ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2007/03/18
    106
    0

کشیدن لایه زمین و vcc در یک طرف برد

با سلام به همه دوستان
    در ابتدا باید از وقتی که برای پاسخگویی می گذارید تشکر کنم

من در کار کردن با التیوم تازه کار هستم پس عذرخواهی می کنم اگر سوالم ابتدایی هست
    من می خوام یک برد دو رو طراحی کنم و قطعاتم هم smd هستن
    حالا می خوام تمام ترکهای مربوط به vcc و زمین در یک طرف برد باشن و بقیه اتصالات در طرف دیگر
    چطوری می تونم این کار رو با التیوم انجام بدم اگر بشه از قسمت اتوماتیک استفاده کرد که خیلی خوب میشه

اگر امکان داره با تصویر توضیح بدید
    2008/08/23
    183
    40

پاسخ : کشيدن لايه زمين و vcc در يک طرف برد

با سلام

از منوي Design گزينۀ Rules را انتخاب کرده و طبق تصاوير زير عمل کنيد.

موفق باشيد.
    2007/03/18
    106
    0

پاسخ : کشیدن لایه زمین و vcc در یک طرف برد

خیلی از شما سپاسگزار هستم
    با این کار اون مشکل حل شد :wow:

اما دو چیز دیگه به وجود اومد اول اینکه وقتی از حالت اتوماتیک استفاده می کنم بعضی از ترکها خارج از محیط کشیده میشن
    منظورم اون قسمت سیاه رنگ طراحی هست یکی دو تا از ترکها را خارج از اون محیط میکشه !!!
    ایا این طبیعی هست ؟؟؟ یا باید برای این قسمت هم یک قانون تعریف کنم ؟؟؟

سوال دوم هم این هست که در همین حالت که زمین و تغذیه در یک سمت برد هستند می توان از لایه پلیگان هم استفاده کرد
    برای هر دو طرف برد یعنی اون قسمت اتصالات هم پلیگان بشن و طرف دیگه هم زمین پلیگان بشه ؟؟

سوال سوم هم اینکه ایا این امکان وجود دارد که بعد از مسیریابی اتوماتیک بعضی از مسیرها را با دست کشید
    منظورم اصلاح مسیرکشی اتوماتیک هست

با تشکر

2008/08/23
    183
    40

با سلام

1. قسمت سياه رنگ نشان دهندۀ زمينۀ کاري نرم افزار است و محدودۀ برد را مشخص نميکند. محدودۀ برد به دو قسمت تقسيم ميشود: الف. ابعاد فيزيکي، ب. محدودۀ ترسيم مسيرهاي مسي.

الف) براي مشخص کردن ابعاد فيزيکي برد از لايۀ Mechanical 1 استفاده ميشود.

حاشيه برد با استفاده از لايۀ Mechanical 1

ب) لايۀ Keep-out Layer محدودۀ مجاز براي ترسيم مسيرهاي مسي را مشخص ميکنه. فرض کنيد مثل شکل زير نمي خواهيم که در فاصلۀ نيم سانتيمتري از حاشيه برد هيچگونه مسير مسي داشته باشيم، بنابراين در اين جور موارد بايد از Keep-out Layer استفاده کنيم.

مشخص نمودن فضاي مجاز ترسيم مسيرهاي مسي با استفاده از Keep-Out Layer

توجه: اگر هر دو محدودۀ بالا يکي هستند فقط ميتوانيد از keep-out layer استفاده نمائيد.

پس از کشيدن اين خطوط کليد Ctrl+A را بزنيد و سپس کليدهاي D->S->D را به ترتيب بزنيد تا آن قسمت سياه رنگ فقط در محدودۀ برد شما باشد.

2. در مدارات SMD تا حد امکان سعي کنيد که لايۀ Bottom را به عنوان صحفه زمين در نظر گرفته و در لايۀ بالا خطوط Vcc و ديگر سيگنالها را قرار دهيد. در اين حالت، پليگان زمين اکيداً توصيه ميشود، ولي پليگان لايه بالا بستگي به نوع مدار دارد و از پليگان کردن آن بدون هدف و صرفاً جهت زيبائي مدار تا حد امکان اجتناب کنيد.

