اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار power led driver

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست مدار power led driver

با عرض سلام.
    من دنبال مدار و شماتیک راه انداز های led هستم که توی فروشگاه خودمون هم نمونه هاش برای فروش وجود داره مثلا 2 مورد زیر :

http://eshop.eca.ir/1671-LED-Driver-1-3x1W.html

یا

http://eshop.eca.ir/2907-led-driver-10w-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87.html

درواقع میخوام مداری باشه که ورودی 110-240 رو بگیره و خروجی حدود 12 تا 20 ولت و حداقل 500 میلی آمپر جریان بده .البته قیمت هم عامل مهمی هست که حتمن باید رعایتش کنم.خیلی توی نت هم جستجو کردم ولی چیزی دستگیرم نشد :read::cry:
    ممنون میشم کمکم کنید :smile: :smile:

پاسخ : درخواست مدار power led driver

با سلام
    شما باید دنبال مدار های منابع جریان باشید با lm317 هم میتونید کار کنید ولی عیبی که داره فقط 35 ولت رو میتونه اضافه بار تحمل کنه که از این حیث مدار بالا بهتره و به جای ترانزیستور هاش از ترانزیستور های قوی مثل 13005 یا ماسفت ها استفاده کنی بجای led هم مصرف کننده رو میزاری منم دنبال همچین چیزی هستم ولی چون تجاری هست کسی نداره یا اگه داشته باشه ...
    بهر حال احتمالا دنبال تولید انبوه هستید اگه بتونید مدارش رو پیدا کنید عالی میشه
    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

دقیقن منظورم رو درست متوجه شدید ولی ورودی مدار باید حتمن از برق اصلی تامین بشه . اگه یه دونه از این مدارات که بالا بهشون اشاره کردم داشتم کارم راحت تر میشد که حداقل بدونم از چه IC یا قطعه دیگه توش استفاده کردن !!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درخواست مدار power led driver

نوشته اصلی توسط hamedpc007
        دقیقن منظورم رو درست متوجه شدید ولی ورودی مدار باید حتمن از برق اصلی تامین بشه . اگه یه دونه از این مدارات که بالا بهشون اشاره کردم داشتم کارم راحت تر میشد که حداقل بدونم از چه IC یا قطعه دیگه توش استفاده کردن !!
        از همین مدار بالا استفاده کن و تغییراتش بده. چیز دیگه ای به مغزم خطور نمیکنه برای ساختش. به نظرم برو لاله زار اونجا بگرد امادشو پیدا کن.
        من خودم نظرم اینه که از ترانس کوچیک 300 میلی آمپری استفاده بشه. در این نوع نرانس با توجه به جریان کمش از سیم های نازک تر استفاده میشه و حجم ترانس به شدت کوچیک میشه
        ولی هنوز در حد نظریه هست واسم . بعدشم شما اگه بخوای تولید انبوه کنی میصرفه برات وگرنه با تعداد 100 تا 500 فکر نکنم.
        من رفتم لاله زار قیمت لامپ ال ای دی ها خیلی پایین بود
        برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

یعنی واقعن اینجا کسی نیست که بتونه مدار این درایورها توضیح بده ؟؟!! :cry: :surprised: :angry:
          از روی مداراتش که معلومه چیز خیلی پیچیده ای نیست . همشون یه ترانس کوچیک دارن ، چند تا خازن و احتمالن سلف و ...
          ولی مدارش رو نمیدونم از کجا باید گیر بیارم :angry:
          اگه مجبور بشم نهایتش با ترانس میتونم کارمو راه بندازم ولی فکر نمیکردم نتونم به جواب درست حسابی برسم . تعجبم از اینه که توی سایت های زبان اصلی هم چیزی پیدا نمیشه وگرنه من اول کامل جستجو میکنم و بعد سوال میپرسم :agree:

دیدگاه

گفتم که چون تجاری هست پیدا نمیشه. اگه مدارش رو داری بشین وصلش کن به برق با مولتی متر تحلیلش کن اینطوری با صبر و حوصله میتونی تا حدود زیادی متوجه بشی از همه مهمتر ورودی و خروجی ترانسش رو اندازه بگیر متوجه میشی چی به چیه. خیلی عجله میکنی من نمونشو ندارم اگه داشتم تحلیلش میکردم و شماتیکش رو رسم میکردم :agree:

دیدگاه

مدار ال ای دی درایور چیز خاصی نداره اولش یه مدار یکسوساز و صافی هست.
              سپس توسط یک نوسان ساز و سوئیچ که در برخی اوقات به صورت یک آی سی انحصاری است وجود دارد.
              و در آخر یک ترانس ایزوله کننده و در ثانویه هم یک دیود و خازن و یک مقاومت وجود دارد که یکسوساز و صافی هستند و مقاومت برای جلوگیری از بالا رفتن ولتاژ می باشد.
              پس یک مبدل دی سی به دی سی داریم که ولتاژ 310 را به ولتاژ مورد نیاز ال ای دی ها تبدیل می کند.
              البته چون این مدرات فیدبک ندارند در حالت بدون بار ولتاژ خروجی خیلی زیادتر است.!
              تاپیک آموزش سوئیچنگ رو مطالعه کنید اطلاعات مفیدی داره .

