اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش پخش فیلم با xmega

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اموزش پخش فیلم با xmega

سلام
    مهندس کی نژاد لطفا میشه در مورد پخش فیلم با xmega که فیلمش رو در اپارات گذاشتید یکم توضیح بدید.من با lpc1768 کار میکنم خواستم ببینم میشه روی این میکرو هم پیاده کرد.ارادتمند
    لینک اپارات
    http://www.aparat.com/video/video/one/videohash/iJDWj/setdata/xml

پاسخ : اموزش پخش فیلم با xmega

این کلیپ در اینترنت موجود بوده و مطابق توضیحی که در متن روی فیلم قرار داده شده، ظاهرا کد آن با اسمبلی نوشته شده است. در این صورت به احتمال زیاد اطلاعات فیلم ابتدا توسط یک نرم افزار سطح بالا به دیتای لازم برای نمایش روی LCD تبدیل شده و روی حافظه جانبی ریخته شده و XMEGA به روش sector این اطلاعات را با سرعت زیاد می خواند و روی خطوط LCD قرار می دهد.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
      یکی از استادامون گفته یه برد بسازید و بیارید که یه فیلم همراه صداش رو پخش کنه
      نامرد 6نمره از 20نمره برای این پروژه گذاشته ، درس سیستم tv هست (3واحدی)
      گفته السیدیn96 و کیفیت فیلم هم مهم نیست

در واقع یه چیز مثل mp4پلیر

من دنبال یه پروژه آماده میگردم که فقط بسازمش ، اگه چیزی سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

بهتره میکروئی انتخاب کنی که FSMC داشته باشه همون ال سی دی کنترلر
        بعد هم در مورد فرمت های AVI بدون فشردگی تحقیق کن
        بعد هم بایستی اتصال میکرو از طریق SDIO با مموری رو مطالعه کنی
        و بعد استفاده از میکرو با کلاک SDIO بالا و همچنین استفاده از مموری های سرعت بالا
        بعد خوندن به روش سکتوری
        روند کار اینطوری هست
        موفق باشی
        هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
          سلام
          یکی از استادامون گفته یه برد بسازید و بیارید که یه فیلم همراه صداش رو پخش کنه
          نامرد 6نمره از 20نمره برای این پروژه گذاشته ، درس سیستم tv هست (3واحدی)
          گفته السیدیn96 و کیفیت فیلم هم مهم نیست

در واقع یه چیز مثل mp4پلیر

من دنبال یه پروژه آماده میگردم که فقط بسازمش ، اگه چیزی سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید
          در لینک زیر پروژه نمونه ای برای پخش فیلم روی LCD نوکیا از طریق AVR به همراه سورس آن وجود دارد:

http://blog.vinu.co.in/2012/06/avr-v...color-lcd.html

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
          نامرد
          برای استاد خود که شما را با این پروژه در مسیر فعالیت علمی و پیشرفت قرار داده، از لفظ چندان مناسبی استفاده نکرده اید.
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اموزش پخش فیلم با xmega

نوشته اصلی توسط طراح
            در لینک زیر پروژه نمونه ای برای پخش فیلم روی LCD نوکیا از طریق AVR به همراه سورس آن وجود دارد:

برای استاد خود که شما را با این پروژه در مسیر فعالیت علمی و پیشرفت قرار داده، از لفظ چندان مناسبی استفاده نکرده اید.
            نامرد رو به این لحاظ گفتم که ترم پیش 8 نفر رو با این که نمره امتحانشون به نمره پاس میرسید به خاطر تحویل ندادن همین پروزه با نمره 6.75 انداخته بودشون

بابت لینک هم ممنون

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اموزش پخش فیلم با xmega

نوشته اصلی توسط طراح
              من دوبار متن این لینکی رو گذاشتین رو ترجمه کردمو و خوندم
              یه چیزایی فهمیدم
              خوشبختانه یه نوکیا 3100 دارم که السیدیش همینی هست که گفته

من الان گیج شدم
              گفته اسکریپت فایتون داخل لینوکس برای تبدیل وبدئو لازمه

مثل برای راه اندازیش لینوکس میخواییم :cry2: :cry2:

