اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه مناسب برای تغذیه بخور آب سرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه مناسب برای تغذیه بخور آب سرد

خب بعضی از دوستان شکایت کرده بودند که در تایپک بخور سرد همش از منبع تغذیش حرف می زنیم. من این تایپک رو زدم که هر کس برای تغذیه این مدارات مشکل داشت اینجا سوالشو مطرح کنه تا دوستان دیگه بتونن راحت کارشون رو انجام بدن.

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
    سلام دوستان لطفا در مورد منبع تغذیه در این تاپیک بحث نکنید چون قسمت منبع تغذیه در سایت فعال هست.

خب در ادامه می خواستم جواب سوالات آقای ircaspianhero روبدم

شما میتونید با یه پاور یه منبع تغذیه متغیر 60 ولتی 5 آمپر درس کنید که در لینکی که گفته بودم مثل اینکه توضیحات یکم مبهم بود و خودم هم نفهمیدم چی گفت حالا این مدار رو نگاه کنید.

همون طور که میبینید یه ترانس با چند تا جروجی تو مدار هست (البته در واقعیت 7 تا خروجی داره ولی توی پرتئوس بیشترینش همین بود) شما با یه کلید چند کانال (6 کاناله)
    رو به خروجی های مدار به جز منفی وصل میکنید. اون خروجی ها از 3.3 تا 55 ولت میدن که با تنظیم کردنش متغیر میشه. بعد 4 تا دیود یکسو ساز فست 6 آمپری میگیرید و باهاش یه پل دیود درس میکنید. بعد یه خازن 10 یا 100 میکرو 63 ولتی میگیر برای کاهش ریپل. بعد مدار تمومه و استفاده میککنید. :biggrin:

بعضی از دوستان هم که نمیتونستند پایه منفی رو پیدا کنن اینجوری هست.

http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : منبع تغذیه مناسب برای تغذیه بخور آب سرد

ممنون دوست عزیز: ابهام زیاد داره مدار+ عکس ها!!
    توی عکس دومی میتونی ولتاژ ها را مشخص کنی؟؟؟ ان ثانویه ای که نوشتی یعنی چی؟؟؟ چند ولت داره؟؟؟
    ان 2 تا اولیه که مشخص کردی!! ان 2 تا چند ولت دارند؟؟؟
    من یک چیز را متوجه نشدم!! الان می توان مثلا ان 55 ولت را متغیر کرد؟؟؟ 54و53 و........
    مثلا یک سلکتور 7 حالته دارم:
    حالت 1: 1 ولت
    حالت 2: 3.3 ولت
    حلت3: 5 ولت
    حالت4: 12 ولت
    حالت 5: 55 ولت
    ایا به این صورت در می اید!!؟؟؟
    من میخوام طوری باشه که مثلا ولتاژ را از 55 ولت: تنظیم کرد روی .....و 51 و 52 ولت!!! یک جور هایی خیلی دقیق باشه؟؟؟ مثل ولوم!!!
    ایا به این صورت میشه تنظیم کرد؟؟؟

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
      ممنون دوست عزیز: ابهام زیاد داره مدار+ عکس ها!!
      توی عکس دومی میتونی ولتاژ ها را مشخص کنی؟؟؟ ان ثانویه ای که نوشتی یعنی چی؟؟؟ چند ولت داره؟؟؟
      ان 2 تا اولیه که مشخص کردی!! ان 2 تا چند ولت دارند؟؟؟
      من یک چیز را متوجه نشدم!! الان می توان مثلا ان 55 ولت را متغیر کرد؟؟؟ 54و53 و........
      مثلا یک سلکتور 7 حالته دارم:
      حالت 1: 1 ولت
      حالت 2: 3.3 ولت
      حلت3: 5 ولت
      حالت4: 12 ولت
      حالت 5: 55 ولت
      ایا به این صورت در می اید!!؟؟؟
      من میخوام طوری باشه که مثلا ولتاژ را از 55 ولت: تنظیم کرد روی .....و 51 و 52 ولت!!! یک جور هایی خیلی دقیق باشه؟؟؟ مثل ولوم!!!
      ایا به این صورت میشه تنظیم کرد؟؟؟

سپاس
      یه خبر خوب بهت بدم که کیتی که خریدی به درد می خوره!

مثلا اگه پایه آخر 55 ولت باشه و پایه یکی مونده به آخری فرض میکنیم 24 ولت باشه. یعنی 31 اختلاف پتانسیل. بعد پایه های آخری و یکی مونده به آخری رو به کیتتت وصل میکنی. برای خروجی هم از + خروجی کیتت استفاده میکنی اما برای منفی از همون منفی چک. اینجوری از 25 ولت تا 55 ولت متغیر داری 1.5 آمپر. البته باید پل دیود رو به جای دیود معمولی از دیود فست استفاده کنی.