موفق باشید

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                مدار ال ای دی درایور چیز خاصی نداره اولش یه مدار یکسوساز و صافی هست.
                سپس توسط یک نوسان ساز و سوئیچ که در برخی اوقات به صورت یک آی سی انحصاری است وجود دارد.
                و در آخر یک ترانس ایزوله کننده و در ثانویه هم یک دیود و خازن و یک مقاومت وجود دارد که یکسوساز و صافی هستند و مقاومت برای جلوگیری از بالا رفتن ولتاژ می باشد.
                پس یک مبدل دی سی به دی سی داریم که ولتاژ 310 را به ولتاژ مورد نیاز ال ای دی ها تبدیل می کند.
                البته چون این مدرات فیدبک ندارند در حالت بدون بار ولتاژ خروجی خیلی زیادتر است.!
                تاپیک آموزش سوئیچنگ رو مطالعه کنید اطلاعات مفیدی داره .
                موفق باشید
                سلام آقا ناصر . جسارت نباشه ولی مدارت ال ایدی درایور با تغذیه های ولتاژ تا حدودی متفاوته و آی سی های خاصی دارن که بعضی هاشون بدون فیدبک و بعضی هم با فیدبک هستند و ولتاژ خروجی هم تابع ولتاژ فوروارد ال ایدی هست مثلا یه درایور 25*1 پاور الیدی ولتاژ خروجی بین 50 الی 90 ولت هست . یعنی میتونه بین 15 تا 25 عدد الیدی رو درایو کنه. حالا چه 15 تا الیدی بذاریم چه 25 تا خودش به صورت اوتوماتیک جریان ثابت مثلا 0.3 آمپر رو میده :biggrin: مثلا درایور 1*3 هم بین 1 تا 3 الیدی رو میتونه درایو کنه :biggrin:.همه ی درایور ها همین طوری هستند وگرنه نیازی نبود الیدی درایور استفاده کنیم. میومدیم آداپتور معمولی رو با مقاومت به الیدی میدادیم ولی این کار دو عیب بزرگ داره: 1-تلفات خیلی زیاد میشه2- تعداد مشخصی ال ایدی رو میشه استفاده کرد و نه بیشتر و نه کمتر. البته بعضی درایور ها یه مقاومت برای جلوگیری از inrush current دارن ولی کم اهمه. 1- الیدی نیمه هادی هست و تامین جریان اون با ولتاژ کار خیلی سختی هست2-با افزایش و کاهش دما ولتاژ فوروارد تغییر میکنه3-بسته به کارخونه سازنده ولتاژ فوروارد متفاوته 4- بسته به رنگ الیدی ولتاژ فوروارد فرق میکنه پس مجبوریم از تکنیک خاصی استفاده کنیم
                درایور ها به قولن constant current هستند و ولتاژ خروجی متغیر وابسته به بار دارند و جریان ثابت دارند اما آداپتور ها constant voltage هستند و ولتاژ خروجی ثابت و جریان وابسته به بار دارند :biggrin: :biggrin:
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

با تشکر از دوستان عزیز ناصر خان و محسن عزیز :smile:

درباره مداری که ناصر معرفی کردن خب ورودی مدار شما حداکثر 72 ولت رو میپذیره پس 220-72 = 148 ولت رو چطور باید تلف کنیم ؟ اگه ترانس نداشته باشیم که همون بحث تقسیم مقاومتی و تلفات بسیار زیاد یا مقاومت خازنی و مصرف بیش از حد راکتیو و محدودیت جریان پیش میاد :cry: پس در واقه مشکل من دقیقن طبقه ورودی این مداره که باید عملیات اصلی پایین آوردن ولتاژ ( البته به صورت بهینه و با راندمان بالا ) رو بتونه انجام بده