دیدگاه

مدت زمان زیادی است که به دلیل کمبود وقت فرصت ندارم مانند چند سال پیش، پروژه هایی را در سایت در اختیار دوستان قرار دهم. این کمبود وقت و تراکم کاری البته همچنان برقرار است. اما اخیرا تصمیم گرفته ام در صورت مهیا شدن شرایط و مطابق توضیحات بعدی، در مورد بحث پخش فیلم از طریق XMEGA و بررسی حداکثر تعداد فریم ممکن فعالیتی را انجام دهم. انجام این کار نیازمند طی دو مرحله است:
                1- بخش مربوط به PC و نرم افزارهای آن که از طریق یک نرم افزار، فیلم مورد نظر با فرمتی که به حداقل زمان دسترسی از طریق میکروکنترلر نیاز داشته باشد روی حافظه های mmc یا SDC ذخیره می شود.
                2- بخش مربوط به میکروکنترلر که با حداکثر سرعت ممکن (که ممکن است لازم باشد از طریق برنامه نویسی اسمبلی حاصل شود)، اطلاعات حافظه را بخواند و روی LCD نمایش دهد.
                در شرایط فعلی چنانچه دوستانی اطلاعات و وقت کافی در اختیار داشته باشند که بخش اول این کار را انجام دهند و کار تا مرحله ذخیره سازی اطلاعات فیلم بصورت سکتوری انجام شود، برای بخش کد نویسی بهینه برای میکروکنترلر این امکان وجود دارد که زمانی را در حد مقدور اختصاص دهم تا کار به نتیجه برسد. برای من علیرغم گرفتاری ها و مشغله های موجود، انجام این پروژه بیشتر جنبه یک Challenge و درگیر شدن با صورت مسئله و ایجاد افق هایی برای دوستان علاقه مند را دارد، هر چند که احتمالا از نتایج آن بتوان در پروژه ها و کاربردهای عملی هم استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                  مدت زمان زیادی است که به دلیل کمبود وقت فرصت ندارم مانند چند سال پیش، پروژه هایی را در سایت در اختیار دوستان قرار دهم. این کمبود وقت و تراکم کاری البته همچنان برقرار است. اما اخیرا تصمیم گرفته ام در صورت مهیا شدن شرایط و مطابق توضیحات بعدی، در مورد بحث پخش فیلم از طریق XMEGA و بررسی حداکثر تعداد فریم ممکن فعالیتی را انجام دهم. انجام این کار نیازمند طی دو مرحله است:
                  1- بخش مربوط به PC و نرم افزارهای آن که از طریق یک نرم افزار، فیلم مورد نظر با فرمتی که به حداقل زمان دسترسی از طریق میکروکنترلر نیاز داشته باشد روی حافظه های mmc یا SDC ذخیره می شود.
                  2- بخش مربوط به میکروکنترلر که با حداکثر سرعت ممکن (که ممکن است لازم باشد از طریق برنامه نویسی اسمبلی حاصل شود)، اطلاعات حافظه را بخواند و روی LCD نمایش دهد.
                  در شرایط فعلی چنانچه دوستانی اطلاعات و وقت کافی در اختیار داشته باشند که بخش اول این کار را انجام دهند و کار تا مرحله ذخیره سازی اطلاعات فیلم بصورت سکتوری انجام شود، برای بخش کد نویسی بهینه برای میکروکنترلر این امکان وجود دارد که زمانی را در حد مقدور اختصاص دهم تا کار به نتیجه برسد. برای من علیرغم گرفتاری ها و مشغله های موجود، انجام این پروژه بیشتر جنبه یک Challenge و درگیر شدن با صورت مسئله و ایجاد افق هایی برای دوستان علاقه مند را دارد، هر چند که احتمالا از نتایج آن بتوان در پروژه ها و کاربردهای عملی هم استفاده کرد.
                  درود بر استاد کی نژاد
                  بنده در حد توانم حاضرم همکاری کنم.
                  دو تا سوال:
                  - قراره از همون LCD N96 که به دوربین متصل کرده بودید استفاده کنید؟
                  - فکر می کنید حد اکثر سرعت خوندن از mmc یا sdc با xmega چقدر باشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط "میلاد"
                    دو تا سوال:
                    - قراره از همون LCD N96 که به دوربین متصل کرده بودید استفاده کنید؟
                    - فکر می کنید حد اکثر سرعت خوندن از mmc یا sdc با xmega چقدر باشه؟
                    به نظر می رسد همان LCD گزینه مناسبی باشد. به لحاظ سرعت خواندن از mmc رسیدن به یک عدد دقیق مستلزم بررسی کافی است. اما از همان کلیپ موجود در اینترنت در مورد پخش فیلم می توان به صورت کلی به این نتیجه رسید که در صورت کد نویسی صحیح و استفاده از حداکثر ظرفیت، سرعت بتواند به حدی برسد که یک فیلم را با تعداد فریم های بالا نمایش دهد.

دیدگاه

چیزهایی که من از بررسی LCD متوجه شدم ایناست :

-ظاهرا LCD N96 از درایور به شماره ILI2398 استفاده میکنه.

-انتقال داده به LCD از طریق پورت سریال(SPI) یا پارالل (8 یا 9 یا 16 یا 18 بیتی) امکان پذیره.

-داده ورودی باید داده های RGB مربوط به پیکسل ها باشه.

-دو تنوع رنگ 65k و 242k میتونیم داشته باشیم.

-هر رنگ در هر پیکسل به 6 بیت داده احتیاج داره که جمعا میشه 18 بیت داده برای هر پیکسل با تنوع رنگ 242k .