دیدگاه

مثلا اگه پایه آخر 55 ولت باشه و پایه یکی مونده به آخری فرض میکنیم 24 ولت باشه. یعنی 31 اختلاف پتانسیل. بعد پایه های آخری و یکی مونده به آخری رو به کیتتت وصل میکنی. برای خروجی هم از + خروجی کیتت استفاده میکنی اما برای منفی از همون منفی چک. اینجوری از 25 ولت تا 55 ولت متغیر داری 1.5 آمپر. البته باید پل دیود رو به جای دیود معمولی از دیود فست استفاده کنی.
        ممنون دوست عزیز: من متوجه حرف تان نشدم!!! چطوری ترکیب کردید!!! با کیت!!! اصلا منبع تغذیه سویچینگ متغیر بدون درد سر وجود داره!!؟؟
        چرا از رگولاتور برای متغیر کردن 55 ولت استفاده نمی کنید!!؟؟؟
        در اخر هم عاقبت نگفتید این دیود فست : شماره یا مدل اش چی هست؟؟؟ مثلا 1n4007!!

سپاس

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه مناسب برای تغذیه بخور آب سر

ممنون دوست عزیز: من متوجه حرف تان نشدم!!! چطوری ترکیب کردید!!! با کیت!!! اصلا منبع تغذیه سویچینگ متغیر بدون درد سر وجود داره!!؟؟
          چرا از رگولاتور برای متغیر کردن 55 ولت استفاده نمی کنید!!؟؟؟
          در اخر هم عاقبت نگفتید این دیود فست : شماره یا مدل اش چی هست؟؟؟ مثلا 1n4007!!

سپاس

خب اینکه میگن که lm317 تا 37 ولت می تونه متغیر کنه یعنی ختلاف پتانسیل ورودی باید تا 37 ولت باشه. خب شما فکر می کنیند که 55 ولت رو نمی تونه، بلکه می تونه اما نمی تونه تا 1 ولت تا 55 ولت رو متغیر کنه بلکه از 25 ولت تا 55 ولت.

این مدار رو ببند.پل دیود با دیود های فست درس کن (مدلشو در آخر میگم) یه خازن 10 میکرو 63 ولت بزار.
          خب کیتت 2 تا ورودی داره که مثل مدار وصل میکنی. و 2 تا خروجی داره که منفی و مثبت هستند. ما کاری به منفی نداریم چون از منفی پل دیود میگیریم. اگه از منفی کیت بگیریم ولتاژ تا 31 ولت میشه.

پایه منفی رو که میدونی ، برای 55 و 24 هم آخری و یکی مونده به آخری

خب مدل دیود های فست. شما به مغازه داره بگید دیود یکسوساز فست می خوام بهتون میده ، مدلش هم uf4007 , uf 4001 هست که 4007 از اونیکی بهتره.

سوالای بود در خدمتیم

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
            چند ابهام:
            1. این مداری که الان شکل اش را کشیدید:برای متغیر کردن ولتاژ ایا نیاز به ولوم نداره؟؟؟ این مدار جسارتا جواب میده یا فرضا جای کیت درست کردید؟؟؟ ایا میشه به جای کیت از همین مدار استفاده کرد؟؟
            ان طوریکه من متوجه شدم باید کیت را به جای وصل کردن به ترانس 16 ولت دوبل : باید به ترانس پاور وصل کنم!! درسته؟؟؟
            من الان کیت به دستم نرسیده: و ذهنیتی ارز مدار اش ندارم!!! برای همین قاتی کردم!!!
            میگم ایا میشه طبق گفته هایتان: از 0 تا 24 ولت را متغیر کنیم با کیت!! دوباره از 24 تا 55 ولت را متغیر کنیم!!! بعد 2 تا مدار را با هم سری کنیم!!!! ولتاژ هاش با هم جمع میشه!!
            و میشه از 0 تا 55 ولت متغیر: دقیقا هما کاری که من میخواستم با ان کیت کنم و ولتاژ 2 تا کیت را با هم سری میخواستم کنم!! 0 تا 37 ولت بود که می شد 74 ولت!!
            سپاس

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه مناسب برای تغذیه بخور آب سر

