اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مونتاژ کاری دوباره مدار لامپ های کم مصرف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مونتاژ کاری دوباره مدار لامپ های کم مصرف

دوستان سلام

من به چندتا الکتریکی که مدارات معیبوب داشتند رفتم چندتایی مدار گرفتم و کلیه قطعات رو بجز ترانس و فیبر عوض کردم و به حباب لامپ وصل کردم و کار کردند :biggrin:
    اگر اینطوری باشه باتوجه به قیمت 3600 تومان برای مدارات 40-50-60-70 وات بنظرتون تو تعداد میصرفه مدارات رو دوباره مونتاژ کنیم؟
    مقاومت+دیود+خازن+ترانزیستور= 2500 تومان

درمورد مونتاژ کردن دوباره مدارات لامپ های مهتابی کسی نظری نداره؟
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

پاسخ : مونتاژ کاری دوباره مدار لامپ های کم مصرف

سلام در توان های پایین چندان به صرفه نیست اما در توان های بالا مثلا بالای 40 وات کاملا به صرفه است.
    مخصوصا وقتی که برخی اوقات با عوض کردن فقط یکی دو قطعه میشه لامپ رو درست کرد.
    خرید عمده لامپ سوخته هم خیلی خوب هست.
    در مورد بالاست مهتابی هم دقیقا همین طور هست اما بالاست قیمت بالایی ندارد و در بیشتر مواقع تعمیر چندان به صرفه نیست.

sigpic

دیدگاه

با سلام
      در مورد این بالاست ها میتوانید در یک بالاست ترانزیستورها را با نوع قوی تر تعویض نمایید و وات خروجی بالاتری را از آن بگیرید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
        سلام در توان های پایین چندان به صرفه نیست اما در توان های بالا مثلا بالای 40 وات کاملا به صرفه است.
        مخصوصا وقتی که برخی اوقات با عوض کردن فقط یکی دو قطعه میشه لامپ رو درست کرد.
        خرید عمده لامپ سوخته هم خیلی خوب هست.
        بله توان کم قیمتشون 1800 تومنه که ارزش نداره
        تعمیرشون یکم وقت گیر هست مگرنه اکثرا با تعویض سه چهار قطعه مدار روشن میشه

در مورد این بالاست ها میتوانید در یک بالاست ترانزیستورها را با نوع قوی تر تعویض نمایید و وات خروجی بالاتری را از آن بگیرید
        یعنی به همین راحتی؟ مگه طراحی مدارشون چطوریه؟

دیدگاه

سلام من زیاد تعمیر کردم ولی ارزش نداره.چون لامپ عمرشو کرده یه مدت کار میکنه بعدا میسوزه.بهتره تازه از بازار بخری با گارانتی.

دیدگاه

سلام اگه منظورتون از مونتاژ کاری اینه که از مدارات لامپ کم مصرف کپی بگیریم و بساریم که فکر نکنم همونطور که دوستان گفتند به صرفه نیست چون هم اختلاف قیمت خیلی نیست هم اینکه نیاز به چوک با فاصله هوای زیاد داره(قسمت وسط هسته) و وقتی که برای سیمپیچی و مونتاژ میزاریم زیاد میشه :surprised:
            یه نکته هم بگم اگه خواستید از بالاستی استفاده کنید که مال خود لامپ نبوده اول اینکه مقاومت فیلامین خودش با فیلامینی که قراره روش بندازین برابر و یا نزدیک هم باشه وگرنه درصورت کمتر بودن بالست ممکنه بیسوزه یا کم عمر بشه و دوم اینکه توان ها رو نزیدک به هم بزارید. در صورت کمتر بودن نور لامپ کمتر و در صورت بیشتر بودن ممکنه فیلامین بسوزه.
            نوشته اصلی توسط nimdar
            با سلام
            تعویض ترانزیستور با ترانزیستور قوی تر توان رو بالاتر که نمیبره هیچ راندمان هم ممکنه کمتر بشه چون ترانزیستور های قوی تر بتای کمتری دارند که ممکنه رو بازده مدار تاثیر بذاره. توان مدار به چوک و خازن های استارتر و ... بستگی داره نه به سوییچ.
            نوشته اصلی توسط reza_asd22
            سلام من زیاد تعمیر کردم ولی ارزش نداره.چون لامپ عمرشو کرده یه مدت کار میکنه بعدا میسوزه.بهتره تازه از بازار بخری با گارانتی.
            این طور نیست تعمیر لامپ های کم مصرف توان های بالا خیلی به صرفه هم هست چون خیلی وقت ها بوده که لامپ هایی که تعمیر کردم بیشتر از قبل از تعمیرش عمر کرده زیاد پیش میاد که لامپ فیلامینش هنوز نو هست و شدت نورش هم کم نشده ولی بالاستش میسوزه و لامپش هنوز دست نخورده باقی مونده و با تعمیر یا تعویض بالاست به راحتی درست میشه :mrgreen: حتی لامپ هایی که فیلامینشون خیلی کار کرده باز هم ارزش تعمیر دارند :mrgreen: با تعمیر کردن لامپ کلی به حفظ محیط زیست کمک میشه :biggrin:
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : مونتاژ کاری دوباره مدار لامپ های کم مص

درمورد چوک های موجود در لامپ های کم مصرف کسی اطلاعاتی داره؟ آیا نوار رنگی (قرمز زرد سفید سبز) ربطی به نوع چوک داره؟ میشه چوک های رو در توان های همسان با یکدیگر جایگزین کرد؟
              چرا تنوع مدارات لامپ ها حتی در توان های یکسان اینقدر زیاده؟ بیشتر از 20 نوع مدار الان دم دستمه هرکدوم یه طرحی دارن!!!

