اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کشیدن لایه زمین و vcc در یک طرف برد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کشیدن لایه زمین و vcc در یک طرف برد

با سلام به همه دوستان
    در ابتدا باید از وقتی که برای پاسخگویی می گذارید تشکر کنم

من در کار کردن با التیوم تازه کار هستم پس عذرخواهی می کنم اگر سوالم ابتدایی هست
    من می خوام یک برد دو رو طراحی کنم و قطعاتم هم smd هستن
    حالا می خوام تمام ترکهای مربوط به vcc و زمین در یک طرف برد باشن و بقیه اتصالات در طرف دیگر
    چطوری می تونم این کار رو با التیوم انجام بدم اگر بشه از قسمت اتوماتیک استفاده کرد که خیلی خوب میشه

اگر امکان داره با تصویر توضیح بدید

پاسخ : کشیدن لایه زمین و vcc در یک طرف برد

با سلام

از منوی Design گزینه Rules را انتخاب کرده و طبق تصاویر زیر عمل کنید.

موفق باشید.

دیدگاه

خیلی از شما سپاسگزار هستم
      با این کار اون مشکل حل شد :wow:

اما دو چیز دیگه به وجود اومد اول اینکه وقتی از حالت اتوماتیک استفاده می کنم بعضی از ترکها خارج از محیط کشیده میشن
      منظورم اون قسمت سیاه رنگ طراحی هست یکی دو تا از ترکها را خارج از اون محیط میکشه !!!
      ایا این طبیعی هست ؟؟؟ یا باید برای این قسمت هم یک قانون تعریف کنم ؟؟؟

سوال دوم هم این هست که در همین حالت که زمین و تغذیه در یک سمت برد هستند می توان از لایه پلیگان هم استفاده کرد
      برای هر دو طرف برد یعنی اون قسمت اتصالات هم پلیگان بشن و طرف دیگه هم زمین پلیگان بشه ؟؟

سوال سوم هم اینکه ایا این امکان وجود دارد که بعد از مسیریابی اتوماتیک بعضی از مسیرها را با دست کشید
      منظورم اصلاح مسیرکشی اتوماتیک هست

با تشکر

دیدگاه

با سلام

1. قسمت سیاه رنگ نشان دهنده زمینه کاری نرم افزار است و محدوده برد را مشخص نمیکند. محدوده برد به دو قسمت تقسیم میشود: الف. ابعاد فیزیکی، ب. محدوده ترسیم مسیرهای مسی.

الف) برای مشخص کردن ابعاد فیزیکی برد از لایه Mechanical 1 استفاده میشود.

حاشیه برد با استفاده از لایه Mechanical 1

ب) لایه Keep-out Layer محدوده مجاز برای ترسیم مسیرهای مسی را مشخص میکنه. فرض کنید مثل شکل زیر نمی خواهیم که در فاصله نیم سانتیمتری از حاشیه برد هیچگونه مسیر مسی داشته باشیم، بنابراین در این جور موارد باید از Keep-out Layer استفاده کنیم.

مشخص نمودن فضای مجاز ترسیم مسیرهای مسی با استفاده از Keep-Out Layer

توجه: اگر هر دو محدوده بالا یکی هستند فقط میتوانید از keep-out layer استفاده نمائید.

پس از کشیدن این خطوط کلید Ctrl+A را بزنید و سپس کلیدهای D->S->D را به ترتیب بزنید تا آن قسمت سیاه رنگ فقط در محدوده برد شما باشد.

2. در مدارات SMD تا حد امکان سعی کنید که لایه Bottom را به عنوان صحفه زمین در نظر گرفته و در لایه بالا خطوط Vcc و دیگر سیگنالها را قرار دهید. در این حالت، پلیگان زمین اکیداً توصیه میشود، ولی پلیگان لایه بالا بستگی به نوع مدار دارد و از پلیگان کردن آن بدون هدف و صرفاً جهت زیبائی مدار تا حد امکان اجتناب کنید.

3. بله. در بعضی از حالتها مسیریابی اتوماتیک قادر به تکمیل همه ترکها نبوده و طراح باید این مسیرها را به صورت دستی و با استفاده از جامپر ترسیم نماید. البته با چیدمان مناسب قطعات میتوانید این حالت را به حداقل برسانید.

