اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پردازنده Cortex-M7 جدید ترین پردازنده ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پردازنده Cortex-M7 جدید ترین پردازنده ARM

سلام
    http://arm.com/products/processors/cortex-m/cortex-m7-processor.php
    http://www.zoomit.ir/articles/hardware/cpu/14246-cortexm7-launches-embedded-iot-and-wearables
    http://www.zoomit.ir/articles/hardware/cpu/14213-arm-cortex-m7-embeded

خیلی جالبه :read:
    ظاهرا فرکانسش به 400 مگ رسیده
    اینم یه چیپ از این خانواده که میگه با سری f4 سازگاره و ظاهرا پکیج qfp هم داره :wow: البته هنوز preview هست
    http://www.st.com/web/en/catalog/mmc/FM141/SC1169/SS1858/PF260794?icmp=pf260794_pron_pr-stm32f7_sep2014
    فرکانسش 200 مگه و احتمالا ٤٠٠ مگش bga باشه.

پاسخ : پردازنده Cortex-M7 جدید ترین پردازنده ARM

خیلی خوبه. ما منتظریم تا تولیدکننده ها میکروکنترلرِ مربوطه رو بدن بیرون
    من 2 ساله با یه سری 200MHz دو هسته ای از NXP دارم کار می کنم. فعلاً که ST تازه رسیده بهش :icon_razz:
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

البته، چیزی که NXP ساخته عالیه.
      ببینیم با M7 چی میکنه!!!

شما با برد کار میکنید یا میکرو رو وارد کردین؟ اگه وارداتیه چقدر هزینه کردین؟ شرمنده :biggrin:
      البته من که فعلا تو 1768 گیر کردم سر طراحی برد

خدا کنه 400 مگاهرتزیش QFP باشه! البته فکر کنم که احتمال خیلی زیاد QFP هم بده :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط plasma
        خدا کنه 400 مگاهرتزیش QFP باشه! البته فکر کنم که احتمال خیلی زیاد QFP هم بده :nice:
        فکر کنم BGA باشه ولی ! وقتی فرکانس کاری به 400 مگاهرتز رسیده احتمالا برای کمتر کردن اندوکتانس پایه ها و کم شدن نویز و تلفات و رانش سیگنال زمین و ... هزار تا دلیل دیگه میان از بسته بندی BGA استفاده میکنند .
        شاید هم راه حلی پیدا کنند و QFP بدند تو بازار (با اینکه خیلی بعیده)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
          من 2 ساله با یه سری 200MHz دو هسته ای از NXP دارم کار می کنم. فعلاً که ST تازه رسیده بهش :icon_razz:
          جسارتا میشه بپرسم کدوم محصول؟
          در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
          اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

LPC43xx

دیدگاه

دوستان عزیزم، برای کار با میکروکنترلرهای جدید اول باید سازنده ش رو پیدا کنید و بعد دنبال دیتاشیت و نمونه کد باشید. اگه همه چیز خوب بود، طراحی برد رو انجام بدید و کارتون رو پیش ببرید. من یادمه برای همین LPC4300 منتظر شدم تا Keil کامپایلر جدید بده بیرون! یا مثلاً SEGGER نرم افزار J-link رو پدیت کنه! بساطی داشتم برای راه اندازیش. ولی بعد از 5-6 ماه از روانه شدن آی سی به بازار جهانی، دیگه همه این مشکلات حل میشه.
              من یه نمونه BGA استفاده کردم، چون تعداد پایه هایی که می خواستم زیاد بود. الآن برای یه پروژه دیگه دارم از 4337 استفاده می کنم که 144 پایه TQFP هست. خیلی هم راحت کار می کنه عینهونِ Cortex-M3، فقط سرعت پردازش بهتر و FPU که خوراکِ کارهای پردازشی و کنترلیه.

نمونه آی سی رو به eca یا جوان الک سفارش بدید براتون میارن. قیمت این خانواده میکروکنترلرها حدوداً 20 دلاره. برای TQFPها هم می تونید راحت برد بزنید. برای شروع حتماً از بردهای آموزشی مختلف شماتیک رو کپی کنید! خیلی نقطه شروعِ مناسبیه و سرعتِ کار طراحی برد رو بالا می بره.
              راستی، من با F4 های ST هم کار کردم. اونا تو ایران هم پیدا میشه. قیمتش ارزونه 10 دلار سرعتش هم 180MHz هست همه چیای LPC رو هم داره. فقط تک هسته ایه.