دقیقن با جناب محسن موافقم ! اگه من بتونم ولتاز 220 رو به حدود 50-60 ولت برسونم دیگه دستم برای انتخاب ترانزیستور یا المان های قدرت خیلی باز میشه و راحت میتونم از مداراتی مثل همین مدار منبع جریان ثابت که پویای عزیز معرفی کرده استفاده کنم . پس بهتره اول به فکر این باشیم که چطور با راندمان حدود 80-90 درصد بتونیم این 220 ولت رو کاهش بدیم به زیر 100 ولت. :read: :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                    سلام آقا ناصر . جسارت نباشه ولی مدارت ال ایدی درایور با تغذیه های ولتاژ تا حدودی متفاوته و آی سی های خاصی دارن که بعضی هاشون بدون فیدبک و بعضی هم با فیدبک هستند و ولتاژ خروجی هم تابع ولتاژ فوروارد ال ایدی هست مثلا یه درایور 25*1 پاور الیدی ولتاژ خروجی بین 50 الی 90 ولت هست . یعنی میتونه بین 15 تا 25 عدد الیدی رو درایو کنه. حالا چه 15 تا الیدی بذاریم چه 25 تا خودش به صورت اوتوماتیک جریان ثابت مثلا 0.3 آمپر رو میده :biggrin: مثلا درایور 1*3 هم بین 1 تا 3 الیدی رو میتونه درایو کنه :biggrin:.همه ی درایور ها همین طوری هستند وگرنه نیازی نبود الیدی درایور استفاده کنیم. میومدیم آداپتور معمولی رو با مقاومت به الیدی میدادیم ولی این کار دو عیب بزرگ داره: 1-تلفات خیلی زیاد میشه2- تعداد مشخصی ال ایدی رو میشه استفاده کرد و نه بیشتر و نه کمتر. البته بعضی درایور ها یه مقاومت برای جلوگیری از inrush current دارن ولی کم اهمه
                    درایور ها به قولن constant current هستند و ولتاژ خروجی متغیر وابسته به بار دارند و جریان ثابت دارند اما آداپتور ها constant voltage هستند و ولتاژ خروجی ثابت و جریان وابسته به بار دارند :biggrin: :biggrin:
                    خواهش می کنم محسن جان
                    بابا اطلاعات رو رو نمی کنی هااااااا :mrgreen: خوب یه چند تا مدار هم بده :mrgreen:
                    البته اکثرا همه کار این ال ای دی دراویر ها رو اون ای سی انحصاریه انجام میده.
                    پس شما هم میگی نمیشه درایور رو ساخت ؟؟؟
                    کلا توضیحات بیشتر بده :mrgreen: :mrgreen:
                    نوشته اصلی توسط hamedpc007
                    با تشکر از دوستان عزیز ناصر خان و محسن عزیز :smile:

درباره مداری که ناصر معرفی کردن خب ورودی مدار شما حداکثر 72 ولت رو میپذیره پس 220-72 = 148 ولت رو چطور باید تلف کنیم ؟ اگه ترانس نداشته باشیم که همون بحث تقسیم مقاومتی و تلفات بسیار زیاد یا مقاومت خازنی و مصرف بیش از حد راکتیو و محدودیت جریان پیش میاد :cry: پس در واقه مشکل من دقیقن طبقه ورودی این مداره که باید عملیات اصلی پایین آوردن ولتاژ ( البته به صورت بهینه و با راندمان بالا ) رو بتونه انجام بده

دقیقن با جناب محسن موافقم ! اگه من بتونم ولتاز 220 رو به حدود 50-60 ولت برسونم دیگه دستم برای انتخاب ترانزیستور یا المان های قدرت خیلی باز میشه و راحت میتونم از مداراتی مثل همین مدار منبع جریان ثابت که پویای عزیز معرفی کرده استفاده کنم . پس بهتره اول به فکر این باشیم که چطور با راندمان حدود 80-90 درصد بتونیم این 220 ولت رو کاهش بدیم به زیر 100 ولت. :read: :read:
                    سلام این مدار فقط یه نمونه بود و میشه مدارات دیگر هم پیدا کرد مهم ای سی و ترانسش هست که ترانس رو میشه ساخت اما آی سی رو ... :angry: :cry2:

sigpic

دیدگاه

با سلام
                      شما میتونید از آی سی bp3122 استفاده کنید.
                      منتها کار با این آی سی مشکل هست و برای محاسبه و اجرا(پیچیدن ترانس)نیاز به تجربه در زمینه سوییچینگ دارید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ab88
                        با سلام
                        شما میتونید از آی سی bp3122 استفاده کنید.
                        منتها کار با این آی سی مشکل هست و برای محاسبه و اجرا(پیچیدن ترانس)نیاز به تجربه در زمینه سوییچینگ دارید.
                        با سلام و تشکر
                        آیا این آیسی تو ایران پیدا میشه؟