دیدگاه

خیلی خیلی از بابت پاسخها و عکسهای خوبی که گذاشتید متشکر هستم
          خیلی کمک کردید

اما مشکلی که هست اینه که وقتی من طبق عکسهای اول شما قانون را برای برد دو رو تعیین کردم و مسیر کشی اتوماتیک انجام دادم
          برای bottom layer که به رنگ ابی هست هیچ مسیری را نکشید و همه ترکها را در لایه بالاگذاشت(قرمز رنگ) و البته یک تعداد از مسیرها را نکشید

ببخشید که الان این موضوع را مطرح کردم وقتی داشتم پست قبلی را می نوشتم سیستم درگیر بود (یکم سیستمم قدیمی هست و مسیریابی زمانبر میشه)
          خیلی ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی کنید

دیدگاه

با سلام

ببخشید ببخشید ببخشید :cry2: :cry2: :cry2: معذرت معذرت معذرت

عکس بالا (مرحله 6) اصلاح شد. در Query باید به جای عملگر AND از عملگر + استفاده شود.

امان از این بی دقتی :angry: :angry: :angry:

به بزرگی خودتون ببخشید

موفق باشید.

دیدگاه

نه اشکال نداره پیش می اد دیگه

چند روزی که انجمن تعطیل بود نتونستم پست شما رو ببینم
              البته خودم هم کار داشتم
              حتما بعدا تست می کنم
              خبر می دم
              خیلی از شما متشکر هستم
              اگر مرجعی برای این قسمتهای التیوم دارید لطف کنید معرفی کنید
              من اموزشهایی که توی اینترنت هست رو گرفتم و دیدم ولی این مسائل توش مطرح نشده
              حتی چند تا ویدئو هم گرفتم ولی اینها رو ندارن

دیدگاه

با سلام

من خودم تا به حال در هیچ منبع فارسی آموزشی راجع به Query ندیده ام ولی به محض مشاهده در هر سایت یا کتابی حتماً به معرفی آن در این انجمن اقدام خواهم نمود. بهترین مرجع انگلیسی در این زمینه، Help آنلاین سایت آلتیوم است:

http://techdocs.altium.com/display/ADRR/Query+Language+Reference

البته یک پیشنهاد هم دارم و آن ایجاد یک تاپیک برای آموزش این موضوع است تا همه دوستان تجربیات خود را در این زمینه در آن قرار دهند. متاسفانه خودم به دلیل مشغله کاری قادر به شروع، ترجمه و جمع آوری قسمت های مختلف این موضوع نیستم ولی تا حد امکان سعی خواهم نمود که دوستان را تنها نگذارم (ان شاءاله). لطفاً دوستان (به خصوص دانشجوانی) که علاقه و فرصت کافی برای یادگیری تخصصی و حرفه ای نرم افزار آلتیوم را دارند بانی این کار شوند زیرا به جرات عرض میکنم که قسمت Query قدرتمندترین قسمت نرم افزار آلتیوم است. با یادگیری عبارات و کلید واژه های این قسمت میتوانید هر تنظیم و یا فرمان دلخواهی که در نرم افزار وجود ندارد را هم در قسمت شماتیک و هم در قسمت PCB ایجاد کنید. حتی بعضی از تنظیمات ممکن است در خود نرم افزار وجود داشته باشد ولی طراح از محل آن مطلع نباشد؛ در این مواقع با نوشتن چند عبارت ساده میتوان به مقصود دلخواه دست یافت. مثلاً به این پست نگاه کنید:
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=71240.msg632742#msg632742
                در این پست هر دو روش تنظیم از طریق خود نرم افزار و یا از طریق Query آموزش داده شده است. اگر طراح روش اول را نداند، به راحتی و با نوشتن یک عبارت ساده در query میتواند کار خود را انجام دهد و وابستگی خود را به یادگیری قسمتهای مختلف نرم افزار به شدت کاهش دهد.

بنابراین اگر قصد یادگیری حرفه ای و تخصصی نرم افزار آلتیوم را دارید، قسمت Query را از دست ندهید.

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط َAFS
                  با سلام

من خودم تا به حال در هیچ منبع فارسی آموزشی راجع به Query ندیده ام ولی به محض مشاهده در هر سایت یا کتابی حتماً به معرفی آن در این انجمن اقدام خواهم نمود. بهترین مرجع انگلیسی در این زمینه، Help آنلاین سایت آلتیوم است:
                  خیلی از شما سپاسگزار هستم
                  منابع خوبی معرفی کردید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X