اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محافظ برای کل ساختمان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار محافظ برای کل ساختمان

با سلام به دوستان عزیز جند روزیه میخوام یه محافظ کلی برای خونه جور کنم ولی خیلی کرونه از دوستانی که نقشه مدار محافظ رو دارن خواهش میکنم برام بزارن از اون محافظ ها که بعد از کنتربرق میزارن تا کل خونه رو سابورت کنه

پاسخ : مدار محافظ برای کل ساختمان

با سلام
    چه جور محافظی میخواهید؟ اگر فقط شبیه محافظ یخچال که یک مدار تاخیری است ، همان مدار را استفاده کنید و بجای رله اتصال مدار از یک رله و یک کنتاکتور استفاده نمایید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
      با سلام
      چه جور محافظی میخواهید؟ اگر فقط شبیه محافظ یخچال که یک مدار تاخیری است ، همان مدار را استفاده کنید و بجای رله اتصال مدار از یک رله و یک کنتاکتور استفاده نمایید .
      محافظی میخوام که وقتی ازش 20 آمپر هم بکشی کم نیاره و اگه ولتاژ بالاتر از 220 ولت شد بتونه ولتاژ رو روی 220 ولت و حالت سینوسی صاف ثابت نگه داره اگرم از 175 ولت کمتر شد برق رو قطع کنه
      در کل مداری میخوام که هم تایمر داشته باشه هم مقایسه گر ولتاژ باشه و هم تثبیت کننده ولتاژ

دیدگاه

منم قبلا به همچین چیزی فکر کرده بودم بنظرم میتونه چیز جالبی بشه
        در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
        گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Farshid.Parvari
          محافظی میخوام که وقتی ازش 20 آمپر هم بکشی کم نیاره و اگه ولتاژ بالاتر از 220 ولت شد بتونه ولتاژ رو روی 220 ولت و حالت سینوسی صاف ثابت نگه داره اگرم از 175 ولت کمتر شد برق رو قطع کنه
          در کل مداری میخوام که هم تایمر داشته باشه هم مقایسه گر ولتاژ باشه و هم تثبیت کننده ولتاژ
          سیستمی ک میفرمایید اسمش استبلایزر هست و تثبیت کننده س در واقع.
          پیاده سازیش برا جریان 20 آمپر 220 ولت یعنی حدود 4کیلو وات پیچیدگی زیادی داره و تجهیزات آماده ش تو بازار هست.
          تو همین انجمن در موردش صحبت شده، سرچ کنید ب نتایجی میرسید...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
            سیستمی ک میفرمایید اسمش استبلایزر هست و تثبیت کننده س در واقع.
            پیاده سازیش برا جریان 20 آمپر 220 ولت یعنی حدود 4کیلو وات پیچیدگی زیادی داره و تجهیزات آماده ش تو بازار هست.
            تو همین انجمن در موردش صحبت شده، سرچ کنید ب نتایجی میرسید...
            ممنون از پاسخ گو?? سر?ع شما
            من هرچ? توی انجمن سرچ کردم تاپ?ک? در ا?ن مورد پ?دا نکردم اگه لطف کن? همون ل?نک تاپ?ک? که در ا?ن رابطه توش بحث شده رو برام بزار.
            حالا به نظر شما م?شه راحت چن?ن مدار? رو ساخت?از لحاظ مال? به صرفه هست ?ا آماده بخر?م بهتره?