3. بله. در بعضي از حالتها مسيريابي اتوماتيک قادر به تکميل همۀ ترکها نبوده و طراح بايد اين مسيرها را به صورت دستي و با استفاده از جامپر ترسيم نمايد. البته با چيدمان مناسب قطعات ميتوانيد اين حالت را به حداقل برسانيد.
    2007/03/18
    106
    0

پاسخ : کشیدن لایه زمین و vcc در یک طرف برد

خیلی خیلی از بابت پاسخها و عکسهای خوبی که گذاشتید متشکر هستم
    خیلی کمک کردید

اما مشکلی که هست اینه که وقتی من طبق عکسهای اول شما قانون را برای برد دو رو تعیین کردم و مسیر کشی اتوماتیک انجام دادم
    برای bottom layer که به رنگ ابی هست هیچ مسیری را نکشید و همه ترکها را در لایه بالاگذاشت(قرمز رنگ) و البته یک تعداد از مسیرها را نکشید

ببخشید که الان این موضوع را مطرح کردم وقتی داشتم پست قبلی را می نوشتم سیستم درگیر بود (یکم سیستمم قدیمی هست و مسیریابی زمانبر میشه)
    خیلی ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی کنید

2008/08/23
    183
    40

با سلام

ببخشيد ببخشيد ببخشيد :cry2: :cry2: :cry2: معذرت معذرت معذرت

عکس بالا (مرحله 6) اصلاح شد. در Query بايد به جاي عملگر AND از عملگر + استفاده شود.

امان از اين بي دقتي :angry: :angry: :angry:

به بزرگي خودتون ببخشيد

موفق باشيد.
    2007/03/18
    106
    0

نه اشکال نداره پیش می اد دیگه

چند روزی که انجمن تعطیل بود نتونستم پست شما رو ببینم
    البته خودم هم کار داشتم
    حتما بعدا تست می کنم
    خبر می دم
    خیلی از شما متشکر هستم
    اگر مرجعی برای این قسمتهای التیوم دارید لطف کنید معرفی کنید
    من اموزشهایی که توی اینترنت هست رو گرفتم و دیدم ولی این مسائل توش مطرح نشده
    حتی چند تا ویدئو هم گرفتم ولی اینها رو ندارن

2008/08/23
    183
    40

با سلام

من خودم تا به حال در هيچ منبع فارسي آموزشي راجع به Query نديده ام ولي به محض مشاهده در هر سايت يا کتابي حتماً به معرفي آن در اين انجمن اقدام خواهم نمود. بهترين مرجع انگليسي در اين زمينه، Help آنلاين سايت آلتيوم است:

http://techdocs.altium.com/display/ADRR/Query+Language+Reference

البته يک پيشنهاد هم دارم و آن ايجاد يک تاپيک براي آموزش اين موضوع است تا همۀ دوستان تجربيات خود را در اين زمينه در آن قرار دهند. متاسفانه خودم به دليل مشغله کاري قادر به شروع، ترجمه و جمع آوري قسمت هاي مختلف اين موضوع نيستم ولي تا حد امکان سعي خواهم نمود که دوستان را تنها نگذارم (ان شاءاله). لطفاً دوستان (به خصوص دانشجواني) که علاقه و فرصت کافي براي يادگيري تخصصي و حرفه اي نرم افزار آلتيوم را دارند باني اين کار شوند زيرا به جرات عرض ميکنم که قسمت Query قدرتمندترين قسمت نرم افزار آلتيوم است. با يادگيري عبارات و کليد واژه هاي اين قسمت ميتوانيد هر تنظيم و يا فرمان دلخواهي که در نرم افزار وجود ندارد را هم در قسمت شماتيک و هم در قسمت PCB ايجاد کنيد. حتي بعضي از تنظيمات ممکن است در خود نرم افزار وجود داشته باشد ولي طراح از محل آن مطلع نباشد؛ در اين مواقع با نوشتن چند عبارت ساده ميتوان به مقصود دلخواه دست يافت. مثلاً به اين پست نگاه کنيد:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=71240.msg632742#msg632742
    در اين پست هر دو روش تنظيم از طريق خود نرم افزار و يا از طريق Query آموزش داده شده است. اگر طراح روش اول را نداند، به راحتي و با نوشتن يک عبارت ساده در query ميتواند کار خود را انجام دهد و وابستگي خود را به يادگيري قسمتهاي مختلف نرم افزار به شدت کاهش دهد.

بنابراين اگر قصد يادگيري حرفه اي و تخصصي نرم افزار آلتيوم را داريد، قسمت Query را از دست ندهيد.

موفق باشيد.
    2007/03/18
    106
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط َAFS
    با سلام

من خودم تا به حال در هيچ منبع فارسي آموزشي راجع به Query نديده ام ولي به محض مشاهده در هر سايت يا کتابي حتماً به معرفي آن در اين انجمن اقدام خواهم نمود. بهترين مرجع انگليسي در اين زمينه، Help آنلاين سايت آلتيوم است:
    خیلی از شما سپاسگزار هستم
    منابع خوبی معرفی کردید
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9