ممنون دوست عزیز:
              چند ابهام:
              1. این مداری که الان شکل اش را کشیدید:برای متغیر کردن ولتاژ ایا نیاز به ولوم نداره؟؟؟ این مدار جسارتا جواب میده یا فرضا جای کیت درست کردید؟؟؟ ایا میشه به جای کیت از همین مدار استفاده کرد؟؟
              ان طوریکه من متوجه شدم باید کیت را به جای وصل کردن به ترانس 16 ولت دوبل : باید به ترانس پاور وصل کنم!! درسته؟؟؟
              من الان کیت به دستم نرسیده: و ذهنیتی ارز مدار اش ندارم!!! برای همین قاتی کردم!!!
              میگم ایا میشه طبق گفته هایتان: از 0 تا 24 ولت را متغیر کنیم با کیت!! دوباره از 24 تا 55 ولت را متغیر کنیم!!! بعد 2 تا مدار را با هم سری کنیم!!!! ولتاژ هاش با هم جمع میشه!!
              و میشه از 0 تا 55 ولت متغیر: دقیقا هما کاری که من میخواستم با ان کیت کنم و ولتاژ 2 تا کیت را با هم سری میخواستم کنم!! 0 تا 37 ولت بود که می شد 74 ولت!!
              سپاس
              نه این مثلا کیتتونه ، مگه می خوای مدار کیتو خودت بسازی؟ اول و آخرش کیت دستتون میرسه! :wow:
              خب باید طبق مدار کیت رو وصل کنید. (اگه به پایه آول و آخر ترانس پاور وصل کنی منفجر میشه دقیقا مثل مدار)
              با این مدار از 24 ولت تا 55 ولت می تونید بگیرید. (اونجوری که میگید 2 تا شو سری کنم یا باید یه ترانس دیگه بگیری یا از یک ترانس استفاده کنی که اگه از یه ترانس استفاده کنی ، دوبل که میشه 500 میلی آمپر و با 2 مدار میشه 250 میلی آمپر که یه قطره هم باهاش نمتونی بخار کنی :wow

همین مدار که بهت دادم بهترینه ، فکر نکنم برای بخور سرد به ولتاژ های کمتر از 25 ول و بیشتر از 60 ولت نیاز داشته باشی

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من دقیقا متوجه نشدم: کدام قسمت ان ترانس یا چوک بزرگ باید وارد کیت بشه:(به جای ترانس دوبل 16 ولتی)
                گمان کنم کیت دستم برسه بهتر متوجه بشم چی به چی هست!! اخه راهنما داره!!!
                من مدار کیت نمیخوام خودم طراحی کنم!! مبخوام کپی بزنم ازش!!! و 2 تاش کنم!!
                من عاقبت ولتاژ این 8 پایه ترانس را متوجه نشدم! چند ولت هست تا!!!لطفا توضیح بده!!
                ان اولیه و ثانویه که مشخص کردید ! چه کاربردی دارند؟؟

من مدار را فقط به خاطر پیزو نمیخوام!!
                سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من دقیقا متوجه نشدم: کدام قسمت ان ترانس یا چوک بزرگ باید وارد کیت بشه:(به جای ترانس دوبل 16 ولتی)
                  من عاقبت ولتاژ این 8 پایه ترانس را متوجه نشدم! چند ولت هست تا!!!لطفا توضیح بده!!

سپاس
                  راستش شما طبق مدار دس کنید چون با نوشته نمیشه چیزی رو انتقال داد. پایه اول و آخر ترانس که به پل دیود می خوره. بعد کیتت 2 تا ورودی برق داریه یکیش میشه | پل دیود و دومیش میشه پایه یکی مونده به آخری چک. خروجی هم مثبت کیت و منفی پل دیود. شما قطعات رو بگیری دستت میاد.

حالا مدار کیت رو چه کپی بزنی چه طراحی کنی خروجیت با ترانس 1 آمپر بیشتر از 250 میلی آمپر نمی شه.

پین ها هم فکر کنم اینجوری باشه منفی - 3.3 - 5 - 12 - 24 -48

48ولت بعد از گذر از پل دیود به 55 ولت میرسه.

اولیه و ثانویه رو من ننوشتم روی خود عکس بوده ، کاری باهاش نداشته باش ، مظورش دور های اولیه و ثانویه چک هست.

اگه بخاطر پیزو نمی خواید پس برای چی می خواید ؟ برای منبع تغذیه آزمایگاهی نمیشه استفاده کرد کلا باید مدارتو عوض کنی. بعد دوست عزیز اگه برای پیزو نمی خواید چرا تو تاپک پیزو نوشتید؟ :-? :-?

دیدگاه

سپاس
                    راستش شما طبق مدار دس کنید چون با نوشته نمیشه چیزی رو انتقال داد. پایه اول و آخر ترانس که به پل دیود می خوره. بعد کیتت 2 تا ورودی برق داریه یکیش میشه | پل دیود و دومیش میشه پایه یکی مونده به آخری چک. خروجی هم مثبت کیت و منفی پل دیود. شما قطعات رو بگیری دستت میاد.

حالا مدار کیت رو چه کپی بزنی چه طراحی کنی خروجیت با ترانس 1 آمپر بیشتر از 250 میلی آمپر نمی شه.

پین ها هم فکر کنم اینجوری باشه منفی - 3.3 - 5 - 12 - 24 -48

48ولت بعد از گذر از پل دیود به 55 ولت میرسه.