دیدگاه

مگه یه رله می تونه برق پریز های خونه رو بده؟ من هم تو فکرش بودم ولی به علت کم بودن حداکثر جریان رله ، ولش کردم. باید 10 تا رله بزاری یا یه رلی بزرگ و خوب پیدا کنی
              http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

اگر دستگاه حساس و گرانقیمتی در خانه ندارید، نیازی به استفاده از استابیلایزر ندارید به ویژه که عملا، مشکلات زیادی را در شبکه برق خانه ایجاد می کنند به طوریکه گاهی آن را با دست خود (به همراه نثار بد و بیراه) از مدار خارج می کنید. در عمل، استفاده از یک تابلوی حفاظتی به همراه ارتینگ مناسب، شامل (بر حسب نیاز) کنترل فاز خوب، SURGE ARRESTER، کلید RCD متناسب (تک فاز و یا سه فاز) و شاید Earth Leakage Protector کاملا کفایت می کند. همچنین بهتر است در ورودی کنتور برق خانه، سیستم گراندینگ TNS را اجرا کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
                  اگر دستگاه حساس و گرانقیمتی در خانه ندارید، نیازی به استفاده از استابیلایزر ندارید به ویژه که عملا، مشکلات زیادی را در شبکه برق خانه ایجاد می کنند به طوریکه گاهی آن را با دست خود (به همراه نثار بد و بیراه) از مدار خارج می کنید. در عمل، استفاده از یک تابلوی حفاظتی به همراه ارتینگ مناسب، شامل (بر حسب نیاز) کنترل فاز خوب، SURGE ARRESTER، کلید RCD متناسب (تک فاز و یا سه فاز) و شاید Earth Leakage Protector کاملا کفایت می کند. همچنین بهتر است در ورودی کنتور برق خانه، سیستم گراندینگ TNS را اجرا کنید.
                  الان این صحبت های شما در حد فوق دکترا بود اکه امکانش هست در حد دیبلم به من بفهمون که باید جکار کنم که به جای این که برای کامبیوتر یک محافظ بزارم برای یخجال و فریزر یک محافظ بزارم و ... یک محافظی بزارم بعد از کنتربرق که از وسایل کل خونه در برابر نوسانات برق محافظت بکنه اکه جنین مداری هست لطفا شماتیکش رو برام بزار تا هم من استفاده کنم هم بقیه دوستانی که به اینطور مدار ها احتیاج دارن البته میخوام توان خروجی بالایی داشته باشه که اکر 15 تا 20 آمبر بار هم داشتیم نسوزه و یه دفعه کل برق خونه قطع بشه.

دیدگاه

الان این صحبت های شما در حد فوق دکترا بود اکه امکانش هست در حد دیبلم به من بفهمون که باید جکار کنم که به جای این که برای کامبیوتر یک محافظ بزارم برای یخجال و فریزر یک محافظ بزارم و ... یک محافظی بزارم بعد از کنتربرق که از وسایل کل خونه در برابر نوسانات برق محافظت بکنه اکه جنین مداری هست لطفا شماتیکش رو برام بزار تا هم من استفاده کنم هم بقیه دوستانی که به اینطور مدار ها احتیاج دارن البته میخوام توان خروجی بالایی داشته باشه که اکر 15 تا 20 آمبر بار هم داشتیم نسوزه و یه دفعه کل برق خونه قطع بشه.
                    در سطح کارورز درجه 3 فنی و حرفه ای بود! ببینید :biggrin: نیاز نیست آنچه را گفتم یکی یکی بسازید، بلکه نسخه Din Rail (تابلوئی) همه آنها به صورت آماده در فروشگاههای لوازم برق صنعتی موجود هستند. در بیشتر موارد؛ اجناس آماده ایرانی، ارزانتر از نمونه سازی دستی تمام می شوند. حتی می توانید ساخت یک تابلوی برق خانگی کامل را با مشخصات مطلوب، سفارش دهید.
                    با این حال اگر تمایل دارید برخی از آنها را بسازید، کافیست یک جستجوی کوچک در اینترنت انجام دهید؛ مثلا برای پیدا کردن مدارات مرتبط با محافظت ولتاژ، در قسمت تصاویر گوگل، از کلید واژه main over/under voltage protection circuit استفاده کنید. باز هم در خدمت شما هستم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
                      در سطح کارورز درجه 3 فنی و حرفه ای بود! ببینید :biggrin: نیاز نیست آنچه را گفتم یکی یکی بسازید، بلکه نسخه Din Rail (تابلوئی) همه آنها به صورت آماده در فروشگاههای لوازم برق صنعتی موجود هستند. در بیشتر موارد؛ اجناس آماده ایرانی، ارزانتر از نمونه سازی دستی تمام می شوند. حتی می توانید ساخت یک تابلوی برق خانگی کامل را با مشخصات مطلوب، سفارش دهید.
                      با این حال اگر تمایل دارید برخی از آنها را بسازید، کافیست یک جستجوی کوچک در اینترنت انجام دهید؛ مثلا برای پیدا کردن مدارات مرتبط با محافظت ولتاژ، در قسمت تصاویر گوگل، از کلید واژه main over/under voltage protection circuit استفاده کنید. باز هم در خدمت شما هستم.
                      ممنونم از شما به خاطر کمک هاتون
                      اینطور که متوجه شدم باید از همون محافظ های معمولی با رله آمپر بالا استفاده کنم درست میگم؟ اگه همینطوره که میگم به نظرتون کدوم یکی از این مدارها نسبت به تغیر ولتاژ سریعتر عکس العمل نشون میده؟
                      اگر مدار خاصی هم مد نظرتونه لطفا ارائه بدین.