منم دنبال یه همچین آیسی هستم که متاسفانه فقط تونستم شماره هاشون رو پیدا کنم ولی کسی و سراغ ندارم که برام تهیه کنه!!
                        این آیسیها عبارتنداز:
                        FAN400
                        TS19451
                        FLS3217
                        RT8458A

من خودم با FAN400 کلی حال کردم چون هم محصول یه شرکت معتبریه و هم کلی Application Note و نرم افزار برای طراحی داره.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                          خواهش می کنم محسن جان
                          بابا اطلاعات رو رو نمی کنی هااااااا :mrgreen: خوب یه چند تا مدار هم بده :mrgreen:
                          البته اکثرا همه کار این ال ای دی دراویر ها رو اون ای سی انحصاریه انجام میده.
                          پس شما هم میگی نمیشه درایور رو ساخت ؟؟؟
                          کلا توضیحات بیشتر بده :mrgreen: :mrgreen:سلام این مدار فقط یه نمونه بود و میشه مدارات دیگر هم پیدا کرد مهم ای سی و ترانسش هست که ترانس رو میشه ساخت اما آی سی رو ... :angry: :cry2:
                          اطلاعاتیمون هم که کردی رفت نه بابا اطلاعات کجا بود :mrgreen: مدار های الیدی درایور ها که دیگه خیلی ساده تر هم هستند حتی اکثرا فیدبک و ازگیلاری هم ندارن ولی خوب همه کار هارو همون طور که میگی همون آی سی اصلیش انجام میده یه مثالش هم اون نمونه ای که دوستمون گفت هست دیتاشیتش رو بخونین مدارش خیلی سادست. تو نت هم مدار زیاد هست ولی همه با آی سی خاص. درایور ها رو رو خودم که دیدم واقعا ساده هستند و خیلی مدارشون معمولی به نظر میرسند. جالبه که این آی سیشون مخشون چه جوری کار میکنه!! ابعادشون هم که لامصب خیلی کوچیکن :eek: %-( چرا درایور که میشه ساخت خودم نساختم ولی آقای ms2000 تو کار ساختش هستند و خیلی واردن تو این کار :mrgreen: و آی سی های درایور ها رو هم باید وارد کنیم چون آی سی درایور درست حسابی تو ایران انگار پیدا نمیشه. خودم یه مدت دنبال این آی سی ها بودم. مدتی هم تو فکر پیدا کردن یه راهی بودم که بشه با همون مثلا 3842 خودمون بشه ساخت ولی راه حل خوبی به ذهنم نرسیده %-( یه تاپیک هم با نام " بالا بردن راندمان در فلایبک هست که مربوط به یه درایور الیدی که با آی سی های معمولی ساختن و راندمانشون رو نتونستن بالا ببرن :sad
                          راستی نمیشه برای فیدبک جریان یه مقاومت شنت تو خروجی فلای بک بزاریم و دو سرش رو به بیس امیتور یه ترانزیستور بدیم تا با افزایش ولتاژ دو سر مقاومت ترانزیستور بایاس شه و بعد ترانزیستور الیدی اپتو کوپلر رو راه بنده؟ مقاومت شنت رو هم طوری انتخاب میکنیم که تو جریان خاص ترانزیستور را راه بندازه :-? یه فلای بک دارم میسازم هر وقت راهش اندازختم امتحان میکنم ببینم چه جور درمیاد :surprised: فعلا درست کار نمیکنه اسکوپ هم هنوز جور نکردم دست به هیچی نمیتونم بزنم :cry: اگه بشه با همین آی سی های معمولی یه درایور با راندمان قابل قبول ابعاد کوچیک بسازیم خیلی حال میده :mrgreen:
                          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

البته باید ارزون هم در بیاد ساختش
                            میشه این کاری که گفتی انجام داد محسن جان ولی این کار باز هم مدار رو شلوغ می کنه و هزینه رو بالا میبره
                            من ای سی انحصاری می خوام :cry:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
                              با سلام و تشکر
                              آیا این آیسی تو ایران پیدا میشه؟

منم دنبال یه همچین آیسی هستم که متاسفانه فقط تونستم شماره هاشون رو پیدا کنم ولی کسی و سراغ ندارم که برام تهیه کنه!!
                              این آیسیها عبارتنداز:
                              FAN400
                              TS19451
                              FLS3217
                              RT8458A

من خودم با FAN400 کلی حال کردم چون هم محصول یه شرکت معتبریه و هم کلی Application Note و نرم افزار برای طراحی داره.

موفق باشید
                              سلام
                              بنده این آی سی رو از فردی که از کاربران این سایت بود خریداری کردم و به احتمال زیاد داخل بازار ایران هم موجود هستش.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X