اضافه شده در تاریخ :
              بازم سلام
              این مدارات زیر ور ببینید
              همشون یک طرح دارن یک pcb کاملا مشابه با اکثر قطعات مشابه
              ولیییییییییییی..........
              در یکی دوتا قعطه مثلا اندازه یک مقاومت در یک مدار 10 اهم در مدار دیگر 15 اهم! یکی 100 کیلو دیگری 470 کیلو و یا در توان یکی .25 وات دیگری 1وات متفاوتند!!!
              میخوام بپرسم آیا چوک این مدارت هم متفاوت هست؟ از نظر قیافه و ظاهر سیم و فریت کاملا برابرند ولی سلف سنج دقیق ندارم!
              چرا تفاوت مختصری دارند

دیدگاه

سلام
                بله دوست عزیز با هم از نظر ظرفیت با هم در حد چند میکرو با هم فرق میکنند البته این تفاوت از روی ظاهر قضیه محسوس نیست ولی وقتی شما بخواین وات بردتون رو از اون چیزی که هس بالاتر ببرید باید علاوه بر تقویت ترانزیستورها چک خروجی روهمراه با خازن دوسر لامپ :mrgreen:تعویض کنی و گرنه در همون کارکرد اولیه ترانزیستور ها می گرمن %-( %-( %-(
                بگذارید و بگذرید
                ببینید و دل مبندید
                چشم بیاندازید ودل مبازید که
                دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
                  سلام
                  بله دوست عزیز با هم از نظر ظرفیت با هم در حد چند میکرو با هم فرق میکنند البته این تفاوت از روی ظاهر قضیه محسوس نیست
                  راستش با سلف سنج مدار (دست ساز) اندازه چوک هرو گرفتم باهم فرق دارشتند درصورتی که pcb ها یکی هستند فقط در اندازه چند مقاومت و خازن باهم تفاوت دارند!

دیدگاه

سلام
                    دوست عزیز من فعلا تو شرکت لامپ سازی قسمت تعمیراتم البته تو تعمیرات دست شیطون رو از پشت گره زدم =))
                    اگه مشکلی داری اگه بلد بودم کمکت میکنم :bye :bye
                    بگذارید و بگذرید
                    ببینید و دل مبندید

دیدگاه

دوستان کسی اطلاعات جدیدی نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                        دوستان کسی اطلاعات جدیدی نداره؟
                        مقدار سلفی آنها از 1.7 تا 2.3 میلی هانری است، توانهای بالاتر مقدار سلفی بالاتری دارند البته به دیگر مقادیر مدار هم ربط داره مخصوصاً فرکانس رزونانس

اگر تو تیراژ خواستی من از این سلفها خیلی سراغ دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
                          مقدار سلفی آنها از 1.7 تا 2.3 میلی هانری است، توانهای بالاتر مقدار سلفی بالاتری دارند البته به دیگر مقادیر مدار هم ربط داره مخصوصاً فرکانس رزونانس
                          البته توان های بالاتر مقدار سلفی کمتری دارند مثل تغذیه سوییچینگ. سطح مقطع هسته تو توان های بالاتر بزرگتر هم هست.
                          [hr]
                          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام
                            شما اگه میخواید تعمیراتی داشته باشید :nice:یه لامپ بالای 60وات (به دلیل توان راه اندازی بالاتر)سالم بگیر بعدش شیشه از برد رو از هم جدا کن بعدش4تا گیره سوسماری مشکی و4تا قرمز(برای سرعت تست زنی بالاتر)مطابق شکل زیر:http://www.solidfiles.com/d/8357d119d3/tester.png[url=http://[/url]
                            شکل رو :mrgreen: :icon_razz:

اضافه شده در تاریخ :
                            دوست عزیز شاید اون لینک کارنکنه این رو بزن:
                            http://www.solidfiles.com/d/8357d119d3/tester.png]
                            شکل رو :mrgreen: :icon_razz:

اضافه شده در تاریخ :
                            دوست عزیز شاید اون لینک کارنکنه این رو بزن:
                            http://www.solidfiles.com/d/8357d119d3/tester.png
                            بگذارید و بگذرید
                            ببینید و دل مبندید

دیدگاه

میشه این عکس رو بیشتر توضیح بدین؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X