http://www.eleccircuit.com/over-and-under-voltage-protection-of-electrical-appliances/

http://www.eleccircuit.com/over-voltage-and-low-voltage-protection-circuit/

یه سوال دیگه هم داشتم آیا توی بازار رله ای هم هست که با 12 یا 9 ولت کار کنه و بتونه 240 ولت 30 آمپر رو قطع و وصل کنه؟ اگر نیست توی این مدارها از چه قطعه ای میتونم بجای رله استفاده کنم؟ کنتاکتور؟

دیدگاه

ممنونم از شما به خاطر کمک هاتون
                        اینطور که متوجه شدم باید از همون محافظ های معمولی با رله آمپر بالا استفاده کنم درست میگم؟ اگه همینطوره که میگم به نظرتون کدوم یکی از این مدارها نسبت به تغیر ولتاژ سریعتر عکس العمل نشون میده؟
                        اگر مدار خاصی هم مد نظرتونه لطفا ارائه بدین.

http://www.eleccircuit.com/over-and-under-voltage-protection-of-electrical-appliances/

http://www.eleccircuit.com/over-voltage-and-low-voltage-protection-circuit/

یه سوال دیگه هم داشتم آیا توی بازار رله ای هم هست که با 12 یا 9 ولت کار کنه و بتونه 240 ولت 30 آمپر رو قطع و وصل کنه؟ اگر نیست توی این مدارها از چه قطعه ای میتونم بجای رله استفاده کنم؟ کنتاکتور؟
                        مداراتی که لینک آنها را گذاشته اید، معمولا برای محافظت از اضافه ولتاژ OVP و کاهش ولتاژ UVP شبکه برق، برای یک دستگاه منفرد مناسب هستند اما با مدارات حرفه ای تفاوتهائی دارند. در طراحی اصولی مدارات حرفه ای، حفاظت از فالتهای احتمالی دیگری هم لحاظ می شوند مثلا:

_ حفاظت از اضافه ولتاژهای ناگهانی: روی شبکه ولتاژ اصلی برق شهر، گاهی بر اثر عواملی همچون سوئیچ زنی بارهای القائی، رعد و برق و ...، امواج نیزه ای (با دامنه پتانسیل بالا ولی بسیار کوتاه مدت در حد میکرو ثانیه) سوار می شوند که بایستی به سرعت به زمین (ارت مناسب) منتقل شوند. این کار با تجهیزاتی مثل VDR و یا Gas Discharge Tube به همراه فیوز مدارشکن قبلشان، قابل انجام است.

