اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاهنده ولتاژ با ترانس با تقویت جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاهنده ولتاژ با ترانس با تقویت جریان

با سلام (نقشه اصلاح شد)
    دوستان یه مداری میخوام که خروجیه یه ترانس 18ولت 20میلی آمپری رو تقویت کنه و به 18 ولت 500 میلی آمپر برسونه یعنی جریان خروجی ترانس رو تقویت کنه.
    1- آیا میشه همچین کاری کرد؟
    2- در حقیقت یه همچین مداری میخوام درست رسم نکردم فکر کنم چون تو این زمینه زیاد بلد نیستم لطفا اگه عملی هست کمکم کنید تصحیحش کنم

ممنون

برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

پاسخ : کاهنده ولتاژ با ترانس با تقویت جریان

سلام
    این کار نشدنی هست
    البته ترانس 20 میلی آمپر هم نداریم فکر کنم 200 میلی آمپر باید باشه میشه از خود ترانس عکس بزاری
    اگر ولتاژ بالا بود و جریان کم می شد با یک منبع سوئیچینگ به سادگی ولتاژ رو کم کرد و جریان رو بالا برد.
    این مداری که شما گزاشتی به سرعت 3055 می سوزه و ایزوله هم نیست و اصلا عملی نیست و خیلی ایراد داره و نباید روش فکر کرد چون معایبی که گفتم به این راحتی قابل رفع نیست.

sigpic

دیدگاه

ممنون ناصر خان.
      تمام مقادیر بصورت فرضی هست ترانس 20 میلی آمپری منظورم اینه که جریان خیلی ضعیفی داشته باشه و بشه از طریق قبل ترانس جریانش رو تقویت کرد این همون تقویت جریانی هست که برای رگولاتور ها بکار میره و یعنی فیدبک به قبل رگولاتور حالا اینجا ما بجای رگولاتور فیدبک میزنیم قبل ترانس. حالا طبق فرمایش شما و تحلیل خودم طرز بکار بردن قطعات اشتباه باید باشه نوع ترانزیستور و آرایش آن رو میگم (دیشب دیر وقت بود کشیدم بلد نبودم و خوابالو هم بودم مثلا بجای 3055 از 13007 یا 13005 استفاده میکردم)
      ببینین الگوی من برای طراحی این مدار مدار زیر هست با این تفاوت که از ترانزیستور منفی استفاده کردم و ولتاژ بیس هم از خروجی گرفتم که این کار میتونه ایجاد تعادل کنه :biggrin:

شدنی هست یا نه ؟
      اگه نیست چرا به چه دلیل؟
      برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

با سلام
        همانطور که دوست عزیز اعلام کردند این کار نشدنی است چون توان ورودی شما بطور مثال 18*0.02 = 0.36 وات است و توان خروجی مورد نظر شما
        18*0.5 = 9 وات بنابراین این اختلاف توان را از کجا میخواهید تامین کنید ؟؟؟؟ پس باید ولتاژ ورودی بیشتر باشد تا بتوان ترانس مناسب طرحی کرد!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
          با سلام
          همانطور که دوست عزیز اعلام کردند این کار نشدنی است چون توان ورودی شما بطور مثال 18*0.02 = 0.36 وات است و توان خروجی مورد نظر شما
          18*0.5 = 9 وات بنابراین این اختلاف توان را از کجا میخواهید تامین کنید ؟؟؟؟ پس باید ولتاژ ورودی بیشتر باشد تا بتوان ترانس مناسب طرحی کرد!!!
          با تشکر از نظرتون اما دلیل قانع کننده نبود پس اون ترانزیستور و یکسوساز قبلش چیه؟؟ برای تامین جریان کسری هست.

دیدگاه

به نظرم حق با دوستان بود مدار بالا نشدنی هست همان طور که آقای ناصر گفتن به سرعت ترانزیستور میسوزه چون 310 ولت رو کلکتور امیتر میوفته و اگه نسوزه هم کلی تلفات داره.
            مدار رو تغییر دادم لطفا نظر بدین و راهنمایی کنین این مدار شدنی هست؟ این یکی به نظر عقلانی تر میاد اگر شدنی هست راجب ترانزیستور و بایاسش راهنمایی کنید

دیدگاه

سلام شما باید مبحث منبع تغذیه رو از یک کتاب خوب کامل بخونی
              هیچ وقت نمیشه از یک سمت AC و قبل از ترانس برای بعد از ترانس تقویت کننده قرار داد و اگر بخوام توضیح بدم خیلی زیاد میشه
              ولی چند دلیل :
              به علت ولتاژ بالا عناصر مدار می سوزن و اگر هم خیلی ولتاژ بالا داشته باشن خروجی مدار دیگه ایزوله نیست و وجود ترانس دیگه بی معنی هست. چون مدار ایزوله نیست.

sigpic

دیدگاه

ممنون که روشنم کردی از این افکار پلید :mrgreen: بیرون بیام . پس بیخیال :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X