اولیه و ثانویه رو من ننوشتم روی خود عکس بوده ، کاری باهاش نداشته باش ، مظورش دور های اولیه و ثانویه چک هست.

اگه بخاطر پیزو نمی خواید پس برای چی می خواید ؟ برای منبع تغذیه آزمایگاهی نمیشه استفاده کرد کلا باید مدارتو عوض کنی. بعد دوست عزیز اگه برای پیزو نمی خواید چرا تو تاپک پیزو نوشتید؟ :-? :-?

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                      چرا؟؟؟ :sad: :surprised:

من نگفتم که برای پیزو نمیخوام!!
                      برای پیزو میخوام!! ولی میخوام یک چیز باشه جون دار :mrgreen: و حوصله ترانس هم ندارم!! چون بزرگ هست و جا گیر هست!!
                      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:چرا؟؟؟ :sad: :surprised:
                        من نگفتم که برای پیزو نمیخوام!!
                        برای پیزو میخوام!! ولی میخوام یک چیز باشه جون دار :mrgreen: و حوصله ترانس هم ندارم!! چون بزرگ هست و جا گیر هست!!
                        سپاس
                        خب تراست یه آمپره، وقتی از دوبلش استفاده کنی میشه 500 میلی آمپر . خب باید خروجی رو به 2 تا کیت وصل کنی که به هر کیت 250 میلی آمپر میرسه و چون خروجی کیت رو می خوای سری کنی همین 250میمونه و بیشتر نمیشه :smile: باید یه 5 آمپریش بخری 30 هزار تومن :biggrin:که 1.5 آمپر خروجی داشته باش

منظورتو از جون دار نفهمیدم. خوب مدار از این سگ جون تر ؟ :biggrin: مگه منبع تغذیه بدون ترانس میشه؟ ولی یه دفعه می خواستم پاورو نصف کنم، یعنی قسمت چک به بعد رو با اره بریدم. :twisted: بعد زدیم به برق که روشن نشد. بعد که به دوستام گفتم که اون آیسیه برای روشن شدنش یه سیگنال میفرسته ما به هر جا 5 ولت زدیم کار نکرد. بعدش شد ایام امتحانات و کار اینا که دیگه سراغش نرفتم.

یه کار دیگه هم میشه کرد. من یه مدار lm317 بهت میدم . مثلا یکشون برق 25 ولت میده که حداقله ، بعد یه اون یکیه میتونی بین 1 ولت تا 25 ولت نظیم کنی یعنی در واقع همه ولتاژ ها :wow: خوبه برات بکشم؟

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                          خب تراست یه آمپره، وقتی از دوبلش استفاده کنی میشه 500 میلی آمپر . خب باید خروجی رو به 2 تا کیت وصل کنی که به هر کیت 250 میلی آمپر میرسه و چون خروجی کیت رو می خوای سری کنی همین 250میمونه و بیشتر نمیشه :smile: باید یه 5 آمپریش بخری 30 هزار تومن :biggrin:که 1.5 آمپر خروجی داشته باش
                          من میخوام به هر کیت یک ترانس 1 امپر وصل کنم!! که میشه 2 تا کیت و 2 ترانس 1 امپر!!! بعد سیم هاش با سری کنم!! اینجوری در کل 500 میلی می ماند یا 250 میلی ؟؟؟
                          ه کار دیگه هم میشه کرد. من یه مدار lm317 بهت میدم . مثلا یکشون برق 25 ولت میده که حداقله ، بعد یه اون یکیه میتونی بین 1 ولت تا 25 ولت نظیم کنی یعنی در واقع همه ولتاژ ها :wow: خوبه برات بکشم؟
                          ممنون میشم اگر مدار lm317 با رسم کنی!!
                          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من میخوام به هر کیت یک ترانس 1 امپر وصل کنم!! که میشه 2 تا کیت و 2 ترانس 1 امپر!!! بعد سیم هاش با سری کنم!! اینجوری در کل 500 میلی می ماند یا 250 میلی ؟؟؟ممنون میشم اگر مدار lm317 با رسم کنی!!
                            سپاس
                            خب اینجوری میشه 500 میلی آمپر که باز کمه حتی یه آمپر هم کمه باید 1.5 به بالا داشته باشی

مدارهای زیادی هم هست. توی اینترنت سرچ کن lm317 بعد مدارهایی میاد که هموشن کار میکنن ، (یکیشون یه مقاومت 240 اهمی با پتانسیومتر 5 کیلو اهمی داره من اونو درس کردم و کار کرد، تقربا اول صفحه هم هست)

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:

میگم lm317 مگه تا 37 ولت :متغیر نمی کنه؟؟؟
                              پس چرا توی عکس گفته حداکثر 28 ولت؟؟

سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X