-حالت هایی وجود داره که رنگهای آبی و قرمز از داده 5 بیتی استفاده می کنند و فقط رنگ سبز از 6 بیت استفاده می کنه که جمعا میشه 16 بیت برای هر پیکسل که اگر از این حالت استفاده بشه تنوع رنگ 65k خواهیم داشت.

-به نظر میرسه برای نمایش تصویر حالتی که کمترین حجم انتقال داده و بیشترین سرعت رو داشته باشه حالت باس پارالل 16 بیتی به همراه تنوع رنگ 65k باشه.اگر قرار باشه از این حالت استفاده کنیم باید دیتای RGB تصاویر به فرمت تصویر زیر باشند.

دیدگاه

یک تصویر رو به عنوان نمونه تبدیل کردم. برای اطمینان از اینکه تبدیل درست انجام شده زحمت بکشید داده ها رو بریزید روی LCD و ببینید تصویری رو که همراه اون داده ها هست نمایش میده یا خیر. متاسفانه من این LCD رو ندارم .
                        داده ها به همون فرمتی که توی پست قبل گفتم هستند.برای هر پیکسل 16 بیت داده داریم.پیکسل ها از گوشه بالا سمت چپ تصویر شروع میشند و به سمت راست و پایین ادامه پیدا می کنند تا به گوشه پایین و سمت راست تصویر برسند.

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...1ea21e5f8c46b1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط "میلاد"
                          یک تصویر رو به عنوان نمونه تبدیل کردم. برای اطمینان از اینکه تبدیل درست انجام شده زحمت بکشید داده ها رو بریزید روی LCD و ببینید تصویری رو که همراه اون داده ها هست نمایش میده یا خیر. متاسفانه من این LCD رو ندارم .
                          داده ها به همون فرمتی که توی پست قبل گفتم هستند.برای هر پیکسل 16 بیت داده داریم.پیکسل ها از گوشه بالا سمت چپ تصویر شروع میشند و به سمت راست و پایین ادامه پیدا می کنند تا به گوشه پایین و سمت راست تصویر برسند.

نرم افزارتنو که تبدیل میکنه میشه اینجا بزارین؟
                          .The best question deserves a better answer
                          =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
                          «پناه»می برم «به خدا»
                          از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
                          محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط "میلاد"

فایل شما را امتحان کردم و تصویر نمایش داده می شود. اما رنگ های نمایش داده شده با قرار دادن مدهای RGB و BGR در هر صورت صحیح نبودند. البته ممکن است عدم نمایش صحیح رنگ ناشی از تنظیم رجیسترها باشد که باید در فرصت بیشتر در این مورد بررسی کنم. اما یک امکان دیگر این است که در نرم افزار شما به شکل صحیح مقداردهی مطابق رنگ ها انجام نشده است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                              فایل شما را امتحان کردم و تصویر نمایش داده می شود. اما رنگ های نمایش داده شده با قرار دادن مدهای RGB و BGR در هر صورت صحیح نبودند. البته ممکن است عدم نمایش صحیح رنگ ناشی از تنظیم رجیسترها باشد که باید در فرصت بیشتر در این مورد بررسی کنم. اما یک امکان دیگر این است که در نرم افزار شما به شکل صحیح مقداردهی مطابق رنگ ها انجام نشده است.
                              من برای تبدیل، نرم افزاری که مخصوص این کار باشه پیدا نکردم و تبدیل رو با matlab انجام دادم.دیتای RGB که matlab تحویل میده 24 بیتیه یعنی برای هر رنگ 8 بیت. تنها کاری که من انجام دادم این بود که 8 بیت رو برای رنگ های B و R به 5 بیت و برای G به 6 بیت تبدیل کردم. به نظر من اگر تصاویر تک رنگ داشته باشیم بهتر میشه اشکال کار رو فهمید. من چند تا تصویر تک رنگ رو با همون فرمت تبدیل کردم. توی کد RGB تصاویر مربوط به رنگ های R وBوG رنگ اصلی در بیشترین مقدار خودشه و بقیه رنگها مقدارشون صفره . مثلا تمام داده های مربوط به رنگ R به صورت 0xF800 هستند.توی رنگ مشکی همه داده ها صفر و توی رنگ سفید داده ها تماما یک هست.اگر نمایش رنگ ها ماهیتا دچار اشکال باشه از طریق نمایش این تصاویر میشه فهمید اما اگر توی شدت و ضعف رنگ ها اشکالی وجود داشته باشه فکر نکنم از این روش معلوم بشه.

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=dea51698d9d051273596e8f73078dfb8

نوشته اصلی توسط •.´™ مَسِِــــح`.•
                              نرم افزارتنو که تبدیل میکنه میشه اینجا بزارین؟
                              بعد از اطمینان از درستی عملکرد این روش حتما تمام منابعش رو معرفی می کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X