دیدگاه

جالبه :biggrin:

ممنون از راهنمایی هاتون

دیدگاه

راستی این M8 motion coprocessor اپل که این همه خبر ساز شده فقط یه lpc18xx سفارشیه
                  https://www.ifixit.com/Teardown/iPhone+6+Teardown/29213

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
                    فکر کنم BGA باشه ولی ! وقتی فرکانس کاری به 400 مگاهرتز رسیده احتمالا برای کمتر کردن اندوکتانس پایه ها و کم شدن نویز و تلفات و رانش سیگنال زمین و ... هزار تا دلیل دیگه میان از بسته بندی BGA استفاده میکنند .
                    شاید هم راه حلی پیدا کنند و QFP بدند تو بازار (با اینکه خیلی بعیده)
                    البته من چیپ 400 مگاهرتزی و 1 گیگاهرتزی هم با این پکیج دیدم :agree:
                    1 گیگاهرتزی چیپ Allwinner A13
                    و چیپ 400 مگی اگه اشتباه نکنم یه ARM9 بود :-?
                    http://en.wikipedia.org/wiki/Allwinner_Technology#A-Series

دیدگاه

این ویدئو رو هم فکر کنم خوب باشه.
                      فقط من نفهمیدم چی میگه ولی تو دقیقه 1:51 میشه عملکرد این میکرو رو دید. (تقریبا سرعت عملش 2 برابر Cortex-M4 بود!)
                      https://www.youtube.com/watch?v=7YbGNp23j9w

اینم عکسش:
                      http://www.axgig.com/images/24532182729713293794.png

راستی Ray-Tracer یعنی چی؟
                      در ضمن اگه چیزی از توضیحاتش فهمیدین این جا بذارین.

دومین مورد هم اینه که ظاهرا اتمل هم یه نمونه معرفی کرده ولی من تو سایتش چیزی به جز چند تا خبر ندیدم!

دیدگاه

RayTracing در واقع برگرفته از ایده یونانیان باستان در کشیدن نقاشی های 3 بعدی می باشد و یکی از مهمترین application های گرافیک کامپیوتری هست.

در واقع یونانیان باستان از صفحه ای مشبک که در جلوی تصویر مورد نظر قرار می دادند برای کشیدن تصاویر استفاده می کردند. به این صورت که در هر قسمت از صفحه مشبک تصویری را که از همان بخش دیده می شد ترسیم می کردند و در نهایت و پس از برداشتن مشبک تصویر مورد نظر بر روی کاغذ ترسیم گشته بود.

-- نحوه عملکرد:

در واقع با استفاده از همین اصل در RayTracing ما با فرض اینکه نور از چشم ما به اجسام برخورد می کند، در اصل حرکت Ray یا همان پرتو نوری را دنبال می کنیم و محل های برخورد آن را با اشیا صفحه نمایش یافته و سپس با الگوریتم بازگشتی مسیر مورد نظر را به منظور به دست آوردن رنگ مورد نظر برای شی موجود که با Ray برخورد داشته است، برمیگردیم.

حال می توان عدد بدست آمده از این مرحله را نرمال سازی نمود و سپس آن را در صفحه مانیتور به عنوان رنگ مورد نظر به نمایش درآورد.

این کار برای تک تک pixel های تصویر مورد نظر باید صورت پذیرد و لذا عملیات بسیار پرهزینه ای چه از لحاظ زمانی و چه از لحاظ سخت افزار مورد نظر می باشد.

-- کاربردها

1- استفاده از موتورهای پیشرفته Raytracing در نرم افزارهایی که اطلاعات تصویر را گرفته و تصویر را به کاربر ارائه می دهند از قبیل 3Max.

2- استفاده در Render کردن Frame by Frame انیمیشن ها و بازی های گرافیکی و حتی فیلم های سینمایی که در آنها از effect های تصویری استفاده شده.