_ تغییرات در فرکانس شبکه OFP و UFP

_ افت ولتاژ لحظه ای ناشی از استارت موتورهای القائی خازن دار موازی در شبکه

_ نیاز به لحاظ یک مدار تاخیر (ترجیحا قابل تنظیم توسط کاربر) برای اتصال مجدد تغذیه، پس از هر رخداد فالت وجود دارد Timer for Delay

_ باید یک مقدار هیسترزیس برای هر یک از آستانه های بالا و پاتین در نظر گرفته شود تا در مقادیر حدی پارامترها، قطع و وصلهای مکرر رخ ندهد. Hystersis

_ غیر از محافظت از اتصال کوتاه، نیاز به حفاظت از حرارت زیاد در دستگاه و همچنین دو فاز شدن شبکه (اتصال فاز به نول) وجود دارد. OTP

_ نیاز به حفاظت از جریان نشتی به زمین Earth Leakage Protection

_ نیاز به حفاظت از مقادیر بالاتر و پائینتر جریان مصرفی مدار OCP و UCP

_ نیاز به هم پتانسیل کردن نول و زمین TNS

در ضمن رله های موجود در بازار، معمولا حداکثر تا 30A برای حالت N/O و تا 40A برای حالت N/C موجودند مثل:

البته رله ها معمولا فرسودگی زیادی دارند و اگر مدار Zero Cross Detection نداشته باشند، جرقه زنی و تولید Noise زیادی هم دارند. (حتی انواع حالت جامد) بنابراین، به ویژه در مواقعی که الزامات بودجه ای مطرح نباشد، قطعا استفاده از کنتاکتور ها بهتر و بادوام تر است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
                          درود بر شما
                          ببخشید تو تاپیک هفت سال پیش پیام میفرستم اما اتفاقا من الان قصد خرید یک استابیلایزر 10kVA (یا بیشتر) سروو موتوری رو دارم، برای کل واحد، مگه استابیلایزر چه مشکلی میتونه پیش بیاره که از خریدش پشیمون بشم؟

دیدگاه

درود
                            استابیلازرهای سروو موتوری بسته به تنظیم میزان حساسیت آن دائما در حال کار هستند و مرتبا ولتاژ خروجی را با توجه به نوسان ولتاژ ورودی تغییر میدهند و این سبب صدمه دیدن دستگاههایی که به نوسان برق حساس هستند خواهد شد ضمن اینکه سر و صدای سروو موتوری که دائما در حال کار است سبب سلب آسایش ساکنین خواهد شد اگر حساسیت آنرا کم کنید دیگر خاصیت استابیلازر را از دست میدهند بدست آوردن حالت بهینه با توجه به نوسانات زیاد شبکه برق ایران که بسیار زیاد هم هست واقعا کار مشکلی است .(من خودم قبلا یکی ازاینها داشته ام که میگویم ) پیشنهاد من استفاده از استابیلایزرهای "فرو رزونانس "هست اینها قطعه متحرک و سوییچ یا رله ندارند که بصورت ناگهانی و پله ای خروجی را تنظیم کنند بلکه با توجه به نوع هسته آن با ولتاژی حدود 150 ولت هسته ترانس آن به اشباع رفته و خروجی ثابت 220 ولت میدهد .

دیدگاه

ممنون از پاسختون
                              من رشته تخصصی ام برق یا الکترونیک نیست اما یه چیزایی در موردش بلدم
                              1. تا جایی که من متوجه میشم استابیلایزر سروو موتوری به هر روی (تا زمانی که خراب نشده باشه) همیشه باعث کاهش نوسان ولتاژ میشه ونه افزایشش
                              2. در مورد استابیلایزر فرورزونانس قبلا تو اینترنت یه مطالبی به چشمم خورده بود الان که شما گفتین یه جستجوی کوچیک تو اینترنت کردم جایی رو پیدا نکردم که این نوع از استابیلایزر رو (در ایران) بفروشه، از کجا میتونم تهیه کنم؟
                              3. چرا کلا استابیلایزر فرورزونانس انقدر کمه (تو مطالب انگلیسی هم کمترجایی بهش اشاره شده)؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X