اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی سنسور O2 مورد استفاده در خودرو ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی سنسور O2 مورد استفاده در خودرو ها

با سلام
    برای یک پروژه هدف این است که مقدار اکسیژن موجود در گاز را اندازه گیری کنم و مقدار را به درصد گزارش دهی کنم.
    سنسور اکسیژن کم نیست اما قیمت هاشون یکم بالاست مثل Ke25 و Ke50 که در حدود 400000 و 500000 تومان هست.
    یکی از دوستان سنسور O2 مورد استفاده در خودرو را پیشنهاد داد و یدونه پژویی !! رو گیر آوردم حدودا 70000 تومان.
    دو تا سیم (به رنگ سفید ) برای هیتر داره و دو تا سیم (طوسی و مشکی ) خروجی DC متغیر با گاز O2 میده.اینو توی اگزوز ماشین ها میزارن تا ECU ماشین تشخیص بده ترکیب مناسبی از سوخت و هوا داره یا نه و آلایندگی و مصرف سوخت رو کنترل کنه.
    در جهان رازهایی هست که جز به بهای ریختن خون فاش نمی شود . شهید مرتضی آوینی

پاسخ : راه اندازی سنسور O2 مورد استفاده در خودرو ها

خروجی سنسور در وضعیتی که غوطه ور در گاز Co2 هست 90mv- و در هوای اطاق 20mv در حالی که غوطه ور در گاز O2 هست 65mv میده.البته این ولتاژهارو به صورت میانگینی که توی اسکوپ دیجیتال نشون میده ذکر کردم و طبیعیه که 4 الی 5 میلی ولت نوسان داشته باشه. اینم نقشه تقویت کننده اش

دیدگاه

اینم شکل ظاهری سنسور اگزوز !! ببخشید سنسور O2

و نحوهاستفاده اش در ماشین

اضافه شده در تاریخ :
      و اما سوال اصلی من
      این تقویت کننده که من بستم نمی دونم چرا در همه رنج ها ضریب تقویتش یکسان نیستبه این جدول توجه کنید
      O2 full Room Air Co2 full
      vsensor 43mv 16.5mv -20 mv
      vout apm 1.24v 116mv 48mv

می بینید که گین تغییر کرده و نمی دونم دلیلش چیه!

اضافه شده در تاریخ :
      فکر می کنم دامنه ولتاژ خروجی توسط اون خازنی که در خروجی گذاشتم به یه نحوی داره غیر خطی می شه.اما برای پایداری ولتاژ خروجی به اون خازن نیاز دارم که !!!

اضافه شده در تاریخ :
      امکانش هست یک مدار تقویت کننده ولتاژ DC در محدوده چند میلی ولت تا 2.5 ولت پیشنهاد بدید؟ممنون میشم دوستان :redface:

اضافه شده در تاریخ :
      کسی نیست کمک کنه در مورد سوالم؟ :question:

دیدگاه

منم همین مشکل رو دارم

خداتونو شکر یکی نیست خبر داشته باشه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سایت آردینو یه ترانسدیوسر استانداردمعرفی کرده
        https://forum.arduino.cc/t/lambda-shield-for-arduino-wideband-oxygen-sensor/500832

اما تو بازار پیدا نمیشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X