3- استفاده در پزشکی برای ترسیم تصاویر شبیه سازی شده مربوط به بافت های مختلف بدن و DNA.

4- استفاده در ترسیم اشکال شبیه سازی شده از فضا و سایر کاربردهای متعدد دیگر.
                        در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
                        اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                          دوستان عزیزم، برای کار با میکروکنترلرهای جدید اول باید سازنده ش رو پیدا کنید و بعد دنبال دیتاشیت و نمونه کد باشید. اگه همه چیز خوب بود، طراحی برد رو انجام بدید و کارتون رو پیش ببرید. من یادمه برای همین LPC4300 منتظر شدم تا Keil کامپایلر جدید بده بیرون! یا مثلاً SEGGER نرم افزار J-link رو پدیت کنه! بساطی داشتم برای راه اندازیش. ولی بعد از 5-6 ماه از روانه شدن آی سی به بازار جهانی، دیگه همه این مشکلات حل میشه.
                          من یه نمونه BGA استفاده کردم، چون تعداد پایه هایی که می خواستم زیاد بود. الآن برای یه پروژه دیگه دارم از 4337 استفاده می کنم که 144 پایه TQFP هست. خیلی هم راحت کار می کنه عینهونِ Cortex-M3، فقط سرعت پردازش بهتر و FPU که خوراکِ کارهای پردازشی و کنترلیه.

نمونه آی سی رو به eca یا جوان الک سفارش بدید براتون میارن. قیمت این خانواده میکروکنترلرها حدوداً 20 دلاره. برای TQFPها هم می تونید راحت برد بزنید. برای شروع حتماً از بردهای آموزشی مختلف شماتیک رو کپی کنید! خیلی نقطه شروعِ مناسبیه و سرعتِ کار طراحی برد رو بالا می بره.
                          راستی، من با F4 های ST هم کار کردم. اونا تو ایران هم پیدا میشه. قیمتش ارزونه 10 دلار سرعتش هم 180MHz هست همه چیای LPC رو هم داره. فقط تک هسته ایه.
                          راستی یه سوال،
                          شما با برد دو رو جواب گرفتین؟

من الان تمام فکرم مشغول اینه که آیا میشه روی یه برد 10*6 یه LPC با پکیج 208 یا 144 پایه رو به همراه رم و ... روت کرد یا نه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پردازنده Cortex-M7 جدید ترین پردازنده ARM

نوشته اصلی توسط plasma
                            راستی یه سوال،
                            شما با برد دو رو جواب گرفتین؟

من الان تمام فکرم مشغول اینه که آیا میشه روی یه برد 10*6 یه LPC با پکیج 208 یا 144 پایه رو به همراه رم و ... روت کرد یا نه؟
                            شما که کلاً ذهنت مغشوشه و 7-8 ماهه داری راجع به پردازنده های 80x86 تحقیق می کنی! به حرفِ ما هم گوش نمیدی اصاً...
                            بسته بندی 144 پین TQFP کلاً 2.5×2.5 سانتیمتر مربع فضا می گیره. حتماً می شه توی ابعادی که شما می خواید جاساز بشه. امیدوارم تونسته باشم بارِ مشغله های ذهنیِ شما رو کم کرده باشم!!
                            من معمولاً برای بردهایی که BGA ندارند، دو لایه طراحی می کنم. اگه آی سی BGA باشه، به ناچار می ریم سراغ بردهای چند لایه.

دیدگاه

:biggrin: 8086؟ اون که برای 5 ماه پیش بود. نه همون موقع گذاشتمش کنار. (یکی دو هفته بعدش) گرچه یکم گرون تموم شد. (10,000 تومان )
                              بگذریم.

الان دیگه دارم سعی میکنم هرجور شده ARM رو بیشتر یاد بگیرم. مخصوصا از LPC ها خیلی خوشم اومده. کار باهاشون رو هم در حد نیاز بلدم.
                              فقط یکم تو طراحی PCB گیر میکنم. چون تجربه ندارم. (گیر کردن که نمیشه گفت بیشتر میترسم برد بزنم و جواب نده :sad: )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X