیلی مهمه :read:
                              ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X